Co najdete v Levelu 7/2002?

Po hodech zákonitě následuje půst a nejinak je tomu také v případě červencového Levelu. Čtenáři, zmlsaní DVD přílohou a špičkovou hrou, se musí opět smířit pouze s přiloženým CD a průměrnou hrou. To nejdůležitější – kvalita časopisu – ale naštěstí zůstala zachována. Pojďme se podívat, co v červencovém čísle Levelu najdeme zajímavého.
Co najdete v Levelu 7/2002?


Druhý pátek v měsíci je tu a s ním i nové číslo Levelu. Po červnovém bláznění (spousty materiálu z E3, DVD příloha, špičková česká hra Hidden & Dangerous DeLuxe) se život vrací do starých kolejí, a tak červencové číslo nijak zvlášť nevybočuje z řady předchozích čísel.

První věc, která vám zaručeně padne do oka, je obálka. Kromě drobné změny podoby názvu časopisu zaujme především fakt, že na titulní straně není obrázek ze žádné nové či připravované hry, ale obrovské logo jednoho ze zakladatelů trhu videoher, firmy Atari. Ta totiž letos slaví 30 let od založení a to už je důvod k oslavě. Také Level nezůstal pozadu a ke gratulantům se připojil formou rozsáhlého a kvalitně zpracovaného tematického článku, který si dozajista se zájmem přečte každý, kdo se zajímá o širší souvislosti a milníky ve světě počítačových her.

Grafický vzhled časopisu prošel další malou proměnou, nicméně celkový koncept grafiky zůstává zachován. Některé nedostatky (např. různě široké sloupce, obtížně čitelné titulky, číslování na horní straně atd.) zůstávají zachovány, jako celek však podoba časopisu stále působí kompaktně a pevná ruka grafika je jasně patrná.

I červencové číslo je plné informací o připravovaných hrách, ať už ve formě krátkých novinek či rozsáhlejších preview, případně betatestu. Rozsah těchto informací se (podobně jako u ostatních časopisů) stále pomalu zvětšuje a potvrzuje se tím trend poslední doby, kdy je co nejvíce informací třeba dodat zákazníkovi dopředu a nalákat je tak ke koupi – pak už zákazník není tak zajímavý a není třeba se o něj tolik starat. Proto také v drtivé většině případů končí podávání informací recenzí – přitom mnoho čtenářů by přivítalo články typu “hra XX půl roku poté”, neboť mnohdy se z očekávaných áčkových titulů vyklube průměrná záležitost, i když do nebe vychválená a vyhypovaná.

Patnáct recenzí zabírá celkem 31 stran, průměrné hodnocení je 70% - zásluhu na tom má především poměrně velké množství vysoce hodnocených her (Warcraft 3, Neverwinter Nights, Age of Wonders 2, Grand Prix 4, Syberia, Mobile Forces, Operation Flashpoint: Resistance atd.). Stále přetrvávají staré neduhy – některé hry, ačkoli vysoce hodnocené, si vysloužily jen půl či jednu stránku, jiné průměrné tituly se roztahují na dvou či více stranách. Ve většině recenzí se (snad po vzoru Gamestaru) stále více místa věnuje obrázkům, z některých recenzí se tak stává obrázková galerie s minimem textu. Kvalita recenzí je kolísavá, v průměru se však drží relativně vysoko.

Po absenci v minulém čísle se nyní čtenáři dočkali dokončení návodu na Wizardry 8. Žádný jiný návod však v Levelu nenajdete, dokonce ani cheaty a krátké tipy. Sekce návodů tak zůstává (prakticky jedinou) slabinou jinak výborného časopisu.

Stále větší množství je v Levelu také věnováno “neherním” tématům. Kromě vcelku kvalitních informací ze světa HW se v poslední době v Levelu objevuje stále více materiálu ze světa spotřební elektroniky (videokamery, digitální fotoaparáty, mobily). Spolu s kulturou tak přibývá stránek, které jsou “zaplácány” pro mnohé nezajímavými tématy – rozhodně bych přivítal omezení neherních témat a rozšíření herních, ať už přidáním nových sekcí (např. Retro), zajímavými informacemi ze zákulisí světa počítačových her (reportáže, rozhovory) či rozšířením stávajících sekcí (návody, tématické články atd.).

Přiložené CD se od těch minulých prakticky neliší – snad jen nový engine vnesl trochu svěžího vánku do zatuchlé kobky, naplněné směsicí demoverzí, updatů, driverů a sharewarových programů. Dětské mouchy ovládání nového enginu odstraněny nebyly, stále přetrvává mírné nelogičnosti např. při rolování v seznamech. přibyla možnost podsvícení textu, neboť původně zvolená barevná kombinace nepřispívá příliš k čitelnosti textu – možná by stálo za to mít možnost barvu pozadí si zvolit uživatelsky. Naopak zmizela čísla a písmena, která měla sloužit k rychlejšímu pohybu v seznamech.

Demoverze jsou stále větší, a tak se jich na CD vešlo pouze 7, přitom zabírají slušných 519 MB. Zbytek je zaplněn updaty, drivery, videi, programy a add-ony ke hrám. Dá se říct, že na CD není nic zbytečného, i když by se dalo polemizovat nad množstvím čtenářských diskmagů, většinou průměrné kvality (i zde se samozřejmě najdou výjimky). Na druhém CD se pak kromě plné hry vešla i 240 MB demoverze hry Medieval: Total War, která by se asi jinak na CD nedostala.

Plná hra State of War potěší příznivce real-time strategií, kteří byli Levelem delší dobu přehlíženi, co se plných her týče. Pravdou je, že většina hráčské komunity je již přesycena dalšími a dalšími kopiemi legendární Dune 2 a jejích následovníků. Ani State of War nepřináší do žánru nic nového, takže po ní hladově sáhne jen skalní fanda RTS her. Přitom se rozhodně nejedná o špatnou hru a pokud zrovna nemáte co hrát, nějakou dobu se u ní budete docela slušně bavit. Přispěje k tomu i zjednodušený koncept hry (prakticky žádné těžení surovin, snadná výroba jednotek) a kompletní lokalizace do češtiny včetně dabingu.

Úsloví “mezi slepými jednooký králem” se bezezbytku hodí i pro situaci na trhu českých herních časopisů. Level s přehledem vede jak v oblíbenosti, tak v prodejnosti, a navíc se mu daří udržovat laťku kvality poměrně vysoko. Až na výjimky ho však konkurence nijak nenutí se stále zlepšovat, čehož Level tak trochu zneužívá. Doufejme, že se v dohledné době dočkáme dalších impulsů, které oživí stagnující tvář časopisu – některé malé vlaštovky již jsou k vidění...

Obsah Levelu 7/2002:

Betatest: Unreal Tournament 2003

Online: Online news, The Sims Online

Preview: Deus Ex 2: The Invisible War, Impossible Creatures, The Y Project, Fahrenheit, GI Combat, Rainbow Six: Raven Shield, Painkiller

Rozhovor: Jarek Kolář

Recenze: Warcraft 3, Neverwinter Nights, Age of Wonders 2, Grand Prix 4, Next Generation Tennis, Pro Soccer Cup 2002, Universal Monsters (TM) – Monsterville, Michael Schumacher Racing World Kart 2002, King of the Road, Syberia, Mobile Forces, Project Earth: Starmageddon, Legion, Operation Flashpoint: Resistance, Tom Clansy’s The Sum of All Fears

Návody: Wizardry 8

Hardware: HW novinky, Domácí kino na počítači, Diva MP3 Player, Sony DSC-S85, Kombinované DVD/CD/VCD/MP3 přehrávače, Matrox Parhelia 512

Mobily: Alcatel OneTouch 512, Java 2 Micro Edition

Software: Utility pro CD

Téma: Herní historie na pět - Atari

Obsah CD1

Demoverze: Deep Sea Tycoon, Gore, IronSquad, Moto GP, Posel smrti, Spiderman, Syberia

Videa: Earth & Beyond, Matrix Reloaded, Sims Online

Obrázky: Commandos 3, Crazy Car Championship, Delta Green, Dragon`s Lair 3D, Frontline Attack, Horizons, Legenda, Noble Armada, Restaurant Tycoon, Savage, Soldiers of Anarchy, Time of Defiance, Unreal 2, Vietcong

Extra: Databáze starších čísel, Dungeon Siege Editor, Morrowind Plugins, Neverwinter Nights modul Contest of Champion, C&C: Yuri’s Revenge mapy

Diskmag: Bazooka 46

Od čtenářů: A-Jokes 2, AntiQube 7+8, Expansion, Expansion 2, Freeze 8, Chocolate Games, Ice Mag, Raketomet 8, Scarry Memory 3, Soap 2, Softovky, Starcraft kampaň, The BOSS, Total Game 3, Underdark 9, Vobvaz 2, Vtipy od A do Z 3, Woof 12 & 13, Woof 12 && 13

Shareware: CloneCD v4.0.1.6, DiskBase v5.13, FantomCD 1.2.1 (1810), Nero Burning Rom v5.5.8.2, Sandra 2002, Trillian v0.725, VNC v3.3.3 R9

Updaty: Counterstrike v1.4-v1.5, Die Hard: Nakatomi Plaza v1.02.3, Gore v1.47, GTA 3 v1.1, HoMM 4 CZ v1.3, Morrowind v1.1.0605, Neverwinter Nights I1.06&v1.18, Zoo Tycoon v10.9

Ovladače: DirectX 8.1 eng Win9x, DivX 5.02, nVidia Detonators 29.42 Win9x, nVidia Detonators 29.42 WinNT/2000

Obsah CD2

Plná hra: State of War

Demoverze: Medieval: Total War


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější konzolové hry: když na výkonu nezáleží (galerie)

Nejkrásnější konzolové hry: když na vý…

Kdo říkal, že na hezké hry potřebujete jen to nejvýkonnější PC?

15.  7.  2018 | | 5 N/A
V Minecraftu postavíte cokoliv, podívejte se na Paříž z 19. století

V Minecraftu postavíte cokoliv, podíve…

Minecraft nás svými možnostmi nepřestává překvapovat. Nejzajímavější projekty jsou však stále ty, které simulují reálná města.

17.  7.  2018 | | 8 N/A
DOOM: Desková hra - akční nářez na vašem stole (recenze)

DOOM: Desková hra - akční nářez na vaš…

Na poli počítačových her je DOOM skutečnou legendou. V této recenzi se ale podíváme na jeho mladšího deskoherního sourozence. Nutno říct, že rodinné jméno se mu ve světě deskových her podařilo adaptovat se ctí.

7.  7.  2018 | | 6 N/A
Rozšíření do KC Deliverance opět láká na krásy českých lesů

Rozšíření do KC Deliverance opět láká …

Je čas vrátit se do českých luhů a hájů a okusit krásy našeho středověku.

12.  7.  2018 | | 2 N/A
KC Deliverance: From the Ashes: znáte Jindru, všechno spraví! (recenze)

KC Deliverance: From the Ashes: znáte …

První DLC do Kingdom Come: Deliverance konečně spatřilo světlo světa a neslibuje málo. Máte se stát rychtářem a spravovat vlastní vesničku. Přesto nás DLC vůbec nenadchlo.

10.  7.  2018 | | 5 N/A