Chain of Command

Rádi jste si jako malí kluci hráli na vojáky? Máte někde ve skříni zahrabaný pytel s bandou malých cínových mužíčků? Hrajete online hry? Pokud jste na všechny tři otázky odpověděli ano, čtěte dál, dveře slibné vojenské kariéry se před vámi otevírají.
Chain of Command, stejně jako další hry od společnosti 2AM http://www.2am.com, jsou založeny na známém a v poslední době hojně rozšířeném principu, který lze v krátkosti popsat jako: „hrajte si u nás zadarmo hry, ale přitom budete neustále koukat na náš banner a bylo by dobré, kdybyste na něj občas klikni“. Ale nyní něco více o hře samotné.

Na webu 2AM máte možnost hrát vícero her (poker, šachy a několik dalších strategií), ale Chain of Command je z nich myslím tou nejlepší.

Pro spuštění je nejprve nutné stáhnout 1,5 MB velký program, který slouží k připojení k serveru 2AM. Pak se dotahují různě velké soubory dat podle toho jakou hru se rozhodnete hrát. V případě Chain of Command je velikost těchto souborů něco přes 8 MB. To není málo, ale za vyzkoušení to myslím stojí.

Po dotažení všech těchto souborů si můžete vybrat z několika typů hry. Na výběr je trénink ve společné misi s maximálně 10 živými spoluhráči ve které se nepočítají body a jejímž hlavním cílem je zevrubné seznámení se s hrou. Pokročilí hráči mohou přejít k jednoduchým misím v nichž se body počítají. Ty jsou velmi důležité, protože při nasbírání dostatečného počtu bodů budete povýšeni a v tom je jedno z kouzel této hry. S vyšší hodností získáte přístup do tzv. regiment hry ve které hraje až několik desítek hráčů a všichni by samozřejmě měli poslouchat své velitele. Světe div se, ale většina vyšších šarží je skutečně velmi disciplinovaná a tak se můžete dočkat velkých frontálních útoků i zákeřných přepadů tak jako ve skutečné válce nebo při hře s cínovými vojáčky.

Takhle vypadá hrací plocha. Zrovna rozmisťuji svoje vojáky.A takhle vypadá úvodní obrazovka hry Chain of Command v níž si vyberete hru do které se chcete zapojit.

Samotné hraní probíhá na graficky nepříliš vábně vypadající ploše, kde mimo trávy, dřevěných baráčků, kamenných zdí, balíků slámy, mrtvých krav (?) a nepřátel nic jiného není. Každý z hráčů ovládá svou minijednotku čtyř vojáčků a s ní postupuje po mapě, snaží se najít krytou pozici z níž by měl dobrý výhled na své okolí. Během hry nesmíte přijít o všechny své vojáčky, v takovém případě jsou všechny vaše body anulovány. Cíl každé hry je jiný, samozřejmě záleží také na použitém scénáři, ale většinou cesta k vítězství vede přes eliminaci všech nepřátelských jednotek. Pokud mě má generálská mysl nešálí, je při tvorbě misí použit i určitý stupeň faktoru náhodnosti.

Během hraní máte nad hrací plochou neustále přišpendlený banner. Do začátku dostanete nějaký čas za který můžete hrát, ale po určité době je herní okno zablokováno a další čas je vám nabídnut za vyplnění dotazníku s množstvím poměrně dotěrných otázek, ale co bychom pro možnost prolít další hektolitry vlastní i cizí krve neudělali, že? :-) Za každé kliknutí na banner během hry pak dostáváte navíc 20 minut času, což je myslím docela dobrý poměr.

Zvuky ve hře jsou omezeny pouze na ty nejnutnější – tj. střílející puška, kulomet, výbuch granátu, výkřik zasaženého člověka a několik válečných hudebních motivů. Příjemným překvapením pro mě bylo zjištění, že i v této jednoduché hře jsou zvuky prostorové, tudíž pokud nejste úplně hluší, můžete podle toho odkud zvuky přicházejí poznat kde se střílí nebo umírá.

Pokud bych hře měl něco vytknout v souvislosti s komfortem jejího ovládání, bude to způsob scrollování po obrazovce. Bojiště je příliš velké a tak je scrollování nutností, nutností by však nemuselo být úmorné používání posunovacích lišt, to by se zcela jistě dalo nahradit automatickým posunem.

Ke hře jsou na webu k dispozici příručky se základy strategického myšlení a rozhodování. I když jsou v angličtině, jsou myslím napsány velmi poutavě a zajímavě. Bodík k dobru.

Poslední třešničkou na dortu je fakt, že při hraní všech her můžete vyhrát menší peněžní odměny. Nevím, zda jsou odměny zasílány i do České republiky, ale většina webů, které se zabývají hraním a na kterých můžete něco vyhrát, zasílá výhry i do ČR, tak proč by to tady mělo být jinak? :-)

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Assassin

Hry zadarmo nebo se slevou: lunární nový rok a Ass…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

12.  2.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombinace her Scrabble a Clash Royale

Úlet, který potrápí mozek. Kitty Letter je kombina…

14.  2.  2021 |
Adam Kos
Mobilní hry
Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |16 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly aukci na dark webu

Zdrojové kódy Zaklínače i Cyberpunku se prodaly au…

O ukradená data CD Projektu byl velký zájem.

13.  2.  2021 |
Martin Havel
CD Projekt REDBezpečnost
Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina | Recenze

Nebuchadnezzar: vybudovat Babylón je pořádná dřina…

Vybudovat vlastní prosperující civilizaci je sakra těžký úkol! Zda dokážete být dobrým mezopotámským panovníkem si můžete vyzkoušet v nové české hře. A nebudete litovat.

11.  2.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Recenze
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 |
Michal Maliarov
DiabloVideo