PC | Recenze | Akce | PS3 | X360

Call of Duty: Black Ops II – stará střílečka, nové triky (recenze)

Je podzim, takže opadávají stromy, prodlužují se večery a vychází nový díl Call of Duty. Tentokrát z blízké budoucnosti.

Jak začít? Hořekováním nad tím, jak zlí pánové z Activisionu tahají peníze z nebohých hráčů už několik let nastavovanou herní kaší? Nostalgickým vzpomínáním na střílečky, které nebyly jen změtí lineárních koridorů naporcovanou hollywoodsky opulentními akčními scénami? Pravdou je, že Black Ops 2 opravdu představují přímočarou střílečku filmového rázu, která si nic nezadá s tvorbou režiséra Michaela Baye. Ovšem prodeje série každý rok rostou, takže by bylo od tvůrců bezmála šílené hru nějak razantně překopávat. Paradoxní tudíž je, že v nejnovějším pokračování narazíte hned na několik originálních nápadů.

Call of Future

Treyarch měli se zasazením příběhové kampaně Black Ops do období studené války úspěch, takže se jej pokusili zopakovat.

Děj hry se odehrává napůl na konci osmdesátých let a napůl v blízké budoucnosti roku 2025

Tedy částečně. Děj dvojky se totiž odehrává napůl na konci osmdesátých let a napůl v blízké budoucnosti roku 2025. Obě období spojuje šílený záporák Raul Menendez a rodina Masonových. Starší Alex známý z prvního dílu tak pronásleduje protivníka během bojů v Afghánistánu, či invaze do Panamy, zatímco jeho syn David se o to snaží v budoucnosti.

Black Ops 2 03.jpgBlack Ops 2 04.jpg

Na příběhu se opět podílel i filmový scénárista David S. Goyer a je to poznat. Děj svižně odsýpá a má v zásobě pár zajímavých zvratů, v rámci série se jedná o jedno z lepších děl. Nesmíte čekat nic sofistikovaného, ale to snad nikdo od akční záležitosti, kde se řítíte v obrněném voze, zatímco se za vámi boří dálnice, asi nechce.

Herně se připravte na tradiční přímočarou lineární akci, která vás dokáže zasypávat jedním strhujícím okamžikem za druhým, kdy kulky kolem vás jen bzučí, výstřely temně duní a vy hrdinsky likvidujete jednoho protivníka za druhým. Prostředí se střídá, jednou tak v sedle koně bojujete proti ruským Hindům, abyste se zase v další misi probíjeli futuristickým podzemním komplexem. Dokonce je tu jedna poměrně civilní mise. Tedy zčásti. Pokud se budete držet v nastavených mantinelech, užijete si strhující a popcornovou zábavu. Pokud však jen trochu odbočíte, objeví se tradiční limity – malá svoboda, předskriptované události, spawnující se vojáci a tak dále.

Black Ops 2 05.jpgBlack Ops 2 06.jpg

Tvůrci dokázali klasickou hratelnost osvěžit hned několika způsoby. V první řadě je to zasazení do budoucnosti. V tomto případě asi záleží na vkusu každého hráče, ale já si všechny ty hi-tec hračky, jako je optická kamufláž, speciální lezecké rukavice, hledí na zbraních, přes které je vidět skrz zeď, výsadková křídla atd., skvěle užil. Dobře působí i kontrast s historickými misemi. Zajímavější je však nadstandardní nelineárnost hry.

Snad všechny mise jsou totiž protkány různými rozhodnutími, které dokážou změnit hru. V některých případech jen kosmeticky, jako když se vám nepodaří uhnout plamenům a váš parťák bude mít po zbytek spálený obličej. Jindy však rozhodujete o životech lidí a to má i vliv na samotný závěr hry, který se dělí na tři varianty. Tahle příběhová pestrost měla za důsledek to, že jsem se hned po dohrání vrátil ke starším misím a zkoušel jiné volby. Věc v předchozích dílech nevídaná.

Black Ops 2 07.jpgBlack Ops 2 08.jpg

Nejvýraznější hratelnostní změnu představují vedlejší mise Strike Force. Zjednodušeně si představte mise podobné multiplayerovým, kde ovšem jste pouze vy s AI a mezi vojáky a jednotkami na vaší straně můžete volně přepínat a rozkazovat jim. Misí je hrstka, úkoly se střídají. Jednou bráníte základnu, podruhé musíte zachránit rukojmí, jindy zase pomocí leteckých dronů chráníte konvoj. Nápad skvělý, bohužel provedení pokulhává, protože AI je hodně tupá a většinu si tak budete muset vystřílet sami. I tak se snaha cení.

O zombiích a lidech

Příběhové kampani dodávají volby na znovuhratelnosti, nicméně i tak se jedná jen o zábavu na pár hodin (maximálně tak 10 se vším experimentováním) a následně se vyplatí přejít k další nabídce. V té je oblíbený zombie mód a tradiční multiplayer. Se zombíky si tvůrci vyhráli, přidali vlastní kampaň, kde jezdíte s autobusem z jedné lokace do druhé, plus tentokrát lze hrát až v osmi hráčích. Map ovšem není zrovna přehršel, ale na pár hodin zábavy to stačí.

Black Ops 2 01.jpgBlack Ops 2 02.jpg

Změn se dočkal i multiplayer, hlavně v podobě překopání systému tříd a Kill Streaků. No, překopání – třídy v Black Ops II prakticky nejsou. Svoji vlastní si vytváříte od základu vybíráním zbraní, vybavení a perků. Máte fixní počet slotů a je jenom na vás, čemu dáváte přednost. Chcete víc granátů? Proč ne. Chcete víc příslušenství pro vaši primární zbraň? Jak je libo! Nelíbí se vám v nějaké skupině perky? Tak si zvolte něco jiného. Nový systém je to hodně flexibilní a chytře vymyšlený, ovšem až čas ukáže, jestli je dostatečně vyvážený.

Kill Streaky se změnily na Score Streaky, což znamená, že si nálety a podobné bonusy přivoláváte nejen za body získané zabíjením hráčů, ale i zabíráním cílů a tak dále. Na Score Streakymáte tři sloty a je jen na vás, zda si vyberete levnější a méně účinné, či ty lepší, na které však v žáru bitvy budete muset nasbírat víc bodíků.

Black Ops 2 09.jpgBlack Ops 2 10.jpg

I přes změny je výsledný zážitek z multiplayeru hodně podobný předchozím dílům, což znamená rychlou akci a svižnou zábavu, kde na různé bojové prostředky není místo.

Máte fixní počet slotů a je jenom na vás, čemu dáváte přednost. Chcete víc granátů? Proč ne

Nabídka módů je standardní, mapy přijatelné a na Xboxu (kteroužto verzi jsme testovali) potěší i tradiční možnost hraní přes split screen či system link. Pokud si chcete mapy projít nanečisto, máte možnost si spustit některé módy s boty. Sice jsou blbí jak dlabaný necky (jak se tak říká), ale stačí to.

Stejný a přeci nový

Hra staví na starém enginu, takže nemůžete čekat žádné převratné změny. Nicméně bez pochyby je nový díl o chloupek hezčí, než byl ten starý. Překvapí i pár poměrně rozlehlých úrovní. Vysloveně chválit se dá hudba, na které se podílel i Trent Reznor, nicméně Jack Wall odvedl výrazně víc práce a neméně dobré.

CoD Black Ops 2 07.jpg CoD Black Ops 2 08.jpg

Pokud vás série Call of Duty totálně neznechutila, dá se Black Ops 2 doporučit, protože v podstatě víte, co od něj očekávat. Tvůrci si navíc letos zaslouží pochvalu za nové nápady. I když ne vždy fungují ideálně (třeba Strike Force mise), snaží se alespoň zajeté mechanismy inovovat. Jistě, pořád je to tupá střílečka, ale to jsme věděli od začátku a Treayrchu se nedá odepřít, že vytvořili zábavné dílo.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Válečná FPS
Výrobce: Treyarch | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 13. listopadu 2012
  • Futuristické zasazení
  • Příběhové volby
  • Překopaný systém tříd
  • Zábavné střílená
  • AI kazí jinak nápadité Strike Force mise
  • Viditelné spawnování protivníků
  • Jen nepatrně lepší grafika
  • Málo misí u zombíků
Diskuze (9) Další článek: 4 mariňáci versus vlny vetřelců v Aliens: Colonial Marines

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
PlayStation 5 prošel další dietou. Nová revize je o 300 gramů lehčí, ke změnám došlo uvnitř

PlayStation 5 prošel další dietou. Nová revize je o 300 gramů lehčí, ke změnám došlo uvnitř

Sony opět upravila PS5, tentokrát možná došlo k větším změnám než loni

Lukáš Václavík
PlayStation 5PS5Sony
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys

Aktuality

12:54 | Among Us dnes přivítá nový herní mód v rámci updatu zdarma. V Hide & Seek budete hrát na schovávanou s krvelačným monstrem. 
7. prosince | Do Mario Kart 8 Deluxe přichází třetí vlna tratí v rámci Booster Course Passu. Kromě toho nový update přidává další možnosti do nastavení vlastních závodů. 
7. prosince | Studio Riot Games prozrazuje pár detailů o své bojovce, kterou známe jako Project L. Další novinky uvidíme až v příštím roce. 
6. prosince | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách