Co najdete v Gamestaru 49?

Změna šéfredaktora, obsahu i designu – to jsou asi největší změny, které čtenáře upoutají v březnovém čísle časopisu Gamestar. Po dlouhé době tak dochází k významnějším změnám, které by mohly víc než jen kosmeticky změnit tvář Gamestaru a vrátit jej opět na výsluní, kam kdysi patřil. Pojďme se nyní podívat, jak vypadá Gamestar s pořadovým číslem 49.
Co najdete v Gamestaru 49?

Po necelých dvou letech se mění šéfredaktor i v Gamestaru - Ivana Šilera střídá Jiří Sládek. Změny, které v Gamestaru 49 naleznete, jsou tak pravděpodobně pouze předzvěstí rozsáhlejších změn, které lze v dohledné době očekávat.

První změnu objeví notoričtí čtenáři úvodníků již v úvodníku na sedmé straně. Po dvou letech se i v Gamestaru objevil střízlivý, věcný úvodník, který má nějakou informační hodnotu a přitom nehýří vychloubáním a mazáním medu kolem huby čtenářů. Doufejme, že nový šéfredaktor splní svůj slib a bude se více řídit názory čtenářů.

Celým číslem se táhne mírná změna designu, nicméně slíbeny jsou další, rozsáhlejší změny, které by měly přispět k větší přehlednosti časopisu. Konečně byla také zrušena rubrika Hudba, která nejen podle mého názoru prostě do herního časopisu nepatří. Mírné změny doznalo také řazení rubrik v druhé polovině časopisu.

Jak už to v jarních číslech bývá, velké množství prostoru je vyhrazeno informacím o připravovaných hrách. Ano, březnové číslo Gamestaru není výjimkou – naleznete zde tři hry v rubrice Hráli jsme, čtyři hry v rubrice Preview a masivní šestistránkový článek o „brněnských“ UFO: Aftermath. Spolu s šesti stránkami Novinek a jednostránkovými rubrikami Konzole a Insider tak „předrecenzová“ část časopisu narostla na slušných 30 stran (dlužno ovšem podotknout, že na obdobný rozsah se v březnu dostaly i konkurenční časopisy).

Recenzí je v Gamestaru 49 na 34 stranách celkem 17 (v seznamu recenzí inzerovaná recenze na Trailer Park Tycoon v časopisu není), průměrné hodnocení je 70%. Jak je v českých časopisech zvykem, není hodnocení dostatečně rozvrstvené – v tomto čísle je 11 recenzovaných her hodnoceno v rozmezí 65-80% (tedy nadprůměr) a pouze díky dvěma „propadákům“ s 45% je průměrné hodnocení na rozumné hodnotě. Jen dvě hry v březnovém čísle se dostaly nad 80%, a to SimCity 4 (85%) a IGI 2: Covert Strike (84%). Hrou čísla měl být zřejmě Unreal 2, neboť kromě obrázku na obálce získal celých pět stran pro recenzi, nicméně hodnocení 80% (pravděpodobně zasloužené) tomu neodpovídá. Recenze jsou (až na výjimky) psané vcelku čtivě a kvalitně.

Nadílka recenzí není v tomto čísle příliš bohatá, aspoň částečně to nahrazuje nová rubrika Budget a již zavedená rubrika Dabing. Taktéž rubrika On-line byla poměrně slušně rozšířena. Návody (v Gamestaru tvrdošíjně nazývané „Tipy, triky, taktiky“) jsou dlouhodobě velmi kvalitní, hlavně ty přebírané z mateřského německého Gamestaru.

Cover CD je obsahově na standardní úrovni, snad jen nabídka video trailerů mohla být rozsáhlejší (přitom právě videa, přebíraná většinou z německého Gamestaru a kvalitně česky nadabovaná, jsou právě tou přidanou hodnotou, kterou se Gamestar liší od ostatních časopisů). Pouhých pět demoverzí je daň za stále se zvyšující velikost jednotlivých demoverzí – doufejme, že koketování Gamestaru s DVD (viz anketa na webu, náznaky v odpovědích na dopisy atd.) nabere rychlý obrat. Kvalitu cover CD tak sráží snad jen mizerný ovládací program a již zmíněný nedostatek místa (v tomto čísle ještě citelnější, neboť v březnu Gamestar vyšel s plnou hrou a tedy jen s jedním „demovým“ CD.

Na druhém CD je přiložena poměrně kvalitní taktická akce Tom Clancy`s Rainbow Six: Rogue Spear, druhý díl ze série her Rainbow Six z prostředí speciálních protiteroristických jednotek podle románů Toma Clancyho.

Příští měsíc vyjde jubilejní 50.číslo Gamestaru a podle všeho se mají čtenáři na co těšit. Kromě standardních dvou CD s demoverzemi, videi, patchi, mody atd. bude přiloženo ještě třetí CD s plnou hrou. V časopise jsou pak slíbené rozmanité soutěže a další bonusové materiály.


Tvář Gamestaru se pomalu, ale jistě mění. I když podle mého názoru ještě Gamestar nedosahuje kvalit „Papíkovských“ čísel, nabral časopis ten správný směr a pokud v započatém trendu vydrží, mohou se čtenáři těšit na kvalitní časopis, který bude směle konkurovat Levelu (a pokud se Score výrazně zlepší, tak i jemu). Popřejme tedy novému šéfredaktorovi hodně trpělivosti s distributory, vydavatelem, redaktory, autory i čtenáři.


Obsah Gamestaru 49

Hráli jsme: BloodRayne, Anno 1503, Legenda: Poselství Trůnu 2

Preview: UFO: Aftermath, Spellforce: The Order of Dawn, S.T.A.L.K.E.R.: Oblivion Lost, Tom Clancy’s Splinter Cell, Panzers

Recenze: Unreal 2: The Awakening, SimCity 4, IGI 2: Covert Strike, Praetorians, Platoon, DrifT: When Worlds Collide, Impossible Creatures, Racing Simulation 3, Highland Warriors, Tennis Masters Series 2003, Shadow of Destiny, Gladiators: The Galactic Circus Games, War and Peace 1796 – 1815, Treasure Planet: Battle at Procyon, Whiteout, Dino Island, Ring 2: Twilight of the Gods

Budget: Arcanum, Fallout Tactics: Brotherhood of Steel, CDRomek 23: Ferda, Rails Across America

Dabing: Codename: Outbreak, Robin Hood: Legenda Sherwoodu, Operace Flashpoint, Atlantis 3: Nový svět

On-line: Earth & Beyond Betatest, Staňte se on-line hráčem, Purge, Dark Paradise, Electronic Sport League, Vysokorychlostní kabel roku 2003

Hardware: Hlodavci s ocáskem i bez něj, AGP 8x, Athlon XP 3000+: AAMD Barton, GeForce FX vs. Radeon 9700 Pro, Jukebox Zen, Domácí kino s kvalitou THX, TechNews

Návody: SimCity 4, Runaway: A Road Adventure, The Elder Scrolls III: Tribunal, Krátké tipy

Obsah CD1

Demoverze: Enclave, Anno 1503, Sabotage, World of Outlaws, Gunner 2

Videa: Tron 2.0

CD Star: Česká liga pro FIFA 2003, FIFA 2003 realistic patch (v1.4), Hudba ze hry UFO: Aftermath, Radioactive Cheater 5.0

Od čtenářů: Databáze GS (Excel), Databáze GS CD (Excel), Databáze GS (Spustitelný soubor), Mapy pro Counter-Strike, Stronghold - zpřístupnění misí

Screenshoty: Unreal 2: The Awakening, SimCity 4, IGI 2: Covert Strike, Praetorians

Desktop: Anarchy Online: The Notum Wars, Halo, LotR: Fellowship of the Ring, Praetorians, Splinter Cell, Stalker: Oblivion Lost, Star Wars Galaxies

Programy: Burn to Brim (v2.2), CDRWin v3.9, DUP-DVD v2.1.2, Hot CPU Tester Pro v3.4.1, Clone CD v4.2.0.2, Total Commander v5.50, CPU-Z, Tarify 2000, CD Test v1.1

Češtiny: Unreal 2 : The Awakening, Zanzarah : The Hidden Portal, James Bond 007: Nightfire, Total Immersion Racing, Racing Simulation 3, Need forSpeed: Porche 2000, Medal of Honor: Spearhead patch

Trainery: Unreal 2: The Awakening +1, SimCity 4 +1, SimCity 4 +2, Platoon Unlocker, Impossible Creatures +3, Impossible Creatures Unlocker, Highland Warriors Unlocker

Patche: Unreal Tournament 2003 v2186, SimCity 4 v1.0.242.0, Arx Fatalis v1.16a

Utility: DirectX 8.1 Win95/98/ME

Diskmag: Realtime 89

Obsah CD2

Plná hra: Tom Clancys Rainbow Six: Rogue Spear

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A