Čas zázraků, již podruhé

"Byl jste probuzen Bohy, aby jste se stal jedním z Kruhu všehomíra, nesmrtelné to skupiny kouzelníků. Vaším úkolem bude obnovit rovnováhu světa, který je na pokraji kolapsu. Ovládnutím magických sil stvoření a vyjednáváním s těmi, kteří je řídí, musíte vybudovat silnou fantasy říši, a zároveň se také utkat s mnoha nepřáteli, abyste pak mohli konečně usednout na Trůn všech kouzelníků."
Čas zázraků, již podruhé
Možná si někdo již stačil domyslet, že dnes bude řeč o hře jménem Age of Wonder, tedy lépe řečeno o jejím druhém pokračování. Celým názvem potom Age of Wonders II: The Wizard's Throne. Kdo z vás hrál první díl, snad si ještě po těch nesčetných pitkách, bitkách a pařbách, co od té doby uběhly :-), dokáže vybavit, že se jednalo o povedenou tahovou fantasy strategii s propracovanou grafikou, něco tak trochu ve stylu Heroes of Might & Magic, ale přeci jen jiné. Hra si získala uznání mnoha herních kapacit, včetně třeba časopisu PC Gamer. AoWII bude samozřejmě stavět na síle a originalitě původní hry, ovšem pokusí se ještě daleko více vylepšit jak její technologickou, tak ovšem i herní část (a byla to zřejmě právě ona, která jí vynesla tolik slávy).

Vaším cílem bude opět vybudovat takříkajíc "z ničeho" obrovské, silné (největší, nejsilnější) království, pomocí kterého pak dokážete porazit všechny své ďábelské oponenty a stát se superhrdinou. Ono "budování" se bude skládat ze tří druhů činností - role playing, kdy budete ovládat tajemného mága-vládce, budování impéria, které vám dá lekci ze strategického plánování, a nakonec z válčení, kde si procvičíte vše, co jste se dozvěděli (nebo možná nedozvěděli) v hodinách dějepisu o historických bitvách. To vše bude, jak jinak, v single-playeru zastíněno bohatým příběhem. Svět, ve kterém se celé vaše dlouhé dobrodružství udá, bude přímo přetékat nejrůznějšími potvorami, legendami a mystérii. A bude záležet pouze na vás, jak s tím vším naložíte. Vždy budete mít na výběr - například budete moci napochodovat hrdě do bitvy, a v čele slovutné armády zavelet "Útok", či zůstat pěkně v teple a pohodlí vaší do nebe se tyčící mágské věže a odtamtud vést tiše, o to však zuřivěji, bitvu. Ona zmíněná věž samozřejmě nebude muset být nutně pouze jedna jediná, bude záležet pouze na vás a vašich zdrojích, kolik si jich postavíte, jak budou vypadat a co budou obsahovat. Popis bojových možností hry zakončíme zmínkou o poněkud kontroverzní možnosti nechat bitvy vybojovat automaticky, kdy doslova o všem rozhoduje počítač. Je pravda že při ohromných tahových bitvách by byla úspora času enormní, ale zase na druhou stranu když už se jednou rozhodnu hrát, měl bych hrát naplno, no ne?

Age of Wonders 2Age of Wonders 2

Snahou tvůrců bylo (tedy vlastně stále je) oprostit hráče od tzv. "mikromenedžmentu", tzn. například známého piplání se s městečky v pozdější fázi Civilizace, a dalších podobných záležitostí. Bude dobré, když si podrobíte národy. Bude ještě lepší, když pro vás začnou pracovat. Ale úplně nejlepší bude, když pro vás začnou pracovat, aniž byste vy museli častěji hnout prstem či se o ně jakkoli výrazněji starat. Najímejte ty nejlepší vojáky, které vám národy mohou nabídnout, nechte guildy stavět pro vás obléhací stroje, dejte stavět nové chrámy, které budou rozšiřovat magickou energii do dalších částí vašich zemí, přinášejíce s sebou pohodu a štěstí pro vaše obyvatele. Jak originální, však jak jednoduché!

Vše v druhém dílu AoW bude modifikovatelné. Budete si moci přizpůsobovat svého čaroděje, mapy, scénáře, prostě všechno. Další jistě zajímavou možností bude najímání Hrdinů, podobných těm v HOMM, kteří pak povedou vaše slavné armády do vítězných bitev, do hlubokých temných dungeonů, aby pro vás vybojovali ještě více slávy a bohatství. Samozřejmě, že bude možnost vyhledat pomoc nejrůznějších stran, dělat si nové přátele, ale i nepřátele, a to mezi nejrůznějšími bytostmi (bohy, mágy, nebo dokonce celými národy). Ti všichni budou mít své vlastní unikátní osobnosti i cíle a dle toho budou také na vaše akce reagovat. Budete bojovat proti sobě i bok po boku a za pomoci nejrůznějších sil, zmiňme jen například síly Života, Smrti, Vzduchu, Ohně či Vody. A množství dalších budete moci vynalézat.

Co se týče technické stránky věci, Age of Wonders II bude hra schopná běžet v rozlišení až 1280x1024, což by mělo stačit i tomu největšímu fajnšmejkrovi. Dále bude využívat částicové 3D systémy pro modelování nejrůznějších "magických" efektů v bitvách. Multiplayer bude mít bohaté možnosti jak třeba hot-seatu, tak i hry přes email, LAN či internet. Hardwarové požadavky jsou přiměřené - PII 266 MHz, 64 MB RAM.

Hra má vyjít v prvním čtvrtletí roku 2002. Myslím, že příznivci fantasy se rozhodně mají na co těšit. Ale jistě nejen pouze oni.

Nejnovější komentáře