Co najdete v Levelu 12/2001?

Předvánoční čas, velká porce recenzí, výborná plná hra a lákavý obsah tématického článku. Co víc si mohou čtenáři Levelu přát? Možná to, aby se připravované zdražení více než kompenzovalo vítanými změnami v koncepci časopisu, které se od příště chystají. Pojďme se zle podívat, co najdeme zajímavého v prosincovém čísle Levelu.
Předvánoční čas, velká porce recenzí, výborná plná hra a lákavý obsah tématického článku. Co víc si mohou čtenáři Levelu přát? Možná to, aby se připravované zdražení více než kompenzovalo vítanými změnami v koncepci časopisu, které se od příště chystají. Pojďme se zle podívat, co najdeme zajímavého v prosincovém čísle Levelu.

Level nepodlehl vánočnímu šílenství a nezměnil termín vydání ani počet výtisků během roku. Jako již tradičně každé druhé úterý v měsíci se časopis objevil na stáncích (mimo Prahu ale většinou ve středu) a o několik dní později i ve schránkách předplatitelů. Také lednové číslo nebude oproti obvyklému termínu příliš zpožděno – pokud vyjde včas, tak jen o tři dny. Redaktorům tak mnoho volných chvil na konci roku nezbude...

Pojďme se nyní podrobněji podívat na jednotlivé rubriky:

Obálka: Po mizérii v minulém čísle konečně celkem pěkná obálka. Jak se dalo čekat, nedostal se na obálku obrázek z žádné recenzované hry, ačkoli kvalitních titulů se nabízí hned několik. Upoutávka na tématický článek Hry a erotika je naštěstí vkusná, obálka celkově působí přehledným a uspořádaným dojmem.

Editorial: dovolím si pouze malou připomínku k prodeji Levelu bez CD. Podle mého názoru není zvýšený zájem o listopadový výtisk bez CD zapříčiněn nějakou nostalgií či nečtením úvodníků, ale prostým faktem, že v minulém čísle nebyla jako plná hra přiložena žádná pecka, a tak logicky větší počet čtenářů má zájem o koupi časopisu bez CD.

Obsah: Bez komentáře.

Dopisy čtenářů: Na čtyřech stránkách, na české poměry překvapivě slušné a vstřícné odpovědi redakce, jmenovitě Michala Rybky.

Téma: Byl jsem zvědav, jak se autor vypořádá s poněkud kontroverzním tématem – spojení počítačových her a erotiky. Můžeme Level pochválit, že takový článek vůbec vznikl, bohužel trpí řadou nešvarů dobře známých téměř ze všech tématických článků v našich časopisech. Pomiňme to, že se autor zapomněl podepsat a že neuvedl zdroje, ze kterých čerpal (i když v článku občas nějaký odkaz najdeme), přenesme se přes bezúčelné zařazení erotických fotografií v úvodu článku, které samozřejmě nemají s počítačovými hrami nic společného, a soustřeďme se blíže na obsah. Téma erotiky v počítačových hrách je probráno jen okrajově, také výčet her s erotickými prvky není úplný ani dostatečně reprezentativní. Vložený článek o dějinách sexu pak působí přímo trapně.

Novinky: Přehledné, s rozumným poměrem textu a obrázků, včetně pěkně zpracované sekce on-line novinek. Potěší také kalendář předpokládaných vydání připravovaných her.

Preview: Pěkné, značně rozsáhlé, včetně rozhovoru s grafikem firmy Zima Software o připravovaném titulu Polda 4..

Recenze: Vánoční boom se odráží i na rozsahu této rubriky. Celých 19 recenzí na 40 stranách rozhodně potěší každého čtenáře. Malý rozptyl hodnocení se projevuje i zde, celkem 12 her obdrželo hodnocení mezi 79 a 91%. Průměrné hodnocení je 78%, styl hodnocení zůstává již několik čísel stejný – velké množství titulů hodnocených poměrně vysoko a k tomu pár her s nízkým hodnocením, které průměr posouvají k přijatelným hodnotám. I v tomto čísle jsou podprůměrné hry hodnoceny kolem 60% a mizerné kolem 40%, což značně devalvuje hodnocení jako takové. Na druhou stranu se musím zastavit např. nad hodnocením Wizardry 8 – celá recenze je jedna velká oslavná óda, prakticky není zmíněn žádný zápor, přesto titul obdržel jen 85%, stejně jako 4 jiné hry (a další 4 hry mají hodnocení ještě vyšší).

Ještě si dovolím jednu poznámku, a to ke hře Eastside Hockey Manager. Level nám zatajil, že jde o freewarovou hru, kterou lze bez problémů stáhnout z webové stránky výrobce. Také zařazení „recenze“ na přiloženou hru je mírně řečeno neprofesionální – s úspěchem lze pochybovat o objektivitě recenze (i když jejím autorem není nikdo z Levelu, ale Pavel Daneš, vůdčí osobnost serveru NHL2000.cz). A když už Level tuto hru umístil na CD, mohl k ní přiložit i spoustu add-onů, které také lze stáhnout z Internetu – rostery, editory, obličeje hráčů, obrázky týmů atd.

Návody: Bohužel tentokrát chybí...

Hardware, software: Slušný článek o možnostech upgradu počítače, doplněný tradiční dávkou HW novinek a několika menšími články (GeForce Titanium, grabování videa). Článek o Windows XP trpí nedostatkem obdobných článků v jiných časopisech – dvě strany nestačí na pořádné zhodnocení tématu, navíc se zde vlastně nic nového nedozvíme – obecně známá fakta již dávno vyšla v odborných časopisech a na Internetu, nové poznatky zase přinese až praxe a budeme si na ně muset několik měsíců či let počkat.

Hudba, film: Nechci polemizovat o úrovni článků v těchto rubrikách, ale podle mého názoru takové rubriky do časopisu o počítačových hrách prostě nepatří. Spousta čtenářů je nečte a raději by přivítala více informací o hrách samotných.

Obsah CD: Poměrně pěkně provedený obsah obou CD, včetně základního popisu ovládání vybraných demoverzí.

CD1: Obvyklá směs demoverzí (devět – celkem 506 MB), updatů, shareware, driverů a příspěvků od čtenářů. Již tradičně CD neobsahuje trainery ani češtiny do her. Engine je graficky podprůměrný a místy nepřehledný (hlavně díky použitým fontům), ale plně funkční. Pochválit musíme možnost odinstalovat nainstalované demoverze, a to i z minulých čísel (od čísla 1/98). Naopak databáze článků z Levelu se tentokrát na CD nevešla... Hokejové příznivce potěší plná verze manageru Eastside Hockey Manager. Kladně bychom mohli hodnotit i zařazení patche na King’s Quest 8, který je umístěn na druhém CD, kdyby ovšem tento patch byl úplný a funkční (zřejmě se při stahování z Internetu přerušilo spojení). Naštěstí je funkční patch umístěn i na druhém CD, stejně jako manuál ve formátu PDF.

CD2: Fanoušci adventur se konečně dočkali, po dlouhé době se na druhém CD objevuje klasická adventura, a to hned jedna z nejlepších. Série King’s Quest je jedna z nejznámějších a nejprodávanějších herních sérií v historii a zatím poslední, osmý díl s podtitulem Mask of Eternity se právem řadí mezi nejlepší kousky Sierry. Ačkoli je hra již tři roky stará, stále se jedná o špičkovou adventuru (i když šťouralové by mohli tvrdit, že je to hlavně proto, že adventury se již prakticky nevydávají). Překrásný příběh z pera Roberty Williams, i na dnešní dobu pěkná grafika (i když se samozřejmě nemůže rovnat vizuálním hodům současných 3D her) a nádherný hudební doprovod, to vše čeká na hráče, který se do hry pustí. Na rozdíl od předchozích dílů se nejedná o 2D adventuru, hlavní hrdina se pohybuje v plně trojrozměrném prostředí. Na adventuru neobvyklé je také poměrně velké zastoupení RPG prvků, od vylepšování vlastností hrdiny přes obchodování až po nakupování stále lepších zbraní a brnění.

Co říci závěrem? Level se stále drží na špičce, mírně před ostatními konkurenty. K dokonalosti mu stále leccos chybí, i když většinu dětských nemocí již dávno překonal. Pokud budou avizované změny opravdu k lepšímu, nemusí se Level o své postavení ani v budoucnu obávat.

Obsah Levelu 12/2001
Téma: Hry a erotika

Preview: Outcast 2, Iron Storm, Europa Universalis 2, Strident, Project 1, Wiggles, Polda 4

Recenze - PC: Alcatraz: Prison Escape, Aquanox, Comanche 4, Deadly Dozen, Eastside Hockey Manager, Empire Earth, Gothic, Harry Potter and the Philosopher’s Stone, IL-2 Sturmovik, Legacy of Kain: Soul Reaver 2, New York Race, Return to Castle Wolfenstein, Schizm, Star Trek: Armada 2, Star Wars: Galactic Battlegrounds, The Sims: Hot Date, Tom Clancy’s Ghost Recon, Wizardry 8

Hardware, software: Novinky, Pěkný upgrade pod stromeček, GeForce Ti, Videohrátky, Techno Fetish,Windows XP

Obsah CD1
Dema: Aquanox, Comanche 4, Demolition Derby, Frank Herbert’s Dune, Megarace 3, Shadow of Zorro, SimGolf, Soul Reaver 2, SWINE

Extra: Eastside Hockey Manager

Obrázky: C&C: Renegade, Dune Generation, Excalibur, H&D 2, Haegemonia, Knights of Cross, Mall Tycoon, Medieval: Total War

Shareware: BackupICQ, Bannner Zapper, Creata ScreenSaver, CuteFTP Pro 2.0, CuteZIP, Disk Explorer, PC Cillin 2000, Zone Alarm

Updaty: AvP2 v1.092, Empire Earth v1.04, Flashpoint v1.2 CZ, Flashpoint v1.3 CZ, King’s Quest 8 1.0.0.3, Project Eden

Ovladače: DirectX 8.1 eng Win9x, DirectX 8.1 eng Win2k, Visual Basic 6 SP5 runtime

Obsah CD2
Plná hra: King’s Quest 8 – Mask of Eternity
Diskuze (3) Další článek: Video z Cossacks: the Art of War

Témata článku: , , , ,