Call of Duty: Ghosts - jako ohraná deska (recenze)

vytisknout velikost písma
Po Battlefieldu vynášíme přísný verdikt i nad odvěkým rivalem. Ten je trochu překvapivě lepší téměř ve všem, avšak nepředbíhejme.

Ačkoli už byl nad čtvrtým Battlefieldem vynesen verdikt, jeho kritika ještě není úplná. Stejně jako tolikrát předtím totiž vychází spolu s dílkem od DICE i téměř nachlup stejná válečná střílečka od Activisionu a Infinity Ward. Ano, Call of Duty na pultech obchodů samozřejmě nechybí ani letos. Tentokráte s podtitulem Ghosts a promarněnou šancí.

Kde je grafika!?

Asi nemá cenu chodit okolo horké kaše a rovnou to na vás vybalím. Kdo očekával revoluci a těšil se na zcela novou grafika, ten bude zklamán. Ghosts jsou totiž téměř totožnou hrou jako Modern Warfare 3, a to je u prvního Call of Duty nové generace hodně smutné.

cod1.jpg cod10.jpg cod11.jpg

Že je něco v nepořádku poznáte na první pohled. Audiovizuální zpracování je totiž hlubokým podprůměrem a upřímně pochybuji, že verze hry prezentovaná na E3 a dalších akcích vůbec existuje, to nejlepší pravděpodobně vymáčknete až z next-genu. Zde jsou všechny textury jsou neostré a barevný nádech do hněda táhnoucí se sérií už několik let také nezmizel. Při zběžném zkoumání zkrátka nepostřehnete vůbec nic nového, a to jsem hru testoval an PC.

 

Mnohem hezčí hrou je i Black Ops 2, a to s takřka poloviční náročností

 

Pár detailů ale přeci jen ušlo alespoň kratičkou cestu. Například detaily tváří a modely postav obecně jsou konečně stravitelné a animace naznačují datum narození někdy po roce 2010. Nic z toho však nemá právo požadovat vyloženě přemrštěné HW nároky. Mnohem hezčí hrou je i Black Ops 2, a to s takřka poloviční náročností. Optimalizace tak rozhodně není slůvko, které by měli v Infinity Ward rádi. Souboj s Battlefieldem tedy má v tomto směru jasného vítěze, a to obzvláště s přihlédnutím k podobným HW nárokům.

cod12.jpg

Stará známa klasika

Grafika je zkrátka k pláči, ale stejný efekt může vzbuzovat i fakt, že je to vlastně jediný prvek hry potřebující komentář. Jinak jsou Ghosts úplně standardní Call of Duty. Tedy až na jednu kosmetickou změnu v kampani. Konečně se zde neobjevují Rusové v rolích těch největších hajzlů. Letos štafetu přebírá jakási Federace jihoamerických států a spolu s tím na scénu přichází i nový příběhový vesmír. Už žádný Soap ani Price, nýbrž příslušník elitní jednotky Ghosts - Logan s tatínkem, bratříčkem a pejskem.

 

V hlavních principech se však nic nezměnilo a Call of Duty: Ghosts jedou podle zažitých principů

 

A právě pes Riley je tou hlavní novinkou a tahákem jinak beznadějně schematické kampaně plné patriotického patosu a zcela předvídatelných okamžiků. Smutným faktem je, že jedinou opravdovou změnou je pouze přenesení kulis více na jih a přejmenování hlavních záporáků. V hlavních principech se však nic nezměnilo a Call of Duty: Ghosts jedou podle zažitých principů.

cod13.jpg cod2.jpg cod3.jpg

Takže žádné ztotožnění se s postavami nebude a snad jediné emoce do vyprávění o zuby nehty se bránicí Americe vnáší již zmiňovaný Riley, který je jednoduše kouzelný. Oproti Battlefieldu však má Call of Duty hned několik es v rukávu. Předně třeba scénáristům z Infinity Ward většina příběhu funguje a neodporuje veškeré logice, ba co více, ono se to dokonce dá i poslouchat, aniž bych se musel smíchy válet po podlaze.

Očekávaná bezchybnost

Potřeba je zmínit také parádní práci se skripty. Na to jsou autoři Call of Duty už machři a Ghosts to jen potvrzují. Všude na sebe prakticky veškeré akce perfektně navazují a oproti konkurenci se nestávají ani bizarní momenty, kdy se vám podaří skript jednoduše předběhnout. S tím naštěstí není problém, ovšem samozřejmě za cenu brutálních a velmi úzkých koridorů.

cod4.jpg

Problém jsem neměl dokonce ani s takzvanými "WTF" momenty, které vydláždily této značce cestu na výsluní. Ghosts jsou dechberoucími momenty opět přecpané, ale mám s nimi jeden velký problém. Autoři se o nic nesnažili a originalitu lze hledat v příběhu nebo způsobu jeho vyprávění lupou. Všechny ty momenty, zajímavé a exotické lokace či efektní skripty jsme už někde viděli. Ano, všechny minulé Call of Duty nechávají pozdravovat a to je ten hlavní problém celé hry.

 

Vůbec nic vás nepřekvapí a singleplayerová kampaň tak zůstává ve vleku svých předchůdců

 

Rychlý, ničím nerušený boj, dynamické střihy a neustálé prokládání střelby něčím jiným. Jednou vás autoři vezmou do vesmíru, pak pod vodu a nakonec vás posadí do tanku nebo nechají na svět nahlédnout psíma očima. To všechno je fajn, ale tak nějak jsem to očekával. Vůbec nic vás zkrátka nepřekvapí a singleplayerová kampaň tak zůstává ve vleku svých předchůdců. Sice není vyloženě špatná a s tou slátaninou u Battlefieldu si utírá prdel, ale ani to není žádná bomba, ba dokonce překvapení. Nová generace a revoluce se zkrátka nekoná!

Na barvě uniformy záleží

Trošku méně zpátečnický je až multiplayer. Stejně jako v případě Battlefieldu platí, že se jedná o stěžejní část hry. Shodný je dokonce osud obou multiplayerů jdoucí ve šlépějích postupné evoluce. Ani hra více hráčů totiž nepřinese revoluční změny a autoři spíše vylepšovali a dolaďovali jinak naprosto skvělý multiplayer z předchozích her.

cod5.jpg cod5.png cod6.jpg

Menších novinek se tak dočkal třeba velmi oblíbený a pro soutěžní hraní stěžejní mód Search and Destroy. Ten se nově jmenuje Search and Rescue a celé jeho ozvláštnění spočívá v možnosti oživovat padlé spolubojovníky. Velmi jednoduché, ale v praxi opravdu dobře fungující vylepšení. A podobných změn včetně odstranění některých módů najdete ve hře mraky.

 

Daleko komplexnější je nyní systém "Pick 10", který vám umožňuje sestavit si herní třídu přesně podle vašich představ

 

Stěžejní jsou pro multiplayer ale až změny postihující vzezření vašeho profilu a především pak postavy. Vůbec poprvé lze u válečné střílečky změnit vzhlede vašeho vojáka, navěšet na něj plno serepetiček a dokonce do rukou dostanete i holku! V Infinity Ward pochopili, že odlišení se od ostatních je důležité, a tak na něj kladou v letošním díle co možná největší důraz. Daleko komplexnější je ale nyní i systém "Pick 10", který vám umožňuje sestavit si herní třídu přesně podle vašich představ.

cod7.jpg

Nejvyšší evoluční stupeň

Přesto všechny evoluční změny a nezměny zastínili emzáci. Po kooperaci a rozpačitých zombie přicházejí na scénu mimozemšťané a s ním i mód Extinction. Boje hráčů s AI ovládanou mimozemskou invazí jsou skvělým rozptýlením a s kvalitami pokukujícími po Left 4 Dead se jedná o úplnou povinnost každého majitele hry.

Dostupné pro: PC, X360, PS3, PS4, Xbox One
Žánr: Akce | Válečná FPS
Výrobce: Infinity Ward
Začátek prodeje: 5. listopadu 2013
  • Styl vyprávění
  • Emzáci
  • Multiplayer
  • Grafika
  • Nulová originalita

A že jich zase budou milióny. Jako celku totiž není Call of Duty moc co vytýkat. Ohromným zklamáním je grafika, ale to je tak asi celé. Originalita je totiž problémem napříč celým žánrem a v porovnání s konkurencí se možná ještě kluci z Infinity Ward vytáhli. Singleplayer jim totiž funguje mnohem lépe a multiplayer představuje nejvyšší evoluční stupeň v potravinovém řetězci. Příští rok ale přijďte s něčím novým!


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Umělecké pojetí hry Hellblade opravdu vyráží dech (galerie)

Umělecké pojetí hry Hellblade opravdu …

Akční fantasy thriller Hellblade možná plachtí u většiny pod radarem. To by ale byla osudová chyba.

23.  7.  2017 |
10 důvodů, proč s koupí Nintendo Switch ještě počkat

10 důvodů, proč s koupí Nintendo Switc…

Nintendo Switch je velmi zajímavá konzole, což nás inspirovalo k článku o tom, proč byste si tuto konzoli měli koupit. Z jiného úhlu pohledu však trpí mnoha chybami, kvůli kterým byste si ji naopak určitě kupovat neměli.

17.  7.  2017 | | 5 N/A
Apple znovuobjevil rozšířenou realitu. Vývojáři už předvádí parádní aplikace

Apple znovuobjevil rozšířenou realitu.…

Apple pravděpodobně přetransformuje další důležitý segment - rozšířenou realitu.

16.  7.  2017 | | 2 N/A
Virtuální realita na E3: nejzajímavější pecky veletrhu

Virtuální realita na E3: nejzajímavějš…

Na letošní E3 se nezapomnělo ani na fanoušky virtuální reality. Na konferencích se jim sice nevěnovalo valné množství pozornosti, ale i tak se mezi oznámenými tituly objevilo pár dobře vypadajících kousků. Je libo pecky od Bethesdy jako je Fallout nebo Doom ve VR? A co takhle nějaké exkluzivity na PSVR? To všechno tady najdete.

14.  7.  2017 |
Herní agenda: výhled na sportovní a závodní pecky roku

Herní agenda: výhled na sportovní a zá…

Jako každý rok nás čeká na podzim nálož sportovních her. Čeká nás letos nějaké extra překvapení, nebo prostě dostaneme „jen“ další díly již zaběhlých značek? Čtěte dál a dozvíte se více!

20.  7.  2017 |
Wolfenstein: The New Order, aneb proč rádi střílíme nácky (galerie)

Wolfenstein: The New Order, aneb proč …

Wolfenstein: The New Order nám v roce 2014 připomněl, že zabíjení nacistů je jednou z nejzábavnějších herních činností. Připomeňme si ho galerií před tím, než vyjde druhý díl.

26.  7.  2017 | | 7 N/A
Humble Bundle má vynikající nabídku na hry od Telltale

Humble Bundle má vynikající nabídku na…

Slevové akce na hry jsou běžné a občas máte dokonce pocit, že se prodejci snad zbláznili. Momentálně se to stalo obchodu Humble Bundle, který prodává hry od Telltale za vynikající ceny.

20.  7.  2017 |
Star Wars Battlefront II: E3 dojmy z hvězdných válek

Star Wars Battlefront II: E3 dojmy z h…

Jednou z nejočekávanějších her od Electronic Arts je v současnosti jednoznačně druhý díl Battlefrontu. Ve dvojce bychom se měli dočkat všech těch věcí, které v jedničce tak chyběly. Singleplayerová kampaň, více obsahu v kooperačním a multiplayerovém režimu a k tomu spousta menších vychytávek. Pojďme si to hezky rozebrat.

15.  7.  2017 |