Byznys hrátky: válka nekončí, ceny konzolí jdou dolů!

Odvěká válka velkých rivalů ze společností Sony a Microsoft nekončí, což si mohou pochvalovat především samotní hráči. Opět jsme tak svědky snižování cen konzolí PlayStation 2 a Microsoft. To však rozhodně není jediná zajímavá zpráva dnešního článku – blíže tak prozkoumáme první přímou konkurenci pro GameBoy Advance, podíváme se na tvorbu her pro mobilní telefony a mnohé další.
Byznys hrátky: válka nekončí, ceny konzolí jdou dolů!

Válka nekončí, ceny konzolí jdou dolů

Byť je PlayStation 2 stále suverénně nejúspěšnější konzolí na trhu a své další kolegy a protivníky nechává hluboko v poli poražených, dočkali jsme se v minulém týdnu vskutku nezvyklého kroku - snížení ceny této konzole. Oficiální cena tak byla stanovena na příznivých 170 britských liber, ve všech zemích evropské unie by se neměla vyšplhat nad 259 euro, což je v přepočtu zhruba osm tisíc korun. Je samozřejmě otázkou, na kolik se toto snížení projeví u nás. To se snad dozvíme již brzy. Nová cena začala totiž platit již v neděli, tedy 1. září roku 2002.

Dočkali jsme se také odhalení dalších plánů Sony, samozřejmě co se týče prodejnosti PlayStation 2. Podle uveřejněných detailů by se tak dokonce tohoto roku mělo prodat neuvěřitelné množství 5,8 miliónů kusů této konzole, to vše na území Evropy, Austrálie a Blízkého východu. Celou akci má podpořit také finančně štědrá investice do reklamy.

Rapidního snížení cen jsme se dočkali také v případě prozatím neúspěšné konzole Xbox společnosti Microsoft. Oproti dosavadním 200 librám tak budou muset zájemci o tuto platformu zaplatit pouhých 159. Lze očekávat, že dané snížení má vyřešit slabou prodejnost této konzole na některých trzích, především však je reakcí na krok společnosti Sony. Zajímavý je také fakt, že nově zformovaná cena je takřka poloviční oproti té, se kterou vstoupil Xbox na světové trhy. Microsoftu se hroutí jeho odvážné plány jako domeček z karet a prohlášení o tom, že by mohl Xbox překonat japonského velmistra od Sony, se ukázaly jako přehnaně optimistické, ba i nemožné.

Třetí hráč, konzole GameCube a samozřejmě především zástupci společnosti Nintendo, nehodlají prozatím na krok svých rivalů reagovat. GameCube zůstává i po velkém třesku v posledních dnech nejlevnějším ze zmiňovaných třech kandidátů. Nintendo navíc neočekává pokles tržeb, zejména díky nadějně se jevící řadě her, která by se měla na trhu objevit někdy ke konci tohoto roku. Kdo ví, třeba i vás čeká pod stromečkem slušná nadílka.

Co na závěr dodat k předchozím řádkům? Byť podobné "souboje" a snižování cen může připomínat hru kočky s myší, těží z podobných skutků především samotní zákazníci. Těmi jsme samozřejmě my, hráči a snižování cen je to, co si ve většině případů přejeme ze všeho nejvíce. Opravte mě, pokud se mýlím.

Orange jako tvůrce her pro mobilní telefony

Jistě se mezi vámi najde jen málokdo, kdo by ve svém životě neslyšel o značce Orange. Ta bude známa především fanouškům mobilních telefonů, jedná se totiž o jednoho z nejznámějších světových operátorů, který má svá mocná chapadla v několika zemích Evropy. Proč zde píši právě o mobilních komunikacích a nevěnuji se hrám, což by bylo pochopitelné?

Jistě každý z vás již hrál nějakou z her na mobilních telefonech. Jistě, podobné tituly neoplývají precizní grafikou, ani po stránce hratelnosti se svým větším a dospělejším kolegům nemohou rovnat. Časy se však mění, schopnosti telefonů zvětšují a reagovat se na podobný trend rozhodli nejen samotné vývojářské firmy, ale také operátoři a velké koncerny. Jednou z prvních vlaštovek je již zmiňované sdružení Orange.

To si tak znovu v minulých dnech přihřálo vlastní polívčičku. Již je tomu takřka rok, kdy tato společnost vytvořila speciální skupinu vývojářů, která se zabývala vývojem mobilních her. Její význam však dále roste - v budoucnu bude větší důraz kladen také na vytváření masivně multiplayerových her pro mobilní telefony, Ano, již v současnosti si můžete zahrát plně online a budoucnost naznačuje, že význam her v oblasti telekomunikací dále poroste.

Orange se však nehodlá stát pouze jedním z tvůrci her, ale také pořadatelem velkých klání, cílem je tedy vytvořit velkou herní komunitu. V budoucnu by tak mohl tento gigant ve svých sítích nabízet možnost zúčastnit se online lig v dané hře a nabídne mnohé další funkce. Nás tak může pouze těšit, že se díky rozmachu her v oblasti mobilních komunikací zvětší i dostupnost a mobilita tohoto druhu zábavy. Jen tak dál.

Konkurence pro GameBoy Advance?

Pokud jste ještě donedávna chtěli být plně mobilní a přitom si zachovat možnost aktivně si odpočinout u nějaké kvalitní hry, pak jste se mnoha reálných řešení vaší nelehké situace nedočkali - jedním z těch povedenějších byla koupě handheldu GameBoy Advance společnosti Nintendo. Podle posledních potvrzených zpráv, které k nám zavítaly z výstavy ECTS, se již brzy dočkáme korejské konkurence pro tuto "hravou krabičku".

Společnost GamePark se totiž rozhodla na náš trh uvést svůj výtvor GP32, který by měl zastávat nelehkou funkci prvního přímého konkurenta GameBoy Advance. Handheld GP32 se dočkal v Japonsku a Asii slušné popularity a na pultech evropských obchodů by se měl s největší pravděpodobností objevit před vánocemi.

Otázka je však jasná - co dokáže GP32 hráčské veřejnosti nabídnout? Jednou z hlavních výhod je možnost využít klasické Smart Media karty jako další úschovný prostor. Jistě však případní zájemci neodmítnou ani integrovaný USB port, díky němuž může být samotná konzole propojena s PC. To dává uživatelům jedinečnou možnost nahrát si do své GP32ky například hudbu.  To však rozhodně není vše - samotný systém, který tato hračička využívá, dovoluje majiteli připojit se k Internetu, brouzdat po jednoduchých webových stránkách, využívat email a v neposlední řadě také hrát online multiplayerové tituly.

Otázkou však zůstává, zda-li se dočkáme skutečně zajímavé a rozmanité sbírky her - bez ní je totiž i sebemenší zařízení pro hráče jen bezcennou hračkou. Detaily o ceně zatím nebyly zveřejněny, lze však očekávat, že bude přiměřená té, za kterou se ve státech Evropské unie prodává GameBoy Advance.

Nintendo - výsledky prodejnosti

Nintendo si hraje na svém písečku, přesto nemusí být v žádném případě zástupci této firmy nespokojeni s dosavadními výsledky. V Evropě již byl prodán milióntý kus této konzole GameCube a podle prognóz samotné společnosti by měly na starém kontinentě zmizet z obchodů do konce roku další dva milióny. Z hlediska celosvětového prodeje očekává Nintendo celkové číslo ve výši 16 miliónu prodaných kusů konzole, to vše na konci tohoto fiskálního roku (březen 2003).

Od června roku 2001, evropské premiéry v předchozím příspěvku zmiňované Game Boy Advance, se již 4 milióny hráčů mohou pochlubit vlastnictvím tohoto malého "zázraku". Do konce letošního roku by se majiteli této konzole mělo stát ještě další dva milióny Evropanů.

ECTS Awards

Před žebříčkem nejprodávanějších her a vůbec posledním příspěvkem dnešního článku mi dovolte vám ještě jednou nabídnout přehled her, kterým se dostalo ocenění v rámci akce ECTS Awards. Zde je tedy seznam šťastných vítězů těch opravdu nejzajímavějších kategorií.

Nejlepší konzole roku - PlayStation 2
Nejlepší PC hardware - Gainward Geforce 4 `Powerpack` Ultra/750XP Golden Sample
Nejlepší hra roku pro konzole - Grand Theft Auto 3
Nejlepší hra roku pro PC - Medal of Honour: Allied Assault
Distributor roku - Electronic Arts

Celkově nejlepší hra výstavy - Splinter Cell
Nejlepší hra pro PC - Breed
Nejlepší hra pro konzole - Pro Evolution Soccer 2
Nejlepší hra pro handheldy - Super Monkey Ball Junior
Nejlepší multiplayerová hra - Korean Multiplayer Ping Pong

Následující seznam her roku byl volen čtenáři některého z významných internetových či papírových magazínů daného státu.
Hra roku pro PC ve Francii (Game One) - Grand Theft Auto 3
Hra roku pro konzole ve Francii (Game One)- Metal Gear Solid 2 (PS2)
Hra roku pro PC v zemích Beneluxu (Gamigo.de) - Warcraft III: Reign of Chaos
Hra roku pro konzole v zemích Beneluxu (Gamigo.de) - Grand Theft Auto 3 (PS2)
Hra roku pro PC v Itálii (Games Radar.it) - Max Payne
Hra roku pro konzole v Itálii (Games Radar.it) - Halo (Xbox)
Hra roku pro PC ve Švédsku (Domashny PK) - IL-2 Sturmovik
Hra roku pro konzole ve Švédsku (Svenska PC Gamer) - Max Payne

Žebříček nejprodávanějších her v Evropě (týden 18. - 24. srpna 2002)

Slovo dalo slovo a tak jsem se rozhodl, že od dnešního vydání vám budeme přinášet nejen přehled nejprodávanějších her pro PC a PS2, ale také další dvě konzole nové generace, Xbox a GameCube. Poprvé a rozhodně ne naposledy tak na vás čekají čtyři tabulky plné největších herních skvostů dané platforem, spolu s prodejními čísly.

PC - žebříček
Nic zajímavého - tak by se dalo shrnout dění v žebříčku nejprodávanějších her pro PC. Dočkali jsme se několika výměn pozic, přesto se nám v první desítce neobjevila žádná novinka. První místo stále okupuje datadisk On Holiday (Na prázdninách) k populární sérii The Sims, svou pozici si upevnil i zástupce klasických programů, Norton Antivirus 2002.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: On Holiday 21
2. - 2. Warcraft 3: Reign of Chaos 8
3. ë 4. The Sims 133
4. í 3. Grand Theft Auto 3 14
5. - 5. The Sims: Hot Date 40
6. ë 10. Medal of Honor: Allied Assault 28
7. ë 8. Norton Antivirus 2002 51
8. í 7. Neverwinter Nights 9
9. í 6. Tom Clancy`s The Sum of All Fears 3
10. í 9. Soldier of Fortune 2: Double Helix 13

PS2 - žebříček
Do čela žebříčku se ihned po svém příchodu vyšplhala závodní simulace ToCA Race Driver, která tak posunula jinak stále si na svém bidýlku sedící šestici titulů (Medal of Honor: Frontline, Grand Theft Auto 3, Gran Turismo: Concept, Spider-Man a Prisoner of War) o stupínek níže. Do první desítky nakoukl také titul Scooby-Doo: Night of 100 Frights, který obsadil sedmou pozici.

AP   MP Název hry PT
1. N 1. ToCA Race Driver 0
2. í 1. Medal of Honor: Frontline 12
3. í 2. Grand Theft Auto 3 44
4. í 3. Gran Turismo: Concept 6
5. í 4. Spider-Man 12
6. í 5. Prisoner of War 6
7. ë 18. Scooby-Doo: Night of 100 Frights 2
8. - 8. Final Fantasy X 14
9. í 6. Tiger Woods PGA Tour 2002 8
10. í 9. V-Rally 3 10

Xbox - žebříček
Změna na první pozici nepřipadá v úvahu, své umístění si tak zuby nehty stále drží Halo: Combat Evolved. Jinak jsme v případě žebříčku nejprodávanějších her pro Xbox svědky několika měně významných výměn.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. Halo: Combat Evolved 24
2. ë 3. Project Gotham Racing 24
3. í 2. Prisoner of War 6
4. ë 8. 007 - Agent Under Fire 11
5. ë 6. Hunter: The Reckoning 8
6. í 5. Dead Or Alive 3 24
7. - 7. Max Payne 24
8. í 4. Enclave 6
9. - 9. Spider-Man 12
10. ë 11. Championship Manager: Season 01/02 18

GameCube - žebříček
V případě konzole GameCube je významný a zajímavý především pád titulu Lost Kingdoms z druhého na sedmé místo žebříčku!

AP   MP Název hry PT
1. - 1. Super Smash Bros: Melee 14
2. ë 3. Pikmin 11
3. ë 4. Star Wars: Rogue Leader 17
4. ë 5. Luigi`s Mansion 17
5. ë 6. Super Monkey Ball 17
6. ë 7. Sonic Adventure 2: Battle 18
7. í 2. Lost Kingdoms 3
8. - 8. 007 - Agent Under Fire 11
9. - 9. Spider-Man 12
10. ë 11. Waverace: Blue Storm 17

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |