Co najdete v Gamestaru 46?

Prosincový Gamestar přináší mírnou změnu designu obálky, standardní obsah a po čtvrt roce opět plnou hru, tentokrát (po dlouhé době) kvalitní. Díky předvánočnímu boomu nových titulů není nutno mít obavy, že by nebylo o čem psát. Pojďme se tedy předvánočnímu Gamestaru podívat na zoubek.
Co najdete v Gamestaru 46?

Tři měsíce uplynuly jako voda a opět tu máme Gamestar s plnou hrou. Jakkoli se snaží časopisy bojovat proti tomu, aby byly hodnoceny především podle kvality přiložené plné hry, stále většina čtenářů nedá na plné hry dopustit a za své (nemalé) peníze vyžaduje každý měsíc kvalitu. Toho je si ostatně vědom i Gamestar, neboť přikládání plných her nezrušil, ale pouze zmenšil frekvenci plných her na čtyři do roka, a přiložení plné hry zdůraznil nejen na obálce, ale i v úvodníku.

Prosincové (snad ne vánoční – doufám, že lednový Gamestar vyjde ještě před vánocemi) číslo obsahuje hru Kohan: Ahriman’s Gift, pokračování úspěšné a vcelku kvalitní, i když poměrně neznámé a možná i nedoceněné strategie Kohan: Immortal Sovereigns. Přestože pokračování má všechny parametry datadisku, není k jejímu hraní nutné vlastnit původní titul. Pokud jste tedy fanoušci 2D fantasy real-time strategií, máte se rozhodně na co těšit. Navíc se jedná o poměrně nový titul (v USA vyšel téměř přesně před rokem, v Evropě pak v červnu tohoto roku) a u nás se nedistribuuje, takže pro fanoušky tohoto žánru je koupě prosincového Gamestaru tou nejjednodušší množností, jak hru získat.

Po poměrně málo rozsáhlém přídělu novinek a preview (pouze 14 stran) narazíme v Gamestaru na pětistránkový příděl informací o jedné z nejočekávanějších her poslední doby Doom 3. V rozhovoru s Jarkem Kolářem, zakladatelem Pterodon Software, se dozvíme poměrně zajímavé informace z historie tvorby počítačových her u nás.

Rozsah recenzí se v Gamestaru pomalu, ale jistě zvětšuje a je to jen dobře. V prosincovém čísle zabírá 17 recenzí celých 41 stran. Je sice pravdou, že nezanedbatelnou část rozsahu každé recenze zabírají velké titulky a hlavně obrázky, přesto se stále jedná o slušnou porci informací o nových hrách. Ze 17 recenzovaných her jich 8 získalo hodnocení vyšší než 80%, včetně očekávaných pecek Age of Mythology, Hitman 2, Icewind Dale 2 nebo Need for Speed : Hot Pursuit 2. Průměrné hodnocení je 74%, překvapí snad jen recenze I.Šilera na Another War (28%).

Ani v prosincovém čísle nechybí hodnocení dabingu her kompletně lokalizovaných do češtiny, žebříčky jednotlivých žánrů dle hodnocení v Gamestaru, rubrika on-line her a tvrdošíjně zařazovaná kultura (naštěstí jen jedna stránka). Odpovědi na dopisy opět někoho pobaví, někoho rozčílí (včetně kuriózního důvodu, proč jsou otiskovány převážně kladné ohlasy – protože ty záporné jsou moc dlouhé...). Opět je nutné pochválit Lukáše Erbena a jeho HW rubriku, kromě několika novinek určitě zaujme dvojice článků na téma upgrade počítače.

V rubrice Tipy, triky, taktiky (proč se to nejmenuje Návody?) se dočkáme dokončení návodu na Neverwinter Nights a krátké tipy, prakticky doslova přeložené z německého Gamestaru, včetně všech nepřesností (např. v tipech na hru Zeus jsou rady asi toho stylu, jako kdyby bylo v návodu na kteroukoli střílečku napsáno: „zastřelte nepřítele, vyhýbejte se střelám a sbírejte munici“, navíc tip č.4 je zcela nepravdivý).

Cover CD je opět naplněno směsicí demoverzí, patchů, programů, češtin a screenshotů, tentokrát se dostalo i na trainery. Na cover CD se opět nevešly ovladače DirectX, naštěstí jsou na CD s plnou hrou (a zmínku o tom nenajdete ani v časopise, ani na obalu CD, ani v ovládacím programu CD, ale pouze v zastrčeném textovém souboru na CD v adresáři s demoverzemi). Díky tomu, že druhé CD je tentokrát obsazeno plnou hrou, je příděl materiálů poměrně chudý – je vidět, že kapacita jednoho CD již v dnešní době zdaleka nestačí. Řešením bude snad DVD, v Gamestaru se o tomto kroku pomalu začíná uvažovat (anketa na webu).

Ovládací engine převzatý z německého Gamestaru je stále stejně mizerný. Přestože se v odpovědích na dopisy zmiňuje úprava enginu ve spolupráci s českými CD mastery, žádný rozdíl ve funkčnosti jsem nepozoroval a všechny v minulých článcích zmiňované nedostatky přetrvávají. Je to škoda, neboť obsahově patří cover CD Gamestaru k těm lepším, ale mizerný engine mravenčí práci na obsahu CD znehodnocuje.

Gamestar dodržel, co slíbil, a přinesl kvalitní plnou hru. Kvalita recenzí zůstává (až na drobné výkyv) na slušné úrovni, dokonce už ubylo i sebevychloubání a přezírání, hanění a zesměšňování konkurence i čtenářů s odlišnými názory. Od příštího čísla by měl mít navíc Gamestar o 16 stran více a dotáhnout se tak se 132 stranami na Level i Score, aspoň co se rozsahu časopisu týče. Doufejme, že to není jen předvánoční tah a že počet stran zůstane zachován i do budoucna (a samozřejmě bez zvýšení ceny).

Obsah Gamestaru 46

Extra: Lock On: Modern Air Combat, Iron Storm

Téma: Doom 3

Preview: Praetorians, Cold Zero: The Last Stand

Rozhovor: Jarek Kolář (Pterodon)

Recenze PC: Age of Mythology, Hitman 2: Silent Assassin, Icewind Dale 2, Need for Speed: Hot Pursuit 2, Combat Flight Simulator 3: Battle for Europe, Stronghold: Crusader, FIFA Football 2003, Nascar Thunder 2003, Mobile Forces, Divine Divinity, Another War, Links 2003, Soldiers of Anarchy, Archangel, Conflict: Desert Storm, Aliens vs. Predator 2: Primal Hunt, Ghost Recon: Thunder Island

Dabing: Icewind Dale 2, Cultures 2, Etherlords, Simon the Sorcerer 3D

On-line: Day of Defeat 3.1, TacOps 4

Hardware: Vánoční upgrade, Jak na efektivní upgrade, Gigamax Mach4 8EXP, Microsoft Wireless Optical Desktop, Intel Celeron 2 GHz, Creative Nomad MuVo, Hercules ProphetView 920

Návody: Neverwinter Nights (3. část), Krátké tipy

Obsah CD1

Demoverze: Need for Speed: Hot Pursuit 2, James Bond 007: Nightfire, FIFA 2003, Archangel, Platoon, Robin Hood: The Legend of Sherwood

CD Star: FIFA 2003 editor

Screenshoty: Age of Mythology, Need for Speed Hot Pursuit 2, Hitman 2: Silent Assassin, Combat Flight Simulator 3

Mapy do Unreal Tournament 2003: BR - Electric Fields, CTF - Communication Array, DM - Liandri by KEP, DOM - Extortion II

Mapy do Industry Giant II: Funlevel Check!, Funlevel Explosion, Funlevel Asterix

Od čtenářů: Databáze GS (Excel), Databáze GS (Spustitelný soubor), Recenze Day of Defeat

Desktop: 007 Nightfire, Haegemonia, MechWarrior Mercenaries, Need for Speed Hot Pursuit 2, Operation Flashpoint Resistance, Platoon, Tomb Raider 6: Angel of Darkness, UT 2003

Programy: ACDSee (v5.0) v češtině, Ad-Aware (v5.83), Windows Blind (v3.41), CuteFTP (32-bit) 5.0, MP3 Doctor (5.0.4c), Ovladače ke grafickým kartám 3dfx, Grafické rozhraní Glide, Ovladače ke grafickým kartám S3

Češtiny: The Thing, Stronghold: Crusader

Trainery: Age of Mythology, Need for Speed Hot Pursuit 2, Hitman 2: Silent Assassin (trainer +7), Hitman 2: Silent Assassin (unlimited saves), Hitman 2: Silent Assassin (trainer +2), Prince of Qin (trainer +2), Prince of Qin (trainer +4), Stronghold: Crusader (trainer +27), Icewind Dale II (trainer +4)

Patche: Unreal Tournament 2003 (v2136), Hitman 2: Silent Assassin (v1.01), The Thing (v1.2), Syberia (SP2), Neverwinter Nights (v1.26), Operation Flashpoint: Resistance (v1.85)

Diskmag: Realtime 86

Obsah CD2

Plná hra: Kohan: Ahriman’s Gift

Ovladače: DirectX 8.1


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |