Byznys hrátky: zakladatel BonusWebu opouští rodný magazín!

Jedna z významných osobností české herní novinářské scény, Zdeněk Polách alias Vreco, opouští Mafru i BonusWeb * Jaká bude konzole Nintendo DS alias „Nitro“? Na světě jsou první neoficiální specifikace * Na DOOMa 3 nepotřebujete PC! * Fotky Maxe Payna a Mony Sax v reálu! * Výprodej her společnosti CENEGA CZECH pokračuje!
Byznys hrátky: zakladatel BonusWebu opouští rodný magazín!

Zakladatel BonusWebu opouští rodný magazín!

Odchody významných osobností herní scény jsou v tuzemských končinách spíše výjimkou a i v Byznys hrátkách se jim tak věnujeme spíše okrajově. Nestává se však často, aby své křeslo opustil člověk, stojící v pozadí jednoho z nejvýznamnějších domácích magazínů. Jak totiž v minulých dnech potvrdil osobní weblog Patrika Zandla (bývalého majitele serveru Mobil.cz), Zdeněk Polách Vreco opouští vydavatelskou společnost Mafra, ve které působil nejdříve coby šéfredaktor BonusWebu a později jako šéfredaktor celé technicko-zpravodajské sekce vydavatelské společnosti. Křeslo šéfredaktorské vymění za podnikatelské, a tak jej nyní budeme vídat asi jen v pozici majitele a jednatele soukromé společnosti Expres Servis, s.r.o. Více vám již poví konkrétní vyjádření Zdeňka Polácha, z nějž mimo jiné vyplývá, kdo se ujme vedení BonusWebu – tím „vyvoleným“ je dlouholetý redaktor Ondřej Zach (Vrah).

Vážení čtenáři, kolegové, kamarádi,

bylo jasné, že tato chvíle musí někdy přijít, ale málokdo si to chtěl připustit. Ani já sám jsem nevěděl, kdy a jak se to stane. Ta chvíle je tady. 31. března 2004, pět a půl roku od chvíle, kdy jsme založili herní magazín BonusWeb, tehdy pod ochrannými křídly Score, přišel čas se rozloučit. Z rozvíjejícího se BonusWebu je statný kolos, s trojnásobným odstupem nejčtenější herní web na českém internetu, na který je jeho vydavatel MAFRA a.s. právem hrdá. Jsem si jist, že ty nejaktuálnější novinky ze světa počítačových her a všeho, co s nimi souvisí, bude přinášet tak jako dosud i nadále pod vedením Ondřeje Zacha, který se v oblasti počítačových her angažuje minimálně stejně dlouho jako já. Navíc za úspěchem BonusWebu zdaleka nestojí jeden člověk, ale tým lidí, kteří jej tvoří. A tým zůstává.

Je několik důvodů, proč odcházím, tím hlavním je fakt, že jsem se rozhodl postavit pro změnu něco jiného. Na internetu se šíří informace, že jsem společníkem ve firmě Expres Stores s.r.o. To je mé nové podnikání. Firma se bude zabývat internetovým obchodováním a v současné době bude zajišťovat logistiku pro dva existující herní obchody, přičemž třetí spustí v nejbližších dnech. Aby nedocházelo k útokům proti redakci BonusWebu či jeho vydavateli souvisejícím s mým podnikáním a možným střetem zájmů, nebudu se na jeho tvorbě do budoucna nijak podílet.

S pozdravem

Zdeněk Polách

Za celou redakci Doupěte přejeme oběma mnoho úspěchů v jejich nových pozicích!

Zdroj: Marigold, Vlastní zpráva

Bude Nintendo DS alias „Nitro“ revolucí?

Svět handheldů byl vždy doménou firmy Nintendo. Přelom letošního a příštího roku však chystá japonskému výrobci nepříjemnou konkurenci, která hodlá neprobádané vody tohoto perspektivního trhu uzmout pro sebe. Řeč je především o gigantickém Sony a jeho více než ambiciózním výtvoru PlayStation Portable, který prozatím odborníky i laickou veřejnost oslňuje. Nintendo však své zbraně nesložilo a přichází s revoluční novinkou - handheldem Nintendo DS (Dual Screen), který nabídne hned dva použitelné displeje - tedy něco, s čím jsme prozatím neměli tu čest.

Uplynulý týden nabídnul v souvislosti s Nintendo DS hned několik zajímavých zpráv. Ta první se týká neustále omílané otázky oficiálního názvu. Jak prozradil na stránkách svého weblogu Martijn van der Meulen, produkční manažer nizozemské divize společnosti Electronic Arts, v interních kruzích japonského Nintenda bývá jeho nový produkt označován sympatickým názvem Nitro. Stále se však podle všech informací jedná pouze o interní přezdívku.

Dle hesla to nejlepší naposled se teď podíváme na zajímavější a cennější informace týkající se Nintenda DS. Neznámému šikulovi se tak v minulých dnech podařilo ukrást interní dokument firmy Nintendo, který na jediné stránce shrnuje základní specifikace nového handheldu. Jak bylo obecně očekáváno, zařízení bude poháněno dvěma procesorovými jednotkami - ARM-9 o frekvenci 67Mhz a ARM-7 o frekvenci 33Mhz. Prodejní verze "Nitra" bude mít 4MB paměti (plus další drobné vychytávky související s ní).

Opravdovým překvapením je tak skutečnost, podle které se bude Nintendo DS pyšnit podporou 3D grafiky! Jak ukradený dokument zmiňuje, systém nové konzole bude schopen vykreslit až 120 000 polygonů za sekundu, což znamená zhruba 30 miliónů pixelů za sekundu.

Poslední drobností je přítomnost LAN technologie (802.11 wireless), jejíž přítomnost je taktéž překvapením (sázelo se na to, že Nintendo sáhne po klasickém Bluetoothu). Jeden ze dvou displejů konzole by měl být navíc dotykový! Obě obrazovky se budou pyšnit rozlišením 256x192 (klasické GBA má 240x160). Zatím však není jasné, zda-li bude Nintendo DS zpětně kompatibilní s hrami pro GameBoy Advance.

Zdroj: GI.biz

Na DOOM 3 nepotřebujete PC!

A teď z trochu jiného soudku. Známá hračkářská společnost Fantasy Flight Games v minulých dnech oznámila, že získala práva na vytvoření deskové hry na motivy legendárního Dooma. Stolní verze hororové akce by se měla na trhu objevit v říjnu v přepočtu za 1200 Kč. Sami si nedovedeme představit, jak může tato netradiční konverze dopadnout, ale autoři ji věří a dokonce slibují, že se na hrací ploše objeví potvory či zbraně z připravovaného třetího dílu hry. Hra bude také obsahovat jakýsi editor misí a součástí budou i různé specializované herní pomůcky (kostky apod.).

Vzhledem k úzké provázanosti se svou herní předlohou se dá očekávat, že zhruba ve stejnou dobu by se mohl na světě objevit netrpělivě očekávaný třetí díl "toho pravého", tedy počítačového Dooma. Jak však přímo tento konkrétní případ dokazuje, Doom již dávno není pouze herní značkou a bude zajímavé sledovat, jaké další zajímavé kontrakty a finanční injekce dokáže id Software z této legendární série vytěžit.

Zdroj: GameSpot

Číňané brojí proti akční hře IGI 2

Herní svět je plný paradoxů, omylů, spekulací a více než úsměvných událostí. Další takovou nám tentokráte nabídla země herními trendy spíše nedotčená, komunistická Čína. Jak totiž úřady v této zemi oznámily minulý pátek, z důvodu "poškození důstojnosti národa i celé země" musí z pultů tamních obchodů zmizet akční hra Project IGI 2: Cover Strike. Podle informací agentury Xinhua je hra IGI 2 nasměrována proti Číně a nejenže bude zakázán její prodej, ale její tvůrci budou žalováni. Čínská prokuratura si je navíc více než jistá, že vyhraje.

Podobná situace však v Číně není novinkou. Již dříve byl zakázán prodej titulů Command & Conquer: Generals či NOLF2: Contract JACK, v případě Project IGI 2: Cover Strike jsme se však dočkali další úsměvné perličky. Jak informovala britská agentura BBC, všichni tamní hráči budou nuceni zničit své kopie hry Project IGI 2: Cover Strike, jinak jim hrozí vysoké tresty odnětí svobody.

Zdroj: The Straits Times, BBC

Fotky Maxe Payna a Mony Sax v reálu!

Dnešní „odlehčené“ Byznys hrátky vám zpříjemníme také další netradiční zprávou. Ta se tentokráte týká jedné z nejlepších her loňského roku, oblíbené detektivní noir akci Max Payne 2: The Fall Of Max Payne. Pokud vám nestačí pouhé komiksové záběry (případně engine hry), abyste si dokonale užili příběhu Maxe Payna 2, máme tu pro vás zajímavé záběry "skutečného" Maxe Payna, Mony Sax a dalších hrdinů druhého dílu skvělé akce.

   

Ve všech případech se jedná o snímky z focení postav, které sloužily jako reálné předlohy pro vyprávění příběhu v souběžném komiksu. Ty na svých stránkách zveřejnil jeden profesionální newyorský fotograf a musíme uznat, že jak umělec, tak Remedy odvedli skvělou práci. Vždyť vzpomeňme, že jedním z hlavních rozdílů ve vývoji prvního a druhého dílu měla být právě profesionalizace celého procesu výběru vhodných postav i jejich předloh. Posuďte sami, jak se tvůrcům jejich slib podařil dodržet. Více obrázků najdete zde.

Zdroj: Worthplaying

Výprodej her společnosti CENEGA CZECH pokračuje!

Jaro klepe na dveře a s ním přichází nejen čas krásného počasí (byť toho si právě v těchto dnech příliš neužíváme), ale také velkého úklidu a inventur. Největší česká distribuční společnost CENEGA CZECH si pro jarní měsíce připravila milé překvapení v podobě znatelného zlevnění mnoha desítek herních titulů. Minulý týden k nám do redakce dorazil upravený seznam nabízených titulů, tentokráte se ve většině případů jedná o hry pro konzoli PlayStation 2. Upozorňujeme, že ceny jsou platné pouze po dobu konání výprodeje, tj. 27. a 28.3 od 10 do 16 hodin. Platbu je možné provést pouze v hotovosti!

Hry á 50 Kč: Earthworm Jim 3D And Renegade Racers, Evil Twin Eng, Screamer 2

Hry á 100 Kč: Championship Manager Quiz, Kiss Pinball, Magic Artist Deluxe, PACK 1 (Hidden + Comanche + Pod), PACK 2 (Ring + Creature Shock + Expandabl), PACK 2 (Eracer + Megarace 3 + Worms UNI), PACK 3 (Mrazik + Settlers 2 + Arthur Kni), PACK 4 (Hercules + Screamer Rally + Lego), PACK 5 (Akimbo + CDR 20 + Lego Rally), PACK 6 ( Aztec + Might Magic + Rayman), Planet od The Apes, Red Baron II, Worms 2

Hry á 300 Kč: PS2 F1 Championship Season 2000, PS2 NBA 2001, PS2 Police 24/7, PS2 UEFA Champions League 2002, PS2 Wild Wild Racing

Hry á 350 Kč: PS2 Capcom vs. SNK 2, PS2 Dino Stalker, PS2 Drome Racer, PS2 Ecco Dolphin, PS2 Everblue, PS2 Legaia 2, PS2 Rumble Racing, PS2 Theme Park World, PS2 WTA Tour Tennis

Zdroj: TZ

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Společnost CENEGA CZECH, přední distributor počítačových a konzolových her v České republice, oznamuje, že u příležitosti letošních Velikonoc nabízí koncovým zákazníkům jedinečnou akci - očekávanou PC hru Counter Strike Condition Zero s bonusovým plakátem za akční cenu 999 Kč. Zájemci si hru mohou objednat pomocí formuláře na stránkách společnosti a to do 28.3.2004 do 23:59 hodin. CENEGA CZECH dále garantuje odeslání hry jeden den před jejím uvedením do obchodů. Cena 999 Kč (ze které už nebudou poskytovány žádné další slevy) je včetně DPH, hry budou zaslány na dobírku a to bez nutnosti uhradit poštovné a balné.
  • Stejně jako nedávno slovenské vývojářské studio Byte Software v případě akčního Specnazu, také další středoevropská firma Future Games podepsala dohodu s britským vydavatelem GMX Media. Předmětem byla samozřejmě úspěšná adventura Posel Smrti, která se v zahraničí prodává pod názvem Black Mirror. Dohoda se týká pouze území Velké Británie, v mnohých dalších evropských zemí se hra již prodává a dle slov svých tvůrců jdou obchody nad očekávání. Recenzi české verze hry najdete zde.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 7. – 13. března 2004)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
James Bond je stále jednoznačným favoritem britských hráčů, byť mu přibyl nový konkurent. Za akčním titulem James Bond 007: Everything Or Nothing tak následuje debutující výtvor LMA Manager 2004, zmíněnou dvojici doplňuje na medailových pozicích hra Sonic Heroes. Úspěšnou premiéru a umístění v první desítce mají na svém kontě také dva další tituly, Final Fantasy: Crystal Chronicles a Cricket 2004.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 3
2. N LMA Manager 2004 1
3. í 2. Sonic Heroes 6
4. í 3. Deus Ex: Invisible War 2
5. N Final Fantasy: Crystal Chronicles 1
6. í 5. Norton Internet Security 2004 23
7. - 7. SOCOM 2: US Navy SEALs 2
8. N Cricket 2004 1
9. í 4. Final Fantasy X-2 4
10. í 6. Need For Speed: Underground 17
11. í 9. Finding Nemo 24
12. í 10. FIFA 2004 21
13. í 8. The Simpsons: Hit and Run 20
14. N Tom Clancy`s Ghost Recon: Jungle Storm 1
15. í 13. Grand Theft Auto: Vice City 59
16. í 11. Lord of The Rings: Return of The King 18
17. í 12. Bad Boys 2 3
18. ë 19. The Sims: Bustin` Out 13
19. ë 21. Crash Bandicoot - Wrath of Cortex 95
20. í 14. Prince of Persia: The Sands of Time 16

PC – žebříček
Ve znamení nulových změn se ocitl žebříček nejprodávanějších her (či spíše software) pro osobní počítače. Angličané tak i nadále nejvíce prahnou po programu Norton Internet Security 2004, za nímž teprve následuje první herní výtvor – mix RPG a FPS, hra Deus Ex: Invisible War. Jedinou změnou v žebříčku je prohození pozic devátého a desátého v pořadí.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Norton Internet Security 2004 26
2. - 2. Deus Ex: Invisible War 2
3. - 3. Championship Manager: Season 03/04 17
4. - 4. Norton Antivirus 2004 29
5. - 5. The Sims 76
6. - 6. X2 The Threat 6
7. - 7. Call of Duty 19
8. - 8. The Sims: Makin` Magic 20
9. ë 10. Microsoft Office 2003 Student Edition 21
10. í 9. Mcafee Internet Security V6.0 17

PlayStation 2 – žebříček
Stejné pořadí jako v případě celkového žebříčku tentokráte platí také pro první desítku her konzole PlayStation 2. Celému startovnímu poli tak vévodí trojice James Bond 007: Everything Or Nothing, LMA Manager 2004 a Sonic Heroes, nepopulární bramborová pozice zbyla na výtvor SOCOM 2: US Navy SEALs. Propad naopak postihl japonský titul Final Fantasy X-2, kterému patří šestá pozice.

AP MP Název hry PT
1. - 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 3
2. N LMA Manager 2004 1
3. - 3. Sonic Heroes 6
4. - 4. SOCOM 2: US Navy SEALs 2
5. N Cricket 2004 1
6. í 2. Final Fantasy X-2 4
7. í 5. The Simpsons: Hit and Run 20
8. í 6. Need For Speed: Underground 17
9. ë 10. FIFA 2004 21
10. í 9. Eye Toy: Play 37

Xbox – žebříček
Teprve na konzoli Xbox našel svého přemožitele akční titul James Bond 007: Everything Or Nothing, kterého na prvním místě nenahradil nikdo menší, než všemi opěvovaný Deus Ex: Invisible War! Třetí je novinka LMA Manager 2004, mezi nejlepšími však máme také dalšího debutanta – výtvor Dancing Stage Unleashed. Jinak zůstává složení elitní desítky prakticky neměnné.

AP MP Název hry PT
1. ë 2. Deus Ex: Invisible War 2
2. í 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 3
3. N LMA Manager 2004 1
4. - 4. Sonic Heroes 6
5. í 3. Grand Theft Auto: Double Pack 12
6. - 6. Project Gotham Racing 2 16
7. í 5. Prince of Persia: The Sands of Time 4
8. N Dancing Stage Unleashed 1
9. í 8. FIFA 2004 21
10. í 7. Morrowind: Game of The Year 4

GameCube – žebříček
Jedna z exkluzivních perel konzole GameCube, titul Final Fantasy: Crystal Chronicles, se konečně dostal do prodeje a pořadí v žebříčku nejprodávanějších her tomu skutečně odpovídá. Za zmíněným debutantem tak následují staří známí braši (James Bond 007: Everything Or Nothing a Sonic Heroes), bramborová pozice patří titulu Mario Kart: Double Dash!!

AP MP Název hry PT
1. N Final Fantasy: Crystal Chronicles 1
2. í 1. James Bond 007: Everything Or Nothing 3
3. í 2. Sonic Heroes 6
4. í 3. Mario Kart: Double Dash!! 18
5. í 4. Prince of Persia: The Sands of Time 4
6. í 5. The Simpsons: Hit and Run 19
7. - 7. Sonic Mega Collection 48
8. ë 9. Need For Speed: Underground 17
9. í 8. Mario Party 5 15
10. - 10. The Sims: Bustin` Out 13

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Ani v dalším vydání pravidelného seriálu Byznys hrátky nebude chybět pohled za oceán, na dění ve zřejmě nejvýznamnější zemi světa. Jaká hra pro osobní počítače se tedy stala ve Spojených státech amerických tou vůbec nejprodávanější? Ani v další týden se změna na první příčce nekonala, tvůrci akce Call of Duty si tak mohou mnout ruce – jejich výtvor se již na výsluní hřeje dlouhé týdny a jak se zdá, ohrozit by ho mohly pouze některé z nadcházejících akčních pecek. Na druhé místo žebříčku se vrátila speciální edice The Sims Deluxe, navrátilcem v první trojici je postarší strategie Rise of Nations, za kterou následuje také další titul „ve výslužbě“, taktéž RTS Age of Mythology.

AP Název hry
1. Call of Duty
2. The Sims Deluxe
3. Rise of Nations
4. Age of Mythology
5. Zoo Tycoon: Complete Collection
6. The Sims: Makin` Magic
7. Hoyle Casino 2004
8. Delta Force - Black Hawk Down: Team Sabre
9. Flight Simulator 2004: A Century of Flight
10. Neverwinter Nights: Hordes of the Underdark

Zdroj: GameSpot


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A