Byznys hrátky: stojí hry za úbytkem televizních diváků?

Televize přichází o diváky, jedním z hlavních důvodů jsou hry * Nintendo představí novou konzoli na E3 2004, bude jí nástupce GameCube? * J.E. Sawyer opustil Black Isle, je ohrožen projekt Van Buren aka Fallout 3? * Konami sílí, zisk za první pololetí roku vzrostl o 149% * Nominace her v tradičním hlasování organizace BAFTA!

Televize přichází o své diváky, důvodem jsou hry!

Kam se poděli tradiční diváci televizních programů? Právě takovou otázku si v posledních měsících kladly mnohé televizní stanice a díky agentuře Nielsen Media Research známe odpověď! A protože článek Byznys hrátky informuje o dění ve světě her, je jasné, že jedním z hlavních důvodů klesající sledovanosti jsou právě hry! Nesmysl a pouhý výmysl? Nikoliv, poslední průzkum to jasně dokazuje.

Podle údajů Nielsen Media Research tak poklesla sledovanost ve důležité kategorii mužů od 18 do 34 let o 7%, u mužů od 18 do 24 let pak o celých 20%. Kam se tedy všichni mladší diváci poděli? "Máme dobrou představu", prohlásil s úsměvem na rtech Jeff Brown, víceprezident Electronic Arts. Podle něj se mladí muži věnují aktivnější zábavě, kterou je hraní her! Ke stejnému závěru dospěly i skupiny analytiků.

Vzrůstající význam her se projevil nejen na ustaraných tvářích majitelů televizních stanic, ale také zvýšeným zájmem společností, toužících prostřednictvím herních titulů reprezentovat své výroby i firmu. Vždyť vzpomeňme na dohodu firem McDonald`s a Intel s Electronic Arts v otázce online titulu The Sims Online či propagaci značky Puma ve hře True Crime: Streets of LA. Activision získal v rámci této dohody nejen propagaci svého výtvoru v prodejnách společnosti Puma, ale také blíže nespecifikovanou částku, která jistě pomohla pokrýt některé z výdajů na tvorbu a propagaci hry. Zkrátka a dobře - zapomeňte na televizní reklamu, své výrobky můžete reprezentovat prostřednictvím her!

Zdroj: GamesIndustry.biz

J.E. Sawyer opustil Black Isle, je ohrožen projekt Van Buren?

Herní svět je plný odchodů nejproslulejších tvůrců - nedávno otřáslo celým odvětvím nenadálé rozhodnutí skupiny zakladatelů opustit společnost Blizzard a i dnes není nouze o nečekané překvapení. O jednoho z nejvýznamnějších vývojářů totiž v těchto dnech přišlo vývojářské studio Black Isle Studios, v jehož dílnách se potají vyvíjí třetí díl série Fallout. Proč stěžejní osobnost celého vývoje opustila svou mateřskou společnost? Stojí v pozadí neshody okolo vývoje projektu Van Buren?

J.E. Sawyer byl hnací silou ve vývoji série Icewind Dale a do svého rozhodnutí opustit studio Black Isle působil coby hlavní designér Van Buren aka Fallout 3. Přestože J.E. Sawyer přesněji odmítl komentovat své rozhodnutí, připustil, že za jeho nenadálým odchodem nefigurují "osobní či zdravotní důvody". Můžeme tedy jen spekulovat, proč k jeho odchodu došlo - pravděpodobné jsou neshody ohledně konceptu hry. Sawyerův odchod pak způsobil doslova šok v řadách fanoušků série Fallout, kteří se nyní bojí o osud jejich zbožňovaného (byť oficiálně doposud neohlášeného) třetího dílu. Black Isle na Sawyerův odchod prozatím nereagovali jmenováním nového hlavního designéra. Nedá se však očekávat, že by došlo k ukončení či pozastavení vývoje.

A co bude s J.E. Sawyerem, jedním z nejproslulejších vývojářů RPG her? Pokud jste snad uvažovali o možnosti, že se připojí k mnohým svým druhům firmy Black Isle ve studiu Obsidian Entertainment, budete zklamáni. Podle vlastních slov si Sawyer hodlá od žánru a tvorby hardcore RPG na nějaký čas odpočinout, kam přesně zamíří a zda-li neopustí branži, není známo. Jisté však je, že i přes svůj odchod neztratil tento sympatický vývojář nic ze svého humoru a osobitého nadhledu. Minimálně to se dalo ze zahraničních zpráv dobře vyčíst.

Zdroj: GameSpot

Nástupce GameCube již příští rok?

Životnost současné generace herních konzolí se chýlí ke konci (byť se stále jeví nepochopitelné, co z jejich současného výkonu dokáží mnozí tvůrci doslova do písmene vymáčknout) a tak není divu, že se týden co týden objevují nové spekulace na adresu generace příští. Sony i Microsoft již poodhalili roušku tajemství nad svými produkty, pouze japonské Nintendo vše pečlivě tají. V průběhu minulého týdne se však objevila zajímavá tisková zpráva, která jistě potěší všechny fanoušky konzolí.

Podle oficiálních informací ředitele společnosti Yoshihiro Moria, by mělo japonské Nintendo představit na květnové výstavě E3 zbrusu novou herní konzoli, která by se měla ještě v roce 2004 dočkat oficiálního zahájení prodeje. Jako ostatně vždy, i tentokráte se nového zařízení dočkají jako první na světě Japonci, teprve poté bude následovat zbytek světa. Nejasné však zůstává, zda-li se skutečně dočkáme nástupce stárnoucí GameCube či nového handheldu, kterým by firma reagovala na útok konkurenčního N-Gage a připravovaného PlayStation Portable.

Mnohé spekulace a prognózy však považují zahájení prodeje "GameCube 2" za nereálné a spíše tak předpokládají vznik zcela nové konzole této japonské firmy. Jaká bude a co nabídne, to se dozvíme až v následujících týdnech. Nepochybně zajímavé však zůstávají také výsledky hospodaření za první polovinu letošního roku - ty sice vykazují růst prodeje (o 1,6%), přesto zisk z minulého roku nahradila ztráta ve výši 26,6 miliónů dolarů. I tak by však japonský gigant Nintendo měl na konci roku generovat vysoký zisk.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nominace her v tradičním hlasování organizace BAFTA!

Blíží se konec roku a s ním čas bilancování a hodnocení zřejmě nejzajímavějších dvanácti měsíců v historii herního průmyslu. Desítky nadprůměrných her, několik výjimečných kousků a dostatek zábavy pro majitele PC i herních konzolí. Konec roku je však také ve znamení vyhlašování mnoha soutěží a hlasování o nejlepší hry vůbec - se svým příspěvkem tentokráte přichází organizace BAFTA (Britská akademie filmového a televizního umění), která oznámila nominované hry v mnoha tradičních kategoriích. Čeští zástupci mají tentokráte smůlu, neboť vyšly v době, kdy se již mezi nominované tituly nemohli zařadit. Nejvíce nominací získal titul Grand Theft Auto: Vice City (6), který následují výtvory Eye Toy: Play a Timesplitters 2 s pěti možnými výhrami.

Níže najdete nominace v kategoriích nejlepších her pro různé herní platformy, kompletní přehled nominovaných pak najdete v této aktualitě:

PC

 • Broken Sword: The Sleeping Dragon - THQ, Revolution Software
 • Call of Duty - Activision
 • Grand Theft Auto: Vice City - Rockstar Games
 • Halo - Microsoft, Bungie
 • Medal of Honor: Allied Assult - Electronic Arts
 • Rise of Nations - Microsoft

PlayStation 2

 • Amplitude - SCEE, Harmonix
 • EyeToy: Play - SCEE, London Studio
 • Ghosthunter - SCEE, Studio Cambridge
 • Grand Theft Auto: Vice City - Rockstar Games
 • Jak II: Renegade - SCEE, Naughty Dog
 • TimeSplitters 2 - Eidos, Free Radical

Xbox

 • Lord of the Rings: Return of the King - Electronic Arts
 • Project Gotham Racing 2 - Microsoft
 • Soul Calibur II - Namco, Electronic Arts
 • Star Wars: Knights of the Old Republic - Activision, Bioware
 • Timesplitters 2 - Eidos, Free Radical
 • Top Spin - Microsoft

GameCube

 • Billy Hatcher and the Giant Egg - Sega Europe, Sonic Team
 • Metroid Prime - Nintendo, Retro Studios
 • Soul Calibur II - Namco, Nintendo
 • The Legend of Zelda: The Wind Waker - Nintendo
 • TimeSplitters 2 - Eidos, Free Radical
 • Viewtiful Joe - Capcom

Zdroj: GameSpot

Konami sílí, zisk za první polovinu roku se zvedl o 149%

Japonská společnost Konami patří mezi nejproslulejší tvůrčí i vydavatelskou firmu dneška - proslavily ji série Metal Gear Solid, Silent Hill či Pro Evolution Soccer a získala statisíce věrných fanoušků, kteří jásají nad každým nově ohlášeným projektem této firmy. Letité zkušenosti se začínají projevovat také v oblasti hospodaření - Konami totiž odhalilo své finanční výsledky za první polovinu letošního roku a vykazuje zřejmě největší procentuální růst ze všech předních firem branže.

Podle zveřejněných údajů tak firma dosáhla zisku 85,3 miliónů euro, což je o 149% více než v roce předcházejícím. Zvyšující se profit je dán především úspěchem politiky a prodeje her společnosti Konami v USA a Evropě, zejména fotbalové simulace Pro Evolution Soccer 3, kterou si jen v předprodeji objednalo více než milión hráčů! Firma však zároveň nezměnila své prognózy finančních výsledků za celý rok, které počítají s čistým ziskem 113,8 miliónů euro. Jako vždy, i tentokráte by v úspěchu na domácím a zahraničních trzích měli přispět nové tituly již zmiňovaných sérií Metal Gear Solid, Silent Hill a Pro Evolution Soccer.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 2. – 8. listopadu 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Fotbalová simulace FIFA 2004 i další týden vládla všem žebříčkům prodejnosti a stala se tak nejúspěšnějším titulem ve Velké Británii v týdnu mezi 2. – 8. Listopadem. Na druhém a třetím místě však figurují hned dva debutující tituly, hry WWE Smackdown! Here Comes The Pain a True Crime: Streets of La. Svou premiéru zažila také akce Call of Duty, která svůj boj odstartovala na deváté příčce.

AP MP Název hry PT
1. - 1. FIFA 2004 3
2. N WWE Smackdown! Here Comes The Pain 1
3. N True Crime: Streets of La 1
4. ë 8. The Simpsons: Hit and Run 2
5. í 3. SSX 3 2
6. í 4. Finding Nemo 6
7. í 2. Pro Evolution Soccer 3 4
8. í 6. The Sims: Makin` Magic 2
9. N Call of Duty 1
10. í 5. Tiger Woods PGA Tour 2004 7
11. ë 12. Eye Toy: Play 19
12. ë 15. Dance: UK 4
13. í 7. Medal of Honor: Frontline 58
14. N Star Wars: Rebel Strike - Rs 3 1
15. N Tom Clancy`s Rainbow Six 3 1
16. í 14. Harry Potter - Chamber of Secrets 52
17. ë 21. Worms 3D 2
18. - 18. Club Football 5
19. N Harry Potter: Quidditch World Cup 1
20. ë 22. Colin McRae Rally 04 8

PC – žebříček
Nekončící série The Sims si opět získala první pozici nejprodávanějších PC her pro sebe a jak se zdá, na několik příštích týdnu ji datadisk Makin` Magic ani zdaleka neopustí. Na záda mu však dýchají dva prodejní trháky, akce Call of Duty a fotbalová simulace FIFA 2004, na šesté pozici pak debutuje online výtvor Star Wars Galaxies: An Empire Divided.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: Makin` Magic 2
2. N Call of Duty 1
3. N FIFA 2004 1
4. - 4. Norton Internet Security 2004 8
5. í 2. Max Payne 2: The Fall of Max Payne 3
6. N Star Wars Galaxies: An Empire Divided 1
7. í 5. The Sims Double Deluxe Pack 5
8. ë 10. Norton Antivirus 2004 11
9. - 9. Championship Manager 4 33
10. í 6. The Sims: Superstar 25

PlayStation 2 – žebříček
O debutu titulů WWE Smackdown! Here Comes The Pain a True Crime: Streets of La jsem se již zmiňoval v žebříčku nejprodávanějších her bez rozdílu platforem a tak vás jistě nepřekvapí, že se obě hry velmi dobře umístily také v desítce PS2 titulů. Prvně jmenovaná hra se tak vyhoupnula na příčku vůbec nejvyšší, ze které sesadila doposud suverénní fotbalovou simulaci FIFA 2004.

AP MP Název hry PT
1. N WWE Smackdown! Here Comes The Pain 1
2. í 1. FIFA 2004 3
3. N True Crime: Streets of La 1
4. ë 6. The Simpsons: Hit and Run 2
5. í 3. SSX 3 2
6. í 2. Pro Evolution Soccer 3 4
7. í 5. Eye Toy: Play 19
8. í 4. Tiger Woods PGA Tour 2004 7
9. ë 11. Finding Nemo 7
10. í 8. Club Football 5

Xbox – žebříček
A titul True Crime: Streets of La do třetice – zatímco v předcházejících dvou žebříčcích mu patřilo „až“ třetí místo, v oblasti Xbox titulů figuruje na první pozici. I zde podlehla tlaku soupeře fotbalová simulace FIFA 2004, která je nyní druhá. Debutovaly také tituly Tom Clancy`s Rainbow Six a Top Spin, které se umístily na třetí, respektive páté pozici.

AP MP Název hry PT
1. N True Crime: Streets of La 1
2. í 1. FIFA 2004 3
3. N Tom Clancy`s Rainbow Six 1
4. ë 5. The Simpsons: Hit and Run 2
5. N Top Spin 1
6. í 2. SSX 3 2
7. í 4. Tiger Woods PGA Tour 2004 7
8. í 7. Worms 3D 2
9. í 3. Crimson Skies: High Road To Revenge 2
10. ë 11. Colin McRae Rally 04 8

GameCube – žebříček
A jako ostatně vždy, ani tentokráte nechybí žebříček nejúspěšnějších her konzole GameCube od Nintenda. Ten má nového krále, kterým se stala hra Star Wars: Rebel Strike – Rs. Před jejím umem se tak musely sklonit výtvory F-Zero Gx i FIFA 2004, které si shodně pohoršily, naopak zvýšený zájem nakupujících zaznamenal titul The Simpsons: Hit and Run.

AP MP Název hry PT
1. N Star Wars: Rebel Strike - Rs 1
2. í 1. F-Zero Gx 2
3. ë 4. The Simpsons: Hit and Run 2
4. í 2. FIFA 2004 3
5. í 3. Viewtiful Joe 3
6. ë 7. SSX 3 2
7. í 5. Soul Calibur 2 7
8. í 6. Worms 3D 2
9. í 8. Billy Hatcher And The Giant Egg 2
10. í 9. Finding Nemo 7

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA. V období od 26. října – 1. listopadu letošního roku se do čela zaoceánského žebříčku překvapivě vyhoupnul datadisk Dark Age of Camelot: Trials of Atlantis, který tak překonal elegantního policistu Maxe Payne v podání druhého dílu stejnojmenné hry (tomu patří tentokráte čtvrtá pozice). Na druhém místě figuruje dle předpokladů datadisk Makin` Magic pro veleúspěšnou herní řadu The Sims, se který hodlá změřit síly také třetí Halo: Combat Evolved. Povedená a nejen u nás vysoce ceněná akce Call of Duty figuruje překvapivě až na desátém místě.

AP Název hry
1. Dark Age of Camelot: Trials of Atlantis
2. The Sims: Makin` Magic
3. Halo: Combat Evolved
4. Max Payne 2
5. Age of Mythology
6. Railroad Tycoon 3
7. The Sims Double Deluxe
8. Age of Mythology: The Titans
9. Flight Simulator 2004: A Century of Flight
10. Call of Duty

Zdroj: GameSpot

Váš názor Další článek: Arkády nevymřely, stahujte demo Kao The Kangaroo 2!

Témata článku: , , , , , , , , ,