Byznys hrátky: Will Wright opouští EA

Ztráta Wrighta bude EA bolet, upozorňuji analytici * Wii se zlevňovat nebude * Na PC hraje víc žen než mužů
Byznys hrátky: Will Wright opouští EA
Seznam kapitol
  1. Herní zpravodajství
  2. Krátké zprávy a žebříčky

Will Wright opouští EA

Ikona studia Maxis a později přímo Electronic Arts, tvůrce The Sims a Spore, ale také starší hitové série SimCity. Will Wright nemusí hernímu světu nic dokazovat, a proto nepřekvapí jeho rozhodnutí opustit Electronic Arts a věnovat se vlastnímu projektu. Jak Wright oznámil tento týden, v současné době zakládá vlastní firmu, která se bude věnovat vytváření nového intelektuálního vlastnictví pro nejrůznější druhy médií včetně her, televize, internetu nebo hraček. Electronic Arts přesto zůstanou s Wrightem spřízněni, když v jeho nové firmě Stupid Fun Club získají poloviční podíl.

Wright své rozhodnutí přesunout se od her směrem k širšímu portfoliu médií vysvětluje měnícím se prostředím zábavního průmyslu, v němž vidí velkou šanci pro vytváření nových forem zábavy a řady originálních projektů. Electronic Arts si kromě podílnictví v nové společnosti také podrží právo na herní adaptace všech nápadů, které v hlavě Willa Wrighta v nejbližší době vzniknou. Přesto se nelze vyhnout dojmu, že pro EA jako takovou jde o významnou ztrátu.

Souhlasí s tím také řada světových analytiků. Ti upozorňují na skutečnost, že Wright byl přímo či nepřímo podepsán pod řadou prodejně veleúspěšných titulů, jejichž vývoj z pozice herního designéra také z velké části sám vedl. Jeho odchod by se tak mohl projevit negativně nikoliv krátkodobě, ale spíše z dlouhodobého hlediska. Podle analytické firmy Cowen and Company je ale Wrightovo rozhodnutí snadno pochopitelné: s novou společností získá více svobody a méně "korporátních" omezení, přičemž si zachová přístup k řadě zdrojů Electronic Arts. Podobně již funguje spojení Take-Two a Rockstar Games: a jak se zdá, Wright si pro sebe vymohl ještě lepší podmínky než tvůrci GTA. Klobouk dolů, přejeme mu hodně štěstí.

Zdroj: GI.biz, EDGE

Wii je nejméně používanou konzolí: nebo nejvíce?

Abychom se nenudili, minulý týden byl plný zaručených zpráv o tom, jakým způsobem a v jakém množství hráči využívají současné generace herních konzolí. Zdroj zpráv: průzkum agentury Nielsen. Podle jeho původního znění mělo být Wii nejméně využívanou konzolí v USA, když za období jednoho měsíce ho jeho majitelé v průměru zapnou po dobu 5 dnů. U PS3 jde o 6,8 a u Xboxu 360 o 7,1 dní. Jinými slovy, své konzoli a hrám věnují zhruba 6,8 % svého volného času (10,2 % a 10,6 %). Průměrná doba jedné "session" se pak zastavila na 58 minutách v případě konzole od Nintenda, u konkurence na 64 minutách (PS3) a 78 minutách (Xbox 360).

Než jsme se ale nadáli, tato čísla byla označena za chybná. Podle opravených statistik je to právě Wii, které je po starší PlayStation 2 druhou nejpoužívanější konzolí, když jí hráči věnuji celkem 20,7 % svého volného času. U Xbox 360 pak jde o 18,2 %, u PS3 o pouhých 9 %.

Nedivili bychom se, pokud bychom příští týden tyto čísla znovu dementovali – pro PS3 nevypadají dobře a jsme si jisti, že se s tím Sony jen tak nesmíří.

Zdroj: GI.biz

Výrobní cena Wii klesá, snížení ceny přesto nebude

Přestože Wii v březnu poprvé ztratilo pozici nejprodávanější domácí konzole v rodném Japonsku, Nintendo nepanikaří a věří, že jde o pouhou shodu náhod. V této souvislosti také Satoru Iwata potvrdil, že Nintendo nemá zájem na žádném snížení ceny Wii, ani DS – zvláště poté, co se nové verze handheldu s označením DSi prodalo v Evropě a USA za první dva dny přes 600 tisíc kusů.

Nintendo může být také spokojeno s optimalizací své výroby. Podle informací analytiků výrobní náklady na jednu konzoli Wii od zahájení prodeje v roce 2006 poklesly o 45 %. To ale zároveň ukazuje, že japonský výrobce má dostatečný prostor pro případné snížení ceny za předpokladu, že zpomalení jeho prodejů nebude náhodné.

Zdroj: GI.biz

Na PC hraje víc žen než mužů

Analytická společnost Nielsen nedávno přišla s vskutku zajímavým zjištěním. Z jejího průzkumu totiž vyplynulo, že se hraní na stolních počítačích věnuje větší procento žen než mužů. Konkrétně se jedná o dívky (až dámy) ve věku od 25 do 54 let, které si z celkového koláče ukously slušných 29 %. Stejně staří muži se dostali jen lehce nad 20 %.

Tatáž firma rovněž zjišťovala, kolik která věková skupina tráví samotným hraním. Ženy starší 55 let tráví u PC her více času než muži i ženy ve věku od 24 do 54 let dohromady. Nutno ovšem podotknout, že tato studie zahrnovala taktéž microsoftí hry, mezi něž patří jedna z nejúspěšnějších karetních her vůbec – Solitaire.

Pokud by vás náhodou zajímalo, jak se výzkumníci k daným číslům dopracovali, tak vězte, že získali povolení od přibližně 184 tisíc jedinců, kteří jim dovolili nainstalovat do svých strojů sledovací software, jenž posílal získané informace přímo analytikům. Pro úplnost ještě dodáme, že se jednalo o výzkum pouze na území Spojených států.

Zdroj: CVG

Dočkáme se PSP2 ještě před Vánoci?

Ačkoliv to není tak dlouho, co se na trhu objevila upravená verze handheldu PSP s označením 3000, zástupci Sony podle všeho chtějí uvést skutečného nástupce co nejdříve. Jako o možném termínu se přitom spekuluje o letošních Vánocích. Tomu ostatně nahrává i fakt, že PSP2 (jak se chystanému handheldu pracovně přezdívá) by mělo být oficiálně představeno již v červnu na E3.

Nejmenovaný zdroj přitom uvádí, že by se mašinka měla pochlubit několika novými schopnostmi, které z ní dělají vskutku lákavý kousek elektroniky. Těšit se prý totiž můžeme na velký dotykový displej, vylepšený směrový kříž, či dvě analogové páčky. Tvůrci si tak očividně jdou za snem udělat z druhého PSP kompaktní zařízení, jakým je třeba v poslední době tolik zmiňovaný iPhone.

A jelikož se do nové verze PSP nepočítá s UMD mechanikou, veškerá herní nabídka by měla být k dispozici skrze Playstation Network. O čemž se ostatně zmínil i anonym: "Nový formát handheldu by měl být schopný potěšit nejen fanoušky 'hardcore' her, ale rovněž vyznavače jednoduchých hříček, které bude možné snadno ovládat skrze dotykovou obrazovku. Díky absenci UMD mechaniky by hry, stejně jako u iPhonu a App Store, měly být k dispozici prostřednictvím PSN."

Na kolik jsou tyto zvěsti pravdivé, zatím nedokážeme posoudit, nicméně, zahrát si již letos na nové mašince hry jako Assassin's Creed nebo MotoroStorm by nebylo vůbec špatné. Co říkáte?

Zdroj: CVG

Související články
  1. Byznys hrátky: Raději hry než sex, vzkázali muži
  2. Byznys hrátky: Podíl online her roste
  3. Byznys hrátky: Wii v Anglii zdraží
  4. Byznys hrátky: Activision koupí vývojáře v problémech
  5. Byznys: Bohemia Interactive se pře s Codemasters

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A