Co najdete v Levelu 10/2001?

Jako poslední přichází se svou troškou do mlýna Level. Ano, již tradičně druhé úterý v měsíci můžete na stáncích najít nejnovější číslo časopisu Level, „prestižního magazínu počítačových her“, jak zní jeho podtitul. Pojďme se podívat, co v říjnovém čísle najdeme zajímavého.
Jako poslední přichází se svou troškou do mlýna Level. Ano, již tradičně druhé úterý v měsíci můžete na stáncích najít nejnovější číslo časopisu Level, „prestižního magazínu počítačových her“, jak zní jeho podtitul. Pojďme se podívat, co v říjnovém čísle najdeme zajímavého.

Uvozovky v perexu jsou na místě – to, jestli je nějaký časopis prestižní nebo ne, rozhodně neurčuje vydavatel tím, že to napíše na obálku, ale spíše čtenáři. Co tedy dělá Level pro to, aby si mezi čtenáři získal (či udržel) prestiž?

Většina čtenářů (samozřejmě kromě předplatitelů a fanatických fanoušků Levelu) si říjnové číslo koupí především kvůli plné hře. Přiložený Might & Magic 7 společně s českým překladem je opravdu asi to největší lákadlo a jen potvrzuje fakt, že Level je v kategorii plných her (a pokud možno ještě v češtině) stále nejlepší – připomeňme oba díly Falloutu, HoMM 2, KKND 2, Unreal nebo přesně před rokem vydaný Might & Magic 6.

Fanouškům virtuálního létání určitě udělá radost rozsáhlé (12 stran) téma věnované civilním leteckým simulátorům – zajímavé je, že pod tímto článkem není nikdo podepsán (resp. jméno autora jsem nikde nenašel). Naopak fanoušky (a fanynky) Michala Rybky musím zklamat – z tradičně velkého množství článků o HW je podepsán pouze pod zajímavou čtyřstránkovou úvahou na téma konzole a PC.

Zajímavé informace se tentokrát dočtete i v editorialu – jak zmínka o změnách (časopisu, CD i internetové stránky) plánovaných na začátek příštího roku, tak postěžování si na to, že i Level se neprodává tak, jak vydavatel očekává, a tudíž se bude rušit rubrika Videohry a také prodej časopisu bez CD (možnost předplatit si Level bez CD naštěstí zatím zůstává).

Nové číslo Levelu se od předchozích nijak zvlášť neliší ani po obsahové, ani po grafické stránce. V Levelu stále najdete nezanedbatelnou část časopisu věnovanou konzolím, také rubrika HW je poměrně rozsáhlá. Je na čtenářích, jestli se jim takový koncept líbí či ne – na můj vkus je zde méně informací o hrách pro PC, než by mohlo být. Překvapí velký rozsah rubriky Interview – celkem pět dvoustránkových článků přináší trošku jiný pohled na hry, než jen klasické novinka – preview – demo – recenze.

I po grafické stránce zůstává Level již několik let svůj – někým zatracovaný, někým do nebes vynášený design má aspoň jednu výhodu – nemění se a je lehce rozeznatelný. I zde se samozřejmě najdou prohřešky proti typografickým pravidlům (především nečitelné titulky kvůli spojování slov, nestejné šířky sloupců, časté střídání použitých fontů v titulcích atd.), celkově však grafické podání působí kompaktně a zajímavě.

Pojďme se nyní podrobněji podívat na jednotlivé rubriky:

Obálka: Poněkud nevýrazná a nepřehledná. Informace o plné hře není moc viditelná, ostatní texty (např. seznam recenzí) ještě méně. Kdybych měl soudit pouze podle obálky, určitě si Level nekoupím…

Obsah: Ze dvou stran zabírá skutečný obsah pouze půl strany, zbytek zabraly názory členů redakce a stručný popis čtyř (dle redakce) nosných článků čísla. Minimálně názory zrušit – nevěřím, že to někdo čte…

Dopisy čtenářů: Na celých pěti stranách. Redakce zřejmě vybírá delší dopisy, neboť se jich vešlo pouze deset. Pochválit lze přehledné členění, je na první pohled poznat, kde dopis začíná a končí a co je odpověď redakce. Pokud dopisy čtete, asi oceníte i relativně vstřícný postoj k čtenářům.

Téma: Výborný a rozsáhlý článek o civilních leteckých simulátorech, především o MS Flight Simulatoru – škoda jen, že se autor nepodepsal… Na můj vkus trochu moc obrázků, ale informační hodnota je i tak vysoká. Doufám, že redakce podobným způsobem zpracuje i další témata.

Novinky: Vcelku přehledné, s možná až příliš velkým počtem obrázků (i když je fakt, že mnohdy jeden obrázek napoví víc než dlouhé vypravování), včetně pěkně zpracované sekce on-line novinek.

Interview: Opravdu slušný příděl informací o pěti vývojářských týmech a jejich připravovaných hrách. Vcelku zajímavé čtení, rubrika rozhodně patří ke kladům koncepce Levelu.

Preview: Slušné, překvapivě ne moc rozsáhlé (4 preview na 6 stranách), přesto docela čtivé.

Recenze: Tradičně menší rozsah (pouze 10 recenzí na 20 stranách), kvalita je vcelku slušná. Je vidět, že redakce preferuje kvalitu před kvantitou – nenajdete zde žádné čtvrt- či půlstránkové recenze podprůměrných titulů. Průměrné hodnocení je v tomto čísle 67,5%, což je vcelku odpovídající. Přestože v Levelu je hodnocení odstupňované po jednom procentu, pouze tři hry mají hodnocení, které neodpovídá pětiprocentní škále. Podle mého názoru je jednoprocentní rozlišení příliš jemné – vždyť jak poznáte, jestli má hra dostat 68% či 69%? Rozumná je zřejmě škála pětiprocentní.

Návody: Dokončení návodu na Anachronox. Škoda, že návodů není více…

Téma: Vcelku zajímavý článek o minulosti, přítomnosti a především budoucnosti konzolí a jejich vztahu k herním PC.

Hardware: Především velká porce HW novinek a popisů nových produktů. Srovnávací recenze je jen jedna, krátká a navíc převzatá z Internetu.

Hudba, film: Nechci polemizovat o úrovni článků v těchto rubrikách, ale podle mého názoru takové rubriky do časopisu o počítačových hrách prostě nepatří. Spousta čtenářů je nečte a raději by přivítala více informací o hrách samotných.

Videohry: Kdo to vůbec čte? Možná ti, co mají jak PC, tak nějakou konzoli, ale kolik takových čtenářů je? Ostatní si spíš koupí specializovaný časopis. Rozhodnutí zrušit tuto rubriku (aspoň v tomto rozsahu) rozhodně vítám.

Obsah CD: Poměrně pěkně provedený obsah CD1. Pár rad do začátku pro plnou hru Might & Magic 7 rozhodně potěší.

CD1: Obsahově průměrné, provedením standardní. Poměrně malé množství dem (8) je daň za stále zvětšující se objemy jednotlivých dem (celkově zabírají na CD 525 MB) a omezenou kapacitu CD. Rozhodně potěší databáze starších čísel Levelu a hlavně možnost odinstalování dem, a to dokonce i z minulých CD. Najdete zde také český update pro plnou hru Might & Magic 7

CD2: Tady myslím není třeba komentáře – sedmý díl dnes již kultovní hry vás určitě bude bavit nejméně tak dlouho, jako díl šestý, který nám Level (i s češtinou) přinesl před rokem. No a pokud nemáte dungeony příliš v lásce, nezbývá vám než počkat si na další měsíc…

Co říci závěrem? Poslední číslo Levelu nijak nepřekvapilo, nevybočuje z řady předchozích čísel ani na jednu, ani na druhou stranu. Pro fanoušky určitě dobrá zpráva, pro ostatní jen potvrzení faktu, že v současné době není na poli českých herních časopisů vyložený favorit ani outsider a záleží jen na vkusu čtenáře, který titul si vybere.

Obsah Levelu 10/2001:
Téma: 25 let civilního virtuálního létání; Konzole, PC a lidé

Interview: World of Warcraft, Medal of Honor: Allied Assault, Westwood Studios, Fighting Legend, Unknown Identity

Preview: Poslel smrti, Calhalla Chronicles, Call of the Cthulhu, Etherlords

Recenze - PC: Evil Twin: Cyprien’s Chronicles, Commandos 2: Men of Courage, Deer Avenger 4, Zax: The Alien Hunter, Magic & Mayhem 2: The Art of Magic, Planet of the Apes, Mystery of the Druids, Trade Empires, Cycling Manager, C&C Red Alert 2: Yuri’s Revenge

Návody: Anachronox (dokončení)

Hardware: Noví brouci do našich mašinek, Ve jménu Logitech, Do noty nám hraje Audigy!, Techno Fetish

Recenze - videohry: Time Crisis 2, Resident Evil CODE: Veronica X, This Is Football 2002, Tom & Jerry in Mouse Attack, Tomb Raider: Curse of the Sword, Mario Kart Super Circuit

Obsah CD1
Dema: Art of Magic, Codename Outbreak, Exploman, Championship Manager 2001-2002, Max Payne, Stronghold, The Nations, Trade Empires

Video: Fellowship of the Ring (ukázka z filmu)

Extra: Databáze Levelu, addony pro Flight Simulator, Might & Magic 7 CZ, rozhovory

Shareware: ACDSee32 4.0, Clone CD 3.0.9.1, Gnotella, WinRAR 2.90 beta 4

Updaty: Arcanum 1.0.7.0, DragonRiders v4, Desperados 1.01, Startopia 1.0.1

Ovladače: DirectX 8.0 (eng), Detonator 21.81 pro Win2k/XP i Win9x

Obsah CD2+3
Plná hra: Might & Magic 7
Diskuze (4) Další článek: Alone in the Dark 4 pro PlayStation 2 je venku!

Témata článku: , , ,