Byznys hrátky: Spielberg opět u her

Steven Spielberg znovu v herní branži * Microsoft uzavřel smír s Realnetworks * Pochybnosti kolem vydání Xboxu 360 * Akcie EA jako na houpačce * Nový Firmware pro PSP * Milionová pokuta za pirátství * A samozřejmě nechybí ani obvyklé tabulky prodejnosti
Byznys hrátky: Spielberg opět u her

Steven Spielberg znovu v herní branži 

Tento slavný režisér má s hrami už nějaké zkušenosti. Už dřív spolupracoval s Lucas Arts, když podle jeho příběhu vytvořili výtečnou adventuru The Dig. Později, po založení Dreamworks Interactive, připravil koncept hry Medal of Honor pro PSX. To bylo někdy v roce 1999. Nyní, o šest let později, podepsal dohodu s EA, že se bude podílet na vzniku tří nových her.

"Hraji hry od EA už roky a sleduji, jak ovládli tento interaktivní formát," řekl Spielberg ve svém oficiálním prohlášení. Šéf studia EA Los Angeles, se kterým bude režisér spolupracovat, kontruje: "Je neuvěřitelně vzrušující pracovat se Stevenem Spielbergem." Od Spielberga si slibuje, že konečně přinese hru, která dokáže s vámi pohnout i po citové stránce. NA závěr se dá jen dodat, že ony hry budou zcela originální počiny, žádné pokračování současné série.

Microsoft uzavřel smír s Realnetworks

Společnosti Microsoft a Realnetworks se dohodly a ukončily spor, který proti monopolu Microsoftu vyvolala právě firma Realnetworks. Jednalo se o protimonopolní řízení, ve kterém Realmedia obvinili Microsoft z monopolního jednání v jejich konceptu Windows, hlavně pak přidávání Media Playeru. Tento spor se táhl skoro dva roky jak v Evropě, tak i v Americe a Koreji. Microsoft se nakonec rozhodl, že za možné škody způsobené svým jednáním dá společnosti Realnetworks 460 milionů dolarů.

To však není celá dohoda. Navíc se budou společnosti vzájemně podporovat, když Microsoft investuje tři sta jeden milion dolarů na vývoj produktů, kteréžto se mu vrátí v podobě peněz za zákazníky nalákané k Realnetwoks prostřednictvím sítě MSN. MSN Messenger tak umožní například sdílet písničky pomocí systému Rhaposdy, který bude také použit při vyhledávání přes MSN Search.

Pro hráče je však nejdůležitější část dohody týkající se Xboxu 360. Na něm se totiž partnerství také promítne, protože různé drobné hříčky z dílen Relnetworks budou jednoduše dostupné. Bude tak pro vlastníky konzole vlastně nabízeno zboží Realnetworks bez jakýchkoliv překážek pomocí služby Xbox Live!. Pokud tedy na nové konzoli zatoužíte hrát některou z klasických her, jakými jsou třeba Scrabble, Solitaire, nebo klasický Bejeweled, budou vám přímo dostupné.

Zdroj: Worthplaying

Pochybnosti kolem vydání Xboxu 360

Plánovaný celosvětový start konzole Xbox 360 začínají provázet pochybnosti ze strany Microsoftu. Žádná společnost se zatím neodvážila vydat svoje konzole s minimálními rozdíly mezi jednotlivými regiony tak, jak to plánují s Xboxem 360 a představenstva Microsoftu se začíná pozvolna zmocňovat panika, jestli se to podaří zrovna jim. V rozhovoru pro BBC News prohlásil Peter Moore, viceprezident společnosti pro celosvětový marketing : " Jsou důvody, proč to zatím žádná společnost neprovedla a právě na ně přicházíme." "Kdybychom věděli, do čeho se pouštíme, možná bychom to neudělali," dodal.

Kromě otázky dostatečného počtu konzolí, zmínil i problém rozesílání přístrojů ze skladů. "Budeme rozvážet po celém světě, jak to ale uděláme, netuším," tvrdí Moore a přidává: "Najmeme si každou 747, kterou najdeme." Podobně se pro tisk vyjádřil i J. Allard. Zda opravdu má Microsoft nějaké problémy, či se jedná jen o rafinovanou snahu zvýšit zájem o své produkty, v současné době nelze říct.

Zdroj: 1Up

Akcie EA jako na houpačce

Akcie Electronic Arts zažívají na burze v posledním týdnu zajímavé výkyvy, nejspíše spojené s chystanými konzolemi další generace. Vůbec celý tento rok je pro Electronic Arts zvláštní, protože přes mnohé úspěchy zažívají jejich akcie spíše propad. V březnu měly letošní maximum na 71,16 dolarech za akcii, ale po odložení Godfathera a odchodu dvojice Don Mattrick a Bruce McMillan byly ještě minulý měsíc na šedesáti dolarech.

Nyní, s blížícím se příchodem next-gen konzolí, začaly týden na 51,35 $, což je na pováženou. Finanční skupina Citigroup se tak rozhodla začít akcie skupovat a vytáhla tím jejich ceny až k 52,86 $ v úterý. Je však ale zvláštní, že i přes tyto nákupy dostaly akcie ve středu svoji hodnotu na 51,32 $, což je ještě o něco málo níž, než kde byly na začátku týdne.

Zdroj: Gamespot

Nový Firmware pro PSP

Po nedávném objevení bezpečnostní díry ve firmwaru 2.00, který dovoloval downgradeovat na nižší verzi a tím spouštět i neoficiální aplikace, se takřka okamžitě objevil upgrade na 2.01. Ovšem ten kromě zaplátování zmiňované díry nepřinesl nic nového a málokterý vlastník PSP měl potřebu si ho nainstalovat. Proto v Sony zapracovali a výsledkem je firmware ve verzi 2.50, který přináší některé nové schopnosti a opravuje drobné chybky.

Bezesporu největší novinkou je  technologie LocationFree, která umožňuje sledovat videa přes wi-fi síť. Přibyla podpora copyrightem chráněným filmům, opraveny byly chyby ve webovém prohlížeči a nově si můžete nastavit čas v PSP přes internet. Z nového firmwaru se mohou zatím těšit pouze v USA a Japonsku, Evropa by se měla přidat v nejbližší době.

Zdroj: Eurogamer

Milionová pokuta za pirátství

Dashiell Ponce de Leon z Texasu byl souzen za softwarové pirátství podruhé a tentokráte nevyvázl jen s urovnáním. Poprvé byl chycen v roce 2001 a tehdy mu ještě stačilo napsat pouze omluvu všem poškozeným. Pokračoval ale nadále v nelegálním šíření her a software, takže byl nyní odsouzen ke čtyřiceti šesti měsícům vězení, následným dvěma letům dozoru a hlavně pokutě 1,15 milionu dolarů (kolem třiceti milionů korun).

Přitom ale na prodeji vydělal "pouze" 192 tisíce dolarů, takže bude mít problémy se splácením oné pokuty. Ta byla stanovena na základě ceny prodávaného software a když na svých stránkách nabízel i software jako Autocad a Windows 2k Datacenter (cena kolem 26 tisíc dolarů za licenci), velmi rychle sazba narostla. Při soudu se sice snažil žádat o shovívavost, ale to bylo zamítnuto s přihlédnutím k předchozímu záznamu.

Zdroj: Gamespot

Bully pod útokem rodičů

Chcete-li jméno vývojářského studia, které nejvíce čeří hladinu otázek herního násilí, jednoznačně dostanete Rockstar Games. Tvůrci kontroverzí série GTA a ještě kontroverznějšího Manhuntu v současně připravují hru ze školního prostředí jménem Bully. Pokud umíte anglicky, velmi snadno si domyslíte, o co ve hře půjde. Bude to šikanování spolužáků, provádění vylomenin ve škole a tak podobně. Na jedné straně poměrně originální herní nápad (na ZX Spectru existovala podobně zaměřená hra, Skool Daze a pokračování Back to School, vyzkoušet si ji můžete tady - thx to Skullman), na druhé reálné nebezpečí, že se podle hry budou chovat i děti ve škole, pokud sem jim toto dílko dostane do rukou.

Nyní rodiče, kterým dítě spáchalo sebevraždu následkem šikany, sepisují petici proti vydání hry Bully. Rochelle Sidesová adresovala svoji online petici prezidentovi Rockstar Games Samu Houserovi, aby zvážil vydání hry. Velmi emotivní text petice poněkud podkopává fakt,že nikdo z jejích autorů ani podepsaných zatím hru, kromě krátkého popisu a pár screenshotů, neviděl. S velkou pravděpodobností získá Bully ohodnocení M v USA a v Evropě bude od 18 let, což by mělo rodičům naznačit, že tato hra by se do rukou jejich dětí dostat neměla.

Zdroj: Eurogamer

Ocenění pro nezávislé herní vývojáře

Na letošním IndieGameConu se opět rozdávaly ceny pro nejlepší nezávislé herní projekty. Nejprestižnější ocenění za nejlepší hru pro jednoho hráče, stejně jako nejlepší herní show, si donesla adventura s puzzle prvky TubeTwist z dílen 21-6 Productions. Již minulý rok sklidila jedna z prvních verzí této hry ocenění za nejvíce inovativní hru, které letos převzalo studio Procedural Arts za drama Facade. Poslední, i když neméně důležité, ocenění za nejlepší multiplayer si odnesli GarageGames s Realm Wars 2.

Zdroj: Gamespot

Střípky ze světa herního byznysu:

  • V německém Dürenu se podařilo zlodějům ukrást deset balení Software Developer Kit (vývojářské nástroje) pro Xbox 360. Přestože byly SDK v neznačených bednách, aby se zabránilo jejich rozpoznání a následné krádeži, deset z nich se ztratilo. Naštěstí pro Microsoft vystavili zloději poměrně rychle SDK na internetu, takže policie je mohla najít. Po několika zátazích i v blízkém Rakousku byly získány tři kopie, ještě sedm dalších tak zbývá v oběhu. Původně byly určeny pro výrobu her na Xbox 360, ale nikdo neví, k čemu všemu je můžou zloději využít. Mluvčí Microsoftu uvedli, že spolupracují s místní policií a doufají v úspěšné pátrání.
  • Americká sekce herního giganta Namco Bandai, Namco America, se rozhodla založit společnost Namco Networks America. Tato společnost by měla připravovat hry pro mobilní telefony, velmi podobně, jak tomu již činí Namco Wireless. Zřejmě je záměrem rozšířit nabídku produktů, která už tak obsahuje nejen hry, ale i vyzváněcí melodie a písničky slavných skupin. Společnost začne fungovat od začátku příštího roku a jejím prezidentem bude Kenji Hisatsune, současný viceprezident Namco America.
  • Na Nintendo DS útočí nový počítačový virus, maskující se jako aplikace sloužící k zobrazování japonských pornografických obrázků, kterým se říká hentai. Jakmile si aplikaci stáhnete, okamžitě způsobí nevratné změny na firmwaru přístroje, čímž se handheld stává nefunkčním. Podobný virus útočí i na PSP. Nedávno vzniklá aplikace, která downgradeuje firmware, se tak stala pro některé majitele nemesis jejich handheldu. Někdo totiž zneužil vysokého počtu stahování této utility a doplnil ji nebezpečným virem, který firmware ničí.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

AP MP Název hry PT
1   Non Mover  1   FIFA 06
2   New Entry     Tiger Woods PGA Tour 06
3   Down  2   Burnout Revenge
4   Up  5   Conflict: Global Storm
5   Down  3   Far Cry: Instincts
6   New Entry     Black and White 2
7   Up  10   Mortal Kombat: Shaolin Monks
8   New Entry     Spartan: Total Warrior
9   New Entry     Nintendogs: Lab and Friends
10   Down  4   Rome: Total War - Barbarian Invasion
11   Down  6   The Sims 2: Nightlife
12   Down  7   Burnout Legends
13   New Entry     Nintendogs: Dachshund and Friends
14   Down  9   Brian Lara International Cricket 2005 12 
15   Up  26   Sniper Elite
16   New Entry     Brothers In Arms: Earned In Blood
17   Up  19   Midnight Club 3: Dub Edition 17 
18   Down  13   Total Overdose
19   Down  8   Warhammer 40,000: Dow Winter Assault
20   New Entry     Nintendogs: Chihuahua and Friends

Žebříček PC

1   New Entry     Black and White 2  
2   Down  1   Rome: Total War - Barbarian Invasion
3   Down  2   The Sims 2: Nightlife
4   Down  3   Warhammer 40,000: Dow Winter Assault
5   Up  8   Rome: Total War 54 
6   Down  4   FIFA 06
7   New Entry     Brothers In Arms: Earned In Blood  
8   New Entry     FIFA Manager 06  
9   Down  6   Warhammer 40,000: Dawn of War Gold
10   Down  9   Battlefield 2 16 

Žebříček PS2

1   Non Mover  1   FIFA 06
2   New Entry     Tiger Woods PGA Tour 06  
3   Down  2   Burnout Revenge
4   Down  3   Conflict: Global Storm
5   Non Mover  5   Mortal Kombat: Shaolin Monks
6   New Entry     Spartan: Total Warrior  
7   Down  4   Brian Lara International Cricket 2005 12 
8   Down  7   Total Overdose
9   Down  6   Juiced 17 
10   Up  17   Sniper Elite

Žebříček Xbox

1   Non Mover  1   FIFA 06
2   Non Mover  2   Far Cry: Instincts
3   New Entry     Tiger Woods PGA Tour 06  
4   Down  3   Burnout Revenge
5   New Entry     Spartan: Total Warrior  
6   Down  5   Mortal Kombat: Shaolin Monks
7   Down  4   Conflict: Global Storm
8   New Entry     Brothers In Arms: Earned In Blood  
9   New Entry     Sniper Elite  
10   New Entry     Kingdom Under Fire: Heroes  

Žebříček Gamecube

1   Non Mover  1   FIFA 06
2   Non Mover  2   WWE: Day of Reckoning 2
3   New Entry     Spartan: Total Warrior  
4   New Entry     Tiger Woods PGA Tour 06  
5   New Entry     Geist  
6   Down  3   Resident Evil 4 30 
7   Down  4   Mario Party 6 30 
8   Down  6   Incredible Hulk: Ultimate Destruction
9   Non Mover  9   Scooby Doo: Unmasked
10   Down  7   Star Fox Assault 24 

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

The Sims 2: Nightlife

2.

Warhammer 40.000: Dawn of War: Winter Asssault

3.

World of Warcraft

4.

Battlefield 2

5.

Fable: The Lost Chapters

6.

The Sims 2

7.

Rome: Total War: Barbarian Invasion

8.

Nancy Drew: The Last Train to Blue Moon Canyon

9.

Gulid Wars

10.

The Sims Deluxe

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A