Chrono Cross – lepší Final Fantasy?

Final Fantasy – patrně víte, že jde o poněkud svéráznou sérii japonských RPG, která se vyznačuje propracovaným příběhem, hudbou, grafikou a vůbec – jde o jistou značku kvality. A než si alespoň ze zvědavosti zahrajete FF IX, měli byste vědět, že možná budete trochu zklamáni. Tedy – pokud si ještě předtím uděláte čas a podíváte se na Chrono Cross.
Chrono Cross – lepší Final Fantasy?
Žánr: RPG
Paměťová karta: 1 blok
Dual Shock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Squaresoft
Distributor: Square/Electronic Arts

Čas je vůbec mimořádně důležitý, obzvláště v tomto RPG, kde se okolo něj točí v podstatě všechno (ne, že by se nenašel čas na lásku, osud, zradu a ostatní ingredience, bez kterých si hru „made in Square“ ani neumíme představit). Serge, hlavní hrdina hry, měl toho času proklatě málo. Bylo mu nějakých osm let, když jej na pláži poblíž jeho rodné rybářské vesničky přepadla nesmyslně gigantická vlna a utopila ho. Když se potom probral a šel potěšit mámu správou, že je v pořádku, zaskočil jej poněkud fakt, že je to už deset let, co je mrtvý – a koneckonců, jeho máma je již také hezkých pár let po smrti. Začíná vás bolet hlava? Ano, troufnu si říct, že Square vytvořili zatím nejkomplikovanější a nejsložitěji vystavěný příběh, jaký se snad kdy u hry povedlo dát dohromady.

Celý Chrono Cross se totiž odehrává ZÁROVEŇ ve dvou časových rovinách. V té jedné Serge svou podivně podezřelou nehodu na pláži přežil, v tom druhém je o deset let víc, Serge incident nepřežil a jestli si teď říkáte, co může život jednoho člověka znamenat pro celý svět…pak věřte že hodně – v případě, že ten člověk je Chrono Trigger – živá spoušť osudového zlomu, ve kterém andělé ztrácí svou cestu a světy zanikají v osudovém kolapsu času. Jste hodně zmatení? Tak si to vysvětlíme.

Andělé vykonávají vůli vyšší moci, kterou je O.S.U.D. (mimochodem, obrovský počítač, který k nám zabloudil odkudsi z hlubin vesmíru a řídí veškeré dění v našem světě). Ale co když se stane, že nějaká věc se prostě může stát a nemusí, přičemž šance jsou padesát na padesát a nikdo neví, která cesta je správná? Tehdy andělé ztrácí svou cestu a Osud se ocitá na rozhraní, ze kterého vede nekonečné množství správných i špatných cest. A právě v takovém okamžiku zde zasahuje druhá vyšší síla – Lavos, který se na naši planetu zřítil v době dinosaurů, ponořil se do jejího nitra a pomalu ji stravuje. Požírač světů se má po miliónech let konečně vynořit a napomoci mu v tom má právě člověk, který stojí mimo čas i Osud a je tak dokonalým, nezasažitelným nástrojem, který Lavos hodlá použít ke konečnému uvolnění.

Chrono CrossChrono Cross

A aby to nebyl příliš prostý konflikt, kde osud je dobro a Lavos zlo, máme tu ještě Zamrzlý oheň, nepopsatelnou bytost kdoví odkud, která naprosto bortí veškeré zákony a pravidla, která tento boj má. A pak jsou tu ještě draci, potomci vyhynulých dinosaurů, kteří v jedné z možných minulostí/budoucností vyevolvovali v polobohy a ovládli náš svět. Víte, já si opravdu nejsem jistý, jaká slova mám použít, abych vám dokázal alespoň naznačit, jak velkolepý a zajímavý příběh se umělcům ze Square povedlo dát dohromady.

Těm šťastnějším z vás ale jistě pomůže informace, že za Chrono Crossem stojí téměř stejný autorský tým, jako za hrou Xenogears, kterou osobně považuji za nejdokonalejší příběh naší doby. Pro milovníky hudby mám také dobrou zprávu, stejně jako u Xenogears i zde má melodie na vědomí Yasanuri Mitsuda. V praxi to znamená, že kdybych měl ukázat na jediného člověka na světě, který by snad mohl unést srovnání s N.Uematsuem (autor hudby pro Final Fantasy), byl by to právě Mitsuda. Již úvodní orchestrální skladba „Scars of time“ vás o tom přesvědčí a je to také naprosto poprvé, co na konci japonského RPG neuslyšíte pochod, ale neuvěřitelně sladkou a jemnou píseň.

Zpátky k příběhu. Hned v úvodu mne zaskočila skutečnost, že já i můj kolega jsme měli jiný průběh hry. Stalo se to z toho důvodu, že si vzal do skupiny jinou postavu, než já. A tak měl jiné dialogy a postupoval jinudy – i když za stejným cílem. S něčím takovým jsem se naposledy setkal (v takovéhle míře a kvalitě) ve Final Fantasy VI. Jenže FF VI měla 14 postav (včetně tajných). Tak a teď se připravte na první rekord z dlouhého seznamu, který vám Chrono Cross skládá k nohám: je zde ne 14, ani 24 nebo dokonce 34 postav, ale…tramtadadá: 44 postav. 44, čtete správně. Ještě někdo chce tvrdit, že Baldur´s Gate je nejrozsáhlejším RPG? A teď se zamyslete nad informací v začátku odstavce, že totiž hra se mění s každou novou postavou a dokonce – teď by to opravdu chtělo bubny – mění se s téměř každou kombinací dvojic nebo trojic postav ve družině – jinými slovy, ještě nikdy jste neviděli hru, která by byla tolikrát tolik jiná. Tak, právě jsem vám začal naznačovat, jak revoluční tahle záležitost je.

Nicméně dál. Chrono Cross obsahuje tuny textu, ano, víc, než třeba Final Fantasy VIII. Co je ale důležité, dialogy jsou geniálně napsané a navíc – na úrovni přeložené. Takže si opravdu vychutnáte všechna ta přátelství, lásku, zradu, zoufalství a všechny ostatní emoce, city a vlny dojmů, kterými vás tohle drama o osudu a síle lidské vůle zaplaví.

Chrono CrossChrono Cross

Ale teď trochu odjinud. Líbí se vám FF VIII? Mně ano, dokonce velice a jediný důvod, proč chápu, že ji teď v obchodech mají za nějakých 1.000,- Kč, je ten, že vím proč: všichni už ji mají doma. Říct o ní, že je to hezky udělaná hra je to samé, jako prohlásit o slunci, že je docela horké. Doposud to byla technicky nejvelkolepější hra pro PlaySation. Už asi víte, kam mířím. Ale mýlíte se, Chrono Cross nevypadá stejně dobře. Vypadá lépe.

Na renderovaná pozadí byly ručně domalovány tuny detailů a například taková voda nebo obloha rozanimovány takovým způsobem, jak bylo doposud zvykem snad jen ve filmových animacích. Postavy…jsou o několik tříd výše, než Squallova družina z posledního trháku Square. Vlasy jim vlají, šaty také, ale to všechno se společně s jejich pohyby děje neskonale plynuleji a dokonaleji.

To je ale nic ve srovnání s tím, co uvidíte, až se objevíte v bitevní aréně. Viděli jste někdy nějakou opravdu extrémně dobře udělanou plošinovku? Crash Bandicoot 3, Rayman 2, Sonic Adventures, Gex 3D nebo tak něco? Tak TAKHLE hladké prostředí vás zde čeká. Jenže navíc s takovými efekty, jaké jste mohli vidět snad jen v těch nejlepších akcelerovaných hrách na PC – typu Nocturne, Quake III nebo Unreal. A navíc s takovými světelnými efekty, jaké neumí udělat nikdo na světě kromě Square – kdo viděl Lionheart útok ve FF VIII, ví, o čem mluvím. Boje se odehrávají v palácích, jeskyních, pod vodou, v jiných dimenzích – a nechají vás zírat na obrazovku s otevřenými ústy – až do okamžiku, kdy budete mrtví, protože vám vypadne ovladač ohromením z rukou. To ještě pořád není to nejúžasnější. Nepsal jsem totiž o postavách. Nevím jak! Zkusím naznačit…lze rozeznat typ látky, ze které má postava utkány ponožky, jež jsou vidět pod proužkováním sandálů. Jsou tu stovky různých protivníků a každý má vlastní druh pohybů a každý má dva druhy image – jeden, pokud je v pohodě a druhý, pokud prohrává. To, co vám Chrono Cross předvede po technické stránce nemá obdoby a zbývá jen se modlit, aby FF IX byla stejně dobrá. Víte, skutečně bych se divil, proč vůbec udělali nějaký PlayStation 2 (kdybych neviděl Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty).

Chrono CrossChrono Cross

Co chcete slyšet teď? Že je tu naprosto revoluční a nepřekonatelný RPG systém, díky kterému NEJSOU NÁHODNÉ SOUBOJE a NEEXISUJÍ BODY ZA ZKUŠENOST? Máte obavy o vývoj postav? Mno – můžete si vyhrát s elementy, což je magie, kterou na ně nasazujete podobným způsobem jako geniální materie ve FF VII. Taky můžete kovat a montovat zbraně (brnění, helmy, doplňky), na kterých závisí váš úspěch v boji. Magie je tu ale to nejzajímavější. Je jí 6 elementů (černá x bílá, země x vzduch, oheň x voda) a nejen, že každá bytost je narozena obdařená jedním z nich, ale navíc jejich vyvolávání prostřednictví magie ovlivňuje bojiště – mění jeho podmínky podle toho, kdo je obdařen silou kterého elementu. Začínáte se děsit komplikovanosti? Tak se neděste. Já jsem byl tak natěšený, že jsem si ani nepřečetl manuál a už jsem hrál – bez problémů. Navíc jsou ve hře dva komici, kteří vám všechno náležitě předvedou (pokusí se vás znovu a znovu zabít správným používáním bojového systému, což vám vždy předem podrobně vysvětlí a pak to udělají přesně naopak, takže spáchají sebevraždu)…humor je zde vůbec na takové úrovni, jakou jsem u hry dosud nezažil. Za všechny mne napadá jeden příklad. Pronajmete si od převozníka loďku a on vám poděkuje se slovy, že odchází domů – načež skočí přes palubu – a plave téměř přes celou světovou mapu. Nebo k vám přijde malá holčička v růžových šatečkách a ptá se, zda vás může zabít…načež vás doopravdy téměř zabije. A stejně jako smích, i ostatní emoce zde mají novu netušenou sílu a hloubku…věřte mi, uvidíte sami, že mám pravdu.

To všechno – provedení, hudba, efekty, herní systém… považuji za dokonalé a hodné delšího probírání, nicméně si uvědomuji fakt, že po několika desítkách hodin hraní vám to bude jedno. Ocitnete se totiž v potopeném městě z Xenogearsů (a také z Chrono Triggeru na Nintendu, jehož je Chrono Cross přímým pokračováním) a zjistíte, že vás čeká souboj se samotným osudem a také „Tím, jenž se živí časem“. Někdy v té chvíli už budete ztraceni, zapomenete na jídlo, školu/práci, přátele, rodinu…a budete tam, ve světě, kde se dvě reality vzdalují sobě natolik, že vzniká trhlina v předivu osudu a času, do které se hrozí potopit celý svět, jak jej známe…

Grafika: 10/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 10/10
Hratelnost: 10/10
Co mám ještě psát? Zahrajte si Chrono Cross. Zahrajte si Chrono Cross!!!
Celkové hodnocení: 10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A