Cleopatra: Queen of Nile – Faraónova družka

Jak vyplnit volný čas mezi hraním skvělé strategie Pharaoh a čekáním na titul Zeus: Master of Olympus? V zásadě máte tři možnosti: buďto si cvičně zopakovat všechny mise z Caesara 3 nebo slintat nad screenshoty z hry Zeus a vzývat u toho kdovíjaká božstva, anebo nainstalovat datadisk Cleopatra: Queen of the Nile a znovu se ponořit do nekonečného procesu budování dokonalého města...
Cleopatra: Queen of Nile – Faraónova družka

Žánr: budovatelská strategie
Minimum: P200, 32 MB RAM, 100 MB HD, 4x CD-ROM, DirectX 7, Windows 95/98
3D: ne
Multiplayer: ne
Výrobce: Breakaway Games/Impression Games
Distributor:
Sierra

Firma Impressions Games se proslavila především výbornou trilogií Caesar 1-3. Caesar 1 vyšel na PC v roce 1993 (na Amize dokonce ještě o rok dříve) a v podstatě se jednalo o vylepšenou kopii SimCity. Vaším úkolem bylo vybudovat soběstačné a fungující město v prostředí starého Říma. Hra obsahovala na tehdejší dobu výbornou grafiku, pěknou hudbu a hlavně skvělou hratelnost. Pokračování z roku 1995 s očekávaným názvem Caesar 2 přidalo řadu vylepšení, hezčí grafiku a opět mnoho hodin dobré zábavy.

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Třetí díl (vydaný v roce 1998) jen potvrdil stoupající kvalitu celé série. Koncepcí se hra již poněkud vzdálila původnímu SimCity, částečně se podobala populárním Settlers. Hráč se staral o budování města, produkci a distribuci potravin, těžbu surovin a výrobu spotřebních předmětů, podporu vzdělání a kultury, obchodování se sousedními koloniemi atd. Při tom všem se musel starat o přízeň bohů, zasílat dary císaři a také vybudovat silnou armádu, aby se ubránil nájezdům primitivních kmenů. Vše bylo detailně vykresleno a animováno, perfektně navržené mise byly zárukou toho, že fanoušci tohoto typu her strávili nad Caesarem 3 spoustu dní a nocí.

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Pharaoh, který vyšel v roce 1999, se na první pohled od Caesara 3 lišil pouze jinou grafikou a samozřejmě prostředím starověkého Egypta. Po chvíli hraní však pozorný hráč objevil spoustu vylepšení, jiné zákonitosti a mírně pozměněný koncept, což zajišťovalo další porci skvělé zábavy. Je zajímavé, jak se podařilo tvůrcům hry vtisknout prostředí Egypta přímo do hry. Uctívali se jiní bohové, pěstovaly se jiné plodiny a vyráběly jiné předměty. Dobrým nápadem byla závislost pěstování plodin na dostupnosti úrodné půdy, která se objevovala při každoročních záplavách Nilu. Vrcholem ovšem byla stavba monumentů (pyramid, sfing a jiných kolosů), která pohltila většinu zdrojů pracně vybudovaného města a trvala někdy i několik hodin reálného času.

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Cleopatra: Queen of Nile je datadisk pro hru Pharaoh, který ve spolupráci s Impression Games vytvořila celkem neznámá firma Breakaway Games. Protože se jedná o klasický datadisk, nepřináší žádné převratné změny v koncepci hry ani v grafice. Očekávat můžeme nové mise, nové budovy a jednotky. Zajímavé je, že ačkoli Cleopatra vyžaduje původní Pharaoh, po instalaci se do něj integruje a nadále můžete spouštět obě hry. Navíc některá vylepšení fungují zpětně i v původním Pharaohovi!

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Pojďme se nyní podívat, co nového Cleopatra nabízí. V menu objevíte 4 nové kampaně (můžete hrát za Tutanchamona, Ramsese II nebo za samotnou Cleopatru), celkem se jedná o 15 misí. Jak už to u datadisků bývá, obtížnost je velmi vysoká. Žádné výukové mise se samozřejmě nekonají – pokud nemáte dohraného Pharaoha, ani Cleopatru nezkoušejte. Navíc v některých misích je dosti nepříjemný časový limit.

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Lze stavět několik nových monumentů, například obří sochu Ramsese II, hrobku v Údolí králů nebo knihovnu či maják v Alexandrii. Naštěstí přibyla možnost pomocí vzývání božstev značně urychlit výstavbu monumentů, takže již odpadají z Pharaoha důvěrně známé okamžiky, kdy byly všechny úkoly mise splněny a čekalo se jen na dostavění monumentu (a samozřejmě těsně předtím, než byla stavba dokončena, došla některá důležitá surovina nebo výrobek, obyvatelé začali být nespokojení a pracně vybudované město začalo pomalu chátrat).

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Dále lze pěstovat hennu (rostlina pro výrobu barev), stavět domy stavitelů hrobek a malířů, vyrábět lampy z porcelánu a dovezeného oleje atd. Pokud nebudete dostatečně uctívat bohy, může vás potkat některá nová pohroma – kobylky, žáby padající z nebe nebo voda proměněná v krev. Problémy vám také budou způsobovat vykradači hrobů, škorpióni, hadi a lvi.

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Vynikající je možnost přenosu zkušených jednotek z mise do mise. Z hlavního menu je konečně přístupný i editor misí (v Pharaonovi byl součástí Expandion Packu). Plusem je i možnost hrát přímo libovolnou misi, a to i v původním Pharaohovi.

Cleopatra: Queen of NileCleopatra: Queen of Nile

Celkově Cleopatra nepřináší žádné převratné novinky, ale vše dobré z Pharaoha zachovává a mírně vylepšuje. Pro skalní fanoušky tohoto žánru je Cleopatra prakticky povinností, ostatní by si měli nejprve zahrát Pharaoha nebo třeba Caesar 3. A samozřejmě již všichni netrpělivě vyhlížejí Zeus: Master of Olympus...

Grafika: 9/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10
Datadisk k úspěšné hře Pharaoh nepřináší nic nového, ale několik vylepšení potěší. Vhodné pro všechny příznivce starání se o malinkaté lidičky a veliká města.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A