Byznys hrátky: Xbox 360 předčasným vítězem konzolové války?

Podle úryvku z korespondence je šéf Microsoftu přesvědčen, že Xbox 360 porazí konkurenci * Ochrání Assassin´s Creed Ubisoft od prodeje? * SCI/Eidos a Midway prý chystají námluvy * Sony doufá v ziskový rok 2008 * Microsoft prodal 17,7 milionů konzolí Xbox 360 * Halo 3 stálo přes 30 milionů dolarů * Jerry Bruckheimer bude vyvíjet hry
Byznys hrátky: Xbox 360 předčasným vítězem konzolové války?

Xbox 360 předčasným vítězem konzolové války?

Úniky citlivých informací jsou běžnou záležitostí. Aby se však herním médiím dostal do rukou text interní zprávy šéfa jedné z významných herních společností, je věc poměrně nezvyklá. Jsou to právě zahraniční servery, jež informovaly o obsahu emailu, který Don Mattrick z herní divize Microsoftu zaslal svým zaměstnancům. Přestože je velká část textu věnována obsahu řeči, jíž pronesl Bill Gates na letošní Consumer Electronics Show, v jedné s pasáží se Mattrick pozastavuje také nad situací na trhu herních konzolí, když upozorňuje na skutečnost, že Xbox 360 generuje third-party firmám větší příjmy než jeho rivalové.

"Historie již ukázala, že eventuální vítěz každé generace konzolí je ta konzole, která generuje největší příjem pro third-party firmy. Podle posledních údajů z NPD, Xbox 360 vygeneroval v roce 2007 více third-party příjmů než Nintendo a Sony dohromady," zmiňuje v textu Mattrick. "Když se podívám kupředu, věřím, že příští rok uzavřeme s Xboxem 360 jako s lídrem současné generace."

Analytici nicméně názor Microsoftu nesdílí - podle nich bude i příští rok na špici konkurenční Wii.

Zdroj: GI.biz, Next-Gen.biz

Ochrání Assassin´s Creed Ubisoft od prodeje?

Assassin´s Creed jako spasitel Ubisoftu? Věří v to sloupkař deníku Financial Times, který se ve svém textu na konci prosince loňského roku zabýval situací na poli herních vydavatelů. Po úspěšném vstupu na trh, jež vyústil v prodej 2,5 milionů kopií za první měsíc, vzrostla hodnota Ubisoftu, což činí francouzskou společnost odolnější proti případným zájemcům o její převzetí v čele s Electronic Arts. "Úspěch Assassin´s Creed pomohl Ubisoftu navýšit svou tržní hodnotu na zhruba 3 miliardy dolarů, což z firmy dělá mnohem dražší sousto pro případné zájemce," píše se v článku Financial Times.

Zájem Electronic Arts o francouzského (černého) koně mezi vydavateli, jež v posledních pěti letech zněkolikanásobil své příjmy i zisk, je věcí veřejně známou. Bylo to právě EA, kdo v prosinci roku 2004 odkoupil 20 % akcií Ubisoftu - a jeho podíl se v současnosti pohybuje řádově o pět procent níže.

Ubisoft sám neočekával tak výrazný úspěch Assassin´s Creed, když měl podle původního plánu prodat do konce března 2008 rovné 3 miliony kusů hry - předpověď však zvýšil na 5 milionů. K navýšení došlo i u očekávaných hospodářských výsledku za fiskální rok 2007-2008, kdy Ubisoft očekává o 15 milionů euro vyšší příjmy.

Zdroj: Next-Gen.biz, Financial Times

SCI/Eidos a Midway prý chystají námluvy

Z formování silné konkurence nemá obavy pouze Ubisoft, o jehož osudu spekuloval předchozí příspěvek, ale také další vydavatelské domy. Podle informací zahraničních serverů se znovu rozjely debaty o možném spojení společností SCI/Eidos a Midway. Obě firmy o tomto kroku jednaly již před více než třemi lety v době, kdy se novým výkonným ředitelem Midway stal David Zucker. Od té doby se však pozice společností na herním trhu výrazně změnila - a cena akcií Midway drasticky poklesla z 20 na 2,54 dolarů (údaje z 2. ledna letošního roku).

Ke spekulacím o možném spojení se obě firmy odmítly vyjádřit, analytik Michael Pachter ohodnotil tyto snahy za "rozumné", přestože jsou v současné době oba subjekty relativně slabé. "V tomto případě znamená jedna plus jedna 2,2, nebo dokonce 2,5," vysvětluje Pachter. Podle Pachtera se vzájemně doplňuje i portfolio SCI/Eidos a Midway, když považuje za pravděpodobné další posilování úspěšných značek, a naopak upuštění od vývoje jiných titulů.

Zdroj: Next-Gen.biz

Sony doufá v ziskový rok 2008

Prezident společnosti Sony, Kaz Hirai, doufá, že v příští fiskální rok vykáže business okolo PS3 první zisk. Potvrdil to během své řeči na aktuální Consumer Electronics Show v Las Vegas. "Příští fiskální rok startuje v dubnu a pokud se nám podaří dostat se v tomto období do zisku, půjde o velký úspěch. Aktuálně pracujeme na našich budgetech," uvedl s tím, že "ziskovost není žádný závazek, ale rozhodně věc, o kterou se firma hodlá pokusit". Dopomoci by k tomu měli například klesající náklady na výrobu jedné konzole. Ty jsou ještě významnější u 40GB modelu, jenž nevyužívá řadu komponent (v oblasti chlazení apod.).

Sony se stejně jako Microsoft (viz další příspěvěk) pochlubila také dosaženými výsledky své konzole, třebaže ne v absolutních hodnotách. V USA se v období od 23. do 31. prosince loňského roku podařilo prodat 1,2 milionů kusů Playstation 3. I přes tento zjevný úspěch však zmíněná next-gen konzole zůstala až za svými staršími sourozenci – PSP (1,4 milionu) a PS2 (více než 1,3 milionu) – o něž byl o letošních Vánocích ještě o chlup větší zájem. Celkový počet prodaných konzolí za oceánem se tak vyšplhal k číslu 3,9 milionů."Playstation ukončil rok 2007 ve velmi slibném postavení, díky čemuž se v tomto roce můžeme těšit na doufejme příjemnější výsledky,“ uvedl Jack Tretton, ředitel SCEA.

Zdroj: GI.biz

Microsoft prodal 17,7 milionů konzolí Xbox 360

17,7 milionů kusů. Tolik konzolí Xbox 360 se podle údajů Microsoftu podařilo prodat do konce loňského roku, což je řádově o 2 miliony více, než v kolik věřili analytici i údaje nezávislých agentur. Microsoft vyjádřil spokojenost s dosaženými čísly, tu dále podpořila akce Halo 3, jíž bylo do obchodů zavezeno již 8,1 milionů kopií. Dalšího vánočního hitu, RPG Mass Effect, se za prvních šest týdnů prodalo 1,6 milionů kusů.

Microsoft také odmítnul, že by pracoval na HD-DVD verzi konzole Xbox 360, o níž spekulovaly nedávné zprávy internetových médií. Nedočkali jsme se ani dalších velkých ohlášení v souvislosti s řečí Billa Gates na letošní CES. Ten pouze potvrdil existenci hned několika neohlášených AAA titulů pro Xbox 360, jež dorazí do obchodů v letošním roce.

Zdroj: GI.biz, CVG

Deset nejprodávanějších her roku 2007 na XBLA

Hry pro XBLA jsou dnes zárukou až miliónových výdělků. Které hry se loni těšili největšímu zájmů hráčů, jejichž peněženky přetékali Microsoft Points?

1. TMNT 1989 Arcade
2. Worms
3. Castlevania: SOTN
4. UNO
5. Bomberman LIVE
6. 3D Ultra Minigolf Adventures
7. Sonic The Hedgehog
8. Pinball FX
9. Geometry Wars Evolved
10. Texas Hold `em

Zdroj: CVG

Krátké zprávy:

  • Jerry Bruckheimer si nemůže stěžovat na nedostatek práce, přesto před Vánoci oznámil dohodu s MTV Games, podle níž se bude aktivně podílet na vývoji nových her. Přestože se sám Jerry nepovažuje za znalce herní zábavy, představitelé MTV Games si jeho rozhodnutí pochvalují. První hry, na nichž se producentský a další um Bruckheimera podepíše, však neočekávejme dříve než v roce 2010.
  • Bitva nových videoformátů pokračuje. Filmové a televizní studio Warner Bros. ohlásilo, že v budoucnosti nehodlá podporovat formát HD-DVD, ale pouze konkurenční Blu-Ray. Ředitel Warner Bros. Barry Mayer prohlásil, že tento krok by měl určit formát budoucnosti a vyřešit rozdělení formátů další generace mezi dvě společnosti. Údajně by měl mít z daného rozhodnutí největší prospěch zákazník, který se nebude muset časem starat o výběr vhodného přehrávače.
  • Nejúspěšnější vydavatel loňského roku? Překvapivě nikoliv Electronic Arts, ale Activision. Podle údajů platných pro USA urval Activision téměř 17% podíl na zdejším trhu, což je 7,9% nárůst oproti stejnému období loňského roku. Za úspěchy vydavatele se skrývají silné tituly v čele s Guitar Hero III a Call of Duty IV.
  • 71 % amerických majitelů konzole PS3 využívá zobrazovací zařízení s podporou HD rozlišení, mezi nimiž výrazně převažují LCD televize. Mezi majiteli Xbox 360 jde o 66 %, u Wii o překvapivých 65 % vlastníků konzole.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce