PC | Recenze | PS3 | Akce | X360

Castlevania: Lords of Shadow 2 - ve stínu originálu (recenze)

Celkem třicáté páté dítko z rodiny Castlevania a pokračování úspěšně obnovené série je konečně tady! Ani ne po roce od vydání posledního dílu s podtitulem Mirror of Fate se fanoušci dočkali a na všech momentálních platformách se mohou vžít do role Drákuly, který je oslaben a na cestě si to vyřídit se svým starým známým protivníkem Satanem.

Autoři se očividně inspirovali i u jiných her, takže dvojka působí na hráče přeci jen trošku jinak, než první díl. Tak především Gabriel Delmont (nyní zvaný Drákula) působí spíše jako Kratos z God of War. Vývojáři také pořádně přitvrdili v soubojích, a to nejen v jejich objemu, ale také intenzitě, takže pokud máte rádi souboje, budete zde chrochtat blahem. K výbornému akčnímu dojmu ještě přispívá nová dynamická volná kamera, která mi v předchozím díle chyběla.

1389276561-13.jpg 1389276565-8.jpg 1389276567-7.jpg

Hlavně akčně

Zbraně jako krvavý bič nebo speciální rukavice (Chaos Claws) mi k Drákulovi skvěle pasovaly. Třetím do party je potom meč zvaný Void, který vám po každém úspěšném zásahu do nepřítele přidá zdraví. V soubojích využijete nespočet komb, která si můžete postupně dokupovat v průběhu hraní. Je zajímavé, že se na první pohled různá komba moc neliší, nicméně při pohledu na jejich destruktivní sílu u nepřátel si brzy uvědomíte, že rozdíl je poměrně veliký. Jejich používání vám navíc přinese nejen uspokojivý pocit, ale také manu nutnou na doplnění energie pro další používání magie.

 

Když to vezmu trošku s nadsázkou, i samotnému Drákulovi to tak nějak víc vyhovuje v temné gotické době

 

Nově se zde proplétají dva světy. Ten současný, moderní a gotický, který byl i v předchozích dvou hrách. Upřímně řečeno, daleko víc mi vyhovují staré dobré časy, protože putovat s Drákulou mezi auty a počítači působí tak nějak podivně. Když to vezmu trošku s nadsázkou, i samotnému Drákulovi to tak nějak víc vyhovuje v temné gotické době, která vyloženě žije hutnou atmosférou.

1383231743-8.jpg

S tím jsou spojení i nepřátelé. Nemůžu si pomoct, ale do Castlevanie prostě protivníci z jednadvacátého století se samopaly nepatří. O to víc, když proti nim jdete třeba s mečem. Velmi riskantní tah od tvůrců, který mně osobně moc nezaujal a je to velká škoda. I zde je zkrátka vidět, že autoři čerpali inspiraci všude možně a do hry se pokusili zapracovat množství nesourodých prvků. Pokud by se jednalo o jinou hru, asi bych byl shovívavější, ale zrovna do Castlevanie mi to prostě nepasuje.

Břichem v prachu

Další novinkou jsou potom různé stealth úkoly. Ty budete plnit nejen v rámci své postavy, ale také třeba po převtělení do krysy nebo netopýra. I zde se podle mě autoři inspirovali v jiných hrách a pokusili se přinést hráčům něco nového, nicméně výsledek je přinejmenším diskutabilní. Jednotlivé stealth mise totiž brzdí dobře našlápnuté tempo.

1383231768-2.jpg 1383231768-4.jpg 1383231770-3.jpg

K tomu všemu vám vlastně není ani vysvětleno, co se po vás přesně chce. Nasnadě je potom především otázka: proč si Drákula poradí se vším, co se mu připlete do cesty v průběhu hry, ale pro jisté nepřátele musí využít stealth postup? Odpovědět jsem si bohužel nedokázal.

Pokud se autoři zhlédli třeba v Kratosovi co se soubojů týče, stealth část si vypůjčili z takového Thiefa, potom level design se zase docela podobá tomu z posledních Batmanovských her. Tím myslím rozložení nástrah, občasných puzzlů a hledání správné cesty. To vám sice nezabere minuty, spíše vteřiny, ale tak nějak jsem si Batmana při hraní Lords of Shadow 2 vybavil. Tedy kromě jiných titulů.

1383231770-7.jpg

Naopak velmi dobré rozhodnutí udělali tvůrci při přeměně z lineárního postupu hrou na otevřený svět. Ten funguje perfektně, a to i díky velmi dobrému hernímu designu lokalit a celkového prostředí. Některé lokality jsou vyloženou pastvou pro oči a jen snad zamrzí, že to stejné nemůžu říct úplně o všech navštívených místech. I přesto se ale po grafické stránce je určitě na co koukat a engine funguje, jak má, bez sebemenších problémů.

 

Některé prvky se povedly, některé méně, ale jako celek to funguje tak na půl

 

Castlevania: Lords of Shadow 2 se zdá být klasickým produktem, kdy autoři zkrátka chtějí nasytit co největší počet hráčů a zamíchají spoustu různých prvků do jedné hry. Některé se povedly, některé méně, ale jako celek to funguje tak na půl.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Akční adventura
Výrobce: Mercury Steam
Začátek prodeje: 28. února 2014
  • Výtvarný styl
  • Akční souboje
  • Otevřenější svět
  • Hrozné stealth pasáže
  • Nevyvážená obtížnost
  • Nudný příběh

Pokud by se Drákula držel ve svém prostředí a necestoval do budoucnosti, nemusel by tak trochu nelogicky podstupovat stealth mise a já osobně bych byl ještě více spokojen a dal klidně o stupínek vyšší hodnocení. Když k tomu ještě přičtu nevyrovnanou obtížnost, lascivní příběh a podivný soubor protivníků, vychází mi mírně nadprůměrná hra. Hra, která chtěla být vším možným, a nakonec na to bohužel doplatila.

Váš názor Další článek: Assassin’s Creed nové generace odhalen, vyrazíme do Francie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Výkon, který předběhl dobu. Test grafické karty MSI GeForce RTX 4090 Suprim X 24G

Karta s výkonem RTX 4090 je snem každého hráče. Jen málokterá současná hra ji dokáže ve 4K potrápit.

Adam Vágner
MSIGrafické kartyTesty
Recenze kampaně hry Call of Duty: Modern Warfare II. Povedená jednohubka s tradičními nedostatky

Recenze kampaně hry Call of Duty: Modern Warfare II. Povedená jednohubka s tradičními nedostatky

Příběhová kampaň pro jednoho hráče je na světě, hodnocení online části nás teprve čeká.

Ladislav Novák
Call of Duty: Modern Warfare IIRecenze
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Moderní vojenské technologie. AI překoná kalašnikov, deep fake Zelenskyj je mocnější než tank

Moderní vojenské technologie. AI překoná kalašnikov, deep fake Zelenskyj je mocnější než tank

I když je značná část armádních technologií neveřejná a k detailům sofistikovaných systémů se nikdy nedostaneme, nastavené trendy jsou jasné. Směřujeme k automatizovanému bojišti, umělé inteligenci využívané v informačních válkách a internetu vojenských věcí. Konec konvenční války to ale neznamená.

Stanislav Janů
ArmádaTechnologie

Aktuality

17:11 | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 
15:51 | Na víkend od 16. do 19. prosince se chystá druhý betatest pro Street Fighter 6. Na zkoušku bude 8 bojovníků, nechybí online zápasy ani crossplay. 
15:20 | Remake spin-offu série Yakuza, který původně vyšel pouze v Japonsku, představuje akci a rozdílné bojové styly. Like a Dragon: Ishin vyjde 21. února příštího roku na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series S|X. 
30. listopadu | Páteční vydání tahovky Marvel's Midnight Suns připomíná launch trailer. S partou superhrdinů se pokusíme překazit plány démonické Lilith na PC a aktuální generaci konzolí. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách