Co najdete v Levelu 11/2002?

Druhý pátek v měsíci je zde a s ním i listopadový Level, podle nového číslování se jedná o číslo 94. Čtenáři se opět mohou radovat z nabušeného časopisu i CD/DVD přílohy a těšit se v příštím roce na jedno číslo Levelu navíc. Určité změny byly provedeny také v systému předplatného. Pojďme se tedy podívat, co v jedenáctém čísle Levelu najdete zajímavého.
Co najdete v Levelu 11/2002?

Level se jako jediný z herních časopisů vyhýbá výkyvům ve vycházení, neomezuje přikládání plných her, naopak láká své čtenáře několika variantami. A tak i v listopadu je možné zakoupit časopis se dvěma CD (a samozřejmě s plnou hrou) za 179 Kč, časopis s DVD přílohou za 219 Kč a mini formát bez CD za (sice zvýšených, ale přesto ucházejících) 34,50 Kč.

V úvodníku se dočtete a na stránce s předplatným si potvrdíte, že od příštího roku bude vycházet Level 13x za rok. Je to vcelku pochopitelný krok, neboť předvánoční vlna nových her je rok od roku větší a v listopadu či prosinci má časopis dost materiálu na několik čísel.

Už od minulého měsíce se také změnilo číslování Levelu. Po vzoru Score i Gamestaru také Level přešel na číslování podle pořadového čísla výtisku. Listopadový Level má tedy číslo 94. Podle tvrzení šéfredaktora (který odpovídá „hnidopychům“ [autentický výraz z úvodníku]), to prý není proto, aby Level upozornil na blížící se sté číslo, ale právě kvůli 13 číslům časopisu za rok. Tento argument není příliš silný (klidně se může třinácté číslo označovat jako vánoční speciál či 13/2003 atd.), rozhodně aspoň z části za tímto rozhodnutí stojí snaha zvýraznit blížící se jubileum (i když pokud mne paměť neklame, dvě čísla Levelu nikdy nevyšla).

Konečně se dostalo i na předplatitele, kteří měli zájem o DVD přílohu. Dosud museli mít objednané předplatné s CD a každý měsíc chodit na poštu a složenkou doplácet rozdíl ceny CD a DVD. Je sice pravdou, že pak měli obě CD jaksi navíc zdarma, nemalý peníz však zaplatili na poštovném (jak Levelu, tak poště) a DVD často chodilo se zpožděním (mně např. říjnové DVD přišlo až včera, tj. s měsíčním zpožděním, přestože jsem složenku platil v ten den, kdy říjnový Level vyšel). Nově tedy mají čtenáři možnost předplatit si Level s DVD, předplatné časopisu s CD i bez CD samozřejmě zůstává. Škoda jen, že stále není možné předplatit si Level v mini formátu...

Listopadovému číslu vévodí připravovaný Doom 3 (jak na obálce, tak šestistránkové hutné preview). Díky předvánočnímu boomu je také zbytek časopisu napěchován informacemi o připravovaných či již vydaných hrách. Rubrika Novinky se slušně zpestřila , díky různým vloženým rámečkům a různobarevnému pozadí je však dost nepřehledná. Kromě Dooma 3 se šest dalších her dočkalo obsáhlého preview.

Příznivci rozhovorů si tentokrát přijdou na své. Listopadový Level obsahuje rozhovor s Andrejem Anastasovem a Janem Eislerem, nestory české herní scény, redaktory legendárního Excaliburu (budiž mu země lehká) a zakladateli Score, a povídání s legendárním vývojářem Peterem Molyneuxem.

Recenzí je tentokrát na 28 stranách celkem 15, průměrné hodnocení je překvapivě nízké – 67%. Je to zřejmě tím, že jsou recenzovány i podprůměrné či vyložené slabé hry (Bikini Karate Babes se 40% a hlavně Sniper s pouhými 10%), průměrným titulům je navíc věnováno pouze půl strany. Sedm her obdrželo hodnocení mezi 80 a 90%, stříbrnou hvězdu získaly tituly FIFA Football 2003, Unreal Tournament 2003, Hitman 2, NOLF 2 a RollerCoaster Tycoon 2 (zajímavé, že se jedná vesměs o pokračování úspěšných titulů). Recenze jsou psány vcelku kvalitně a čtivě, žádný autor nepíše vyloženě slabě, i když na druhou stranu žádný (snad s výjimkou Michala Rybky) nijak zvlášť nevyčnívá. Stále přetrvává (zlo)zvyk umisťovat k recenzím obrovské obrázky, takže textových informací o hře bývá občas poskrovnu. Recenze doplňuje dvoustrana věnovaná zlevněným titulům, trochu mi však uniká systém výběru do této rubriky – zlevněných her je určitě mnohem více, mnohdy se navíc jedná o zajímavější a kvalitnější tituly.

Po delší době se v Levelu objevily opět návody. Bohužel, nenajdeme zde pokračování či dokončení návodu na Neverwinter Nights ze srpnového čísla. Zatímco v „návodu“ na NHL 2003 se dozvíme spoustu tipů a triků, jak si vychutnat hru na maximum, v tipech na budovatelskou strategii Emperor: Rise of the Middle Kingdom se hráč dozví pouze to, co je v manuálu, a obecné rady, které jsou všem hráčům předešlých her (Caesar 3, Pharaoh, Zeus) dávno známé.

Rubrika Hardware je tentokrát mírně zmenšená, kromě novinek ze světa HW a mobilů zaujme pokračování seriálu Optimalizace systému. Reportáž z Invexu je věnována profesionálním hráčům. Kromě obligátní kultury a dopisů čtenářů se v časopise setkáme s rubrikou Herní menu (zajímavý přehled kvalitních her za poslední období) a znovuobrozenou rubrikou Klasika, která je tentokrát věnována freewarové strategii Steel Panthers World at War, která je umístěna na přiloženém DVD.

CD/DVD příloha je opět bohatě zaplněna. Díky stále se zvětšujícímu rozsahu demoverzí přestala kapacita CD již dávno stačit a přechod na DVD je v současné době nejrozumnější krok (jak také uvádí redakce v odpovědi na jeden čtenářský dopis). Rozsáhlá kapacita DVD je využita i na pěknou sbírku trailerů z připravovaných her, rozsáhlé sady patchů, ovladačů a užitečných sharewarových programů. Na CD se toho dá umístit samozřejmě mnohem méně a odpovědný redaktor musí mít asi dost práce s rozhodováním, co na CD umístit.

Ovládací program se nezměnil, takže stále přetrvávají drobné chybky v ovládání (např. scrolování) či zobrazení. Také popisky na obalu CD/DVD a seznam v časopise neodpovídají přesně obsahu CD/DVD, což je zřejmě důsledek měnícího se obsahu (a s přihlédnutím k počtu materiálů na DVD pochopitelné a omluvitelné).

Na druhém CD (a samozřejmě na DVD) obdrží čtenáři akční adventuru Legacy of Kain: Soul Reaver, včetně patche 1.2 a manuálu ve formátu PDF. Tato hra s upíří tématikou slavila úspěchy již v roce svého vydání (1999), a to na platformách PC, Playstation a Dreamcast, a navázala tak na svého nepřímého předchůdce, hry Legacy of Kain: Blood Omen z roku 1996. Koncem minulého roku se pak dočkala ještě o něco lepšího pokračování Legacy of Kain: Soul Reaver 2 (pro úplnost dodejme, že letos v březnu vyšlo i Legacy of Kain: Blood Omen 2). Všechny tyto hry vynikají především výborným příběhem a skvělou atmosférou, prošpikovanou navíc množstvím soubojů a troškou logických hádanek (dalo by se říct, že je to takový Tomb Raider v upírském prostředí).

Level stále dokazuje, že v současné době zřejmě nemá na českém trhu konkurenci. Třináct čísel do roka, slušné recenze, kvalitní plná hra (příští měsíc to bude Team Factor), mini formát, DVD příloha – to vše čtenář dozajista ocení. Pochválit musíme i to, že si Level na nic nehraje, nepůsobí podbízivě a nepřechvaluje se (dobré zboží se chválí samo). Podle mého názoru je to v dnešní době nejlepší časopis o PC hrách u nás, přitom je vhodný jak pro mladé či začínající hráče, tak pro zkušené „pařany“. Pokud se Levelu podaří i v příštích letech udržet laťku kvality takto vysoko, nemusí mít z budoucnosti žádné obavy.

Obsah Levelu 11/2002

Novinky: The Movies, Post Mortem, XIII, Will Rock, Panzers, They Came Fro mHollywood, Rise of Nations, Ze světa

Preview: Gothic 2, Devastation, Inquisition, Warrior Kings: Battles, Iron Storm, Ghost Master

Rozhovor: Andrej Anastasov + Jan Eisler, Peter Molyneux

Recenze: FIFA Football 2003, Unreal Tournament 2003, Hitman 2: Silent Assassin, Need for Speed: Hot Pursuit 2, No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.’s Way, Stronghold Crusader, Sniper: Path of Vengeance, Project Nomads, RollerCoaster Tycoon 2, Bikini Karate Babes, The Sims Unleashed, Monopoly 3, Red Shark, Gast, Zelenhgorm – Episode 1: The Great Ship

Budgety: Pcak 4 (Gooka, Hovniválové, Expendable), Heroes of Might & Magic 3, Jazz Jackrabbit 2, Tzar: Břemeno koruny

Návody: Jak si zahrát NHL 2003, Emperor: Rise of the Middle Kingdom - tipy

Hardware: HW novinky, Logitech MX500, Logitech Freedom 2.4, Afreey PDV-2000, ASUS P4B533-V, Optimalizace systému

Mobily: Siemens MT50, Fone Data Suite

Téma: Doom 3, Profesionální hráči na Invexu

Klasika: Steel Panthers World at War 7.1

Komentář: Fantasy – království nejistoty

Plakát: FIFA Football 2003, No One Lives Forever 2

Obsah CD 1

Demoverze: FIFA 2003, NFS Hot Pursuit 2, Pontifex II, Project Nomads, Robin Hood, Troll

Videa: Bikini Karate Babes, Blitzkrieg, Hitman 2 TV, NOLF 2, Runway trailer #2, Silent Hill 2

Obrázky: Indy & Emperor`s Tomb, Etherlords 2, Ghost Master, Harry Potter 2, Hearts of Iron, Chicken Shoot, Icewind Dale 2 CZ, Inquisition, KnightShift, Panzers, Paradise Cracked, Purge Online, Starwars: Galaxies, The Boss: La Cosa Nostra, The Movies, They Came From Hollywood, Tomb Raider 6: Angel of Darkness, Tribunal, War & Peace

Extra: Databáze starších čísel, RadioActive Cheater, Age of Mythology Windows Blinds, Age of Mythology Media Player 7 Skin, Age of Mythology Media Player 8 Skin, FIFA 2003 demo raptor, Hitman MP3 sountrack, Polda 3 čára, Shoot in the Dark

Diskmag: Bazooka 50

Od čtenářů: Alien Attack, Bumber, CCA 2, Control Player 4, Control Player 5, Červíci, Elektra 2, Elektra 3, Explosive, FIFA 98 CZ liga, Freeze 9, Harry Potter-test, CHG-ZABS sorry, Jazzy Monger 2, Komikszone, Milionář, Offline News 003, Shadow 18, SpaceWars, Spaike, Spider 3, Starcraft maps, Subtitles Wizard, Star Wars: Galactic Battlegrounds mapa, Total Game 4, Trotlík, Vtipy od A do Z 6, X-Mas Kenny, Zamster002, Zastřel Squalla

Shareware: ACDSee v5, BulletProof FTP v2.42, Download Manager v3.08, FlashFXP v2, HyperSnap v5 beta 9, MicroAngelo v5.56, MP3 CD Convertor v4, Nok2Phone, Total Commander v5.50, Tweak All v3, WinAmp v3 build490, WinRar v3.10 beta 2, WinZip v8.1 SP1

Updaty: Another War CZ v2.48, NOLF 2 v1.1, Polda 4 grafika, Soul Reaver v1.2, Warcraft 3 v1.3

Ovladače: DirectX 8.1b Eng Windows 98 & ME, DirectX 8.1b Eng Windows 2000, DivX 5.02 kodek
Obsah CD2

Plná hra: Legacy of Kain: Soul Reaver, Soul Reaver manuál

Obsah DVD

Vše, co je na CD (s výjimkou demoverze Project Nomads) a dále:

Demoverze: 007: Nightfire, Age of Mythology, Archangel, Bomberfun, Dirty Track Racing 2, Emergency 2, G.I. Combat, Gladiators, Hegemonia, Legenda, Lord of the Rings: Fellowship of the Ring, Mafia, Platoon

Videa: Aquanox 2, Asheron`s Call 2, BloodRayne, Chrome, Crashday, Dredd vs Death, Dvě Věže – film, Highland Warrior, Horizons, Lineage 2, Platoon, Post mortem, Postal 2, Simcity 4, Starcraft Ghost (PS2), Sniper, Splinter Cell, Two Towers (PS2), Ultimate Trainz

Shareware: QuickTime v6.02

Updaty: America`s Army v1.21-v1.30, Divine Divinity v1.11, UT 2003 v2136

Ovladače: ATI Catalyst 2.3 Windows 2000, ATI Catalyst 2.3 Windows XP, ATI Catalyst 2.3 Windows ME, ATI Control Panel 6.13.10.3027, ATI Hydravision Windows XP & 2000 & ME, FreeDVD kodek, Matrox Parhelia 1.02.00, nVidia Detonators 30.82 Windows 2000 & XP, nVidia Detonators 30.82 Windows 9x & ME, nVidia Detonators 40.72beta Windows 2000 & XP, SB Audigy 27.08.2002 Windows 2000 & XP, VobSub 2.18, VIA 4in1 4.43v

Extra: Windows XP Service Pack 1

Od čtenářů: Shoot in the Dark

Plná hra: Steel Panthers World at War 7.1

Video část DVD: Mistrovství ČR ve hrách a kvalifikace na WCG, Exhibice vicemistra světa v jízdy na trialovém kole + Evils Parsley, Mystic Cup – mistrovství ČR ve skateboardingu


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 16 N/A
Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dolarů, Series S za 299 dolarů

Microsoft oficiálně: Xbox Series X bude za 499 dol…

Tak to máme černé na bílém.

8.  9.  2020 | | 3 N/A