Co najdete v Levelu 1/2002?

Všichni čtenáři Levelu netrpělivě čekali na lednové číslo. Budou změny, které byly dopředu avizovány, k lepšímu nebo k horšímu? Stane se z Levelu jednička mezi časopisy o počítačových hrách u nás nebo naopak upadne do průměru?
Co najdete v Levelu 1/2002?
Všichni čtenáři Levelu netrpělivě čekali na lednové číslo. Budou změny, které byly dopředu avizovány, k lepšímu nebo k horšímu? Stane se z Levelu jednička mezi časopisy o počítačových hrách u nás nebo naopak upadne do průměru?

Jak jistě tušíte, na otázky položené v podtitulku článku vám neodpovím, a to z jednoho prostého důvodu: jedno číslo je příliš krátká doba na to, aby se změny daly rozumně zhodnotit. Navíc některé změny ještě nejsou dotaženy a v dalších číslech se ještě leccos změní. Rozhodně však můžeme zhodnotit směr, kterým se Level ubírá.

První, co asi každému čtenáři padne do oka, je změna grafického vzhledu. Level byl vždy trochu avantgardní, co se grafiky týče, a nová verze Levelu (nazvaná příznačně v2) to jen potvrzuje. Na první pohled zaregistrujete velké množství obrázků – skoro by se až zdálo, že se Level nechal inspirovat Gamestarem, kde se podíl obrázků také rapidně zvýšil. Navíc jsou obrázky až k okrajům stránky, což je dále opticky zvětšuje. Experimenty s různými fonty, velikostmi písma a barvami v nadpisech trvají, stejně jako nestejně široké sloupce, nepravidelně umisťované linky mezi sloupci atd. Celkový dojem z grafických změn je rozporuplný. Kritici grafického vzhledu Levelu budou mít nadále zásobu argumentů (proti), stejně tak jako fanatičtí příznivci (pro). Každopádně se mi nelíbí umisťování titulků do obrázků – název článku je pak nevýrazný (o podtitulcích nemluvě – ty někdy skoro ani nejsou vidět), což rozhodně nepřispívá k přehlednosti. Stránku 42 můžeme brát jako píseček, který byl grafikům poskytnut, aby se měli kde vyřádit a ve zbytku časopisu se chovali aspoň trochu umírněně – pokud zůstane pouze u jedné stránky, nemám důvod si stěžovat.

Dobrý časopis ale dělá především obsah a teprve v druhé rovině forma (i když mnoho lidí se na to dívá přesně naopak). Je nutno konstatovat, že z tohoto hlediska se nic zásadního nezměnilo. Asi je to dobře, neboť Level si za uplynulých sedm let našel svou parketu a své čtenáře, víceméně se drží nastolené koncepce a neprovádí žádná divoká salta a kotrmelce.

Samozřejmě několik drobných změn najdete i zde. Zrušení rubriky Konzole bylo oznámeno i zrealizováni již dříve, v lednovém čísle přibyla rubrika On-line novinek. Osobně si myslím, že nebylo nutné ji vyčleňovat z novinek „off-line“, už proto, že oba dva světy pomalu, ale jistě splývají. Jako krok zpět ovšem hodnotím zařazení rubriky Mobilní komunikace – podle mého názoru je to další téma, které do časopisu o hrách nepatří (aspoň ne do té doby, než budou hry na mobilech tak rozšířené a propracované, aby stálo za to o tom psát). Takto časopisy o hrách pouze dublují informace patřící do jiných časopisů, což znamená, že buďto budou články přebírat (a nebohý čtenář je bude číst dvakrát), nebo je redaktoři budou sami psát (a dopadne to stejně jako s články o SW, hudbě, filmu atd.).

Při detailním prohlížení zaregistrujete např. změnu formátu hodnotících tabulek. Doplněné informace jsou jistě zajímavé, přivítal bych ale spíše vložené rámečky s informacemi o hře z jiných pohledů – historie žánru či herní série, informace o vývojářské společnosti či klíčovém designerovi, rozsáhlejší a detailnější srovnání s jinými tituly atd. Celkový verdikt je uveden hned ve dvou podobách – číselné a grafické, přesto je ale hodnocení méně přehledné než dříve.

K přehlednosti rozhodně nepřispívají ani čísla stránek umístěná nahoře (většina čtenářů je hledá dole), navíc někdy skoro neviditelná kvůli obrázkům či podivným grafickým ornamentům (např. na str. 26-31). Na druhou stranu je ovšem nutno pochválit, že nyní již mají všechny či téměř všechny stránky své číslo – v minulých Levelech bylo občas i několik stran za sebou, kde jste číslo stránky hledali marně...

Obálka i rozsáhlé téma v lednovém čísle by mohly svádět k dojmu, že se Level chce svézt na vlně popularity, kterou vyvolalo uvedení prvního dílu filmu Pán prstenů do kin. Naštěstí se nekoná pouze papouškování faktů uvedených v jiných časopisech či obsáhlé líčení vlastních pocitů z premiéry, lze se zde dočíst mnoho zajímavých informací z příbuzných oblastí – hlavně o počítačových, karetních a stolních hrách na motivy knižní předlohy. I když bylo tomuto tématu věnováno včetně obálky celkem 13 stran, většina čtenářů toho nemusí litovat.

Za zmínku stojí ještě mírně předělaná a rozšířená rubrika Návodů, tradičně rozsáhlá a kvalitní nadílka informací o HW i vcelku kvalitní plná hra Imperium Galactica, nacházející se na CD2 a 3. Zajímavým počinem je i pokus o přehled nejočekávanějších her pro rok 2002, doplněný trailery či aspoň obrázky umístěnými na CD. Také umístění podrobného návodu na Baldur´s Gate 2: Throne of Bhaal (stručný je v tištěné formě v časopise) je zajímavý počin, rozhodně hodný následování.

Co ovšem poněkud zaostává, je CD příloha. Obsah je víceméně stále stejný, chybí zpestření v podobě tematických kolekcí.

Nakonec ještě několik telegrafických faktů:

  • CD má konečně zvýšenou kapacitu (667 MB)
  • databáze starších čísel je zoufale neaktuální (11/2001)
  • DirectX 8.1 na CD je pouze anglický a nyní navíc jen pro Win 9.x
  • některé trailery nejdou přehrát ani s nainstalovaným kodekem DivX (zkoušeno na několika konfiguracích)
  • některé obrázky u recenzí neodpovídají recenzovanému titulu – např. jeden z obrázků u recenze na Loco Comotion je ve skutečnosti z jiné hry stejného jména
  • druhé úterý jako termín vydání se zřejmě zrušilo, i v únoru vyjde Level jinak (druhý pátek)
Závěrem nutno konstatovat, že provedené změny jsou náznakem světlejších zítřků, redakce však nesmí usnout na vavřínech (jsou –li vůbec nějaké) a nadále časopis rozvíjet tím správným směrem (tj. tak, jak si přejí čtenáři). Jedině tak si může Level uchovat a dále upevnit své postavení na našem trhu.

Obsah Levelu 1/2002
Téma: 19 nejočekávanějších her pro rok 2002, Pán prstenů

Preview: Imperium Galactica 3: Genesis, Medielval: Total War, Beachlife, Farwest, Speedball Arena, Necromania: Trap of Darkness

Recenze: Etherlords, Rayman M, Wiggles: The Myth of Fenris, Moto Racer 3, S.W.I.N.E., Battle Realms, Loco Commmotion, Kdo chce bít milionáře?, Rally Championship Xtreme, Battlecruiser Millenium, Sub Command, Europa Universalis 2, Incredible Machine: Even More Contraptions, The Shadow of Zorro

Návody: Aleins vs. Predator 2, Return to Castle Wolfenstein, Baldur´s Gate 2: Throne of Bhaal

Hardware, software: Počítače bez monitoru, DDR čipsety, Cyberfort, Celeron 1200, ATI Radeon 8500/7500, Koupit či nekoupit mobil?, Nokia 5510

Obsah CD1

Dema: Battle Realms, Etherlords, Jets`n`Guns, Mall Tycoon, Penguins Puzzle, Serious Sam 2, Trainz

Trailery: Age of Mythology, Breed, C&C Renegate, Duke Nukem Forever, Dungeon Siege, Mafia, Medal of Honor, Morrowind, Warcraft 3

Extra: Databáze starších čísel, podrobný návod k Baldur´s Gate 2: Throne of Bhaal, UHS Reader 4.5, Seck 4.0, návody

Novinky: Atma, Cold Zero, Gooka 2, Hotel Tycoon, Imperium Galactica 3, Last Ninja, Pet Racer, Sudden Strike 2, Vivisector

Shareware: BulletProof 2.40, CD Catalogizer, GeForce Tweak 3.1.1, MS Messenger, Trillian 0.71, WinAmp 2.78, XPAntiSpy

Updaty: Civilization 3 v1.16f, Etherlords v1.03, Flashpoint CZ v1.4, Wizardry 8 release 23.12.2001

Ovladače: DirectX 8.1 eng Win9x, Scitech Display Doctor 6.53, DivX 4.12, VIA 4in1 4.37V, VIA Latency patch, VDM Sound 2.04 WinNT/2000/XP

Obsah CD2 a CD3
Plná hra: Imperium Galactica

Pro debatu nad kvalitou tištěných herních magazínů můžete využít i naše diskusní fórum.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |