Co najdete v Gamestaru 43?

Již druhým rokem vychází Gamestar o prázdninách jako „dvojčíslo“. Ve skutečnosti to znamená, že srpnové číslo má o třetinu zvýšený rozsah (na 132 stran, tj. stejně jako konkurence) a další číslo vyjde až za necelé dva měsíce, na konci září. Pojďme se podívat, co v srpnovém čísle najdete zajímavého.
Co najdete v Gamestaru 43?

Aspoň dočasné zvětšení rozsahu čísla určitě přivítali všichni čtenáři. Letošní léto určitě nepatří mezi ta herně suchá, což ostatně dokazuje i plejáda špičkových titulů, recenzovaná v tomto čísle – kromě Warcraftu 3, který je po zásluze hrou čísla, zmiňme např. ještě Neverwinter Nights, Age of Wonders 2, OF: Resistance nebo Disciples 2. Doufejme, že podobné nášupy budou běžné i na podzim, kdy bychom se měli dočkat trvalého zvětšení rozsahu časopisu (i když jen o 16 stran).

Letní „dvojčíslo“ tak není podrazem na čtenáře, jak si občas někdo myslí – už proto, že je k dostání za stejnou cenu. Těžko tak může někdo čekat, že by dvojčíslo mělo mít 200 stran, jak ostatně obsáhle a vcelku zbytečně rozebírá šéfredaktor v úvodníku. Biti jsou ovšem předplatitelé – aby jim bylo předplatné o jeden měsíc posunuto a kompenzována tak absence jednoho čísla, musí explicitně zavolat či napsat do vydavatelství a zažádat o to. Proč proboha není předplatné automaticky posunuto všem?

Ale vraťme se zpět k časopisu. Zvýšení prostoru se odrazilo tam, kde to nejvíce čtenářů očekávala – v recenzích. A tak se v srpnovém Gamestaru setkáme na 44 stranách s celkem 16 recenzemi pro PC. Nadílka je to rozhodně slušná, s nabubřelými prohlášeními na webu („bezkonkurenční počet recenzí“, „stává se tímto GameStar zcela jasně v počtu stránek i textu očividně nejbohatším titulem na domácím trhu“ atd.) bych byl rozhodně opatrnější – z dlouhodobého hlediska je na tom Gamestar stále nejhůře (a např. ve Score 100 bylo recenzí 20, ve Score 95 bylo 21 recenzí na 49 stranách, ve Score 94 dokonce 25 recenzí na 47 stranách, Score 93 pak mělo recenzím vyhrazených celých 53 stran). Pokud se od podzimu zvýší rozsah na 116 stran a přidaný prostor bude dlouhodobě využit především na recenze, bude teprve možné mluvit o zlepšení stavu.

Recenzím vévodí rozsáhlý materiál o Warcraftu 3 (8 stran), také několik dalších recenzí je obsáhlých a kvalitně zpracovaných. Škoda jen, že stále nepřiměřeně velké místo zabírají obrázky – informační hodnota recenzí pak není taková, jak by se na první pohled z rozsahu recenzí dalo soudit. Pochválit musíme také rozsáhlé a precizně provedené návody na GTA 3 a HoMM 4, pravděpodobně převzaté z německého Gamestaru.

Tématický článek je taktéž pěkně zpracován, doporučuji k přečtení každému, kdo se zajímá o historii počítačových her. Škoda jen, že autor neuvedl zdroje, ze kterých čerpal... Zbytek rozsahu časopisu je věnován obvyklé směsi HW a SW novinek, hudby, preview nových her atd.

Přiložené CD se taktéž nijak neliší od svých předchůdců. Většinu místa zabírají demoverze, doplňují je patche, užitkové programy, trainery, češtiny a přídavné bonusy, z nichž zmiňme alespoň Day of Defeat 3.0 a Counter-Strike 1.5. Je jasné, že díky stále zvyšujícím se velikostem demoverzí pomalu přestává kapacita CD stačit, jde teď o to, jestli budou v budoucnu přikládána CD dvě, nebo rovnou DVD, jak tomu bude např. v Levelu. Redakce i vydavatelství nad těmito alternativami zřejmě již několik měsíců uvažuje, neboť na webu se občas objeví anketa (bohužel bez výsledků) a v tomto čísle se obdobné otázky objevily i v anketě pro předplatitele (proč ale jen pro předplatitele, ptám se?). Každopádně je zřejmé, že čas změn se neúprosně blíží – tipoval bych to na období kolem Invexu.

Varianta dvou CD s demoverzemi je o to lákavější, že Gamestar v poslední době přikládá jako plné hry tituly, které nelze ani při nejlepší vůli označit jinak než podprůměrné. Nudná, zmatená a vcelku podivná splácanina jménem Crazy Designer rozhodně není výjimkou. Až by mohl někdo pojmout podezření, že to Gamestar čtenářům dělá schválně, aby za vcelku drahý peníz chtěli spíše druhé CD s demoverzemi než podprůměrnou plnou hru. Je pravdou, že vyhazovat každý měsíc 150 Kč za časopis s takovou hrou, jaké se v poslední době v Gamestaru objevují, je jen pro otrlé (či bohaté).

Stále čekám na podstatnější změny v koncepci i jinde, které měly být v Gamestaru už dávno, a s nadějí upírám zrak k blízké budoucnosti v očekávání těchto změn. Rozšíření rozsahu (i když nedostatečné) již bylo avizováno, snad se dočkáme i nového CD enginu, zrušení plných her a dvou CD s demoverzemi či snad DVD. Optimisté doufají v plakát, nostalgici věří v oživení příručky Xtra. Uvidíme...

Obsah Gamestaru 43

Extra: NHL 2003, Gothic II

Téma: Zrození počítačových her

Preview: Warlords IV, Divine Divinity, Celtic Kings: Rage of War

Recenze PC: Warcraft III: Reign of Chaos, The Sums of All Fears, Neverwinter Nights, Age of Wonders II: The Wizard’s Throne, Křižáci, Legion, Operation Flashpoint: Resistance, Zanzarah: The Hidden Portal, Nightstone, Disciples II: Temné proroctví, Valhalla Chronicles, Delta Force Task Force Dagger, Moto GP: Ultimate Racing Technology, Agassi Tennis Generation 2002, R/C Helicopter, Michael Schumacher Racing World Kart 2002

Recenze PS2: Medal of Honor: Frontline

Multimédia: David Macaulay: The New Way Things Work, David Macaulay: Pinball Science

Hardware: Matrox & 3D Labs, Logitech Momo Force, Thrustmaster Freestyler Bike, Hercules Game Theater XP, AMD Athlon XP 2200+ Thoroughbred, LCD monitory

Návody: Grand Theft Auto III, Heroes of Might and Magic IV, Tony Hawk’s Pro Skater 3, Morrowind

Obsah CD1

Demoverze: Imperium Galactica III: Genesis, Duke Nukem: Manhattan Project, Italian Job, Neocron, Industry Giant 2, Moto GP, Big Scale Racing

Patche: Half-Life 1.1.1.0., Neverwinter Nights 1.20, TES: Morrowind 1.1.0605, Warcraft III 1.01

CD Star: Day of Defeat 3.0, Counter-Strike 1.5, Warcraft III RPG mód, TES: Morrowind Plug-ins, Neverwinter Nights modul, Manuál k Crazy Designer

Programy: WinRAR 3.0, Nero Burning ROM 5.5.9.0., iMesh 3.1, Download Accelerator 5.0, RegVac 1.05, Acoustica MP3 Audio Mixer 2.13

Trainery: Neverwinter Nights, Warcraft III, Age of Wonders 2, Disciples II, The Sum of All Fear

Češtiny: Soldiers of Fortune II, Incoming Forces

Systém: WinZIP 8.0, Media Player 6.4

Ostatní: Realtime 83

Obsah CD2

Plná hra: Crazy Designer


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce