Chain of Command, stejně jako další hry od společnosti 2AM
http://www.2am.com, jsou založeny na známém a v poslední době hojně rozšířeném principu, který lze v krátkosti popsat jako: „hrajte si u nás zadarmo hry, ale přitom budete neustále koukat na náš banner a bylo by dobré, kdybyste na něj občas klikni“. Ale nyní něco více o hře samotné.
Na webu 2AM máte možnost hrát vícero her (poker, šachy a několik dalších strategií), ale Chain of Command je z nich myslím tou nejlepší.
Pro spuštění je nejprve nutné stáhnout 1,5 MB velký program, který slouží k připojení k serveru 2AM. Pak se dotahují různě velké soubory dat podle toho jakou hru se rozhodnete hrát. V případě Chain of Command je velikost těchto souborů něco přes 8 MB. To není málo, ale za vyzkoušení to myslím stojí.
Po dotažení všech těchto souborů si můžete vybrat z několika typů hry. Na výběr je trénink ve společné misi s maximálně 10 živými spoluhráči ve které se nepočítají body a jejímž hlavním cílem je zevrubné seznámení se s hrou. Pokročilí hráči mohou přejít k jednoduchým misím v nichž se body počítají. Ty jsou velmi důležité, protože při nasbírání dostatečného počtu bodů budete povýšeni a v tom je jedno z kouzel této hry. S vyšší hodností získáte přístup do tzv. regiment hry ve které hraje až několik desítek hráčů a všichni by samozřejmě měli poslouchat své velitele. Světe div se, ale většina vyšších šarží je skutečně velmi disciplinovaná a tak se můžete dočkat velkých frontálních útoků i zákeřných přepadů tak jako ve skutečné válce nebo při hře s cínovými vojáčky.
 |  |
Samotné hraní probíhá na graficky nepříliš vábně vypadající ploše, kde mimo trávy, dřevěných baráčků, kamenných zdí, balíků slámy, mrtvých krav (?) a nepřátel nic jiného není. Každý z hráčů ovládá svou minijednotku čtyř vojáčků a s ní postupuje po mapě, snaží se najít krytou pozici z níž by měl dobrý výhled na své okolí. Během hry nesmíte přijít o všechny své vojáčky, v takovém případě jsou všechny vaše body anulovány. Cíl každé hry je jiný, samozřejmě záleží také na použitém scénáři, ale většinou cesta k vítězství vede přes eliminaci všech nepřátelských jednotek. Pokud mě má generálská mysl nešálí, je při tvorbě misí použit i určitý stupeň faktoru náhodnosti.
Během hraní máte nad hrací plochou neustále přišpendlený banner. Do začátku dostanete nějaký čas za který můžete hrát, ale po určité době je herní okno zablokováno a další čas je vám nabídnut za vyplnění dotazníku s množstvím poměrně dotěrných otázek, ale co bychom pro možnost prolít další hektolitry vlastní i cizí krve neudělali, že? :-) Za každé kliknutí na banner během hry pak dostáváte navíc 20 minut času, což je myslím docela dobrý poměr.
Zvuky ve hře jsou omezeny pouze na ty nejnutnější – tj. střílející puška, kulomet, výbuch granátu, výkřik zasaženého člověka a několik válečných hudebních motivů. Příjemným překvapením pro mě bylo zjištění, že i v této jednoduché hře jsou zvuky prostorové, tudíž pokud nejste úplně hluší, můžete podle toho odkud zvuky přicházejí poznat kde se střílí nebo umírá.
Pokud bych hře měl něco vytknout v souvislosti s komfortem jejího ovládání, bude to způsob scrollování po obrazovce. Bojiště je příliš velké a tak je scrollování nutností, nutností by však nemuselo být úmorné používání posunovacích lišt, to by se zcela jistě dalo nahradit automatickým posunem.
Ke hře jsou na webu k dispozici příručky se základy strategického myšlení a rozhodování. I když jsou v angličtině, jsou myslím napsány velmi poutavě a zajímavě. Bodík k dobru.
Poslední třešničkou na dortu je fakt, že při hraní všech her můžete vyhrát menší peněžní odměny. Nevím, zda jsou odměny zasílány i do České republiky, ale většina webů, které se zabývají hraním a na kterých můžete něco vyhrát, zasílá výhry i do ČR, tak proč by to tady mělo být jinak? :-)