Co najdete v Gamestaru 37?

Jako poslední se dočkali i čtenáři Gamestaru. První výtisk vyšlý v roce 2002 (i když má na obálce napsáno únor) má číslo 37. Podle očekávání nedošlo ani ke zvětšení rozsahu časopisu, ani ke zdražení. Pojďme se podívat, co v čísle 37 najdeme zajímavého.
Co najdete v Gamestaru 37?
Jako poslední se dočkali i čtenáři Gamestaru. První výtisk vyšlý v roce 2002 (i když má na obálce napsáno únor) má číslo 37. Podle očekávání nedošlo ani ke zvětšení rozsahu časopisu, ani ke zdražení. Pojďme se podívat, co v čísle 37 najdeme zajímavého.

Gamestar se stále drží koncepce, na kterou přešel přibližně před půl rokem po obměně prakticky celé redakce. O tom, že redakce (potažmo šéfredaktor) považuje tuto cestu za jedinou správnou, svědčí i postoj deklarovaný v úvodníku – budeme si to dělat po svém. Ca celého půl roku nebyl prakticky žádný moment, kdy by redakce vyhověla přání čtenářů a změnila nějakou část koncepce (grafika, rozdělení recenzí podle žánrů, zrušení konzolí, zrušení kultury, obnovení příručky Extra atd.).

Číslo 37 přináší aspoň jedno zlepšení. Po několika hubených měsících se konečně rozrostla rubrika Recenze na aspoň trochu rozumnou velikost. V posledním čísle naleznete 13 recenzí na 32 stranách (tj. třetina rozsahu časopisu). Žádné velké hity zde ale nenajdeme, čemuž odpovídá i průměrné hodnocení (70%).

Články o Unreal 2 a Unreal Tournament 2 se redakci nepodařilo vtěsnat do žádné rubriky (i když podle mého názoru jde o standardní preview, i přes ujišťování o exkluzivní, jedinečné a zatím nepublikované informace), dokonce chybí i v obsahu. Novinky jsou stále stejně ošklivé a nepřehledné, layout stále stejně nevýrazný, obrázky stále příliš veliké atd., prostě starý známý PC Gamer, ehm, chci říct starý známý Gamestar.

Jedinými rubrikami, které zaslouží pochvalu, zůstávají Návody (tvrdošíjně nazývané Tipy, triky, taktiky – proč pod nimi není nikdo podepsaný?) a HW články od dvojice Erben+Valeš. Kvalita recenzí je kolísavá, zbytek působí stále více nevýrazným dojmem.

CD příloha je již delší dobu nedílnou součástí časopisu, ovšem CD s pořadovým číslem 37 působí ještě více odfláknutým dojmem než předchozí. Demoverzí sice mírně přibylo, ale z 10 kousků jsou 4 hříčky, řadící se spíše k béčkovým (či céčkovým) titulům. Celkově zabírají demoverze pouze asi 430 MB. Diskmagy Filmshot a Realtime (celkem téměř 40 MB) podle mého názoru jen zabírají místo dalším demoverzím, popř. sharewarovým programům atd. Zcela chybí češtiny a videa. A to, že stále není k dispozici databáze minulých čísel, přestože v enginu je na ni pamatováno a přestože konkurence podobné databáze má již několik let, je opravdu ostuda. O nějakých tématických kolekcích či podobných službách si může čtenář nechat jen zdát. Potěší snad jen CounterStrike 1.3 a fakt, že konečně je CD téměř celé zaplněno (640 MB – konkurence se však již pomalu dostává k 700 MB...).

Zdá se, že Gamestar chce naplnit krédo, které je uvedeno v odpovědích na dopisy – raději být kvalitní časopis s průměrnou hrou než naopak. Jakkoli se dá s tímto názorem polemizovat (mně by např. vyhovovalo, kdyby se k časopisu přiložila kvalitní hra jednou za 3 měsíce než (pod)průměrná hra každý měsíc), pravdou je, že aspoň jednu polovinu tohoto kréda se redakci daří plnit bezezbytku – snad kromě Mortyra nebyla v poslední době k časopisu přiložena kvalitní hra. Číslo 37 není výjimkou, a tak se opět dočkají pouze fanatičtí příznivci závodů motorek (kolikátých už?). Přes tři roky stará hra Extreme 500 opravdu není hrou, kvůli které by někdo běžel do trafiky a koupil si časopis.

Celkově Gamestar stále přešlapuje na místě, konkurence se mu pomalu, ale jistě vzdaluje. Pokud se nezmění přístup redakce k požadavkům čtenářů a do přípravy časopisu se nevnesou svěží nápady, originální rubriky a jiné přínosné prvky, nemá Gamestar šanci konkurenci nejen předstihnout, ale ani dostihnout. Vydavatel by měl rozhodně pomýšlet na zvýšení rozsahu časopisu – dnes jinde dostává čtenář za prakticky stejnou cenu o třetinu více).

Obsah Gamestaru 37
Extra: Grand Theft Auto 3, Might and Magic 9

Téma: Unreal 2, Unreal Tournament 2

Preview: Beach Life, Neverwinter Nights

Recenze PC: Serious Sam: Second Encounter, Star Wars: Galactic Battlegrounds, Aquanox, Alfred Hitchcock: The Final Cut, Frank Herbert’s Dune, Rally Trophy, Harry Potter and the Sorcerer’s Stone, Comanche 4, Deadly Dozen, S.W.I.N.E., Moto Racer 3, IL-2 Sturmovik, Supercar Street Challenge

Recenze PS2: Wipeout Fusion

On-line: Anarchy Online

Hardware: Výhled do r.2002, Jak na BIOS (1.část), nVidia Titanium

Multimédia: Atlas of the Solar System

Návody: FIFA 2002, Civilization 3, Harry Potter and the Sorcerer’s Stone, krátké tipy

CD1
Demoverze: Serious Sam: Second Encounter, Medal Of Honor: Alied Assault, Nascar 2002, Monopoly Tycoon, Red Ace Squadron, The Rage, Penguin Puzzle, Bustem, Rocket Elite, Marbles Deluxe

Patche: Operation: Flashpoint #4, RTCW 1.1

Trainery: Throne Of Darkness, Commanche 4

Programy: Get Right 4.5c, Outerworlds 3.2 W9x, Outerworlds 3.2 W2k, Outerworlds 3.2 WME, Opera 6.0

CD Star: CounterStrike 1.3

Systém: WinZIP 8.0, DirectX 8.0 ENG, Media Player 6.4

CD2
Plná hra: Extreme 500

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

5.  12.  2017 | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |