Chernobylite: dobrodružství s plutoniem | Recenze

Výbuch jaderné elektrárny v Černobylu nepřestane herní průmysl fascinovat. Nebo spíš představa toho, jak by mohl „zmutovaný“ svět fungovat. Chernobylite se rozhodně veze na vlně S.T.A.L.K.E.R., přesto má však své vlastní kouzlo.

Co baví

  • Skvělá atmosféra
  • Zajímavý příběh
  • Vaše volby skutečně mají dopad

Co vadí

  • Stereotypní náplň misí
  • Hodně nedomyšlených prvků, které spíš obtěžují
6/10
Hodnocení

V životě mě rozhodně fascinovaly dvě věci. Katastrofa výbuchu jaderné elektrárny Černobyl a kniha Piknik u cesty, známá také jako Stalker. Ačkoli tyto věci spolu na první pohled nesouvisí, hra S.T.A.L.K.E.R. je spojila velmi fascinujícím způsobem. Vývojáři z GSC Game World využili tajuplnost Stalkera, ale místo návštěvy z vesmíru využili radioaktivity z výbuchu elektrárny.

Dnes je toto téma nejsilnější za posledních pár let. Není to tak dávno, co vyšel skvělý seriál Černobyl (2019) a co Netflix vydal film Chernobyl 1986, zejména se ale chystá pokračování již zmíněné hry S.T.A.L.K.E.R. Jak to bývá, když je něco populární, někdo se na tom pokouší svézt. S.T.A.L.K.E.R. 2 vyjde až 28. dubna příštího roku a nedočkavci možná přemýšlí o alternativě. A tu nabízí studio The Farm 51.

The Farm 51 je polské studio, které se v posledních letech ukázalo hrami Get Even a World War 3. Obě hry se dočkaly smíšených hodnocení, Get Even jsme dokonce recenzovali se známkou 3/5. S Chernobylite je to podobné. Není to špatná hra, ale něco ji chybí. Stačí to?

Když v zóně hledáte svou milou

Chernobylite musíme uznat dvě věci. Má až překvapivě dobrou atmosféru a není vyloženě hloupé. Ve skutečnosti dokázala hra vybudovat charaktery ruských odpadlíků tak dobře, že se mi skoro nechtělo věřit, že za hrou stojí Poláci. Důrazně doporučuji hrát hru v ruštině, která tomu dodá ten pravý náboj.

Chernobylite (3).jpgChernobylite (6).jpgChernobylite (11).jpg
Příběh hry je zahalen tajemstvím a postupně zkoumáte svou minulost

Příběh se týká Igora, který bádá po své milé Tatyaně. Důležité je, že vy sami o příběhu příliš nevíte. Víte, že Igor je vědec a nejspíš se podílel na něčem nekalém a o Tatyaně toho víte ještě méně. Hra trošku zariskovala a zamlžila celý příběh, jak to jen šlo. Ve výsledku vlastně není příběh mistrovsky sepsaným dílem, ale snaha přijít na všechny kousky skládačky dokáže udržet vaši pozornost, přestože vyprávění působí trošku vlekle.

 

Příběh není mistrovsky sepsaným dílem, ale snaha přijít na všechny kousky skládačky dokáže udržet vaši pozornost

 

Možná ale ani to není tím nejlepším bodem. Jste v prázdné pustině, kde navíc operují vojáci NAR. Na tohle nestačíte sami, a proto máte v základně své lidi, o které se musíte starat. Co se příběhu týče, tito lidé vás budou mít rádi nebo přímo nesnášet na základě vašich rozhodnutí a hra to bere v potaz velmi pěkně. Skutečně jsem se párkrát zasekl nad počítačem a snažil se přijít na to, co chci udělat.

Naučte se přežívat

Příběh je však jen malou částí hry, která se snaží být skoro až simulátorem přežití. Celý princip je o chození na mise a sbírání surovin s tím, že se tu a tam objeví příběhová mise. Suroviny, ať mluvíme o jídle nebo součástkách, pomáhají přežít lidem na vaší základně. Když něčeho mají nedostatek, mohou se zhoršit jejich statistiky a postupně vám začnou i odcházet. Šanci na jejich úspěch v misích můžete zvýšit lepším vybavením.

Chernobylite (13).jpgChernobylite (16).jpgChernobylite (18).jpg
Hra má skvělou atmosféru, která vás snadno pohltí

Stavění základny mi však přijde všeobecně dost nezáživné a ve výsledku jsem to bral hlavně jako nutnost. Pokud se nevyžíváte v dlouhém chození po mapě a sbírání každé maličkosti, nemáte nikdy nadbytek. Spíš se snažíte ukojit všechny potřeby vašich lidí a nejít do záporných čísel. Než abych přemýšlel, jak základnu hezky vyzdobit, spíš jsem to chtěl mít rychle za sebou a vyrazit na další misi.

Chernobylite na GeForce Now

Jak už je poslední dobou zvykem, i novější hry se začínají objevovat ve službě GeForce Now a ani Chernobylite není výjimkou. Titul si můžete pustit skrze knihovnu na Steamu i Epic Store a je tedy k zahrání na celé řadě zařízení včetně počítačů, notebooků, mobilních telefonů či chytrých televizí. 

My jsme Chernobylite vyzkoušeli jak na výkonném herním notebooku Asus Zephyrus G15, tak starším kousku Lenovo Thinkpad a dokonce i Macbooku Air či mobilním telefonu Samsung Galaxy S20. Díky své velmi pomalé povaze se titul skvěle hraje téměř na všech platformách skrze GeForce Now a jediné, co tak potřebujete je silné a stabilní internetové připojení. 

Velmi příjemnou třešničkou na dortu je u hry mimo jiné také podpora DLSS 2.0, a to i ve verzi pro streamovací platformu. Ta velmi razantně zlepší plynulost hry a ačkoliv nemá vliv na odezvu, každý snímek navíc je rozhodně k dobru. 

Crafting mě bavil o něco víc. Upravit každou část vaší zbraně je šmrncovní a má šílená pistolka se dvěma zásobníky vypadá jak výmysl z Adéla ještě nevečeřela. Zde si hračičkové přijdou na své a pochvalné je hlavně to, že po vylepšení zbraně se pocit ze střelby zlepšil.

Apokalyptická rutina

Chození na mise je bohužel velmi stereotypní. Hra má pár dobrých, ale špatně provedených nápadů a ve výsledku vychází tak nějak průměrně. Berme to bod po bodu. Prvním zklamáním je dozimetr, který vedle radiace hledá i suroviny. Hledání radiace je spíše okrajové, abyste si všimli, že do této loužičky nemáte lézt. Spíš to působí, že když to má S.T.A.L.K.E.R., budeme to mít taky. Přístroj budete nonstop používat na hledání surovin, jako takový scanner.

Chernobylite (20).jpgChernobylite (21).jpgChernobylite (23).jpg
Hru nejvíc podkopává stereotypnost misí a nutnost neustále sbírat suroviny

Ve hře máte vedle života také morálku. Igor není bestie a zabíjení mu dělá morální újmu. Celkem zajímavý nápad, který v praxi spíš obtěžuje. Stačí něco sníst nebo vypít a morálka vzroste nahoru. Je to mnohem menší obtěžování než nutnost vyhýbat se vojákům. A jejich zabíjení je asi nejlepším bodem mise.

 

Umělá inteligence je proměnlivá. Viděl jsem dobré momenty, kdy nepřítel trpělivě čekal na mě, ale i špatné, kdy zmateně stál na místě

 

Stealth ve hře není úplně špatný, nicméně kvůli chybějícím komplexnějším možnostem není ani příliš zábavný. Plížení má zejména kouzlo v atmosféře ze strachu, že vás najdou. Co se týče střelby, hra je pomalejší a snaží se působit realisticky. Nebudete tak moc často střílet, ale střely bolí. Zejména tedy vás, vy byste měli být skrčení neustále. Nepřátelé pár střel přežijí, ačkoli dobrá rána do hlavy může způsobit hezké rozprsknutí.

Těžko říct, jak bych ji přesně ohodnotil. Chválím pocit z každé rány a nutnost jednat s rozmyslem. Většina mých bojů vypadala tak, že jsem chodil kolem nepřátel a snažil se je rychle trefit. To působilo hloupě. Umělá inteligence je proměnlivá. Viděl jsem dobré momenty, kdy nepřítel trpělivě čekal na mě, až vylezu z krytu, ale i špatné, kdy zmateně stál na místě.

Chernobylite (27).jpgChernobylite (28).jpgChernobylite (40).jpg
Světlou vlaštovkou průzkumu je možnost narazit na zajímavé lokace a lidi

Ve hře postupně získáváte zkušenosti a vylepšujete se. Zde je zajímavý nápad, že každý umí něco jiného a odlišné schopnosti se tedy musíte učit od jiných lidí ve vaší bandě. Učení má však jiný otravný prvek, vždy musíte jít s daným člověkem ven a nové znalosti otestovat. Sice ze samotného učení máte pocit, že se no… učíte. Ale když jen zlepšíte přesnost ve střelbě, odtáhnou vás ven jen proto, abyste stříleli do plechovek. Zbytečné.

Stejné dny v radiaci

Mise trpí opakováním. Hra vás nutí sbírat suroviny, bez toho se dál nedostanete. Každá mise v praxi znamená chození k otazníkům na mapě a hrabání. Pár dobrých momentů se zde najde, ať mluvíme o dobře navrhnuté lokaci nebo příběhově zajímavé části. Začnete se ale nutit z opakování stejných činností.

Chernobylite (43).jpgChernobylite (44).jpgChernobylite (52).jpg
Bylo by lepší, kdyby vývojáři vypilovali pár kladných bodů a nesnažili se toho do hry nacpat moc

Chernobylite toho ve výsledku má možná až moc. Vyniká skvělou atmosférou a zajímavým příběhem, ale zbylé prvky jdou do průměru nebo dokonce obtěžují. U hry by se mi nejvíce líbilo udělat pár misí, abych odhalil příběh. Žádné hledání surovin kvůli nezáživnému stavění základny. Vzít pár dobrých bodů ze hry, s těmi se vymazlit a zbytek klidně vypustit.

Ačkoli má recenze zní spíše negativně, u Chernobylite jsem se chvílemi vážně bavil. Mám však silný pocit, že jsem poslední hodiny hry nějak doklepal. Zajímalo mě, jak skončí příběh, ale samotná hra už mě tolik nebavila. Na vyplnění času do S.T.A.L.K.E.R. 2 to každopádně stačí.

Verdikt

Hra se zajímavým příběhem a skvělou atmosférou, která však celkovým zpracováním jde do nevýrazného průměru. Chernobylite je ve výsledku mírně nadprůměrná hra, která rozhodně zaujme, ale neposadí vás na zadek. Na urychlení čekání se hodí, ale na návrat krále si musíme počkat.

Váš názor Další článek: Battlefield Mobile odhaluje první detaily, vyzkoušíme jej koncem roku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Našli jsme nejlepší české hry. Je mezi nimi temný Vietcong, kultovní Mafia i virtuální Beat Saber

Z českých luhů a hájů se do světa dostala celá hromada kultovních herních počinů. Pojďme se podívat na ty nejvěhlasnější.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
17 tipů na nejlepší deskové hry. Párty hry, svižné deskovky i mnohahodinové strategie

17 tipů na nejlepší deskové hry. Párty hry, svižné deskovky i mnohahodinové strategie

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

Vojtěch Malý
TémaDeskové hry
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal Maliarov
TémaFree-to-play
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Ladislav Novák
TémaMobily
PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

PlayStation Now konečně míří i do Česka a na Slovensko. Známe také datum spuštění nového PS Plus

Nakonec i u nás bude nejdražší varianta nového PlayStation Plus dostupná s kompletním obsahem.

Martin Nahodil
PlayStation NowOznámeníPlayStation Plus
Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Nejlepší RPG hry pro PC a konzole. Na výpravu láká Mass Effect a kultovní Gothic

Chcete se ponořit do vzrušujících světů a prožít epické příběhy? Tyto vynikající RPG hry vám to umožní a snadno vás zabaví na stovky hodin hraní.

Vojtěch Matušinský
Téma
Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Přijde další Zaklínač. CD Projekt oznámil novou ságu a rozjede ji doslova epicky

Zaklínač se vrátí, nikoliv však nutně s Geraltem v hlavní roli…

Lukáš Václavík
ZaklínačCD Projekt RED
Humble Bundle na pomoc Ukrajině. Balíček více jak 100 her je plný hitů

Humble Bundle na pomoc Ukrajině. Balíček více jak 100 her je plný hitů

Humble Bundle opět láká a tentokrát jde o opravdu solidní nabídku plnou hitů.

Michal Maliarov
Humble BundleDigitální distribuce
Recenze hry Dying Light 2: Stay Human. Vítejte v ráji

Recenze hry Dying Light 2: Stay Human. Vítejte v ráji

Pokračování úspěšné zombie akce je po krátkém odkladu konečně zde. A rozhodně nezklamalo, ba naopak.

Ladislav Novák
Dying Light 2FPSRecenze
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

„Game Pass od Sony“ se blíží. Herní předplatné pro PlayStation nabídne tři tarify

Sony spojí PlayStation Plus a PlayStation Now, jednotnou službu se třemi tarify zřejmě představí již příští měsíc

Lukáš Václavík
PlayStation PlusPlayStationSony
Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Dwayne ‘The Rock’ Johnson si zahraje v další filmové adaptaci známé videohry

Hvězda tvrdí, že míří na stříbrná plátna v nejhustší adaptaci té nejhustší videohry.

Michal Maliarov
Film
Obraz na PS5 se přestane trhat. Ale až za pár měsíců

Obraz na PS5 se přestane trhat. Ale až za pár měsíců

Nová systémová aktualizace přináší drobnosti, ale očekávané VRR zatím nedorazilo

Lukáš Václavík
PlayStation 5PS5Sony
Recenze hry Gran Turismo 7. Nezapomenutelná oslava motorsportu a pravý next-gen

Recenze hry Gran Turismo 7. Nezapomenutelná oslava motorsportu a pravý next-gen

Největší závodní hit letošního roku je konečně tady. A máte se nač těšit.

Ladislav Novák
Gran Turismo 7RecenzeZávodní
Exkluzivní české dojmy ze Songs of Conquest. Nástupce kultovních Heroes of Might and Magic

Exkluzivní české dojmy ze Songs of Conquest. Nástupce kultovních Heroes of Might and Magic

Herní série se vyvíjí, a ne vždy k naší oblibě. A když se to nelíbí talentovaným vývojářům, mohou zkusit vytvořit hru, která se podívá zpět do zlatých časů. Zkusili jsme demo Songs of Conquest a rozhodně jsme na plnou hru zvědaví.

Vojtěch Matušinský
Songs of ConquestDojmy