Co najdete v Gamestaru 36?

Těsně před vánocemi se dočkali i čtenáři Gamestaru. Lednové číslo vychází již tradičně na konci prosince, takže i o svátcích se můžeme těšit na bohatý příděl recenzí, demoverzí atd. Pojďme se podívat, co v novém čísle Gamestaru nalezneme.
Těsně před vánocemi se dočkali i čtenáři Gamestaru.Lednové číslo vychází již tradičně na konci prosince, takže i o svátcích se můžeme těšit na bohatý příděl recenzí, demoverzí atd. Pojďme se podívat, co v novém čísle Gamestaru nalezneme.

I v novém roce se zřejmě tvář Gamestaru nezmění. Jak grafická úprava, tak styl psaní a přístup k časopisu samotnému se s příchodem nové redakce podstatně změnil a přes kritiku čtenářů jak v dopisech, tak v diskusních fórech na Internetu se zřejmě nepočítá s nějakými zásadnějšími změnami. Část nespokojených čtenářů přešla ke konkurenci, část rezignovala anebo si pomalu na novou tvář Gamestaru začíná zvykat.

Čtenáři před vánocemi oprávněně očekávají našlapané číslo, plné recenzí na spoustu špičkových titulů. Z nového čísla budou bezpochyby zklamáni – pouhých devět recenzí na 25 stranách je málo i na časopis o 100 stranách. Je sice pravda, že se jedná vesměs o kvalitní hry, ale přimlouval bych se za rozšíření „herních“ rubrik na úkor „neherních“.

Rozeberme si nyní jednotlivé rubriky podrobněji.

Obálka: Pěkná, přehledná (možná i proto, že je zde minimum informací).

Obsah: Grafická podoba je stále stejně nepřehledná. Recenze jsou vyčleněny na spodní část stránky, také oddělení redakčních rubrik od preview, návodů atd. způsobuje, že se v obsahu poměrně špatně hledá. Celostránková upoutávka na hru čísla lze akceptovat (i když je to podle mého plýtvání cenným prostorem, zvlášť s přihlédnutím k počtu stran), logiku ovšem postrádá další „vypíchnutí“ některých článků – recenze na Empire Earth je přitom v obsahu uvedena ještě jednou, kdežto článek o připravované hře Halo ne.

Editorial: Až na to, že šéfredaktor s oblibou zaměňuje konstruktivní kritiku a „pohrdlivé hodnocení“, nelze mít zásadní připomínky ani k obsahu, ani k formě úvodníku. Doufejme jen, že se redakci podaří své novoroční předsevzetí bezezbytku splnit…

Extra: Stále ještě není patrný rozdíl mezi články v této rubrice a v rubrice Preview, snad až na to, že je zde ještě více obrázků a ještě méně textu – v obou dvoustránkových článcích je dohromady s bídou jedna strana textu. Od toho se také odvíjí informační hodnota článků – v podstatě se jedná pouze o trochu rozsáhlejší novinky.

Novinky: Pokud byste někdy chtěli psát vlastní časopis a postrádáte odstrašující příklady, tady jeden máte – na šesti stranách najdete porušení snad všech hlavních typografických pravidel: časté střídání fontů, různobarevná pozadí sousedících článků, titulky přesahující do obrázků atd. Jako celek působí novinky nejen značně nepřehledně, ale i přeplácaně a odpudivě. Což je škoda, neboť jsou zde podávány docela zajímavé informace.

X-box: Článek o připravované hře Halo není ve skutečnosti do žádné rubriky zařazen, takže zvídavý čtenář se může jen dohadovat: je to preview, reportáž či recenze? Zřejmě od každého něco, neboť i tvůrcům časopisu zřejmě činilo problémy článek do některé rubriky přiřadit a nakonec jej nechali jaksi „viset ve vzduchu“.

Preview: na rozdíl od článků v rubrice Extra má zde uvedené preview nepoměrně větší informační hodnotu.

Recenze: Pouhých 25 stran věnovaných recenzím pro PC mnohého čtenáře překvapí, stejně tak jako poměrně malý počet recenzí (devět). Na druhou stranu bylo v předvánočním čase z čeho vybírat, takže se zde sešlo hned několik AAA titulů. Tomu odpovídá i průměrné hodnocení her (79%) – v tomto konkrétním případě asi nelze považovat hodnocení za nadsazené. Většina recenzí je psána čtivou formou a pěkným stylem, což lze jen pochválit. Naopak pokusy o humorné popisky obrázků působí místy až trapně.

Dopisy: Bez komentáře…

Hudba, multimédia: Naštěstí jen na dvou stranách, ale i tak rubriky podle mého názoru jen zabírají místo článkům, které do časopisu o počítačových hrách patří víc – např. Retro…

On-line: Velmi pěkně zpracovaný článek o MMORPG hře Dark Age of Camelot.

Hardware: Zajímavé informace o novém chipsetu z dílny firmy nVidia doplňují obvyklé informace o novinkách ve světě HW a poněkud nedotažený článek s vánočními tipy.

Software: Článek o Windows XP trpí stejnými neduhy, které již vyšly v jiných časopisech (a dozajista ještě mnoho takových článků vyjde). Na půldruhé straně těžko zjistíte dostatečné množství informací, takže se vlastně jedná jen o úvod do tématu. Navíc se vesměs jedná o notoricky známé informace, které si mohli zájemci již před delší dobou přečíst jak v tiskových materiálech firmy Microsoft, tak v článcích odborných časopisů či na Internetu. Mnohem zajímavější by byl článek založený na mnoha týdnech a měsících práce s novým operačním systémem – doufejme, že se v příštím roce takových článků dočkáme.

Návody: Asi nejlépe zpracovaná část časopisu. Přehledné, vyčerpávající, věcné, jedním slovem kvalitní. Najdete zde jak dokončení návodu na Commandos 2 z minulých čísel, tak pěkně provedený návod na strategii Stronghold. Škoda, že podobně kvalitních návodů není víc… Zajímavé je, že pod návody není nikdo podepsaný – že by překlad materiálů z mateřského německého Gamestaru?

Obsah CD: Bez komentáře.

CD1: Obsahově standardní, provedením podprůměrné cover CD. Grafické provedení rozhodně nezaujme, i když po stránce funkčnosti vyhovuje. Pokud jste byli překvapeni malým počtem recenzí v časopise, tady budete přímo zděšeni – pouze šest demoverzí! Je sice pravda, že demoverze jsou stále objemnější, ale tím spíše by se nemělo plýtvat místem – jak jinak nazvat screenshoty ve formátu BMP (22 MB) či stále dokola umisťované anglické DirectX 8.0 (18 MB)? Klidně bych se obešel i bez diskmagů Filmshot (26 MB) či Realtime (30 MB). A to stále ještě na CD zbývá minimálně 50 MB volného místa…

Databáze návodů je sice fajn, ale už by si pomalu zasloužila zaktualizovat (nastavení novějšího data souborům opravdu nestačí…) Nekonzistence databáze návodů (některé návody chybí) stále přetrvává, stejně jako absence databáze článků minulých čísel časopisu - už je to tři roky, mělo by se s tím něco dělat…

CD2: Vcelku kvalitní a zábavná „magnátská“ strategie Pizza Syndicate.

Gamestaru se ani po půl roce od změny redakce nepodařilo vykročit ze svého stínu. Je to škoda, neboť právě Gamestar měl ambice stát se nejkvalitnějším časopisem o počítačových hrách u nás. Nezbývá než doufat, že redakce (nebo vydavatel) vyslyší přání čtenářů a rozšíří a vylepší časopis tak, aby byl nejen důstojným konkurentem ostatních časopisů, ale i přinášel svým čtenářům něco nového.

Obsah Gamestaru 36
Extra: Warrior Kings, Counter-Strike: Condition Zero, Halo

Preview: Kreed

Recenze PC: Return to Castle Wolfenstein, Codename: Outbreak, Empire Earth, Rally Championship Xtreme, Stronghold, Civilization 3, Loco-Commotion, Wizardry 8, Atlantis 3

Recenze PS2: Jak and Daxter: The Precursor Legacy

Hardware: nVidia nForce, Nákupní horečka 2001

Software: Jak na Windows XP

Návody: Commandos 2, Stronghold

CD1
Demoverze: AquaNox, Commanche 4, Mega Race 3, Star Trek: Armada 2, Soul Reaver 2, S.W.I.N.E.

Plné hry: hry ze soutěže Becher 2001 Game (Zlatý Kalich, Kóta 236, Bechman)

Trainery: AquaNox, Battle Realms, Civilization III, Empire Earth, Arcanum, Return to Castle Wolfenstein, Codename: Outbreak

Patche: Red Alert 2: Yuris Revenge v1.001, Real War v1.5, Shogun: Total War (Warlord) v1.02 Beta, Deer Hunter 5 v1.2, AquaNox v1.15, Deadly Dozen v1.03, Comanche 4 update 8b, Empire Earth v1.0.4.0

Programy: DivX 4.11, Ad-aware 5.62, RegHance 2.0, Detonator XP 23.11 Win9x/Me, Detonator XP 23.11 Win2000/XP, Personal Cinema WDM Drivers

Systém: WinZIP 8.0, DirectX 8.0, Media Player 6.4

Češtiny: Return to Castle Wolfenstein, Giants: Citizen Kabuto, FIFA 2002

CD Star: wallpapery (Return to Castle Wolfenstein, AquaNox, Star Trek: Armada 2)

CD2
Plná hra: Pizza Syndicate
Diskuze (2) Další článek: Team Factor – oficiální homepage

Témata článku: , , , , ,