Co najdete v Levelu 12/2001?

Předvánoční čas, velká porce recenzí, výborná plná hra a lákavý obsah tématického článku. Co víc si mohou čtenáři Levelu přát? Možná to, aby se připravované zdražení více než kompenzovalo vítanými změnami v koncepci časopisu, které se od příště chystají. Pojďme se zle podívat, co najdeme zajímavého v prosincovém čísle Levelu.
Co najdete v Levelu 12/2001?
Předvánoční čas, velká porce recenzí, výborná plná hra a lákavý obsah tématického článku. Co víc si mohou čtenáři Levelu přát? Možná to, aby se připravované zdražení více než kompenzovalo vítanými změnami v koncepci časopisu, které se od příště chystají. Pojďme se zle podívat, co najdeme zajímavého v prosincovém čísle Levelu.

Level nepodlehl vánočnímu šílenství a nezměnil termín vydání ani počet výtisků během roku. Jako již tradičně každé druhé úterý v měsíci se časopis objevil na stáncích (mimo Prahu ale většinou ve středu) a o několik dní později i ve schránkách předplatitelů. Také lednové číslo nebude oproti obvyklému termínu příliš zpožděno – pokud vyjde včas, tak jen o tři dny. Redaktorům tak mnoho volných chvil na konci roku nezbude...

Pojďme se nyní podrobněji podívat na jednotlivé rubriky:

Obálka: Po mizérii v minulém čísle konečně celkem pěkná obálka. Jak se dalo čekat, nedostal se na obálku obrázek z žádné recenzované hry, ačkoli kvalitních titulů se nabízí hned několik. Upoutávka na tématický článek Hry a erotika je naštěstí vkusná, obálka celkově působí přehledným a uspořádaným dojmem.

Editorial: dovolím si pouze malou připomínku k prodeji Levelu bez CD. Podle mého názoru není zvýšený zájem o listopadový výtisk bez CD zapříčiněn nějakou nostalgií či nečtením úvodníků, ale prostým faktem, že v minulém čísle nebyla jako plná hra přiložena žádná pecka, a tak logicky větší počet čtenářů má zájem o koupi časopisu bez CD.

Obsah: Bez komentáře.

Dopisy čtenářů: Na čtyřech stránkách, na české poměry překvapivě slušné a vstřícné odpovědi redakce, jmenovitě Michala Rybky.

Téma: Byl jsem zvědav, jak se autor vypořádá s poněkud kontroverzním tématem – spojení počítačových her a erotiky. Můžeme Level pochválit, že takový článek vůbec vznikl, bohužel trpí řadou nešvarů dobře známých téměř ze všech tématických článků v našich časopisech. Pomiňme to, že se autor zapomněl podepsat a že neuvedl zdroje, ze kterých čerpal (i když v článku občas nějaký odkaz najdeme), přenesme se přes bezúčelné zařazení erotických fotografií v úvodu článku, které samozřejmě nemají s počítačovými hrami nic společného, a soustřeďme se blíže na obsah. Téma erotiky v počítačových hrách je probráno jen okrajově, také výčet her s erotickými prvky není úplný ani dostatečně reprezentativní. Vložený článek o dějinách sexu pak působí přímo trapně.

Novinky: Přehledné, s rozumným poměrem textu a obrázků, včetně pěkně zpracované sekce on-line novinek. Potěší také kalendář předpokládaných vydání připravovaných her.

Preview: Pěkné, značně rozsáhlé, včetně rozhovoru s grafikem firmy Zima Software o připravovaném titulu Polda 4..

Recenze: Vánoční boom se odráží i na rozsahu této rubriky. Celých 19 recenzí na 40 stranách rozhodně potěší každého čtenáře. Malý rozptyl hodnocení se projevuje i zde, celkem 12 her obdrželo hodnocení mezi 79 a 91%. Průměrné hodnocení je 78%, styl hodnocení zůstává již několik čísel stejný – velké množství titulů hodnocených poměrně vysoko a k tomu pár her s nízkým hodnocením, které průměr posouvají k přijatelným hodnotám. I v tomto čísle jsou podprůměrné hry hodnoceny kolem 60% a mizerné kolem 40%, což značně devalvuje hodnocení jako takové. Na druhou stranu se musím zastavit např. nad hodnocením Wizardry 8 – celá recenze je jedna velká oslavná óda, prakticky není zmíněn žádný zápor, přesto titul obdržel jen 85%, stejně jako 4 jiné hry (a další 4 hry mají hodnocení ještě vyšší).

Ještě si dovolím jednu poznámku, a to ke hře Eastside Hockey Manager. Level nám zatajil, že jde o freewarovou hru, kterou lze bez problémů stáhnout z webové stránky výrobce. Také zařazení „recenze“ na přiloženou hru je mírně řečeno neprofesionální – s úspěchem lze pochybovat o objektivitě recenze (i když jejím autorem není nikdo z Levelu, ale Pavel Daneš, vůdčí osobnost serveru NHL2000.cz). A když už Level tuto hru umístil na CD, mohl k ní přiložit i spoustu add-onů, které také lze stáhnout z Internetu – rostery, editory, obličeje hráčů, obrázky týmů atd.

Návody: Bohužel tentokrát chybí...

Hardware, software: Slušný článek o možnostech upgradu počítače, doplněný tradiční dávkou HW novinek a několika menšími články (GeForce Titanium, grabování videa). Článek o Windows XP trpí nedostatkem obdobných článků v jiných časopisech – dvě strany nestačí na pořádné zhodnocení tématu, navíc se zde vlastně nic nového nedozvíme – obecně známá fakta již dávno vyšla v odborných časopisech a na Internetu, nové poznatky zase přinese až praxe a budeme si na ně muset několik měsíců či let počkat.

Hudba, film: Nechci polemizovat o úrovni článků v těchto rubrikách, ale podle mého názoru takové rubriky do časopisu o počítačových hrách prostě nepatří. Spousta čtenářů je nečte a raději by přivítala více informací o hrách samotných.

Obsah CD: Poměrně pěkně provedený obsah obou CD, včetně základního popisu ovládání vybraných demoverzí.

CD1: Obvyklá směs demoverzí (devět – celkem 506 MB), updatů, shareware, driverů a příspěvků od čtenářů. Již tradičně CD neobsahuje trainery ani češtiny do her. Engine je graficky podprůměrný a místy nepřehledný (hlavně díky použitým fontům), ale plně funkční. Pochválit musíme možnost odinstalovat nainstalované demoverze, a to i z minulých čísel (od čísla 1/98). Naopak databáze článků z Levelu se tentokrát na CD nevešla... Hokejové příznivce potěší plná verze manageru Eastside Hockey Manager. Kladně bychom mohli hodnotit i zařazení patche na King’s Quest 8, který je umístěn na druhém CD, kdyby ovšem tento patch byl úplný a funkční (zřejmě se při stahování z Internetu přerušilo spojení). Naštěstí je funkční patch umístěn i na druhém CD, stejně jako manuál ve formátu PDF.

CD2: Fanoušci adventur se konečně dočkali, po dlouhé době se na druhém CD objevuje klasická adventura, a to hned jedna z nejlepších. Série King’s Quest je jedna z nejznámějších a nejprodávanějších herních sérií v historii a zatím poslední, osmý díl s podtitulem Mask of Eternity se právem řadí mezi nejlepší kousky Sierry. Ačkoli je hra již tři roky stará, stále se jedná o špičkovou adventuru (i když šťouralové by mohli tvrdit, že je to hlavně proto, že adventury se již prakticky nevydávají). Překrásný příběh z pera Roberty Williams, i na dnešní dobu pěkná grafika (i když se samozřejmě nemůže rovnat vizuálním hodům současných 3D her) a nádherný hudební doprovod, to vše čeká na hráče, který se do hry pustí. Na rozdíl od předchozích dílů se nejedná o 2D adventuru, hlavní hrdina se pohybuje v plně trojrozměrném prostředí. Na adventuru neobvyklé je také poměrně velké zastoupení RPG prvků, od vylepšování vlastností hrdiny přes obchodování až po nakupování stále lepších zbraní a brnění.

Co říci závěrem? Level se stále drží na špičce, mírně před ostatními konkurenty. K dokonalosti mu stále leccos chybí, i když většinu dětských nemocí již dávno překonal. Pokud budou avizované změny opravdu k lepšímu, nemusí se Level o své postavení ani v budoucnu obávat.

Obsah Levelu 12/2001
Téma: Hry a erotika

Preview: Outcast 2, Iron Storm, Europa Universalis 2, Strident, Project 1, Wiggles, Polda 4

Recenze - PC: Alcatraz: Prison Escape, Aquanox, Comanche 4, Deadly Dozen, Eastside Hockey Manager, Empire Earth, Gothic, Harry Potter and the Philosopher’s Stone, IL-2 Sturmovik, Legacy of Kain: Soul Reaver 2, New York Race, Return to Castle Wolfenstein, Schizm, Star Trek: Armada 2, Star Wars: Galactic Battlegrounds, The Sims: Hot Date, Tom Clancy’s Ghost Recon, Wizardry 8

Hardware, software: Novinky, Pěkný upgrade pod stromeček, GeForce Ti, Videohrátky, Techno Fetish,Windows XP

Obsah CD1
Dema: Aquanox, Comanche 4, Demolition Derby, Frank Herbert’s Dune, Megarace 3, Shadow of Zorro, SimGolf, Soul Reaver 2, SWINE

Extra: Eastside Hockey Manager

Obrázky: C&C: Renegade, Dune Generation, Excalibur, H&D 2, Haegemonia, Knights of Cross, Mall Tycoon, Medieval: Total War

Shareware: BackupICQ, Bannner Zapper, Creata ScreenSaver, CuteFTP Pro 2.0, CuteZIP, Disk Explorer, PC Cillin 2000, Zone Alarm

Updaty: AvP2 v1.092, Empire Earth v1.04, Flashpoint v1.2 CZ, Flashpoint v1.3 CZ, King’s Quest 8 1.0.0.3, Project Eden

Ovladače: DirectX 8.1 eng Win9x, DirectX 8.1 eng Win2k, Visual Basic 6 SP5 runtime

Obsah CD2
Plná hra: King’s Quest 8 – Mask of Eternity

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A