Car Mechanic Simulator: opravovat auta je hračka (recenze)

Žánr simulátorů bývá velmi populární. Umožňuje nám totiž co nejreálněji poznat něco, co normálně neděláme. Obvykle se jedná o něco vzrušujícího jako vesmírný pilot v Elite nebo voják v ArmA. Chtěli byste si zkusit být opravářem aut?

Co baví

  • Příjemně relaxační
  • Detailní zpracování motoru

Co vadí

  • Monotónní
  • Špatně se ovládá
  • Nejde použít v TV módu
  • Nedostatečné možnosti úprav auta
  • Nepříjemně zpracovaný obchod
2/10
Hodnocení

Není tajemstvím, že na Nintendo Switch přetrpíme všelicos. Není to fér, ale člověk je prostě rád, že mu na tu jeho kapesní konzoli aspoň něco vyšlo. Přesto je dobré myslet na to, že se tento pohled začíná drasticky měnit. Na Switch se chystá hodně dobrých pecek, které uspěly na výbornou i na PC a klasických konzolích. Možná dnes pochválíme průměrnou hru za to, že na Switch vůbec vyšla. Brzy to naštěstí skončí.

Přesto i kdyby hra vyšla v době vydání konzole, co je moc, to je moc. Nintendo Switch si člověk kupuje kvůli tomu, aby si zahrál něco víc, než mu nabízí jeho chytrý telefon. Není zrovna ideální vydávat na Switch mobilové hry, které navíc nejsou hratelné jinak než pomocí prstů. TV mód je pak nepoužitelný a co víc, jakmile si to koupíte, nároky na kvalitu vzrostou. Na mobilu hře zdarma leccos odpustíte, ale platící zákazník má právo si stěžovat. Všechny tyto problémy se jasně týkají Car Mechanic Simulator.

Opakující se činnost

Základní problém vychází už ze samotné podstaty hry. Koupíte si nějaké rozbité auto, které máte opravit, abyste si koupili další rozbité auto, které máte opravit. Je mi jasné, že Car Mechanic Simulator se na opravy auta soustředí, ale hra vám nedává ani pocit podnikání, ani pocit růstu. Nikdo za vámi nepřijde, že by byl rád, kdybyste mu opravili auto, čímž by vás hra mírně nutila do různých odlišností. Do ničeho nemůžete pořádně investovat, abyste zisky zvýšily.

car_mechanic_simulator (1).jpgcar_mechanic_simulator (2).jpgcar_mechanic_simulator (3).jpgcar_mechanic_simulator (4).jpg
Úpravy auta jsou silně omezené. Prostě ho opravte a konec

Zejména činnost prostě nemá smysl. Děláte to jen abyste to mohli dělat znovu. Vidina možnosti být „zvířetem na trhu“ tu zkrátka chybí. Teoreticky by to fungovat mohlo, ale pak by ta činnost musela být zábavná. To se říci vůbec nedá. Sice budete opravovat jiná auta, ale vždy to funguje na stejném principu.

 

Zejména činnost prostě nemá smysl. Děláte to jen abyste to mohli dělat znovu

 

Auto nejdřív opravíte zvnějšku. Pohybem prstu po obrazovce odstraníte rez, auto následně přebarvíte. Pak přijde čas na opravdu motoru. Odstraníte všechny vadné díly a nahradíte je díly novými. Vše ale funguje jen na principu klikání, popřípadě kliknutí a držení. Sice je fajn, že architektura motoru je dost detailně zpracovaná, ale pokud nejste vyloženě nadšenci, omrzí hra po pár opravách.

Špatné ovládání

Jak bylo zmíněno na začátku, hru nejde hrát v TV módu. Výhody Nintendo Switch oproti mobilu sice má, ale jen nepatrné. Místo toho, abyste šli zpátky, kliknete B. Kamerou můžete hýbat pomocí páček. Tím to končí. Nintendo Switch zde naplno zastává roli mobilního telefonu, vše děláte ručně a moc příjemné to tedy není.

car_mechanic_simulator (5).jpgcar_mechanic_simulator (6).jpgcar_mechanic_simulator (7).jpgcar_mechanic_simulator (8).jpg
Ovládání ve hře není příjemné a možnosti Switche zůstávají žalostně nevyužité

S tělem auta problém není, to je snadné. Vše komplikuje motor. Problém je už v tom, že hra nejde zoomovat (nebo jde a nevím jak), takže jen s obtížemi kliknete na menší součástky motoru. Obecně klikání na cokoli působí dost těžkopádně. Není to pohodlné, je to skoro až vyčerpávající.

 

Nintendo Switch zde naplno zastává roli mobilního telefonu, vše děláte ručně a moc příjemné to teda není

 

Když odstraníte špatné části a dáváte nové, je tu hromada dalších komplikací. Hned první je nákup. Mám pocit, že více než o stavbě motoru to bylo o nákupu. Přímo v obchodě nemáte k dispozici seznam, co máte koupit a psát si ho je zdlouhavé a nepohodlné (hlavně třeba v autobusu). Do obchodu tedy budete chodit neustále.

car_mechanic_simulator (9).jpgcar_mechanic_simulator (10).jpgcar_mechanic_simulator (11).jpgcar_mechanic_simulator (12).jpgcar_mechanic_simulator (13).jpgcar_mechanic_simulator (14).jpg
Kladem rozhodně zůstává, že motor je detailně zpracován

Dále je tu problém se všímáním. Když nemůžete najít to pravé místo, můžete zapnout pohled na motor. Tím se motor rozloží, součástky se zvýrazní a vy pak máte představu, kam co dát. Rozbité součástky jsou viditelné a označené žlutě a za možnost rozložit motor budete vděční. Chybějící součástky jsou průhledné a občas si připadáte, že potřebujete lupu.

Tohle prostě nestačí

Musím uznat, že v případě krize hra vážně zabaví. Jen jsem se do takové krize zatím nedostal. Hra je monotónní, nezáživná a bez cíle. Rozdílná auta nemění hratelnost a i když je motor třeba jiný, jeho oprava je založena na stejných principech.

car_mechanic_simulator (15).jpgcar_mechanic_simulator (16).jpgcar_mechanic_simulator (17).jpgcar_mechanic_simulator (18).jpgcar_mechanic_simulator (19).jpgcar_mechanic_simulator (20).jpg
Hra má blízko k tomu mít své kouzlo, ale možnosti si s čímkoli pohrát jsou naprosto nevyužité

Není tu možnost auto pořádně vylepšit, vyhrát si s ním, lépe ho ozdobit, zvyšovat jeho cenu. Jen ho opravíte, trochu nemáznete a opravujete dál. A za tohle chtějí vývojáři 15 euro... Kdyby to stálo 50 Kč, bral bych to jako relativně dobrou nabídku pro nadšence do aut. Za těchto podmínek dejte ruce pryč.

Verdikt

Předělat mobilní hru na hru pro konzole není zpravidla dobrý nápad. Zvlášť pokud do hry nepřidáte nic navíc a cenovku nastavíte na 15 euro. Jen těžko bych v takové situaci někomu Car Mechanic Simulator mohl doporučit.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace