Co najdete v Gamestaru 41?

Vymaní se Gamestar z nezáviděníhodné pozice nejméně prodávaného českého herního magazínu? Dočkají se věrní čtenáři konečně podstatných změn v koncepci časopisu? Pokud jste si ještě červnový Gamestar nekoupili, můžete se všechny podstatné informace o něm dozvědět v tomto článku.
Co najdete v Gamestaru 41?

Na první pohled vás Gamestar zaujme mírnou změnou stylu obálky, na další pohled zjistíte, že vše ostatní je při starém. Zásadní změny se tak v Gamestaru stále nekonají, což možná vítají fanatičtí a nekritičtí čtenáři, ne však ti, kteří si pamatují skvělý styl Gamestaru za minulé redakce, popř. čtou i konkurenční časopisy a tuší, jak může dobrý časopis o počítačových hrách vypadat.

Šéfredaktorské úvodníky byly většinou (a nejen v Gamestaru) pouhým prázdným mlácením slámy a nejinak je tomu i v červnovém čísle. Více než polovinu jeho rozsahu zaujímá nicneříkající filosofování nad soutěžemi Miss a "objevným" faktem, že úspěšné hry bývají často napodobovány. Pak Ivan Šiler plynule přechází ke konstatování, že je potřeba změnit tvář Gamestaru. Jediným viditelným výsledkem je ovšem zmiňovaná obálka, která zcela zjevně napodobuje něměcký Gamestar a která díky mizerně čitelným fontům působí nepřehledně. Zbytek časopisu si (bohužel) zachovává svou podobu. Snad bude výraznější změna, která je slíbena do dalšího čísla, konečně k lepšímu...

Červnovému číslu vévodí rozsáhlý a pěkně zpracovaný materiál o jedné z velmi očekávaných herních pecek, titulu Grand Theft Auto 3. Dále jsou v sekci Preview čtyři hry, i když dvě z nich jsou vyčleněny do rubriky eXtra - od preview se však neliší ani rozsahem, ani podrobností podávaných informací, ani stupněm dokončenosti hry. Ptám se tedy - proč vůbec tyto dvě rubriky existují odděleně?

Recenzím vévodí čtyřstránkové články o špičkových titulech Elders Scrolls 3: Morrowind, Freedom Force a Tony Hawk`s Pro Skater 3. Celkem je zde na 31 stranách 12 recenzí, průměrné hodnocení je 72%. Hry jsou stále poněkud nadhodnocovány, (pod)průměrné tituly dostávají 50 % a více. Záhadou je, proč mají některé kvalitní hry na recenzi menší prostor než jiné, mnohem horší - v tomto čísle např. skvělé Wiggles (83%) s recenzí na jednu stránku.

Sekce návodů si drží svou vysokou kvalitu, snad proto, že bývá vesměs přebírána z německého Gamestaru. V tomto čísle se kromě krátkých tipů setkáme s první částí návodu na Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast. Tato rubrika by si jako jedna z mála zasloužila podstatné rozšíření...

Gamestar má jako jediný z českých herních časopisů pouze 100 stran, a tak je s podivem, že se nedostatkovým prostorem stále plýtvá. Pomineme-li stále přežívající rubriku Konzole, obligátní Kulturu (naštěstí jen na jedné stránce) a Dopisy, stále přetrvává zbytečně rozsáhlý obsah čísla i CD, dva úvodníky a "úvodní" dvě strany před samotnými recenzemi. A to v červnovém čísle chybí rubrika On-line, čtenáři se nedočkají ani rozhovorů, o Klasice ani nemluvě.

O přiloženém CD snad ani nemá cenu hovořit. Autoři pravděpodobně dávno rezignovali na snahu cokoli obsahově či koncepčně vyřešit. Cover CD se tak stává pouhou snůškou toho, co se podařilo za uplynulý měsíc z Internetu nashromáždit. Zastaralý engine, nicneříkající popisky, stále chybějící databáze článků z časopisu, nenaplněné CD, absence tématických kolekcí - to vše přetrvává na CD Gamestaru již několik let.

O nezájmu o obsah i engine cover CD nejlépe svědčí databáze návodů. Již více než dva roky (!) se obsah adresáře nezměnil, jedinou "úpravou" byla před půl rokem změna datumu souborů, asi aby návody nevypadaly na první pohled tak zastarale. V databázi se tak nachází celých 32 návodů, přičemž některé nejsou z enginu dostupné a jiné, v seznamu inzerované, zase na CD nejsou (Civilization: Call to Power, Gabriel Knight 3, Quake, RollerCoaster Tycoon).

S velkou pompou inzerované zvýšení kapacity CD na 700 MB (konečně!) čtenáři ani nepocítí, neboť jednak je na CD ve skutečnosti pouze 685 MB, jednak je opět zaplněno "zbytečnostmi" - kromě obligátního diskmagu Realtime je to v červnovém čísle především 73 MB zaplněných instalací MSIE 6.0 od providera Volný (ten zřejmě sponzoroval plnou hru, o čemž svědčí i logo na obalu CD s plnou hrou) - ti čtenáři, kteří si nenainstalovali MSIE 6.0 od Tiscali před dvěma měsíci, tak mohou učinit nyní...

Na CD tak zůstalo místo pro 6 demoverzí (444 MB), zbytek obsahu je opět standardní. V rubrice CDStar nalezneme nejnovější verzi oblíbeného modu Counter Strike 1.4. Pochválit musíme rubriku Češtiny, kde se daří umisťovat nové češtiny na kvalitní tituly, a snad ještě rubriku Programy, kde bývají umístěny utility k tématu uvedenému v časopise. Jinak obsahově CD ničím nezaujme, v červnovém čísle neobsahuje žádné trainery, videa ani tématické kolekce. V době, kdy konkurence pomalu přechází na DVD, trochu málo...

Plnou hru přiloženou na druhém CD lze označit za průměrnou pouze s přimhouřením obou očí. Čtyři roky stará hra Get Medieval, klasická 2D arkáda z ptačího pohledu z fantasy prostředí a s prvky RPG , zaujme snad jen fanatické příznivce žánru a hráče, kteří zrovna nemají co hrát. Jediným výrazným kladem této hry je možnost hrát až ve čtyřech hráčích na jednom počítači. Po výborné hře v předminulém měsíci (Earth 2150) tak plné hry opět upadly do (pod)průměru a nejinak tomu zřejmě bude i příští měsíc, kdy nás čeká vcelku neznámá hra Trans.

Redakce Gamestaru stále ignoruje náznaky, že se časopis ve své současné podobě čtenářům nelíbí, a tvrdohlavě pokračuje v započatém směru. Jisté sebevědomí a schopnost stát si za svými názory jsou určitě důležité, na druhou stranu by bylo někdy vhodné zamyslet se nad svými názory a uvědomit si, že schopnost přiznat včas chybu je většinou k nezaplacení. Jinak se Gamestar přiřadí po bok Excaliburu (a pro někoho i PC Gameru) mezi časopisy, které byly kdysi dobré, ale nyní již žijí jen z minulosti (popřípadě nežijí vůbec).

Obsah Gamestaru 41

Extra: Tom Clancys Rainbow Six: Raven Shield, Star Trek Elite Force 2

Téma: Grand Theft Auto 3

Preview: Command & Conquer: Generals, Rise of Nations

Recenze PC: Elders Scrolls 3: Morrowind, Freedom Force, 2002 FIFA World Cup, Tony Hawk`s Pro Skater 3, Italian Job, Blood Omen 2, Simon the Sorcerer 3D, Primitive Wars, Wiggles, Kayak Extreme, Jane`s Attack Squadron, Dark Planet: Battle for Natrolis

Recenze PS2: Virtua Fighter 4

Hardware: Novinky, Chipsety pro Pentium 4, Jak na chlazení PC

Multimédia: Lingea Lexicon 2002

Návody: Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, krátké tipy

Obsah CD1

Demoverze: Dungeon Siege, Sudden Strike 2, Star Wars Jedi Knight 2: Jedi Outcast, Cultures 2, Soldiers of Fortune 2: Double Helix, FIFA 2002 World Cup

Patche: Half-Life 1.1.0.9, SW JK2: Jedi Outcast v1.03, HOMM 4 v1.2, Warrior Kings v1.2, RTCW v1.31, AvP 2 v1.0.9.5.

CD Star: Counter-Strike 1.4, Dungeon Siege Editor, TES: Morrowind Plug-in, Freedom Force Editor, Chipsety pro P4

Programy: ICQ 2002a, WinAmp 2.80, VirtualDub 1.4.10, nVidia Detonators 28.31, DirectX 8.1, CPU utility

Češtiny: Medal of Hornor: AA, Evil Twin, Tropico, Tropico: Paradise Island, Aliens vs. Predator 2

Systém: WinZIP 8.0, Media Player 6.4

Ostatní: Realtime 81, MS Internet Explorer 6 CZ s připojením na Internet zdarma od Volný

Obsah CD2

Plná hra: Get Medieval


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |