Byznys hrátky: záběry iráckého konfliktu v nové válečné hře?

Záběry iráckého konfliktu v nové válečné hře? Souboj businessmanů a morální etiky * Nejvýznamnější herní série firmy 3DO našly nový domov! * Výrobcem grafických adaptérů pro Xbox 2 kanadská ATI, NVidia venku ze hry * Blizzard prodal více než milión kopií WarCraft III: Frozen Throne * Společnost Interplay zažila další nelichotivé čtvrtletí, čeká na spásu jménem Lionheart, Baldur´s Gate a Fallout.
Byznys hrátky: záběry iráckého konfliktu v nové válečné hře?

Záběry iráckého konfliktu v nové válečné hře?

Válka je krutým a nenáviděným konfliktem, jenž se však (ať je to jakkoliv bizardní) stal nevyhnutelnou součástí lidské existence. Důkazů máme stovky a ten jeden je stále živoucí - pohár trpělivosti přetekl ambiciózním spojencům v případě Iráku, který se tak před nedávnem stal cílem útoku koaličních sil. Proč zmiňuji problematiku Iráku v článku o herním průmyslu? Důvod je velmi prostý - právě kolem něj a nové hry Kuma: War se strhla zajímavá debata i kritika, hraničící se soubojem ziskuchtivých businessmanů a morální etiky. O co konkrétně jde?

Název titulu Kuma: War neprozrazuje to podstatné - fakt, že tvůrci tohoto čerstvě ohlášeného výtvoru hodlají ve své hře použít skutečné záběry iráckého konfliktu, které pořídily agentury a stanice ITN, Reuters a Associated Press. Rozhodnutí tvůrců v tomto týdnu ostře kritizoval jeden z britských zástupců armády, sir Michael Rose, který vystoupil proti záměru vývojářského týmu - jak sám uvedl, válka není hrou a použití skutečných záběrů bojujících vojáků i umírajících žen a dětí je morálně nevhodné a velmi sporné. Je tomu tak skutečně?

Válka není hrou, přesto spolu obě zdánlivě souvisejí - použití tématiky i dalších vojenských materiálů není ve světě herních titulů ničím novým. Na vlastní kůži jsme okusili desítky výtvorů z prostředí druhé světové války či konfliktu ve Vietnamu. Nejvhodnějším příkladem této skutečnosti je zejména realtime strategie Command & Conquer: Generals, která čelila ostré kritice z důvodů zahrnutí a nevhodného použití biologických a chemických zbraní.

Živoucím důkazem, že ani Irák nezůstane zdánlivě "ušetřen" pozornosti tvůrců, je také japonská Sony – právě ta se v prvním pololetí rozhodla zaregistrovat známku "Shock and Awe", tedy "Šok a hrůza". Jak ti pozornější z vás jistě tuší, první fáze útoku na Irák byla vojenskými činiteli pojmenována právě tímto názvem. Co říci na samý závěr? Ať se na problematiku díváme z kteréhokoliv úhlu, jedno je jasné - válečné hry byly, jsou a budou oblíbenou tématikou, které se herní průmysl jen ztěží vzdá.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Herní série firmy 3DO našly nový domov!

Sedm statečných již zahájilo bitvu o bohaté vlastnictví bankrotem ohrožené firmy 3DO - jak jsme vás minulý týden informovali, kompetentní státní orgány v USA obdržely na sedm nabídek týkajících se odkupu částí této kdysi slavné firemní legendy. Americké úřady rozhodně nezahálely a tak tu máme první výsledky jejich jednání se zástupci skvadry po kvalitních titulech toužících firem. Vyplnil se náš předpoklad, podle kterého hlavní porci herních výtvorů získá dvojice Ubi Soft a Microsoft?

Odpověď na předchozí řečnickou otázku si zcela jistě neodpustím - náš odhad (i stejné mínění analytiků) se do puntíku vyplnilo! Pojďme se tak přesněji podívat na rozdělení již odprodaných herních sérií. Microsoft se dle vyjádření svých zástupců stal šťastným majitelem baseballové herní série High Heat - jak možná někteří tuší, softwarový gigant je již v současnosti "majitelem" simulace Inside Pitch pro konzoli Xbox. Mnohými kritiky byla právě herní řada High Heat označována za nejvýznamnějšího protivníka - zbavuje se tak Microsoft konkurence nebo plánuje oživit zašlou slávu High Heat titulů? Reálnější se zdá být možnost druhá.

Zřejmě nejcennější část vlastnictví firmy spadla do klína původem francouzské společnosti Ubi Soft. Ta zažívá v posledních letech velmi úspěšné období a zejména výtvory vlastních vývojářských studií si i v ostré konkurenci vedou velmi dobře. I z tohoto důvodu je pro firmu dalším významným úspěchem zisk herních sérií Might and Magic a Heroes of Might and Magic, které společnost přišly na částku 1,3 miliónů dolarů. Ještě o dvě stě tisíc amerických dolarů více obětovalo Namco při nákupu licence závodní hry Street Racing Syndicate.

Zdroj: Gamer´s Hell

Výrobcem grafických adaptérů pro Xbox 2 kanadská ATI

Dlouhé přetahování největších soupeřů na poli grafických čipů, společností ATI a NVidia, skončilo. Softwarový gigant Microsoft se tak po dlouhém zvažování pro a proti konečně rozhodnul pro firmu, která bude exkluzivním dodavatelem grafických adaptérů pro očekávaného pokračovatele a nástupce herní konzole Xbox. A jak ve skrytu duše očekával téměř každý, hlavní výhru si v poslední bitvě titánů odnesla ATI.

Jak tedy bylo v průběhu minulého týdne oznámeno, zástupci Microsoftu podepsali dohodu s kanadskou firmou ATI. Potvrdily se tak mnohokráte zmiňované neshody (mimo jiné i soudní žaloby - vždyť vzpomeňme na problematiku cen grafických čipů pro původní Xbox) i problematická spolupráce mezi firmami NVidia a Microsoftem. Pro NVidii je dohoda největšího konkurenta další ránou – alespoň částečně si však může spravit chuť díky novince na poli herních platforem, konzoli Phantom.

V souvislosti s kanadskou ATI ale vzniká další, neméně zajímavá situace - podle několik měsíců staré smlouvy o strategickém partnerství bude tato kanadská firma vyrábět adaptéry také pro konkurenční výrobek společnosti Nintendo. Budou se obě konzole pyšní totožnými grafickými čipy? Nebo se ATI rozhodne pro odlišné řešení? Bude zajímavé sledovat, jak se s touto situací zástupci ATI i výrobců konzolí vypořádají. Další týdny i neustále se blížící rok 2005 jistě v mnohém napoví.

Zdroj: Shacknews

Blizzard prodal více než milión kopií Warcraft III: Frozen Throne

Společnost Blizzard se řadí mezi jedny z nejúspěšnějších herních firem všech dob - stvořila významné série Diablo či Starcraft a mezi jednu z významných perel "blizzardí" tvorby se bezpochyby řadí také Warcraft. Po třetím dílu jsme se před několika týdny dočkali také očekávaného rozšíření v podobě prvního datadisku, pyšnícího se podtitulem Frozen Throne (alias Ledový trůn). Jak zaujal hráčskou obec a jak se mu dařilo?

Podle všech indícií více než dobře. Už samotné žebříčky prodejnosti, které vám týden co týden přinášíme, naznačily nepochybný zájem hráčské veřejnosti. Ten v minulém týdnu potvrdila také mateřská společnost Blizzard. Podle údajů firmy zmizel od zahájení prodeje z pultů obchodů po celém světě více než jeden milión kopií tohoto titulu, který je u nás opět k dispozici v lokalizované podobě. Soudě dle reakcí i vyjádření jsou zástupci firmy s dosaženou metou jednoho miliónu více než spokojeni.

Oblíbenost datadisku v řadách hráčů potvrzují i někteří prodejci - podle nich je Ledový trůn druhým nejžádanějším addonem od doby datadisku Diablo II: Lord of Destruction, který je taktéž výtvorem Blizzardu. I v příštích týdnech lze navíc očekávat vysokou prodejnost Warcraft III: Frozen Throne.

Zdroj: Shacknews

Společnost Interplay zažila další nelichotivé čtvrtletí

Sláva i úspěch jsou ty tam a společnost Interplay tak již po delší dobu přežívá na okraji herního průmyslu - počty vydávaných her ani zdaleka nedosahují nabídky konkurence a ani prodejnost titulů zatím nečiní analytikům firmy potěšení. Dokladem jsou také výsledky hospodaření za období druhého čtvrtletí letošního roku. Jaké jsou vyhlídky Interplay do budoucna? Přežije firma v konkurenci mnoha dravých vydavatelů?

Nejprve tedy zabrousíme do oblasti finančních výsledků, které naznačily alespoň mírné zlepšení. Firma tak zaznamenala prodejní ztrátu 5,4 miliónů dolarů, což je mírný pokles oproti všeobecně předpokládaným číslům a také polepšení oproti minulému roku - tehdy sice společnost zaznamenala zisk přes 20 miliónů, ten byl však dán prodejem vývojářského studia Shiny (např. titul Enter The Matrix). Čistý zisk za druhé čtvrtletí klesl o celých deset na 1,3 miliónu amerických dolarů.

Cíl firmy zůstává i nadále jasný - vyřešit dlouho trvající krizi, to vše „za pomoci“ třetího i čtvrtého čtvrtletí tohoto roku, kdy se na trhu objeví hned několik kvalitních her. Živoucí spásou má být pro Infogrames nejen již dokončené RPG Lionheart pro PC, ale také stále připravované tituly Baldurs Gate: Dark Alliance II, Fallout: Brotherhood of Steel a Galleon: Islands of Mystery.

Zdroj: GamesIndustry.biz

Střípky ze světa herního průmyslu:

  • Distribuční společnost CD Projekt oznámila přesunutí svých firemních stránek http://www.cdprojekt.cz na nový server do České republiky. Tento krok s sebou přináší hned několik výhod pro všechny návštěvníky webu, kterým by se kromě zrychlení načítání měla zlepšit také stabilita (a logicky i rychlost) downloadu demoverzí, videí, patchů a dalších materiálů. Přesunutí stránek již blíže komentuje marketingový manažer firmy CD Projekt, Pavol Galko: "Toto je první krok k tomu, abychom více využili internetovou stránku a přiblížili se našim zákazníkům. Kromě každodenní aktualizace sekce novinek a možnosti vyjádřit svůj názor na různá témata v jejich komentářích, bychom chtěli v brzké době zavést pravidelné soutěže, registraci her do technické podpory přes internet, auditoria ke hrám, oficiální fanouškovské stránky her a další změny.“
  • Představovat hru Half-Life 2 snad není třeba, přejděme tedy raději k novým, aktuálním informacím týkajícím se tohoto titulu - podle nich (a vyjádření vydavatele, společnosti Vivendi Universal Games) se prezentace hry dočkají nejen návštěvníci londýnského ECTS, ale také všichni ti, kdo v období mezi 21. - 24. srpnem navštíví Lipsko. Jak mnozí z vás ví, právě zde se bude odehrávat další ročník veletrhu Games Convention (GC).

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 3. – 9. srpna 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Překvapí vás zjištění, že žebříčku nejprodávanějších her bez rozdílů platformy i nadále vévodí fenomenální dvojice Pokemon Ruby a Pokemon Sapphire? Dovolím si skrytě spekulovat, že nikoli. Zajímavý je krom vedoucí japonské dvojice také propad nenáviděné i zbožňované Lary Croft, která musela svou příčku přepustit dotírajícímu fotbalovému kolegovi, hře FIFA 2003. Jedinou novinkou v první dvacítce je konzolový titul Aliens Vs Predator: Extinction, který svůj souboj s ostatními kolegy odstartoval na dvanácté příčce.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Pokemon Ruby 3
2. - 2. Pokemon Sapphire 3
3. - 3 Eye Toy: Play 6
4. ë 5. FIFA 2003 42
5. ë 6. Medal of Honor: Frontline 45
6. í 4. Tomb Raider: The Angel of Darkness 6
7. - 7. Lord of The Rings - The Two Towers 37
8. - 8. James Bond 007: Nightfire 33
9. ë 10. Grand Theft Auto: Vice City 40
10. í 9. Enter The Matrix 13
11. - 11. The Sims 44
12. N Aliens Vs Predator: Extinction 1
13. ë 18. Formula One 2003 5
14. ë 16. Harry Potter - Chamber of Secrets 39
15. í 13. The Sims: Superstar 12
16. í 12. SOCOM: US Navy SEALs 9
17. - 17. Tom Clancy`s Splinter Cell 36
18. í 15. Hulk 9
19. - 19. Driving Test Success 2003/2004 11
20. í 14. Tiger Woods PGA Tour 2003 36

PC – žebříček
Již po dlouhou dobu nezůstal žebříček nejprodávanějších PC her bez výraznějších změn – časy se však mění a tak jsme svědky jen kosmetických úprav pozic. Na čele se tak nadále drží šestý datadisk s názvem Superstar pro simulaci života The Sims, který v těsném závěsu následuje letecký simulátor Microsoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight. Návrat mezi nejlepších deset zaznamenal další proslulý addon The Sims: On Holiday.

AP MP Název hry PT
1. - 1. The Sims: Superstar 12
2. - 2. Ms Flight Sim 2004: A Century of Flight 2
3. - 3. The Sims 45
4. - 4. Championship Manager 4 20
5. ë 6. Norton Antivirus 2003 49
6. í 5. The Sims: Unleashed 45
7. - 7. Grand Theft Auto: Vice City 13
8. - 8. Warcraft 3: Frozen Throne 6
9. - 9. Norton Internet Security 2003 46
10. ë 11. The Sims: On Holiday 71

PlayStation 2 – žebříček
Zápolení nejrychlejších pilotů formule 1 nabírá ke konci letošní sezóny na obrátkách a po nudných předchozích ročnících se tak můžeme konečně těšit na napínavé vyvrcholení – snad právě tento fakt stojí za úspěchem závodní simulace Formula One 2003, která se opět propracovala až na bronzovou pozici žebříčku – tomu suverénně vládne dvojice Eye Toy: Play a Tomb Raider: The Angel of Darkness.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Eye Toy: Play 6
2. - 2. Tomb Raider: The Angel of Darkness 6
3. ë 5. Formula One 2003 5
4. í 3. SOCOM: US Navy SEALs 9
5. í 4. Enter The Matrix 13
6. - 6. Grand Theft Auto: Vice City 40
7. - 7. Hulk 9
8. N Aliens Vs Predator: Extinction 1
9. ë 14. Futurama 2
10. í 8. Tiger Woods PGA Tour 2003 37

Xbox – žebříček
Nenadálý vzestup, kterým se v minulém týdnu prezentovala již postarší fotbalová simulace FIFA 2003, je ten tam a tak se společnost EA Sports musí spokojit až se třetí pozicí. Na čelo žebříčku se vyšplhala jediná význačnější novinka tohoto týdne, výtvor Aliens Vs Predator: Extinction, druhé místo drží akční hra Medal of Honor: Frontline. Premiéru na osmé pozici má za sebou také titul Rally Fusion: Race of Champions.

AP MP Název hry PT
1. N Aliens Vs Predator: Extinction 1
2. í 2. Medal of Honor: Frontline 25
3. í 1. FIFA 2003 37
4. ë 5. Project Gotham Racing 70
5. í 4. Halo - Combat Evolved 74
6. í 3. Brute Force 8
7. í 6. James Bond 007: Nightfire 19
8. N Rally Fusion: Race of Champions 1
9. í 7. Soldier of Fortune 2: Double Helix 8
10. - 10. Enter The Matrix 13

GameCube – žebříček
Jestliže majitelé všech předešlých konzolí i osobních počítačů zůstávají i nadále věrni nejpopulárnějším titulům, hráči vlastnící platformu GameCube výrazně zamíchali pořadím žebříčku deseti nejprodávanějších her. Na první místo se tak vyšplhala akce Medal of Honor: Frontline, významný vzestup zaznamenala také trojice dalších titulů - Lord of The Rings - The Two Towers, FIFA 2003 a Wreckless: The Yakuza Missions.

AP MP Název hry PT
1. ë 3. Medal of Honor: Frontline 18
2. í 1. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 7
3. ë 4. Lord of The Rings - The Two Towers 10
4. N Star Wars: Rogue Leader 1
5. í 2. The Legend of Zelda: The Wind Waker 15
6. í 5. WWE Wrestlemania X8 42
7. - 7. James Bond 007: Nightfire 27
8. ë 10. FIFA 2003 25
9. ë 14. Wreckless: The Yakuza Missions 8
10. í 6. Turok Evolution 11

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Agentura NPD Group opět neošidila všechny věrné o žebříček nejprodávanějších PC her v USA v období mezi 27. červencem a 2. srpnem letošního roku. Nejoblíbenějším titulem zámořských hráčů se překvapivě stala debutující letecká simulace Microsoft Flight Simulator 2004: Century of Flight, kterou z povzdálí sleduje poslední datadisk světoznámé herní série The Sims i stále populární addon Warcraft III: The Frozen Throne.

AP Název hry
1. Flight Sim 2004: Century of Flight
2. The Sims: Superstar
3. Warcraft III: Frozen Throne
4. The Sims Deluxe
5. The Sims: Unleashed
6. Star Wars Galaxies: Empire Divided
7. Diablo II
8. Warcraft III: Reign of Chaos
9. Zoo Tycoon
10. RollerCoaster Tycoon 2

Zdroj: GameSpot

Váš názor Další článek: Multiplayerové demo akce DOOM 3 nebude!

Témata článku: , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět