Byznys hrátky: Tvůrce Ultimy poletí do vesmíru

Richard Garriot poletí do vesmíru * Halo 3 je fenomén - a Microsoft slaví rekordní příjem * PS3 a Xbox 360 vyrovnanými soupeři, Microsoft však bude mít navrch * Activision koupil Bizzare Creations - závodní Project Gotham Racing to neohrozí * Jericho nedostalo potřebný rating, v Německu se nebude prodávat
Byznys hrátky: Tvůrce Ultimy poletí do vesmíru

Halo 3 je fenomén - Microsoft slaví rekordní příjem

Mánie kolem hitu Halo 3 zasáhla svět, třebaže v řadě regionů (Českou republiku nevyjímaje) velkolepé nadšení míjí velkou část herní veřejnosti. Microsoft může být vůbec spokojen. Poté, co firma ohlásila ohromující číslo 1,7 milionů předobjednávek jen v Severní Americe, nyní zástupci firmy potvrdili raketový start, když příjmy z prodeje her v prvních dnech překročily částku 170 milionů dolarů - a toto číslo se týká pouze US trhu. Halo 3 se tím stalo nejúspěšnějším launchem v historii zábavního průmyslu, když překonalo doposud vedoucí snímek Spider-Man 3. Podle analytiků jsou ale tyto příjmy pouhou předzvěstí úspěšných zítřků, když odhadují, že Halo 3 může celosvětově utržit až jednu miliardu dolarů.

Úspěšnost hry potvrzují také další zveřejněné informace. Podle nich si v prvních 20 hodinách po zahájení prodeje vyzkoušel Halo 3 multiplayer jeden milion uživatelů Xbox Live, čím se 25. září stalo nejúspěšnějším dnem v historii této online služby. Nadšeni jsou však především prodejci her, když podle velkých hráčů na tomto poli, obchodů GameStop či Best Buy, jsou dosavadní výsledky "ohromující" a Halo 3 je podle nich na cestě stát se "nejúspěšnější hrou v historii jednotlivých obchodů i videoherního průmyslu" vůbec. Analytici mezitím upozorňují, že srovnání úspěšného startu hry a snímku není relevantní - když cena lístku do kina a jedné kopie hry se výrazně odlišuje. Microsoft je přesto nadšen. Není divu - 170 milionů je 170 milionů, ať si je budete prohlížet z kterékoliv strany.

Zdroj: TZ, GI.biz, Vlastní

PS3 a Xbox 360 vyrovnanými soupeři, Microsoft však bude mít navrch

Podle údajů agentury ChartTrack, auditora prodejů (nejen) herních konzolí ve Velké Británii, skončil souboj konzolí PS3 a Xbox 360 nerozhodně - když se za prvních 38 týdnů letošního roku prodalo prakticky totožné množství obou konzolí. Přesto je to hrát od Microsoftu, který bude v dalších týdnech a měsících na koni. Podle zveřejněných údajů se PS3 prodalo celých 55 % v úvodních týdnech po zahájení prodeje, zatímco Microsoft zesílil s uvedením verze Elite na britský trh a zároveň se snížením ceny ostatních verzí. Od té doby, konkrétně od konce srpna, Xbox 360 nepřetržitě vede nad svým japonským rivalem. Podle vyjádření agentury bude tento trend pokračovat nadále i díky silnému line-upu pro vánoční sezónu letošního roku. "Vítězství" Xboxu 360 v tomto malém minisouboji prý nezabrání ani případné snížení ceny konkurenční PS3.

Zdroj: MCV, ChartTrack

Activision koupil Bizzare Creations - závodní PGR to neohrozí

Activision potvrdil avizovanou snahu rozšířit portfolio firmy, když se hodlá v budoucnosti aktivněji zaměřit na žánr závodních her - pro jehož dobývání si zvolil britského partnera Bizarre Creations, tvůrce úspěšné série Project Gotham Racing, arkádovky Geometry Wars či akčního titulu The Club, jenž firmy vyrábí pro Segu. Activision minulý týden oznámil kompletní odkoupení firmy, jejíž současný počet 160 zaměstnanců zůstává nezměněn. Bizzare se začnou nově věnovat vývoji dvojice AAA titulů pro Activision, z nichž první by se měl na trhu objevit v roce 2009.

Podle ůdajů Activisionu jsou závodní hry čtvrtým nejoblíbenějším žánrem, když tento trh o hodnotě 1,4 miliardy dolarů reprezentuje více než 10 procent celkového obratu v herním průmyslu. Microsoft, pro nějž je značka Project Gotham Racing jedním z nejdůležitějších titulů portfolia, v reakci na odkoupení firmy oznámil, že série bude pokračovat. Jak se zdá, práva na značku PGR patří Microsoftu, který bude další díly vyvíjet bez ohledu na osud studia. Spokojeni jsou podle řady vyjádření i tvůrci, jimž akvizice velkým vydavatelským domem pomůže "plně se soustředit jen a jen na vývoj her". "Vytváření série PGR bylo skvělé, náš vztah s lidmi v Microsoftu byl skvělý. Po čtveřici titulů si ale myslíme, že je čas jít dál a dát příležitost někomu jinému, aby přinesl série nové nápady," dodává vývojářský tým.

Zdroj: GI.biz, Next-gen.biz

Richard Garriot poletí do vesmíru

V době, kdy produkoval fantasy hry jako Ultima, nebál se Richard Garriot na sebe navléci kostým středověkého knížete, vybudovat si ve svém domě vlastní kobku i s kostlivci a přijmout titul Lord British. Extrovertní tvůrce nyní pracuje na sci-fi MMORPG Tabula Rasa a možná právě ta byla impulsem k jeho novému rozhodnutí – odletět do vesmíru. Garriot se nasouká do skafandru v říjnu příštího roku, nicméně sám tvrdí, že to není pouze výstřelek bohatého muže, nýbrž svou cestu zasvětí vědě a výzkumu. Že by studoval pohyb ve stavu beztíže pro fyziku v Tabula Rasa nebo vyzkoušel, zda se ve vesmíru skutečně mohou v inventáři rozmnožit mimozemské organicky, jež pak bude možné draze prodat v herní aukci?

Vztah Richarda ke kosmu ovšem není náhodný. Již jeho otec byl zaměstnán jako astronaut NASA a je nyní na svého syna náležitě hrdý. Mimochodem, dřívější spolupracovník Richarda Garriota a tvůrce série Wing Commander, Chris Roberts, měl kdysi sen o vypuštění modelů vesmírných lodí přímo do kosmu, aby mohl pro nový díl hry nasnímat realistický pohyb plavidel. Inu, role se prohodily a nyní musí svému kolegovi alespoň tiše závidět.

Zdroj: Kotaku

Jericho nedostalo potřebný rating, v Německu se nebude prodávat

Citlivá otázka ratingového systému, jehož nejednotná měřítka ovlivňují vydání her po celém světě, zaznamenává další kauzu, když německá orgány zastoupené organizací USK odmítli vydání hororového hry Clive Barker’s Jericho v Německu. Hra podle oficiálního vyjádření obsahuje "brutální scény", kvůli nimž není vhodná pro německý trh. Velmi zajímavý je v kontextu jiných her postoj vydavatele, společnosti Codemasters, která odmítla titul upravovat tak, aby rating získal - a raději se smíří se zákazem prodeje v Německu.

Zdroj: Next-gen.biz

Nominace na herní Oscary

I počítačové hry mají obdobu filmových Oscarů. Jsou jí ceny Britské akademie filmových a televizních umění BAFTA, která nevybírá herní šampióny na základě zavádějících prodejních čísel, ale snaží se posoudit skutečné kvality hry, dopad na kulturu a uměleckého ducha titulu. Mezi dřívějšími vítězi se nacházejí tituly jako GoldenEye 007, Gran Turismo, Half-Life 2 nebo Halo 2. Z čeho bude porota vybírat letos, prozrazuje následující seznam nominací. Která hra je vaším favoritem?

Akční adventury

Crackdown (Xbox 360)
Gears of War (Xbox 360)
God of War 2 (PS2)
Orange Box (PC)
Ratchet and Clank: Tools of Destruction (PS3)
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Wii)

Umělecký dojem

Bioshock (Xbox 360)
Heavenly Sword (PS3)
Okami (PS2)
Ratchet and Clank: Tools of Destruction (PS3)
Skate (PS3)
Viva Pinata (Xbox 360)

Nejlepší hra

Bioshock (Xbox 360)
Crysis (PC)
Gears of War (Xbox 360)
Guitar Hero II (PS2)
Kane & Lynch: Dead Men (Xbox 360)
Wii Sports (Wii)

Hry pro příležitostné hráče

Big Brain Academy for Wii (Wii)
Cake Mania (DS)
Guitar Hero II (PS2)
More Brain Training (DS)
SingStar (PS3)
Wii Sports (Wii)

Nejlepší hratelnost

Crackdown (Xbox 360)
Gears of War (Xbox 360)
Sega Rally (PS3)
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Wii)
Warhawk (PS3)
Wii Sports (Wii)

Inovace

fl0w (PSN)
Okami (PS2)
Super Paper Mario (Wii)
The Eye of Judgement (PS3)
Trauma Center: Second Opinion (Wii)
Wii Sports (Wii)

Multiplayer

Battlefield 2142 (PC)
Crackdown (Xbox 360)
Guitar Hero II (PS2)
Wii Sports (Wii)
World in Conflict (PC)
World of Warcraft: The Burning Crusade (PC)

Původní soundtrack

Final Fantasy XII (PS2)
God of War 2 (PS2)
Lair (PS3)
Okami (PS2)
The Legend of Zelda: Twilight Princess (Wii)
Viva Pinata (Xbox 360)

Sporty

Football Manager 2008 (PC)
Colin McRae: DiRT (Xbox 360)
FIFA 08 (PS3)
MotorStorm (PS3)
Virtua Tennis 3 (Xbox 360)
Wii Sports (Wii)

Strategie a simulátory

Command & Conquer: Tiberium Wars (Xbox 360)
Forza Motorsport 2 (Xbox 360)
Medieval II: Total War Kingdoms (PC)
Tom Clancy`s Rainbow Six Vegas (Xbox 360)
Wii Sports (Wii)
World in Conflict (PC)

Příběh a postavy

Final Fantasy XII (PS2)
God of War 2 (PS2)
Heavenly Sword (PS3)
Okami (PS2)
The Darkness (Xbox 360)
The Simpsons Game (Xbox 360)

Technické milníky

Crackdown (Xbox 360)
Gears of War (Xbox 360)
God of War 2 (PS2)
MotorStorm (PS3)
Okami (PS2)
Uncharted: Drake`s Fortune (PS3)

Použití zvuku

Crackdown (Xbox 360)
Elite Beat Agents (DS)
Gears of War (Xbox 360)
God of War 2 (PS2)
Guitar Hero II (PS2)
Skate (PS3)

Zdroj: TZ

Krátké zprávy:

  • Sony znovu odmítla možnost, podle níž v Evropě již brzy uvede 40GB verzi konzole PS3 za cenu 299 liber. Řada serverů přesto zastává názor, že odhalení na toto téma přijde již v brzké době. Nová verze konzole za zmíněnou cenu by zároveň měla přijít o USB porty a zpětnou kompatibilitu.
  • Square Enix hledají silného partnera, který by firmě pomohl expandovat na americký trh. Podle oficiálního vyjádření firma doufá, že do tří let vygenerují více než polovinu jejích příjmů prodeje her mimo japonský trh, na nějž se Square Enix doposud soustředilo. Aktuálně tvoří příjem z trhů mimo Japonsko jen 10 až na 20 % celkových výnosů společnosti.
  • O koupi anglického SCi, do jehož portfolia spadá vydavatelství Eidos, se podle vyjádření firmy ucházejí tři zájemci - vedle Time Warner a nejmenovanné japonské společnosti má jít také o francouzský Ubisoft, přestože jeho zájem o odkup firmy nebyl doposud oficiálně potvrzen.
  • Podle názoru americké pobočky společnosti Sega bude hrát konzole PS2 významnou roli na trhu nejménně do roku 2010, když bude uvádění titulů pro tuto platformu stále zajímavé a lukrativní. Sega tím také potvrdila záměr i nadále vytvářet PS2 verze zajímavých multiplatformních titulů.
  • Prodej konzole Xbox 360 mohou o letošních Vánocích podpořit také dva nové bundle s tituly Forza Motorsport 2 a Marvel: Ultimate Alliance. Tyto se však prozatím objevily pouze v nabídce obchodu Best Buy.

Nejprodávanější hry v Evropě

Data platná pro týden 17. až 23. září 2007

Španělsko
1. Heavenly Sword (PS3)
2. WWE Smackdown VS. Raw Platinum (PS2)
3. Super Paper Mario (Wii)
4. The Sims 2: Bon Voyage (PC)
5. Dr Kawashima`s More Brain Training (DS)
6. Pro Evolution Soccer 6 Platinum (PS2)
7. Pokemon Diamond (DS)
8. Colin McRae Dirt (PS3)
9. WWE Smackdown VS. Raw Platinum (PSP)
10. Dr Kawashima`s Brain Training (DS)

Německo
1. The Sims 2: Bon Voyage (PC)
2. World in Conflict: Uncut Edition (PC)
3. Pokemon Diamond (DS)
4. Super Paper Mario (Wii)
5. Medal of Honor Airborne (PC)
6. Dr Kawashima`s More Brain Training (DS)
7. Dr Kawashima`s Brain Training (DS)
8. Pokemon Pearl (DS)
9. Heavenly Sword (PS3)
10. Pony Friends (DS)


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A