Byznys hrátky: Úspěch Wii může znamenat levnější konzole

TakeTwo odmítlo EA, analytici to považují za chybu * Úspěch Wii může znamenat levnější příští generaci konzolí. A nebo přímo softwarové řešení místo skutečného hardwaru? * PS3 a Xbox 360 si jdou po krku, Sony prozatím vítězí * ESA zužuje herní lobbying v USA * Práva na hry Toma Clancyho stála 60 milionů Euro
Byznys hrátky: Úspěch Wii může znamenat levnější konzole

TakeTwo odmítlo EA, analytici to považují za chybu

Kauza TakeTwo a Electronic Arts (informovali jsme o ní zde nebo zde) zná první konkrétní rozuzlení. Představenstvo TakeTwo v minulém týdnu odmítlo nabídku na převzetí ze strany Electronic Arts v hodnotě 2 miliard amerických dolarů, kterou označilo za neadekvátní jak po stránce financí, tak současného načasování na dobu těsně před vydáním GTA IV. Zástupci firmy přitom jen zopakovali své výtky z posledních dnů a týdnů, kdy k nabídce EA přistupovali se zřejmým despektem. TakeTwo dále oznámilo svůj záměr zahájit rozhovory se společnostmi, které mají zájem o převzetí či spojení s tímto anglickým vydavatelem.

Herní analytici ale považují jednání TakeTwo za chybu. Podle Michaela Pachtera nebyla finanční nabídka ze strany Electronic Arts finální a v případě pozitivní odezvy či ochoty začít vyjednávat mohla dále růst, aby plně uspokojila požadavky představenstva firmy i akcionářů. Odborníci dále zmírňují význam možných jednání s dalšími zájemci o TakeTwo, když upozorňují na zájem Electronic Arts nejen o výnosné značky v čele s GTA IV či Bioshock, ale také o důležité portfolio sportovních titulů, které nemusí být pro zbylé velké hráče atraktivní.

Electronic Arts v reakci na poslední dění oznámily prodloužení své nabídky na převzetí firmy, která nevyprší v původním termínu 11. dubna, ale teprve o týden později. Zřejmým důvodem je přeložení schůzky akcionářů TakeTwo na 17. dubna, kde je možno očekávat vášnivou diskusi o rozhodnutí současného představenstva.

Zdroj: GI.biz, Next-Gen.biz

Úspěch Wii může znamenat levnější příští generaci

Analytik Billy Pidgeon z agentury IDC věří, že po úspěchu konzole Wii a explozi casual her i komunitního hraní může být současná PS3 i Xbox 360 poslední várkou "drahých" konzolí. Zatímco právě zmíněná konkurence vstupovala na trh s významně dotovanou cenou (odhaduje se, že Sony ztratila při launchi na jedné prodané PS3 okolo 240 dolarů a Microsoft zhruba 125 dolarů), Nintendo se díky své strategii "GameCube 1.5" (aka Wii) mohlo pochlubit okamžitou ziskovostí z každého prodaného kusu.

"Jsme přesvědčeni, že výsledky současné generace herních konzolí budou mít zásadní vliv na další cyklus. Proto očekáváme levnější herní konzole," vysvětluje Pidgeon. "Microsoft i Sony budou se současnou generací úspěšní, ale zásobovat hardcore hráče technologicky vyspělou konzolí v roce 2011 už může být obtížné. Third-party vývojáři se již dnes rozhlíží po jednoduchém řešení, jak dosáhnout stejného úspěchu jako Nintendo a Guitar Hero. Platformy příští generace nemusí být nutně konzole, ale softwarová řešení distribuovaná tak, aby byla přístupná na PC nebo smartphonech."

"Podobnou myšlenku jsme zavrhli před několika lety, když dorazil Xbox a svůj úspěch postavil na vizi online zábavy. Dnes je ale možné, že PS3 bude poslední hi-tech konzolí, s níž jsme se setkali."

Zdroj: Next-Gen.biz

PS3 a Xbox 360 si jdou po krku, Sony prozatím vítězí

Zatímco doposud se maximální pozornost soustředila na výsledky bitvy novogeneračních konzolí za oceánem, po snížení ceny Xboxu 360 se pozornost přesunula do Evropy: speciálně do Velké Británie, která poskytuje každý týden čerstvé prodejní výsledky. Po již dříve avizovaném nárůstů prodejů o 36 % se Xbox 360 dočkal dalšího růstu v období velikonočního týdne, kdy zájem o něj dále vyrostl o 78 %. Velmi dobrých výsledků dosáhla také PS3 s nárůstem 73 %, v celkovém počtu prodaných kusů za letošní rok navíc stále konkurenta od Microsoftu, byť stále menším rozdílem, poráží. Co ostatní konzole? Téměř bez výjimky rostly prodeje také jim: Wii o 37 %, DS o 32 % a PSP o 10 %.

Zástupci britské Chart Track potvrzují také rapidní nárůst prodeje herního software, když žebříčkům vévodí druhý díl taktické akce Rainbow Six Vegas. Největší zájem o něj projevily majitelé konzole Xbox 360, který se na celkovém prodeji hry podíleli ze zhruba 70 %.

Zdroj: MCVUK

ESA zužuje herní lobbying v USA

Sdružení Entertainment Software Association (ESA) oznámilo, že hodlá svůj nemalý rozpočet na přesvědčování amerických zákonodárců využívat v budoucnosti jinak. Hlavní směr lobby bude rozdělen pouze do tří kategorií a úplně budou zrušeny snahy zasahovat v oblasti online gamblingu, zdanění virtuálního vlastnictví a internetovém soukromí.

Americká asociace ESA oznámila, že sice navýšila svůj rozpočet na lobby do senátu, ale přitom hodlá omezit některé oblasti, v nichž se snažila působit. Témata, v nichž chce držet bližší vazby s politiky, se tak dělí do kategorií ústavních záležitostí (svoboda projevu, omezování her), autorského práva (pirátství, duševní vlastnictví a patenty) a obchodního práva (sankce pro piráty, dohody o volném obchodě a regulace trhu).

Celkem hodlá v tomto roce ESA vydat na osvětu zákonodárců 2,8 milionu dolarů (kolem pětačtyřiceti milionů korun), což je největší objem určený pro lobby v zábavním průmyslu. Pro srovnání, zástupci filmového průmyslu hodlají utratit o půl milionu dolarů méně, nahrávací společnosti pak za herní asociací zaostávají o sto tisíc dolarů na tento rok.

Zdroj: Gamespot

Krátké zprávy:

  • Paramount oznámil rozšíření týmu, který má za úkol zapojit významného filmového distributora do oblasti her. Jak informoval magazín Variety, k firmě se připojil Matt Candler (veterán ze zkušenostmi například z Activisionu) a Luke Letizia, který působil ve společnostech Sega a Fox. Paramount dále vyjasnil, jakým směrem se hodlá na herní scéně realizovat. Vedle pozice vydavatele také hodlá financovat vývoj perspektivních herních značek.
  • Minulý týden jsme informovali o dohodě Ubisoftu s Tomem Clancy, která francouzskému vydavateli umožní v budoucnu dále vytvářet hry pod hlavičkou slavného spisovatele bez nutnosti mu dodatečné vyplácet odměny či jiné royalties. Přestože podmínky dohody nebyly zveřejněny, podle odhadů si Tom Clancy přijde na zhruba 60 milionů Euro. V Ubisoftu ale nemají důvod litovat vynaložených prostředků. V reakci na oznámení této novinky akcie firmy vzrostly o významných 12 %.
  • Electronic Arts ohlásili, že uprázdněnou pozici finančního ředitele společnosti zaplní Eric Brown. Ten v minulosti působil na obdobných postech v řadě firem, pracoval také pro Redwood Shores Studio sdružené pod EA a v poslední době pracoval v známé softwarové společnosti McAfee Inc.

Nejprodávanější hry

Austrálie
1. Tom Clancy`s Rainbow Six: Vegas 2 (Xbox 360)
2. Super Mario Galaxy (Wii)
3. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
4. Army of Two (360)
5. MX vs. ATV Untamed (PS2)
6. Mario & Sonic at the Olympic Games (Wii)
7. Army of Two (PS3)
8. Mario Party 8 (Wii)
9. The Simpsons Game (DS)
10. Brain Training from Dr. Kawashima: How Old Is Your Brain? (DS)

Japonsko
1. Pokemon Ranger: Batonnage (DS)
2. Deca Sporta (Wii)
3. Armored Core for Answer (PS3)
4. SimCity DS 2: From the Past to the Future (DS)
5. Wii Fit (Wii)
6. Tales of Rebirth (PSP)
7. Super Smash Bros Brawl (Wii)
8. Crayon Shin-chan: Arashi wo Yobu Cinema Land (DS)
9. DS Beautiful Letter Training (DS)
10. Time Hollow: Seeking the Lost Past (DS)

Německo
1. Mario & Sonic at the Olympic Games (DS)
2. Dr. Kawashima`s Brain Training (DS)
3. More Dr. Kawashima`s Brain Training (DS)
4. Professor Kageyama`s Mathematics Training (DS)
5. Wii Play (Wii)
6. The Sims 2: Free Time (PC)
7. Warhammer 40,000: Dawn of War - Soulstorm (PC)
8. New Super Mario Bros. (DS)
9. Think Logic Trainer (DS)
10. Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)

Španělsko
1. Pro Evolution Soccer 2008 (PSP)
2. Army of Two (PS3)
3. Mario and Sonic at the Olympic Games (DS)
4. FIFA 08 (PS2)
5. Mario and Sonic at the Olympic Games (Wii)
6. Army of Two (360)
7. More Brain Training (DS)
8. Brain Training (DS)
9. Trivial (Wii)
10. Call of Duty 4: Modern Warfare (PS3)

Švédsko
1. Guitar Hero III: Legends of Rock (PS2)
2. Army of Two (360)
3. Army of Two (PS3)
4. SingStar Sweden hits Schlager (PS2)
5. The Sims 2 FreeTime (PC)
6. World of Warcraft (PC)
7. Transformers The Game (PS3)
8. Guitar Hero III: Legends of Rock (360)
9. Counter-Strike 1: Anthology (PC)
10. Guitar Hero III: Legends of Rock (Wii)

Velká Británie
1. Tom Clancy`s Rainbow Six Vegas 2
2. Mario & Sonic at the Olympic Games
3. Call of Duty 4: Modern Warfare
4. Guitar Hero III: Legends of Rock
5. Dr Kawashima`s Brain Training
6. Carnival: Funfair Games
7. Wii Play
8. Army of Two
9. FIFA 08
10. Sega Superstars Tennis

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

včera | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

včera |
Ladislav Novák
Mobily