Co najdete v Gamestaru 46?

Prosincový Gamestar přináší mírnou změnu designu obálky, standardní obsah a po čtvrt roce opět plnou hru, tentokrát (po dlouhé době) kvalitní. Díky předvánočnímu boomu nových titulů není nutno mít obavy, že by nebylo o čem psát. Pojďme se tedy předvánočnímu Gamestaru podívat na zoubek.
Co najdete v Gamestaru 46?

Tři měsíce uplynuly jako voda a opět tu máme Gamestar s plnou hrou. Jakkoli se snaží časopisy bojovat proti tomu, aby byly hodnoceny především podle kvality přiložené plné hry, stále většina čtenářů nedá na plné hry dopustit a za své (nemalé) peníze vyžaduje každý měsíc kvalitu. Toho je si ostatně vědom i Gamestar, neboť přikládání plných her nezrušil, ale pouze zmenšil frekvenci plných her na čtyři do roka, a přiložení plné hry zdůraznil nejen na obálce, ale i v úvodníku.

Prosincové (snad ne vánoční – doufám, že lednový Gamestar vyjde ještě před vánocemi) číslo obsahuje hru Kohan: Ahriman’s Gift, pokračování úspěšné a vcelku kvalitní, i když poměrně neznámé a možná i nedoceněné strategie Kohan: Immortal Sovereigns. Přestože pokračování má všechny parametry datadisku, není k jejímu hraní nutné vlastnit původní titul. Pokud jste tedy fanoušci 2D fantasy real-time strategií, máte se rozhodně na co těšit. Navíc se jedná o poměrně nový titul (v USA vyšel téměř přesně před rokem, v Evropě pak v červnu tohoto roku) a u nás se nedistribuuje, takže pro fanoušky tohoto žánru je koupě prosincového Gamestaru tou nejjednodušší množností, jak hru získat.

Po poměrně málo rozsáhlém přídělu novinek a preview (pouze 14 stran) narazíme v Gamestaru na pětistránkový příděl informací o jedné z nejočekávanějších her poslední doby Doom 3. V rozhovoru s Jarkem Kolářem, zakladatelem Pterodon Software, se dozvíme poměrně zajímavé informace z historie tvorby počítačových her u nás.

Rozsah recenzí se v Gamestaru pomalu, ale jistě zvětšuje a je to jen dobře. V prosincovém čísle zabírá 17 recenzí celých 41 stran. Je sice pravdou, že nezanedbatelnou část rozsahu každé recenze zabírají velké titulky a hlavně obrázky, přesto se stále jedná o slušnou porci informací o nových hrách. Ze 17 recenzovaných her jich 8 získalo hodnocení vyšší než 80%, včetně očekávaných pecek Age of Mythology, Hitman 2, Icewind Dale 2 nebo Need for Speed : Hot Pursuit 2. Průměrné hodnocení je 74%, překvapí snad jen recenze I.Šilera na Another War (28%).

Ani v prosincovém čísle nechybí hodnocení dabingu her kompletně lokalizovaných do češtiny, žebříčky jednotlivých žánrů dle hodnocení v Gamestaru, rubrika on-line her a tvrdošíjně zařazovaná kultura (naštěstí jen jedna stránka). Odpovědi na dopisy opět někoho pobaví, někoho rozčílí (včetně kuriózního důvodu, proč jsou otiskovány převážně kladné ohlasy – protože ty záporné jsou moc dlouhé...). Opět je nutné pochválit Lukáše Erbena a jeho HW rubriku, kromě několika novinek určitě zaujme dvojice článků na téma upgrade počítače.

V rubrice Tipy, triky, taktiky (proč se to nejmenuje Návody?) se dočkáme dokončení návodu na Neverwinter Nights a krátké tipy, prakticky doslova přeložené z německého Gamestaru, včetně všech nepřesností (např. v tipech na hru Zeus jsou rady asi toho stylu, jako kdyby bylo v návodu na kteroukoli střílečku napsáno: „zastřelte nepřítele, vyhýbejte se střelám a sbírejte munici“, navíc tip č.4 je zcela nepravdivý).

Cover CD je opět naplněno směsicí demoverzí, patchů, programů, češtin a screenshotů, tentokrát se dostalo i na trainery. Na cover CD se opět nevešly ovladače DirectX, naštěstí jsou na CD s plnou hrou (a zmínku o tom nenajdete ani v časopise, ani na obalu CD, ani v ovládacím programu CD, ale pouze v zastrčeném textovém souboru na CD v adresáři s demoverzemi). Díky tomu, že druhé CD je tentokrát obsazeno plnou hrou, je příděl materiálů poměrně chudý – je vidět, že kapacita jednoho CD již v dnešní době zdaleka nestačí. Řešením bude snad DVD, v Gamestaru se o tomto kroku pomalu začíná uvažovat (anketa na webu).

Ovládací engine převzatý z německého Gamestaru je stále stejně mizerný. Přestože se v odpovědích na dopisy zmiňuje úprava enginu ve spolupráci s českými CD mastery, žádný rozdíl ve funkčnosti jsem nepozoroval a všechny v minulých článcích zmiňované nedostatky přetrvávají. Je to škoda, neboť obsahově patří cover CD Gamestaru k těm lepším, ale mizerný engine mravenčí práci na obsahu CD znehodnocuje.

Gamestar dodržel, co slíbil, a přinesl kvalitní plnou hru. Kvalita recenzí zůstává (až na drobné výkyv) na slušné úrovni, dokonce už ubylo i sebevychloubání a přezírání, hanění a zesměšňování konkurence i čtenářů s odlišnými názory. Od příštího čísla by měl mít navíc Gamestar o 16 stran více a dotáhnout se tak se 132 stranami na Level i Score, aspoň co se rozsahu časopisu týče. Doufejme, že to není jen předvánoční tah a že počet stran zůstane zachován i do budoucna (a samozřejmě bez zvýšení ceny).

Obsah Gamestaru 46

Extra: Lock On: Modern Air Combat, Iron Storm

Téma: Doom 3

Preview: Praetorians, Cold Zero: The Last Stand

Rozhovor: Jarek Kolář (Pterodon)

Recenze PC: Age of Mythology, Hitman 2: Silent Assassin, Icewind Dale 2, Need for Speed: Hot Pursuit 2, Combat Flight Simulator 3: Battle for Europe, Stronghold: Crusader, FIFA Football 2003, Nascar Thunder 2003, Mobile Forces, Divine Divinity, Another War, Links 2003, Soldiers of Anarchy, Archangel, Conflict: Desert Storm, Aliens vs. Predator 2: Primal Hunt, Ghost Recon: Thunder Island

Dabing: Icewind Dale 2, Cultures 2, Etherlords, Simon the Sorcerer 3D

On-line: Day of Defeat 3.1, TacOps 4

Hardware: Vánoční upgrade, Jak na efektivní upgrade, Gigamax Mach4 8EXP, Microsoft Wireless Optical Desktop, Intel Celeron 2 GHz, Creative Nomad MuVo, Hercules ProphetView 920

Návody: Neverwinter Nights (3. část), Krátké tipy

Obsah CD1

Demoverze: Need for Speed: Hot Pursuit 2, James Bond 007: Nightfire, FIFA 2003, Archangel, Platoon, Robin Hood: The Legend of Sherwood

CD Star: FIFA 2003 editor

Screenshoty: Age of Mythology, Need for Speed Hot Pursuit 2, Hitman 2: Silent Assassin, Combat Flight Simulator 3

Mapy do Unreal Tournament 2003: BR - Electric Fields, CTF - Communication Array, DM - Liandri by KEP, DOM - Extortion II

Mapy do Industry Giant II: Funlevel Check!, Funlevel Explosion, Funlevel Asterix

Od čtenářů: Databáze GS (Excel), Databáze GS (Spustitelný soubor), Recenze Day of Defeat

Desktop: 007 Nightfire, Haegemonia, MechWarrior Mercenaries, Need for Speed Hot Pursuit 2, Operation Flashpoint Resistance, Platoon, Tomb Raider 6: Angel of Darkness, UT 2003

Programy: ACDSee (v5.0) v češtině, Ad-Aware (v5.83), Windows Blind (v3.41), CuteFTP (32-bit) 5.0, MP3 Doctor (5.0.4c), Ovladače ke grafickým kartám 3dfx, Grafické rozhraní Glide, Ovladače ke grafickým kartám S3

Češtiny: The Thing, Stronghold: Crusader

Trainery: Age of Mythology, Need for Speed Hot Pursuit 2, Hitman 2: Silent Assassin (trainer +7), Hitman 2: Silent Assassin (unlimited saves), Hitman 2: Silent Assassin (trainer +2), Prince of Qin (trainer +2), Prince of Qin (trainer +4), Stronghold: Crusader (trainer +27), Icewind Dale II (trainer +4)

Patche: Unreal Tournament 2003 (v2136), Hitman 2: Silent Assassin (v1.01), The Thing (v1.2), Syberia (SP2), Neverwinter Nights (v1.26), Operation Flashpoint: Resistance (v1.85)

Diskmag: Realtime 86

Obsah CD2

Plná hra: Kohan: Ahriman’s Gift

Ovladače: DirectX 8.1

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 12 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 11 N/A