Civilization II – Evolution – klasika v novém hávu

V dnešním světě jsou remaky her na denním pořádku. Pokusů o oživení starých her jsme tu měli hodně. Jedna známá pravda říká, že na každého jednou dojde. A musím s ní souhlasit. Došlo i, podle slov mnoha lidí, na nejlepší a nejslavnější strategii všech dob - Civilization. Dnes ji tu máme v nové grafice, se skvělou hratelností jako tehdy a navíc zdarma.
Civilization II – Evolution – klasika v novém hávu
Civilization II – Evolution jako by zpracováním vypadla z oka svým předchůdcům, a to určitě, myslím, není na škodu. Na počátku hry si zvolíte obtížnost, velikost hrací plochy a hustotu půdy a vody na vaší mapě. Poté pokračujete volbou vaší národnosti, či kmenové příslušnosti. Máme tu Vikingy, Babyloňany, Číňany a několik dalších. Hrubě odhaduji jejich počet na něco kolem desíti.

Na začátku hry máte na hrací ploše k dispozici pouze jednoho vojáka a jednoho farmáře. Za jejich pomoci postupujete a vyhledáváte vhodná místa k založení města. Cestu vám však znepříjemňují vaši nepřátelé, kterých tu je více než dost. Pokud vás bude více, můžete s nimi začít bojovat. Jestliže zvítězíte, obsadíte jejich město a to se stane vaše spolu s územím, které k němu náleží. Toto město rovněž musíte hlídat, jinak na vás zaútočí nějaký nepřítel a o město přijdete. Každé město můžete různě zvelebovat a spravovat pomocí nových staveb, správným obchodováním a hospodařením v zemi. V každém městě si můžete cvičit vojáky a vynalézat nové věci.

Civilization 2 - EvolutionCivilization 2 - Evolution

Civilization 2 - EvolutionCivilization 2 - Evolution

Důležitou roli ve hře hraje také čas. Dalo by se říci, že se vlastně kolem něj celá hra točí. Hra začíná v roce 4000 před naším letopočtem. A za tu dobu projdete dlouhým vývojem. Zpočátku budete mít jen nějakou pěchotu, s postupujícím rozvojem se můžete dopracovat až ke stíhacím letounům. Čas vás provází po celou dobu hry a v závislosti na něm činíte také objevy, například vynalezení písma nebo kola či bronzu – tyto věci by měla mít každá správná civilizace. Jedná se tedy o evoluci jako vyšitou.

Po grafické stránce je hra trošku nadprůměrná, avšak nic extra – dá se na ni určitě dívat a nedá se přehlédnout podobnost s původní Civilizací, jen je více přizpůsobena dnešní době. S hudbou je na tom hra bídně. Žádnou neobsahuje a zvuky jsem také žádné nezaznamenal, a to je velká škoda. Pár dobyvatelských melodií by nebylo na škodu. Budiž. Tento aspekt je do jisté míry vykoupen velikostí, tady spíše malostí hry. Má nějakých 500 Kb.

Civilization 2 - EvolutionCivilization 2 - Evolution

Máme tu závěr. Hra na mě působila dobrým, řekl bych snad až nostalgickým dojmem. A protože verze hry nedosáhla ani čísla jedna, dá se očekávat, že autor spraví několik chybiček, vydá nové mapy a přidá další národy. Civilization 2 by neměla být opomenuta náruživými hráči strategických her, protože je to opravdový unikát.

Hru můžete stáhnout z Doupěte nebo z její homepage na adrese http://www.steffengerlach.de/cz/c2esetup.exe, kde je k dispozici i update se třemi dalšími národy http://www.steffengerlach.de/cz/ex1.zip.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A