Co najdete v Gamestaru 42?

Jako již tradičně koncem měsíce se na stáncích objevilo nové číslo Gamestaru. Konkurence se dere dopředu pomocí všemožných triků (špičkové plné hry, kvalitní obsah, přikládání DVD atd.), Gamestar si v klidu pokračuje svým tempem a čelo pelotonu si nechává čím dál více ujet. Má cenu si Gamestar vůbec kupovat? Naleznete zde něco zajímavého?
Co najdete v Gamestaru 42?

Slíbená výrazná změna grafické podoby se nekoná, rozsah časopisu se nezměnil, obsahově je také vše při starém – prostě Gamestar ustrnul ve svém vývoji a zřejmě se nehodlá výrazně měnit, což konzervativním čtenářům a fanatickým příznivcům vyhovuje, ostatním už tolik ne.

Úvodník se nese přesně v duchu minulých šéfredaktorových výplodů – nejdříve půl stránky plácání o ničem (v tomto případě srdceryvný popis trablů při získávání materiálu pro recenzi), pak jediný smysluplný fakt (totiž na podzim plánované rozšíření rozsahu časopisu na 116 stran) obalené na první pohled rozumnými a vznešenými větami, z nichž se ovšem po druhém pohledu vyklubou nicneříkající fráze. Zvýšení počtu stran samozřejmě přivítají všichni (pokud to nebude zároveň znamenat zdražení časopisu), otázkou ovšem je, jestli je bude stávající redakce schopna naplnit rozumným obsahem.

Přitom jádro časopisu (preview a recenze) zas tak špatné nejsou – především články Václava Valeše a Jiřího Sládka jsou pěkné a čtivé. Také návody, přebírané pravděpodobně z německého Gamestaru, mají svou kvalitu. Na novinkách se moc zkazit nedá, rubrika HW si také drží nasazenou laťku. Škoda, že nejvýznamnější světovou herní výstavu E3 Gamestar odbyl půlstránkovým textem a stručným přehledem nových či připravovaných her.

Recenzím vévodí rozsáhlý, šestistránkový materiál o jedné z neočekávanějších her tohoto roku, třetím dílu série Grand Theft Auto. V recenzi je však tolik obrázků, titulků a vložených rámečků, že vlastního textu zde najdete pomálu. Nedalo mi to, vzal jsem pravítko a přeměřil plochu sloupců s textem – s přimhouřenýma očima je ho tam 25%...

Celkově zde na 34 stranách naleznete 12 recenzí, průměrné hodnocení je slušných 70%. Zajímavým zpestřením je srovnání dvou závodních her (F1 2002 a Grand Prix 4), samotné recenze jsou ovšem téměř doslova přeloženy z německého Gamestaru, a to včetně hodnocení a závěrečného verdiktu. Také vychloubání se o prvenství není na místě – české webové magazíny již obě hry recenzovaly ve druhé půlce června, také v červnovém Levelu již recenze na F1 2002 vyšla.

Pokud se chcete zasmát, přečtěte si dopisy čtenářů (a hlavně odpovědi na ně). Nejvíce mne pobavil fakt, že se redakce bojí absence záporných ohlasů – to opravdu ani občas nezabrousíte na internetová diskusní fóra, včetně auditek na webu Gamestaru? Také stálé slibování ankety v časopise, která by posvětila změny v koncepci (více než rok po této změně), je již značně obehraná písnička. Asi změním názor na (ne)nutnost otiskovat dopisy v časopise – vedle úvodníků je to další možnost, jak se při četbě časopisu, který se zoufale snaží být vážný a seriózní, pobavit.

CD s demoverzemi je stále podprůměrné jak obsahem, tak provedením. Snad jen rubrika Programy, kde se občas objeví sada utilit popisovaných v časopise (v tomto čísle utility pro vyladění monitoru a grafických karet), snese přísnější měřítko. Také Češtiny možná někteří čtenáři přivítají – ti ostatní si je dávno stáhli z Internetu nebo si je stáhnou, až budou zpřístupněny (např. na www.cestiny.cz je obvyklá měsíční prodleva).

Sedm demoverzí zabírá 476 MB, zbytek prostoru CD zaplňuje obvyklá všehochuť (patche, sharewarové programy, trainery, češtiny). Někdo možná přivítá umístění vcelku objemných modifikací do rubriky CDStar, jiný zase znovuzrození trainerů (i když „obsáhlé“ popisy typu „+2“ asi moc nikomu neřeknou a rada „přečtěte si instrukce“ taky moc nepomůže, když žádné instrukce nejsou z enginu přístupné). O zoufale neaktuální databázi návodů a stále absentující databázi starších čísel snad ani nemá cenu hovořit... Kladem lze nazvat fakt, že CD je konečně naplněno až po okraj.

Gamestar asi netrpí nedostatkem místa na CD, neboť kromě obligátního diskmagu Realtime (11 MB) si dovolil vyplýtvat dalších 10 MB reklamou (HopeCD – zřejmě sponzor plné hry) a hlavně opět na CD umístil MS Internet Explorer 6 CZ s připojením na Internet zdarma od Volný (73 MB) – ano, tentýž, který byl na CD minulý měsíc. Zajímavé je, že MSIE6 není inzerován ani na obalu CD, ani v obsahu CD v časopise – zřejmě někdo nedostatečně promazal obraz CD z minulého měsíce. Nebo že by nebylo dost materiálů z E3, které by se mohly na CD umístit?

Ani tento měsíc se Gamestar s plnou hrou (Trans, provedením i zábavou průměrná mechoidní střílečka) moc nevytáhl. Chudáci předplatitelé, kteří každý měsíc dostávají za drahé peníze takové šunty... A chudáci ostatní čtenáři, kteří si mohou časopis s takovým šuntem koupit u stánku za ještě dražší peníze... To radši plné hry zrušte a časopis výrazně zlevněte, spousta čtenářů by to přivítala!

Nic naplat, Gamestaru stále stagnuje a nic tomu nepomohou sebevědomá vyhlášení v úvodnících či zesměšňování kritiků. Všichni věrní čtenáři (včetně mne) netrpělivě čekají na výrazný impuls, který oživí zašlou slávu Gamestaru a přiblíží časopis ke konkurenci, jejíž náskok nabyl hrozivých rozměrů. Zatím marně...

Obsah Gamestaru 42

Extra: Robin Hood: The Legend of Sherwood, Doom 3

Téma: E3

Preview: Age of Wonders 2: The Wizard’s Throne, Another War, Deus Ex 2: Invisible War

Recenze PC: Grand Theft Auto 3, Duke Nukem: Manhattan Project, Cultures 2, Grand Prix 4, F1 2002, Soldier of Fortune 2: Double Helix, Team Factor, Die Hard: Nakatomi Plaza, Spiderman: The Movie, Aboutgolf.com World Tours 2, Football Game, Hotel Giant

Recenze PS2: Final Fantasy X

Hardware: Novinky, Chipsety pro AMD, Jak na TV-out

Multimédia: Jan Svěrák 1991-2001

Návody: Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcast, krátké tipy

Obsah CD 1

Demoverze: Age of Wonders 2, Tony Hawk’s Pro Skater 3, The Sum of All Fears, TOCA Race Driver, New World Order, F1 2002, Next Generation Tennis

Patche: Kohan: Ahriman’s Gift 1.3.5, Aliens vs. Predator 2 v1.0.9.6, Die Hard: Nakatomi Plaza 1.01, Medal of Honor v1.11, Stronghold v1.2, Warlords Battlecry II 1.03, Tony Hawk`s Pro Skater 3  v1.01, HoMM 4 CZ v1.3

CD Star: Arcanum Mod Pack, Stronghold Excalibur Pack, Jedi Knight II EAX, TES: Morrowind Plug-in 1, TES: Morrowind Plug-in 2, Chipsety pro Athlon

Programy: DivX Pro 5.02, KaZaA Media Desktop 1.71, Radeon Tweaker, Rage128 Tweaker, TV Tool 6.5, DVD Genie 4.10, NV Refresh Tool 1.0, Hz Tool v1.4

Češtiny: 2002 FIFA World Cup, Ring: The Legend of the Nibelungen, Louvre: The Final Course, Half-Life: Blue Shift, Daikatana

Trainery: GTA 3, Dungeon Siege

Systém: WinZIP 8.0, Media Player 6.4

Ostatní: Realtime 82, HopeCD (reklama), MS Internet Explorer 6 CZ s připojením na Internet zdarma od Volný

Obsah CD 2

Plná hra: Trans

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A