Byznys hrátky: Vivendi má problémy, prodá Blizzard?

Ani další týden nebyl v oblasti herního byznysu o nic chudší. Na světlo světa prosákly první informace o problémech další francouzské společnosti Vivendi, pod níž spadá také vývojářský gigant Blizzard. Krom toho se však podíváme na další podrobnosti o ECTS 2002, finanční výsledky několika firem, datum konání E3 2003. Jako vždy nechybí ani žebříčky nejprodávanějších her určených pro PC, nově i PS2.
Byznys hrátky: Vivendi má problémy, prodá Blizzard?

Vivendi má problémy?

V minulém vydání jsme vám krom jiného přinesli také konkrétnější informace o konci francouzské společnosti Cryo, která v současnosti živoří na okraji propasti, znamenající jediné - smrt, bankrot. Francie má však zřejmě v posledních měsících na finanční problémy zde fungujících společností patent.

Zrovna růžovou finanční situací se nemůže pochlubit ani gigantická společnost Vivendi, jejíž působení v herní branži je pouhým zlomkem všech aktivit této firmy, jimiž se však konkrétně zabývat nebudeme. Bohužel, krize a drobná recese světových trhů mají za následek nepříjemný fakt, že se dluhy této francouzské společnosti vyšplhaly až na úctyhodných 19 miliard euro - a jejich snižování je dnes na programu dne. Hlavní roli v tomto nastávajícím procesu by měla sehrát právě herní divize.

Vivendi Universal se v posledních měsících stala ve světě her a zábavy poměrně známou společností. Přesto možná bude pro některé z vás překvapením, které významné distribuční a tvůrčí firmy pod svými křidly sdružuje. Součástí Vivendi je tak jeden z nejznámějších herních vývojářských týmu Blizzard, dále pak společnosti Sierra Entertainment a Universal Interactive Studios. Všechna tato jména mají patřičný zvuk a lesk. Co více, právě ony v roli zmiňované herní divize vykazují jako jedna z mála zdravých částí společnosti zisk. A to je jeden z důvodů, proč je jejich prodej na řadě.

Zdá se vám to nelogické? Ano, zprvu tomu tak může být. Prodat část své firmy, která jako jedna z mála prosperuje a vykazuje zisky, to svým způsobem nedává smysl. Ovšem, šance na prodej jsou právě díky tomu mnohem vyšší, stejně jako konečná částka, kterou může Vivendi za Blizzard, Sierru i Universal dohromady utržit. V kuolárech se hovoří o dvou miliardách euro, skutečná prodejní cena by se podle některých názorů mohla vyšplhat ještě o miliardu.
 
Otázkou však zůstávají také možní kupci. V úvahu připadá několik jmen, samozřejmě světově proslulých společností. Podle všeho si tak na celou herní divizi dělají zálusk především Sony a Microsoft, byť seznam zájemců bude o řád delší. Jak vše dopadne, to bychom se měli dozvědět v následujících týdnech. O vývoji situace kolem Vivendi vás samozřejmě budeme v případě nových dostupných faktů informovat i v dalších vydáních Byznys hrátek.

ECTS 2002 - Sony odhalila plány týkající se "Playstation Experience"

V prvním vydáním byznys hrátek jsem se mimo jiné letmo zmínil o vůbec prvním ročníku tzv. The Playstation Experience, speciální akci, kterou v rámci ECTS 2002 pořádá Sony. Protože v té době nebyly známy žádné podrobnosti, co přesně na samotné hráče i novináře čeká, vyhnul jsem se přímějšímu komentování. Jenže co není, může být. Právě v průběhu minulého týdne se totiž objevily první konkrétnější informace a tak si teď představíme The Playstation Experience trochu blíže.

Jak lze jistě usoudit již z názvu této show, hlavní roli nebudou hrát tentokráte osobní počítače, nýbrž konzole PlayStation a samozřejmě pak především PlayStation 2. Hráči tak budou mít jedinečnou šanci vyzkoušet si několik připravovaných, nedokončených her - mimo jiné takové pecky jako Tekken 4, The Getaway a Tomb Raider: Angel of Darkness. K vidění by měly být nejen tituly od samotné Sony, ale také společností Disney, Namco či Square.

Dostatečný prostor pro prezentaci svých her však bude dán také dalším světovým gigantům - společnostem EA, Eidos, Activision, Infogrames, Codemasters, Acclaim, Capcom, Konami, Rage, THQ, Midway či Ubisoft. Jak je patrné z tohoto seznamu, nouze by nakonec neměla být ani o dostatek her určených pro osobní počítače a další konzole.

Celou akci by měly zpestřit také živá vystoupení sportovců, zejména pak zástupců netradičních sportů - skateboardu či závodů kol BMX. Nouze nebude ani o kvalitní muziku, tanečnice a mnohé další.

Možná bude pro někoho zajímavá i informace o ceně vstupenky - ta se pohybuje na úrovni osmi liber, v přepočtu tedy asi 400,- Kč. Za její zaknihování si pak musí případní šťastlivci, kteří v období mezi 29-31. srpnem navštíví Londýn, připlatit další libru. Za tu podívanou to však určitě stojí.

Prodej konzolí v Japonsku

Japonský herní trh je svým způsobem jedinečný, stejně jako vkus samotných Japonců. Dnes vám krom nášupu jiných zpráv přináším i přehled prodeje konzolí v zemi vycházejícího Slunce.

Přehled prodejnosti:

 • PlayStation 2: 69 100 (Roční: 2 336 000)
 • Game Boy Advance: 50 800 (Roční: 1 561 300)
 • GameCube: 13 700 (Roční: 690 100)
 • Wonder Swan Crystal: 6400 (Roční: 55 100)
 • Xbox: 3500 (Roční: 232 100)
 • PSOne: 3400 (Roční: 158 400)
 • Wonder Swan Color: 1200 (Roční: 101 000)
 • Game Boy Color: 900 (Roční: 66 300)
 • Wonder Swan: 120 (Roční: 5200)
 • Nintendo 64: 80 (Roční: 5300)
 • Game Boy: 70 (Roční: 4300)
 • Dreamcast: 50 (Roční: 17 100)
 • PocketStation: 20 (Roční: 1000)

Jak je konec konců patrné z výsledků, suverénně nejsilnější pozicí se může pochlubit zástupce společnosti Sony, konzole PlayStation 2 (což ovšem není nic překvapivého). Ani trochu zklamaní však nemusí být u Nintenda, jehož zástupci v ringu (Game Boy Advance a GameCube) okupují v současnosti druhou a třetí příčku.

Co více, ze srovnání "velké trojky" (tedy PlayStationu 2, Xboxu a GameCube) vychází zástupce Microsoftu jako hodně chudý příbuzný, který není na japonském trhu příliš vítán. Ostatní výsledky zřejmě netřeba komentovat.

Rage - ECTS 2002 line-up

S blížícím se začátkem veletrhu ECTS pořádaného v Londýně se budeme stále častěji setkávat s přehledy her a titulů, které jednotlivé herní firmy hodlají na této výstavě prezentovat. První společnost, která tak v minulých dnech učinila, je právě Rage. A věřte, že podle prvních informací bude opravdu o co stát!

Vždyť považte sami. Zástupci společnosti Rage se protentokráte pochlubí hernímu publiku sérií zajímavých projektů. K vidění tak bude krom jiného simulace boxu, která těží ze známého jména Rocky. Dočkáme se však také destruction derby v podání titulu Crashed, akční střílečky Twin Caliber ve třetí osobě. V nabídce nebude chybět ani zástupce extrémních sportů, kterým je titul Rolling. Bezpochyby největší pozornost však bude upjata na novou závodní hru Lamborghini, jejíž vůbec první veřejná video-prezentace proběhne právě na ECTS 2002.

Všechny v předchozím odstavci zmiňované tituly jsou primárně určeny pro PlayStation 2 a vyjma závodní simulace Lamborghini by se měly na pultech obchodů objevit ještě v průběhu letošního roku. Krom nich by však mělo být k vidění na výstavě samotné také několik dalších počinů společnosti Rage, povětšinou určených pro GameCube a Xbox.

Jak vidno, smělý to cíl společnosti Rage, totiž nezůstat ve stínu obřích světových gigantů, jakými jsou například Activision, Electronic Arts a další, není v žádném případě nedosažitelný.

Kdy bude další ročník E3?

V minulých dnech byly také oznámeny první informace o příštím ročníku herní výstavy E3, nejvýznamnějšího herního veletrhu současnosti.

Jako vždy by měly na tuto významnou akci zavítat všechny světové herní firmy a společnosti, o konkrétním obsazení toho však zatím příliš známo není a ani z logických důvodů být nemůže. Přesto však již bylo oznámeno datum konání - E3 2003 se bude konat ve dnech 14. - 16. května roku 2003 (termín byl tedy posunut o několik dnů zpět oproti letošnímu ročníku), přičemž vše bude odstartováno o den dříve, jako konec konců pokaždé. Nic se nezměnilo ani na místě pořádání - opět se tedy všichni významní lidé herní branže sejdou v prostředí Convention Center ve městě Los Angeles.

Konami - finanční výsledky & line-up 2003

Láska k fotbalu. Tak se dají jisto jistě shrnout pocity zástupců významné japonské společnosti Konami. Jak totiž naznačují finanční výsledky za první tři měsíce fiskálního roku 2002/2003, díky pořádání světového šampionátu v Japonsku a Koreji vzrostly tržby i samotný zisk.

Společnost Konami tak tedy na konci daného čtvrtletí vykázala čistý zisk 844 miliónů yenů (4,6 miliónů liber), což je zhruba 21% nárůst oproti stejnému období minulého roku. Samotná software divize firmy, pod kterou samozřejmě spadá i prodej a distribuce her, se může pochlubit profitem 21,7 miliónů liber! Na těchto příznivých výsledcích se podepsal především titul Winning Eleven 6, u nás pochopitelně takřka neznámá fotbalová simulace, která toho však má v základech hodně společného s Pro Evolution Soccer 2. V průběhu samotného mistrovství světa v kopané šel tento počin doslova a do písmene "na dračku" - celkově už má tato hra na kontě 1,1 miliónu prodaných kopií.

V souvislosti s finančními výsledky poodhalili zástupci společnosti Konami své plány pro rok 2003. Z nich vyplývá jedna vskutku překvapující informace  - na rozdíl od mnoha herních firem, které trh PC titulů opouštějí, se hodlají u Konami zaměřit právě na vývoj a distribuci her určených pro osobní počítače. Dočkat bychom se tak měli většího počtu titulů pro tuto platformu - mimo jiné pak očekávaného počinu Metal Gear Solid 2: Substance, jehož vydání se plánuje na příští rok.

BioWare budou vyvíjet tituly pro Xbox

Microsoft si je vědom nezbytnosti zajistit své konzoli Xbox přísun kvalitních her a proto dále loví ve vývojářských vodách. Poslední dohodu se mu podařilo uzavřít se známou společností BioWare, jednou z nejvýznamnějších tvůrčích firem současnosti. 

Vývojářský tým BioWare je na poli herního průmyslu znám především skvělou řadou her, patřících do žánru RPG - mimo jiné pak v minulých týden vypuštěného a prozatím také veleúspěšného počinu Neverwinter Nights. Před několika dny navíc tato společnost oznámila, že pracuje na dvou dalších titulech, z nichž právě jeden bude určen exkluzivně a jen pro konzoli Xbox. Konkrétnější detaily o těchto hrách zatím nebyly zveřejněny.

3DO - finanční výsledky

Na zoubek (z pohledu finančních výsledků) se dnes podíváme také společnosti 3DO, která patří mezi relativně menší, nikoli však méně známé herní společnosti. Za první tři měsíce finančního roku 2003 vykázala tato firma zisk ve výši 4,7 miliónů amerických dolarů. Byť se toto číslo může zdát na pohled pro 3DO jisto jistě pozitivní, existuje i druhá strana mince.

Tou jsou celkové výdělky, získané prodejem her a titulů, případně dalšími aktivitami společnosti. Ty zaznamenaly pokles z 13,3 na 8,9 miliónů dolarů, což je vcelku významné snížení. Ani trh nezareagoval na zveřejněnou finanční zprávu příliš pozitivně - akcie 3DO spadly o celých 14 procent.

Zřejmě i v reakci na zmiňované výsledky změnila firma postoj k problematice her určených pro konzoli Xbox. Přesto, že se v minulosti zástupci 3DO jasně distancovali od možnosti vyvíjet tituly pro tuto platformu, bylo nyní oznámeno, že se jich nakonec v budoucnu dočkáme. Stejně tak se firma samotná zaměří spíše na tvorbu vysoce kvalitních her, jejichž vývoj si však vyžádá více času.

Žebříček nejprodávanějších her v Evropě (týden 28. července - 3. srpna 2002)

PC - žebříček
Takřka vše při starém - tak by se dal shrnout žebříček nejprodávanějších her pro PC v týdnu mezi 28. červencem - 3. srpnem 2002. Do první desítky se nám nedostala žádná novinka, stávající účastníci elitní soutěže si tak pouze v několika případech prohodili své pozice.

Netýká se to samozřejmě prvního místa - to stále okupuje Warcraft  . Stejný je i případ druhého místa, na kterém se jako klíště drží zatím poslední datadisk On Holiday (Na prázdninách) k simulaci The Sims. Pouze na poslední medailovou pozici se nám opět propracovala skvělá hra Grand Theft Auto 3 na úkor neméně výborného RPG Neverwinter Night. Ostatní umístění a změny v žebříčku zřejmě netřeba komentovat.

AP   MP Název hry PT
1. - 1. Warcraft 3: Reign of Chaos 5
2. - 2. The Sims: On Holiday 18
3. ë 4. Grand Theft Auto 3 11
4. í 3. Neverwinter Nights 16
5. ë 6. The Sims 130
6. ë 7. The Sims: Hot Date 37
7. ë 8 Medal of Honor: Allied Assault 25
8. í 5. Delta Force: Task Force Dagger 3
9. ë 10. Soldier of Fortune 2: Double Helix 10
10. í 9. Zoo Tycoon: Dino Digs 3

PS2 - žebříček
Do dnešních a samozřejmě i příštích vydání budeme zařazovat také žebříček nejprodávanějších her určených pro PlayStation 2. Jak si můžete všimnout z výsledků, z prvního místa byla tento týden sesazena hra Gran Turismo: Concept. Naopak, trochu neočekávaný je posun titulu Grand Theft Auto 3 z pátého na třetí místo. Připomeňme, že GTA3 se nám v žebříčku drží již 41 týdnů.

AP   MP Název hry PT
1. ë 2. Medal of Honor: Frontline 9
2. í 1. Gran Turismo: Concept 3
3. ë 5. Grand Theft Auto 3 41
4. - 4. Spider-Man 9
5. í 3. Prisoner of War 3
6. - 6. Tiger Woods PGA Tour 2002 5
7. ë 10 Final Fantasy X 11
8. ë 11. Max Payne 30
9. í 8. Soldier of Fortune: Gold Edition 5
10. í 9. V-Rally 3 7

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Jednou větou

 • Není to ani tak dávno, kdy jsme vás informovali o nové dohodě mezi společnosti Activision a největší skateboardovou hvězdou současnosti, slavným Tony Hawkem. Zástupci firmy však v žádném případě nelení ani po uzavření tohoto skvělého kontraktu a do svých vod se jim podařilo ulovit dalšího světoznámého skateboardistu - Boba Burnquista. Od společné smlouvy, která samozřejmě Activision zaručuje použít jméno a vizáž Boba Burnquista v nově vytvářených hrách, si obě strany slibují další rozvoj her se skateboardovou tématikou.
 • Distribuční společnost Take-Two Interactive spolkla v minulých dnech společnost Barking Dog, kterou získala za přijatelnou cenu tří miliónů dolarů a balíku 242 450 akcií. Připomeňme, že vývojářský tým Barking Dog v současnosti pracuje na herní veřejnosti zatím neznámé hře zasazené do prostředí válečné vřavy.
 • O problémech norské vývojářské společnosti Funcom, která má na svědomí adventuru The Longest Journey a skvělou masivně multiplayerovou hru Anarchy Online, jsme vás informovali před několika týdny. Jak vidno, uvnitř firmy již dochází k první reorganizaci pracovníků, místo prezidenta společnosti tak byl donucen opustit Andre Backen, který však i nadále zůstává ve firmě samotné. Jaký bude mít tato "proměna" konečný dopad, není známo. Je však nepravděpodobné, že by vyřešila zmiňované finanční problémy Funcomu.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |