Charterstone: budujeme vesnici, píšeme příběh, tvoříme pravidla (preview)

Podzim 2018 je obdobím zaslíbeným strategiím. Jedním z dlouho očekávaných titulů je také legacy strategie Charterstone, která kromě roztomilé grafiky slibuje také jedinečný způsob hraní, během kterého si sami tvoříte pravidla a příběh hry.

Podzim letošního roku vyhlíží většina deskoherních fanoušků s velkým nadšením – a to nejen proto, že by v České republice po třech měsících konečně mohla polevit vlna zničujících veder. Právě na podzim totiž řada českých vydavatelství plánuje uvést na trh několik velmi zajímavých titulů. My se dnes podíváme na zoubek strategii Charterstone, jejímiž tvůrci jsou Stonemaier Games (právě tito pánové a dámy mají na svědomí pecku loňského roku Scythe) a kterou u nás vydává společnost Albi. Tento titul se řadí do žánru legacy her (patří sem např. Pandemic Legacy nebo První Marťané: Dobrodružství na Rudé planetě), jenž se v posledních letech těší velké oblibě.

ch7.jpg

Greengully je prosperující království, jehož žezlo už řadu let třímá Věčný král. Ten nyní vydal zvláštní dekret, který obyvatelům království umožňuje kolonizovat území za jeho hranicemi. Král tedy vybral šest obyvatel své země a vyslal je založit nové město. Nebude pro vás asi žádným překvapením, když vám prozradíme, že těch šest vyvolených budete vy a vaši spoluhráči. Tedy abychom si rozuměli – hru můžete hrát buď sami nebo s jedním až pěti kamarády, nicméně vzhledem ke konceptu Charterstone ji budete muset celou projít ve stejné sestavě, minimálně tedy co do počtu hráčů. Proto byste měli dobře zvážit, jakou herní skupinu pro seance s tímto titulem poskládáte. Jedna kapitola zabere hodinu až dvě, přičemž hru dohrajete za dvanáct takovýchto kapitol.

ch8.jpgch5.jpg

Herní principy jsou velmi jednoduché, celá hra stojí na mechanismu worker placementu, tedy v překladu umisťování postaviček dělníků. Zpočátku jich máte k dispozici jen omezené množství – všehovšudy dva –, takže moc akcí k dispozici mít nebudete, ale jako každá euro hra, i Charterstone se postupem hraní rozroste a bude vám nabízet stále větší a větší možnosti. Své pracovníky můžete umisťovat do různých budov, jež mají specifické efekty. Z jejich návštěvy tedy budete mít určitou odměnu, na druhou stranu ale často budete muset také něco obětovat. Dělníci vám mohou vyprodukovat některou z mnoha surovin (uhlí, železo, cihly, dýně, dřevo a obilí) nebo postavit nějakou budovu – k tomu ovšem budete muset mít dostatečně velký vliv, jednu z důležitých komodit této hry. Jakmile vypotřebujete svou zásobu dělníků, jednoduše je zase stáhnete zpátky a vaše hra v tomto tahu skončí.

ch1.jpg

Charterstone zaujme především tím, že hráči jsou spolutvůrci pravidel. Kniha pravidel pojmenována jako Kronika vám na začátek řekne jen to nejnutnější a potom už vás nechá, abyste sami doplňovali její bílá místa a vlepovali do ní samolepky s pravidly na základě vlastních herních rozhodnutí. Obdobně je pak řešen také příběh – v Kronice najdete dvě strany, jež vás uvedou do děje a ten budete hraním rozvíjet. Výhodou Charterstone je to, že i po dohrání kampaně si jej budete moci zahrát znovu, jen už zkrátka nebudete doplňovat pravidla ani příběh. Většinu ostatních legacy her si můžete zahrát jen jednou, během hraní totiž dochází k znehodnocení některých herních komponent.

ch9.jpg

Obdobně jako v případě Scythe, i krabice Charterstone je k prasknutí naplněná obsahem. Najdete zde samozřejmě hrací desku, dále pak přes 75 samolepek, 36 kovových mincí, přes 350 karet a více než 230 dřevěných komponent a sešitek s pravidly. Potěší, že dřevěné komponenty surovin jsou tvarovány tak, aby se vzhledem blížily své skutečné předloze. Obecně se nám vizuální zpracování velmi líbí. Ilustrace na kartách působí snaž až infantilně a leckoho by při pohledu na krabici mohlo napadnout, že se jedná o ryze dětskou, nebo rodinnou hru. Rodinné hraní samozřejmě není vyloučeno, ovšem mějte na paměti, že doporučený věk je 10 let, a přece jen se jedná o propracované euro, v němž je třeba analyzovat, plánovat a taktizovat.  

ch4.jpg

Předchozím odstavcem jsme trochu nakousli specifické vizuální zpracování hry, které hýří veselými barvami a roztomilými ilustracemi. Trochu nám to připomíná nedávno recenzovaní Settlers a těšíme se, že právě zpracování bude dokreslovat atmosféru hry. Pokud by vám navíc nestačily dřevěné komponenty, můžete si – podobně jako v případě Scythe – dokoupit realističtější suroviny a atmosferičnost dotáhnout ještě na vyšší úroveň.

Vydání Charterstone je plánováno na polovinu října a doporučená maloobchodní cena byla stanovena na 1 499 korun. Současně s hrou vyjde také rozšíření Recharge Pack, které přinese novou kampaň.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu ke hraní zcela zdarma

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu k…

Kdy, když ne teď.

22.  1.  2020 | | 12 N/A
CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke konci vývoje Cyberpunku

CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke…

Dokončit Cyberpunk 2077 není pro vývojáře žádný med a to nejhorší zřejmě teprve přijde.

20.  1.  2020 | | 5 N/A
Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Nedávno jsme dostali možnost vyzkoušet si ve Varšavě nový Doom Eternal. A stálo to za to! Takhle brutální a rychlou řežbu jsme tu ještě neměli.

21.  1.  2020 | | 12 N/A
Za odložením Cyberpunku prý stojí slabé konzole, největší problém má Xbox

Za odložením Cyberpunku prý stojí slabé konzole, n…

Cyberpunk 2077 dostal minulý týden odklad data vydání a vyjde tak až v září. Polský insider Borys Niespielak tvrdí, že je to kvůli optimalizaci pro konzole.

23.  1.  2020 | | 8 N/A
Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Recenze

Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Rece…

Masivní MMORPG Black Desert konečně dorazilo na mobilní telefony a vypadá to na hodně slušnou zábavu.

13.  1.  2020 | | 3 N/A