České domácnosti a výpočetní technika - jak jsme na tom?

Český statistický úřad na svých internetových stránkách nedávno zveřejnil zajímavé výsledky průzkumu, který se zabýval tím, jak české domácnosti využívají výpočetní techniku. Průzkum poukazoval především na „aktuální statistické údaje o vybavenosti domácností a jednotlivců vybranými informačními a komunikačními technologiemi.“

Výzkum se zajímal především údaji o:

  • vybavenosti domácností informačními a komunikačními technologiemi (pevná telefonní linka, kabelová televize, osobní počítač, připojení k internetu, způsob připojení k internetu)
  • vybavenosti jednotlivců informačními a komunikačními technologiemi a způsobem jejich používání (mobilní telefon, notebook)
  • použití osobního počítače jednotlivci (místo a frekvence použití počítače, počítačové školení, účel použití osobního počítače doma)
  • použití internetu jednotlivci (místo a frekvence použití internetu, účel použití internetu doma, cíl a povaha činností prováděných prostřednictvím internetu - činnosti v oblasti komunikace, vyhledávání informací na internetu, použití internetu ve vztahu k veřejné správě atd., bezpečnostní problémy při používání internetu)
  • elektronickém obchodování přes internet (nákup a prodej přes internet).

Pro nás nejdůležitější statistiky se samozřejmě týkají počítačů, respektive připojení k internetu. Pozitivní je, že počet počítačů v ČR neustále stoupá, stejně jako počet domácností připojených k internetu. V řeči čísel mají počítač v průměru tři z deseti domácností, což ovšem není zase až tak moc. Podobné je to i s domácnostmi, které disponují stálým připojením. V průměru jde o 19 % ze všech domácností, vysokorychlostnm internetem se však může pochlubit jen čtvrtina ze všech připojených.   

Procento domácností s připojením k internetu ve 4. čtvrtletí 2003 a 2004 podle krajů

* Podíl na celkovém počtu domácností v daném kraji
Zdroj: Šetření o využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2003 a 2004, ČSÚ

Za překvapivé nemůžeme označit ani údaje, které uvádějí průměrný věk člověka, který pravidelně používá počítač. Na první pozici jsou totiž vcelku logicky mladí lidé ve věku 15 až 24 let. Pro tuto skupinu už je počítač každodenní součástí života nejen díky školní výuce informatiky, ale i díky tlaku vrstevníků. Celých 32 % osob ve věku 15 let a více použilo ve 4. čtvrtletí roku 2004 internet.

Procento jednotlivců*, kteří použili internet ve 4. čtvrtletí 2004 za účelem komunikace a získávání bezplatných informací a online služeb

* Podíl na celkovém počtu osob ve věku 15+, které použily internet ve 4. čtvrtletí 2004
Zdroj: Šetření o využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2004, ČSÚ

Níže položený graf jen potvrzuje, že za západem ještě stále v oblasti internetového připojení zaostáváme. Jedním prvenstvím se ale přeci jen můžeme pochlubit; v počtu odeslaných SMS zpráv čeští občané pravidelně objevují na předních příčkách. Obecně vzato Češi nemají s komunikací problémy, čemuž nasvědčuje i fakt, že celých 86 % uživatelů internetu ve 4. čtvrtletí 2004 poslalo nebo obdrželo zprávu elektronické pošty.

Procento domácností* s přístupem k internetu a s vysokorychlostním připojením k internetu v 1. čtvrtletí 2004 - mezinárodní srovnání

* Podíl na celkovém počtu domácností
(1) 4. čtvrtletí 2004
Zdroj: Eurostat, Community Household Survey on ICT usage 2004
Šetření o využívání ICT v domácnostech a mezi jednotlivci v roce 2004, ČSÚ

Výzkum se samozřejmě nezabíral jen několika málo otázkami, které jsme vám zde nabídli, pokud vás zajímají kompletní výsledky, navštivte oficiální stránky ČSÚ.

Zdroj: Živě

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |