Byznys hrátky: virtuální bojovníci do skutečných armád?

Hry jsou úspěšným marketingovým nástrojem – lze je však využít také pro získání nových rekrutů? Nepochybně ano! * Hra ovládaná pouze vaším dechem? Nesmysl nebo realita? * Cena konzole Xbox letí v Evropě dolů! * Situace konzole GameCube je týden co týden horší * Nová pobočka EA spojuje herní a filmový průmysl v jedno.
Byznys hrátky: virtuální bojovníci do skutečných armád?

Virtuální bojovníci do skutečných armád?

O významu her jako marketingovém nástroji nemá cenu pochybovat. Dokázaly to mnohé projekty a dnes a denně tento fakt potvrzuje také podpora herních akcí mnoha firmami různých výrobních sfér. S poněkud netradičním a do té doby nevídaným způsobem využití her však přišla v průběhu loňského roku americká armáda - a jak se ukazuje nyní, sázka do neznáma vyústila v tu nejlepší možnou volbou.

Myšlenka celého projektu byla jasná - vytvořit hru, která veřejnosti co nejvíce přiblíží práci některých složek armády a zároveň podpoří zisk nových rekrutů. Tak se i stalo. Titul America`s Army: Operations spatřil světlo světa 4. července loňského roku, odkdy si jej může kdokoliv zdarma stáhnout z Internetu. Nedávno bylo oznámeno, že této nabídky využilo přes 1 milión uživatelů, což je i pro americkou armádu nebývalý úspěch.

V souvislosti s titulem America`s Army: Operations je třeba vyzdvihnout jeden z cílů jeho tvůrců, tedy americké armády, a tou je možnost naverbování nových rekrutů. Lidé se často nechají ovlivnit reklamou, tak proč ne právě v tomto případě? US Army se prozatím oficiálně nevyjádřila na téma, jak úspěšná se celá kampaň ukázala být. Otázkou je, kolik z nových rekrutů se skutečně nechalo ovlivnit právě, jen a pouze hrou - přesná čísla nejsou a z pochopitelných důvodů nebudou známa. Z některých informací (byť neoficiálních) však vyplývá, že toto číslo nemusí být nízké.

Je v podobné propagaci armády budoucnost? Těžko říci, nakolik úspěšná by mohla být celá kampaň také v České republice. Nepochybné je, že s postupující profesionalizací armády vzrůstá i snaha českého ministerstva obrany o přiblížení práce českých speciální jednotek obyčejným lidem. Také snaha o naverbování nových rekrutů začíná nabírat na významu. Jen stěží však lze s jistotou kladně odpovědět na otázku, zda-li bychom se někdy v budoucnu mohli dočkat také české hry, jejímž úkolem by bylo získat nové vojáky. Myšlenka je to však velmi originální a kdo ví - třeba čeští zákonodárci překvapí svým moderním přístupem. Byť na tuto variantu bych nevsadil ani korunu.

Zdroj: Vlastní zpráva

Hra ovládaná pouze vaším dechem? Nesmysl nebo realita?

Ve vývoji je hra sloužící k relaxaci či herní titul, který se až nebývale přiblíží skutečné realitě. Dalším pokrokem dokazujícím možnosti využití her je také nejnovější projekt a myšlenka vědců z dublinské firmy Media Lab Europe. Napadlo vás někdy, že byste mohli opustit zavedené způsoby ovládání her a ke všemu použít pouze svůj dech? Jak se říká, nic není nemožné.

Celý princip hry vyvíjené již zmiňovaným sdružením vědců tkví ve správném způsobu dýchání - dokáže-li hráč dýchat správně, herní postavy se na obrazovce pohybují a chovají tak, aby splnily zadané úkoly. V současnosti je ve vývoji titul simulující létajícího draka, s nímž musíte proletět skrz hořící kruhy. Cesta ke správnému dokončení mise je tak pouze v pravidelném a hlubokém dýchání.

Celý systém samozřejmě staví na připojení několika senzorů na vašem těle a podle dostupných informací by se měl v praxi uplatnit zejména ve zdravotnictví - je dokázáno, že pravidelné a hluboké dýchání dovoluje lidem (zejména dětem) dobře relaxovat. V praxi tedy hra funguje podle jasně stanoveného principu - dýchá-li hráč nepravidelně či vůbec, drak coby herní postava není schopen letu. Pokud je tomu však naopak, postava proletí všemi lokacemi bez jakékoliv újmy. Zajímavé, nemyslíte?

Zdroj: BBC

Cena konzole Xbox letí v Evropě dolů!

Už je to tak - Microsoft znovu sáhl k pro něj tolik nepopulárnímu, obyčejnou hráčskou veřejností však toužebně očekávaného kroku dalšího snížení ceny své konzole Xbox. Tentokráte se daná změna dotkla evropského kontinentu a nepřímo tedy také českých hráčů, byť oficiálně se k nám Xbox stále nedováží.

Již několik dní je tak po celé Evropě v platnosti nová cena konzole, která je výrobcem stanovena na 199 eur, což je v přepočtu zhruba 6500,- Kč. O něco málo méně zaplatí za Xbox v Anglii, rozdíly jsou však spíše kosmetického rázu. Jistě netřeba dodávat, že snížení ceny učinilo z konzole Xbox nejlevnější platformu velké trojky. Sony (výrobce PS2) i Nintendo (GameCube) se prozatím nehodlají ke kroku Microsoftu vyjadřovat a možnosti dalšího snižování cen i těchto konzolí jsou prozatím nejasné. Zřejmě vše ovlivní fakt, nakolik přiláká zlevněný Xbox potencionální zákazníky.

Podle údajů přímo od zdrojů z Microsoftu se firmě podařilo na starém kontinentu prodat více než dva milióny kusů svého zařízení, což jí řadí na druhé místo za suverénně vévodící konzoli PlayStation 2. Není pravděpodobné, že by Xbox s novou cenou mohl tuto situaci v nejbližších měsících změnit - naopak je velmi zajímavé, že toto rozhodnutí společnosti Microsoft přišlo již nyní a nikoli až na veletrhu E3, který bude na podobně zajímavá ohlášení změn tím pravým okamžikem. Na závěr podotýkám, že snížení ceny Xbox se dříve či později dočkají také obyvatelé Asie a Severní Ameriky.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Pozice GameCube je týden co týden horší

Není to tak dávno (a je to konkrétně rovných sedm dní), co jsme vás informovali o rozporuplném marketingovém úspěchu japonské firmy Nintendo. Zatímco GBA SP se po svém startu drží na vrcholu zájmu veřejnosti, GameCube zažívá po počátečních měsících úspěchů velký útlum, provázený znatelným poklesem prodeje. Ten se projevil znovu - dokazují to prozatím poslední informace prodejců herního zařízení.

Zatímco před třemi týdny se tedy GameCube podařilo ve Velké Británii dosáhnout prodeje takřka 14 000 kusů (což je mimo jiné číslo, které dokázalo sesadit i samotnou PlayStation 2!), necelý měsíc po tomto radostném období se konzole propadla zpět na poslední místo se zhruba 3500 prodaných kusů. A podle všech předpokladů tento trend nedozná v dalších týdnech změny.

Současná situace nahrává největšímu konkurentovi, konzoli Xbox firmy Microsoft. Její stálá pozice ve Velké Británii a také snížení ceny je jasným dokladem upevnění druhé pozice v této zemi, vyloučen není ani další růst. Zato situace Nintenda se stále horší - byť firma stále není nucena jakkoliv měnit cenu konzole (a prý se o tomto kroku nijak nehovoří ani ve společnosti samotné) a celý byznys točící se okolo GameCube stále přináší dostatečný profit, současná situace je nepříznivým předpokladem do budoucna. Oživení by však mohlo přijít již brzy - konkrétně se zahájením prodeje titulu Zelda: Wind Waker.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Nová pobočka EA spojením herního a filmového průmyslu

Již několikrát jsme se v rámci našeho pravidelného článku zabývali vzrůstajícím propojením herního i filmového průmyslu, ať již na bázi nových her podle filmové předlohy či naopak ztvárněním úspěšných titulů do podoby nových snímků. Že v podobné a navzájem výhodné symbióze tkví budoucnost, o tom jsou mimo jiné přesvědčeni také zástupci největší světové herní firmy Electronic Arts - a dokazují to také dostupné informace o nové pobočce této firmy.

Na seznamu zaměstnanců nového studia Electronic Arts, vznikajícího v současnosti v Los Angeles, tak figurují jména hned několika zajímavých osobností spojených s filmovou produkcí a světoznámým Hollywoodem. Podle informací z Xengamers obsahuje mimo jiné jména několika specialistů na grafické či zvukové efekty, z nichž někteří se podílejí či podíleli také na filmech Matrix Reloaded a Revolutions, Armageddon, Con Air, Final Fantasy: The Spirits Within a dalších.

Do budoucna by se mělo stát nové centrum firmy nejen druhou největší pobočkou, ale také centrem vývoje her inspirovaných filmovou předlohou - mimo jiné také titulů na motivy snímků Pán prstenů či James Bond. Zaměstnání zmiňovaných specialistů by mělo nejen dále zlepšit grafickou kvalitu her, ale také podpořit spolupráci herního a filmového průmyslu. Je známo, že Electronic Arts jsou velmi nakloněni možnosti filmového zpracování svých produktů a tak se v budoucnu jistě dočkáme hned několika nových zajímavých snímků.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Ostatní:

  • Stále častěji se v herních kruzích hovoří o souboji grafických gigantů ATI a NVidia a o možné spolupráci těchto firem s herními firmami, která by později mohla vyústit v exkluzivitu her a jejich běh pouze na kartách jedné z obou firem. Že se podobné příspěvky ukázaly být blízko realitě, dokazuje také dohoda firem NVidia a Electronic Arts, které budou úzce spolupracovat na vývoji v budoucnu. A co to znamená konkrétně? Dohoda se může ve skutečnosti projevit několika způsoby - tím nejtypičtějším je fakt, že skutečně nejlepšího grafického zážitku (podporovaného množstvím nových funkcí) dosáhnete v případě titulů Electronic Arts pouze s čipy NVidia.

Nejprodávanější konzole v Japonsku

Game Boy Advance SP zažívá stále úspěšné období, které jasně potvrzuje všeobecný a celosvětový zájem o tuto ruční konzoli. Stabilními výsledky se může pyšnit také platforma PlayStation 2, která tento týden dosáhla prodeje 45 700 kusů. GameCube figuruje na třetím místě. Špatnou situaci konzole Xbox v Japonsku dokazuje také fakt, že počet prodaných kusů tento konzole byl nižší než u prastaré PlayStation One.

  • Game Boy Advance SP: 89 700 (Roční: 661 500)
  • PlayStation 2: 45 700 (Roční: 981 200)
  • Game Boy Advance: 20 000 (Roční: 793 300)
  • GameCube: 13 800 (Roční: 227 900)
  • PSOne: 1 400 (Roční: 32 800)
  • Xbox: 1 300 (Roční: 48 700)
  • Wonder Swan Crystal: 820 (Roční: 18 400)
  • Game Boy Color: 370 (Roční: 9 800)
  • Wonder Swan Color: 310 (Roční: 10 200)

Zdroj: Planet Nintendo

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 30. března - 5. dubna 2003)

Další týden, další žebříček - nic víc, nic míň.

PC - žebříček
Že se Championship Manager 4 drží i po minulém, premiérovém a novým rekordem vyšperkovaném týdnu na prvním místě, není jistě žádným překvapením. Zbytek dění v žebříčku nejprodávanějších her pro osobní počítače nepřinesl nic nového - osazenstvo první desítky se prakticky nezměnilo, společnost osmičce her dělají také dva klasické softwarové programy, Norton Antivirus 2003 a Microsoft Office Xp Student Edition.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Championship Manager 4 2
2. - 2. Delta Force: Black Hawk Down 2
3. - 3. Command And Conquer: Generals 8
4. ë 5. The Sims 27
5. ë 7. Tom Clancy`s Splinter Cell 6
6. - 6. The Sims: Unleashed 27
7. í 4. Tom Clancy`s Rainbow Six 3 Raven Shield 3
8. ë 9. Norton Antivirus 2003 31
9. í 8. TOCA Race Driver 2
10. ë 12. Microsoft Office Xp Student Edition 72

PlayStation 2 - žebříček
Populárnímu třetím dílu herní série Grand Theft Auto se neočekávaně podařil skvostný návrat do první desítky nejúspěšnějších PS2 her a nově tak figuruje na vcelku lichotivé osmé pozici. Na čele celého žebříčku se stabilně udržují tituly Splinter Cell a Devil May Cry 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tom Clancy`s Splinter Cell 2
2. - 2. Devil May Cry 2 2
3. ë 4. The Getaway 18
4. í 3. The Sims 10
5. - 5. Grand Theft Auto: Vice City 22
6. - 6. Metal Gear Solid 2 - Substance 2
7. - 7. Tenchu: Wrath of Heaven 5
8. ë 17. Grand Theft Auto 3 76
9. - 9. FIFA 2003 24
10. í 8. Rayman 3 4

Xbox - žebříček
Původně PC série The Sims se nám postupně stěhuje také na herní konzole a svou premiéru si v období mezi 30. březnem a 5. dubnem letošního roku odbyla také Xbox verze původních "Simáků". Ani ona si však nedokázala poradit s vedoucím titulem celého startovního pole, titulem Indiana Jones and The Emperor`s Tomb.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Indiana Jones and The Emperor`s Tomb 2
2. N The Sims 1
3. í 2. Dead Or Alive Xtreme Beach Volleybal 2
4. ë 6. Metal Gear Solid 2 - Substance 5
5. í 4. TOCA Race Driver 2
6. ë 7. Tom Clancy`s Ghost Recon 18
7. ë 10. Halo: Combat Evolved 56
8. í 3. Panzer Dragoon Orta 3
9. í 8. Lord of The Rings - The Two Towers 4
10. í 5. Shenmue 2 3

GameCube - žebříček
Také všichni majitelé konzole GameCube ve Velké Británie se nově mohou těšit z titulu The Sims, který si taktéž odbyl premiéru na slušivém druhém místě. První místo žebříčku pak patří hře Metroid Prime, bronzovou pozici si vysloužila hra Super Monkey Ball 2.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Metroid Prime 3
2. N The Sims 1
3. í 2. Super Monkey Ball 2 4
4. - 4. Resident Evil Zero 5
5. í 3. Super Monkey Ball 2 5
6. í 5. Super Mario Sunshine 27
7. í 6. Lord of The Rings - The Two Towers 4
8. ë 10. Star Wars: Rogue Leader 45
9. í 8. Super Smash Bros: Melee 459
10. í 7. Phantasy Star Online: Ep 1 and 2 5

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Žebříček nejprodávanějších her v USA (týden 23. - 29. března 2003)

Vývoj prodejnosti her v USA rozhodně není nezajímavý a i to je jeden z důvodů, proč vám opět přinášíme žebříček nejprodávanějších her pro PC v této zámořské velmoci.

AP Název hry
1. Delta Force Black Hawk Down
2. Command & Conquer: Generals
3. Tom Clancy`s Rainbow Six 3: Raven Shield
4. The Sims Deluxe
5. Battlefield 1942
6. Zoo Tycoon
7. The Sims: Unleashed
8. Shadowbane
9. Sim City 4
10. Battlefield 1942: Road To Rome

Zdroj: NPD


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce