Co dělá z dětí muže a z mužů chlapce?

Vlaky, vláčky, mašinky a lokomotivy. Pojmy spojené přímo s dětstvím nejednoho kluka, jenž špiniv se o odložené kopíráky simulujíc šmír a kopt s řízením lokomotivy tak neodmyslitelný, proháněl své pikovláčky na koberci v obýváku a posměšně se tváříc na rodiče, když chtěli projít k balkónu pověsit řekněme namátkou prádlo. Co se v mládí naučíš, v důchodu jako když najdeš…
Co dělá z dětí muže a z mužů chlapce?
Vlaky, vláčky, mašinky a lokomotivy. Pojmy spojené přímo s dětstvím nejednoho kluka, jenž špiniv se o odložené kopíráky simulujíc šmír a kopt s řízením lokomotivy tak neodmyslitelný, proháněl své pikovláčky na koberci v obýváku a posměšně se tváříc na rodiče, když chtěli projít k balkónu pověsit řekněme namátkou prádlo. Co se v mládí naučíš, v důchodu jako když najdeš…

Train SimulatorTrain Simulator

Train SimulatorTrain Simulator

Před pár lety mě a kamarády napadla bláznivá myšlenka – udělat simulátor tramvaje, námi v Brně narozenými tak familiérně nazývané šaliny. Sesedli jsme se jednoho deštivého dne u kamaráda v kuchyni, rozložili po vzoru Maccaulayho Culkina velký arch prozatím prázdného papíru a počali vymýšlet svůj bojový plán, kterak pokořit svět virtuálních simulátorů. Zůstalo u nedokončených nápadů. Jedinou náplní by totiž bylo vybírání jízdného, což však hravě obstarají přístroje na označení jízdenek. Druhou fázi představuje tudíž kontrola označení jízdenek – ale to již není náplní simulátorů řidiče. Snad vykazování nepatřičných individuí z vozové soupravy mohlo být alfou i omegou hry, ale nestalo se tak nakonec. Jak tedy vnést do posuvu soupravy po trati interaktivitu?

Train SimulatorTrain Simulator

Train SimulatorTrain Simulator

Netrvalo dlouho a s podobným nápadem jen ve větším měřítku přišel Microsoft. Jeho Train Simulator patří k ojedinělým projektům vyvažujících se snad jen simulátorem turistiky a sporadickými hláškami "Vida, prase". Staňte se v jeho snech na chvíli strojvedoucím vlaku a představte si tu svobodu, která se před vámi otevírá za každým překonaným pražcem (z této věty by mohla mylně vyplynout domněnka, že pražce leží nad kolejemi – není tomu tak, abych uvedl věci na pravou míru). Náplň této hry představuje šest rozsáhlých vlakových tratí po celém světě, které dohromady tvoří více jak 600 mil (rozumějte zhruba 1000 kilometrů). To nejzajímavější ale není délka trati, to podstatné je preciznost trati kolem. Kdykoliv se můžete rozhlížet po okolí a sledovat přenádherně vyrekonstruované tratě. Snad je to právě realita, na kterou v této hře Microsoft sází. Kolem kolejí najdete vše, co se tam najít logicky dá – nejen husté lesy plné zvěře (tak o zvěři se dokumenty od Microsoftu příliš nezmiňují, ale předpokládám ji tam), ale i kovové či kamenné viadukty, zastavěná města a širé lesy, vody a stráně.

Train SimulatorTrain Simulator

Ježdění vlakem nebude probíhat pouze v současnosti, bude možné hrát v několik časových rovinách. Těmi jsou Amtrak (nová trasa vysokorychlostním vlakem napříč severovýchodní Amerikou ), Burlington Northern Santa Fe Railway (hlavním trumfem této tratě by měla být pečlivě vyreprodukovaná příroda a nádherné pohledy na zasněžené kopečky hor ledovcového národního parku v Montaně), Flying Scotsman Railways (krásná vzpomínka na dvacátá léta, kdy starou dobrou Anglii (resp. Skotsko) brázdily poctivé parní lokomotivy), Kyushu Railway Company (jak již název napovídá – projížďka hornatou částí jiního ostrova Japonska), Odaky Electric Railway (nejvytíženější dopravní spoj vedoucí přímo z Tokya) a konečně Venice Simplon Orient-Express (jak malebný pohled na bíle vršky rakouských Alp rozehřeje led v srdci každému, kdo se ve třicátých letech vydal napříč Evropou vlakem)

Train SimulatorTrain Simulator

Train SimulatorTrain Simulator

Bude to především realismus, který je největší zbraní Microsoftu. Každý kohout, každá lopata, každá briketa uhlí bude hrát svou roli. Nevím, do jaké až míry autoři hry zajdou, například já se na hry podobného ražení těším (viz například zcela civilní Flying Simulator). Součástí hry bude i editor, ve kterém si můžete přidat své vlastní tratě, pokud si tedy budete chtít zdokumentovat cestu tramvají z domova do práce, jistě ani to nebude problémem (snad až na časovou náročnost).

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A