Civilization VI: na konzolích lze také budovat | Recenze

Nejnovější díl Civilizace vyšel také na Xbox One a PS4. Je to hratelné?

Co baví

  • Přehledná hratelnost
  • Předělávka se vyhnula kurzorům
  • Obsah je srovnatelný s PC verzí

Co vadí

  • Mnoho nepromyšlených prvků v UI
  • Nedomyšlený design překrývá některé texty
  • Spousta nedomyšleností ovládání
7/10
Hodnocení

Ačkoli jsem kovaný konzolista, strategie si zahraji radši na PC. Dle mého je to přehlednější, rychlejší, pohodlnější a to i v případě her jako Halo Wars. Na druhou stranu právě zmíněné Halo Wars, XCOM 2 nebo Age of Wonders: Planetfall jsou důkazy, že strategie se i na konzolích hrát dají.


Série Civilizace již na konzolích byla a Civilization Revolution rozhodně byla hratelnou strategií, ve výsledku však velmi zjednodušenou. Fanoušci té komplexní Civilizace mohli zůstat bezpečně u PC. S Civilization VI je to ale trochu jiné.

Stejné jako na PC, ale...

Nutno říct, že se jedná o tu samou hru, jako si můžete zahrát na PC, pro všechny detaily tedy skočte do naší PC recenze. Navíc jsou v ní obsažena všechna DLC. Liší se vlastně hratelností a uživatelským rozhraním. Vývojáři se naštěstí nevydali cestou kurzoru. Používáte tlačítka na otevírání různých menu a podobně. Hru jako takovou tedy hodnotit nebudeme, na to je předchozí recenze. Zaměříme se čistě na konzolovou verzi, v našem případě Xbox One.

civilization (1).pngcivilization (2).pngcivilization (3).png
Design by zasloužil úpravu. Nejednou jsou částečně zakryty popisy nebo nevíte, na co klikáte

Funguje to rámcově dobře a navíc se vás hra nesnaží trestat, pokud nějaké tlačítko spletete. X ukončí tah a A znamená provedení akce. Pokud si nejste jisti, jak otevřít menu diplomacie či mapu, metoda pokus omyl je účinná a nespustíte něco nechtěného. Hra je navíc jako celek provedena dost přehledně, abyste se v ní vyznali.

 

Ideálně by to měla být úplná předělávka, jak to konzole potřebuje. Místo toho je to funkční verze s velkým množství omezení.

 

Jinak fungující systém je však poskvrněn mnoha nedostatky. Často si nejste jisti, co vybíráte. Grafické provedení zde mělo být agresivnější. Typicky u pracovníků nevíte, jaký typ stavby vybíráte. Ještě horší je, že při sjíždění položek je často nějaká z nich zakrytá, ale při popojetí se pohnete až příliš. Možná to chtělo menší citlivost.

Zbytečné nedomyšlenosti

Problém hry je právě v tom, že Civilizace je komplexní a ačkoli vývojáři hratelnost dost překopali, ve většině věcech se tolik nevyznáte. Obzvlášť problematické mi přišlo, že když na věc najedete, ne vždy vám vyjede popis, co to vlastně je. No a vybírání vaší politiky je úplný horor.

civilization (4).pngcivilization (5).pngcivilization (6).png
Převést ovládání na ovladač se rámcově povedlo, ale je tu strašně moc nedomyšleností, které překáží

Ideálně by to měla být úplná předělávka, jak to konzole potřebuje. Místo toho je to funkční verze s velkým množství omezení. Často jsem si říkal, že bych radši odešel k PC. Mohu však říct, že pokud možnost počítače nemáte, hraje se hra i na Xboxu skvěle... jen prostě hůř.

Technických problémů jsem také moc nenašel. Hra trochu déle nabíhá, ale dá se to vydržet. Nahrávací časy jsou obecnou jistou doménou Civilizace. Na hru se moc pěkně kouká, ačkoli kamera mohla být lépe manipulovatelná.

Celkem očekávatelný výsledek. Civilization VI se na konzolích hraje dobře, ale má mnoho zbytečných nedomyšleností v uživatelském rozhraní. Oproti PC je verze pro konzole zkrátka dost těžkopádná.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily