Co dělá z dětí muže a z mužů chlapce?

Vlaky, vláčky, mašinky a lokomotivy. Pojmy spojené přímo s dětstvím nejednoho kluka, jenž špiniv se o odložené kopíráky simulujíc šmír a kopt s řízením lokomotivy tak neodmyslitelný, proháněl své pikovláčky na koberci v obýváku a posměšně se tváříc na rodiče, když chtěli projít k balkónu pověsit řekněme namátkou prádlo. Co se v mládí naučíš, v důchodu jako když najdeš…
Co dělá z dětí muže a z mužů chlapce?
Vlaky, vláčky, mašinky a lokomotivy. Pojmy spojené přímo s dětstvím nejednoho kluka, jenž špiniv se o odložené kopíráky simulujíc šmír a kopt s řízením lokomotivy tak neodmyslitelný, proháněl své pikovláčky na koberci v obýváku a posměšně se tváříc na rodiče, když chtěli projít k balkónu pověsit řekněme namátkou prádlo. Co se v mládí naučíš, v důchodu jako když najdeš…

Train SimulatorTrain Simulator

Train SimulatorTrain Simulator

Před pár lety mě a kamarády napadla bláznivá myšlenka – udělat simulátor tramvaje, námi v Brně narozenými tak familiérně nazývané šaliny. Sesedli jsme se jednoho deštivého dne u kamaráda v kuchyni, rozložili po vzoru Maccaulayho Culkina velký arch prozatím prázdného papíru a počali vymýšlet svůj bojový plán, kterak pokořit svět virtuálních simulátorů. Zůstalo u nedokončených nápadů. Jedinou náplní by totiž bylo vybírání jízdného, což však hravě obstarají přístroje na označení jízdenek. Druhou fázi představuje tudíž kontrola označení jízdenek – ale to již není náplní simulátorů řidiče. Snad vykazování nepatřičných individuí z vozové soupravy mohlo být alfou i omegou hry, ale nestalo se tak nakonec. Jak tedy vnést do posuvu soupravy po trati interaktivitu?

Train SimulatorTrain Simulator

Train SimulatorTrain Simulator

Netrvalo dlouho a s podobným nápadem jen ve větším měřítku přišel Microsoft. Jeho Train Simulator patří k ojedinělým projektům vyvažujících se snad jen simulátorem turistiky a sporadickými hláškami "Vida, prase". Staňte se v jeho snech na chvíli strojvedoucím vlaku a představte si tu svobodu, která se před vámi otevírá za každým překonaným pražcem (z této věty by mohla mylně vyplynout domněnka, že pražce leží nad kolejemi – není tomu tak, abych uvedl věci na pravou míru). Náplň této hry představuje šest rozsáhlých vlakových tratí po celém světě, které dohromady tvoří více jak 600 mil (rozumějte zhruba 1000 kilometrů). To nejzajímavější ale není délka trati, to podstatné je preciznost trati kolem. Kdykoliv se můžete rozhlížet po okolí a sledovat přenádherně vyrekonstruované tratě. Snad je to právě realita, na kterou v této hře Microsoft sází. Kolem kolejí najdete vše, co se tam najít logicky dá – nejen husté lesy plné zvěře (tak o zvěři se dokumenty od Microsoftu příliš nezmiňují, ale předpokládám ji tam), ale i kovové či kamenné viadukty, zastavěná města a širé lesy, vody a stráně.

Train SimulatorTrain Simulator

Ježdění vlakem nebude probíhat pouze v současnosti, bude možné hrát v několik časových rovinách. Těmi jsou Amtrak (nová trasa vysokorychlostním vlakem napříč severovýchodní Amerikou ), Burlington Northern Santa Fe Railway (hlavním trumfem této tratě by měla být pečlivě vyreprodukovaná příroda a nádherné pohledy na zasněžené kopečky hor ledovcového národního parku v Montaně), Flying Scotsman Railways (krásná vzpomínka na dvacátá léta, kdy starou dobrou Anglii (resp. Skotsko) brázdily poctivé parní lokomotivy), Kyushu Railway Company (jak již název napovídá – projížďka hornatou částí jiního ostrova Japonska), Odaky Electric Railway (nejvytíženější dopravní spoj vedoucí přímo z Tokya) a konečně Venice Simplon Orient-Express (jak malebný pohled na bíle vršky rakouských Alp rozehřeje led v srdci každému, kdo se ve třicátých letech vydal napříč Evropou vlakem)

Train SimulatorTrain Simulator

Train SimulatorTrain Simulator

Bude to především realismus, který je největší zbraní Microsoftu. Každý kohout, každá lopata, každá briketa uhlí bude hrát svou roli. Nevím, do jaké až míry autoři hry zajdou, například já se na hry podobného ražení těším (viz například zcela civilní Flying Simulator). Součástí hry bude i editor, ve kterém si můžete přidat své vlastní tratě, pokud si tedy budete chtít zdokumentovat cestu tramvají z domova do práce, jistě ani to nebude problémem (snad až na časovou náročnost).

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation má speciální nabídku na Černý pátek, konzole i hry s velkou slevou

Playstation má speciální nabídku na Če…

Sony oznamuje, že v právě probíhající akci Black Friday nabízí ještě atraktivnější cenové podmínky svých produktů.

21.  11.  2017 |
Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvězdné války ve 4K

Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvěz…

Zapli jsme Xbox One X a rozhodli se vyzkoušet, jak vypadají Hvězdné Války ve 4K. A víte co? Vypadá to parádně!

15.  11.  2017 | | 6 N/A