Česká fotbalová liga do FIFY 2001

Za pomoci utilit přímo od EA Sports dokážou šikovní programátoři dělat s hrami této firmy pravé divy. Vznikají tak dodatečné kompletní soupisky s originálními dresy, billboardy po stranách hřiště či dokonce kopiemi celých stadiónů. Příkladem takové české šikovnosti je projekt s názvem Czech Super Patch.
Česká fotbalová liga do FIFY 2001
Za pomoci utilit přímo od EA Sports dokážou šikovní programátoři dělat s hrami této firmy pravé divy. Vznikají tak dodatečné kompletní soupisky s originálními dresy, billboardy po stranách hřiště či dokonce kopiemi celých stadiónů. Příkladem takové české šikovnosti je projekt s názvem Czech Super Patch.

Většina fandů FIFY (troufám si říct, že snad všichni) má k reálnému fotbalu blízký vztah a značná část z nich zcela jistě fandí určitému mančaftu v naší republice. Proto je jim bližší hrát za svůj celek než za supermančafty typu Realu či Manchesteru, kterým fandí jaksi sekundárně.

Pokud jste tedy někdy snili o tom, jak si místo sezóny v dresu Realu Madrid či jiného evropského velkoklubu zakopete ligový ročník v české nejvyšší soutěži za svůj oblíbený domácí celek, můžete se klidně probudit a podívat se na stránky http://fifa.unas.cz (ale nejdříve dočtěte tento článek ;-). Zde před nedávnem vyšla další verze Czech Super Patche, která vytváří ve hře FIFA 2001 plnohodnotnou kopii české nejvyšší fotbalové soutěže – Gambrinus ligy.

Samotné soupisky a napodobeniny dresů se daly bez problémů vytvořit i v minulých ročnících FIFY, a tak jsme už před třemi lety mohli na Internetu nalézt soupisky českých týmů. Czech Super Patch nabízí mnohem víc. Největší podíl na tom mají skvěle zvládnuté kopie současných prvoligových dresů (jak sami můžete vidět na okolních obrázcích), které jsou zaplněny těmi „ošklivými“ reklamami, ale právě proto mají zápasy tu správnou atmosféru. Když si k tomu připočtete reklamní panely, se kterými se opravdu můžete setkat na našich stadionech a (na české podmínky nereálně) zaplněné svatostánky, kde se všude hemží vlajky soupeřících týmů, máte ze hry atmosféru jako na Letné, Bazalech či Za Lužánkami, a to vše v pohodlí domova.

Fifa 2001 CZFifa 2001 CZ

Ještě větší náboj hra získá sejdou–li se u jednoho zápasu jako protihráči kupříkladu fandové Slavie a Sparty nebo Brna a Ostravy … to aby byl v místnosti nějaký arbitr, pokud by hrozila inzultace – to jsme však v rámci testování hry z bezpečnostních důvodů nezkoušeli :-).

„Patch“ nahradí v menu českou ligu za řeckou, k dispozici tedy máte 16 prvoligových týmů plus 5 druholigových – za ty ovšem hrát nemůžete. Hráči jsou dle mého názoru velice nadhodnoceni, protože ve skoro každém týmu najdete pár borců nad 40 bodů z 56 celkem možných. České týmy jsou tak na úrovni průměrných bundesligových celků. Patch také změní vzhled hráčů, takže na hřišti poznáte Gedeona, Velkoborského a další „holohlavce“, ovšem s ostatními to bude trošku horší – ale to už je problém samotné FIFY. Soupisky jsou velice dobře zpracované, i když samozřejmě o hodnocení některých fotbalistů by se dalo polemizovat.

Pro fandy pražských „S“ autor připravil i míče se znakem týmu a billboardy podle reálných předloh. Dalším zlepšením jsou barevné sítě – ty ovšem fungují jen pod softwarovým modem, což je dle mého názoru v době grafických akcelerátorů x-té řady poněkud zbytečná práce – zájemci „masochisté“ mohou vyzkoušet.

Fifa 2001 CZFifa 2001 CZ

Jako bonbónek na závěr se v menu ostatních týmů objeví i tři nové týmy – Československo 1934 (2. tým z MS) s Pláničkou, Čtyřokým a Pučem, Československo 1976 (vítěz ME) s Viktorem, Panenkou, Nehodou či Dobiášem a konečně Slavia Praha 1996 – ročník, kdy slávisté poprvé (a zatím naposledy) usedli na český trůn a senzačně postoupili v poháru UEFA. Plusem je i přídavek kopaček značky tří proužků :-), na výběr máte i 4 loga různých TV stanic (ČT1, Nova, Sport1 a Eurosport) a aktualizovaný český nároďák, i když ten bych nejradši teď ani nechtěl vidět :-(.

Na závěr jsem si schoval stručný rozhovor s duší celého projektu, Lukášem Svobodou.

Co děláte v "civilním" životě? Kolik je vám let?

Studuji posledním rokem Elektrotechnickou fakultu ČVUT, na začátku února 2002 bych měl skládat státní zkoušku na inženýra. Je mi 25 let, ve srovnání s většinou hráčů FIFA jsem tedy pěkný kmet :-).

Jak dlouho už děláte různé updaty? Co Vás přivedlo na tento nápad?

S tvorbou updatů do FIFA jsem začal před třemi lety, kdy jsem udělal Gambrinus ligu do tehdejší FIFA 99. Protože podle svých zkušeností vím, že FIFA 99 hraje ještě poměrně dost lidí, tak českou ligu do této verze fotbalu udržuji stále. V současnosti se ale samozřejmě soustředím na nejnovější FIFA 2001, můj první dres byla Slavia Praha někdy v březnu 2001. Když se tento můj dres objevil na celosvětovém serveru www.fifa2001.com, během pár dní mě kontaktoval pan Dimitris Vagianos z Řecka, vedoucí týmu, který připravoval "European Clubs Patch", který měl obsahovat všechny slavné evropské týmy, které ve FIFA 2001 chybějí. Požádal mě, jestli bych pro ně neudělal kompletní českou ligu a já souhlasil. Jenomže projekt "European Clubs Patch" potom nějak ztroskotal zhruba v době, kdy jsem měl asi 75% práce hotové. Nechtěl jsem to všechno jen tak hodit za hlavu a tak jsem vytvořil svůj samostatný Czech Super Patch, který se i nadále snažím průběžně vylepšovat a doplňovat.

Fifa 2001 CZFifa 2001 CZ

Jak dlouho vám trvá výroba jednoho typu dresů?

Výroba jednoho dresu (tričko, trenýrky, podkolenky) mi dnes trvá zhruba tak hodinu a půl, pokud mám k dispozici dostatečně kvalitní fotografie jako předlohu a z Internetu stažená loga sponzorů. Ovšem třeba u dresů FK Teplice, které mají na dresech logo firmy Klement, které se mi nikde nepodařilo sehnat a musel jsem ho ručně "namalovat", mi tvorba trvala mnohem déle, asi 3 hodiny. Potom samozřejmě ještě přichází na řadu testování přímo ve hře a vychytávání různých drobných nedostatků. Takže celkem asi tak dvě až dvě a půl hodiny.

Kolikrát do měsíce mohou hráči čekat update Czech super patche?

Jak pravidelní čtenáři mých stránek vědí, různých drobných updatů se do měsíce objeví asi tak 15, většinou se jedná o úpravy dresů (podoba skutečných dresů jednotlivých týmů se celkem rychle mění podle toho, jak sponzoři klubů přicházejí a odcházejí), reklam okolo hřiště, různé míče atd. Databáze (soupisky všech klubů včetně nastavení atributů jednotlivých hráčů) pro Czech Super Patch vytvořili Mailo a Idler, za což jim velmi děkuji.

Chystáte nějakou další novinku nebo se soustředíte na FIFU 2002?

V současné době na svých stránkách rozbíhám soutěž v hraní FIFA 2001, kterou jsem honosně nazval "1. česká modemová liga FIFA 2001" (ona je skutečně první, tak proč ne? :-), pokud mi vyzbydou peníze na FIFA 2002 tak se samozřejmě všichni mohou těšit na Czech Super Patch pro FIFA 2002.

Díky za rozhovor.

Pokud chcete FIFU v českém podání, zasurfujte na http://fifa.unas.cz, kde si můžete stáhnout Czech Super Patch o velikosti 3,3 MB.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A