Co najdete v Levelu 8/2002?

Herní sucho dolehlo plnou vahou i na Level. V srpnovém čísle rozhodně žádné herní pecky nečekejte. Redakce to aspoň trochu vynahradila kvalitními tématickými články. Ani plná hra to nevytrhne, a tak zbývá těšit se na další číslo, které se bude prodávat dokonce ve třech různých verzích.
Co najdete v Levelu 8/2002?

Čtenáři Levelu, navnaděni recenzemi špičkových her v posledních dvou měsících (GTA3, Morrowind, Warcraft 3, Neverwinter Nights atd.), budou srpnovým číslem oprávněně zklamáni. Letní sucho již dorazilo do našich krajů, a tak se musíme spokojit s přídělem průměrných titulů. Navzdory optimistickému úvodníku to nevytrhnou ani informace o připravovaném NHL 2003 a dalších hrách ze stáje EA.

„Kvalitu“ srpnových titulů ostatně dokumentuje i titulní stránka Levelu. Nejen že se obrázek za žádné recenzované hry na obálku nedostal, dokonce i seznam recenzovaných titulů je uveden malým písmem u spodního okraje, zatímco velkými titulky jsou anoncovány novinky.

Pokud se vám bude Level zdát tlustější než obvykle, je tomu tak. Změnu ovšem nehledejte v použitém papíru, také nemusíte přepočítávat stránky. Za zvýšenou šířku může reklama na T-Mobile, konkrétně „lupací“ fólie (jaká se dává např. do bonboniér), nalepená na reklamní stránku. Bohužel reklamní heslo „Rozmačkej všechny vetřelce!“ se trochu míjí účinkem, neboť většina vzduchových polštářků je již prasklá (zřejmě nepřežily kruté podmínky při distribuci). Naštěstí se fólie dá celkem lehce odlepit, aniž by se časopis poškodil.

Ale zpět k časopisu a serióznímu hodnocení. Sekce Novinek se docela rozrostla (k devíti stranám standardních novinek je ještě nutné připočíst dvě strany novinek ze světa on-line her). Kromě již zmíněného NHL 2003 a hry na motivy druhého dílu Pána Prstenů je vhodné zmínit i kratičký článek o dvacátém výročí LucasArts.

Také sekce Preview je poměrně obsáhlá – započítáme-li i Betatest, dostáváme celkem 18 stran. Recenze se pak rozkládají na 24 stranách. I když několik slušných titulů s hodnocením nad 80% se najde i zde (America’s Army, AvP2 Primal Hunt či MotoGP), drží se průměrné hodnocení na 56%, což je (pokud mne paměť neklame) historické minimum. Fanoušci Neverwinter Nights se dočkali první části návodu, poměrně kvalitně zpracovaného.

Obvyklé snůšce HW novinek a dalších informací ze světa HW, SW a mobilních komunikací (které podle mého názoru výrazně přesahují rámec herního časopisu) vévodí vcelku rozsáhlý a detailní test DVD mechanik, doplněný o minitest ovládacího SW.

Co Level ztrácí v recenzích, vyrovnává tématickými články. V srpnovém čísle najdete hned dva, jeden lepší než druhý. Na čtyřech stranách se Level věnuje problematice lokalizace her do češtiny, včetně rozhovorů s nestory překladatelské scény Čedičem, Somnambulem a Birdmanem. Na celých deseti stranách pak naleznete popis Her Na Hrdiny Naživo aneb Live Action Role Playing (LARP). Naleznete zde úvod do světů LARP, popis principů těchto her i užitečné webové odkazy. Vřele doporučuji!

Na prvním CD naleznete obvyklou směsici demoverzí, videí, patchů, driverů a sharewarových programů. Kromě tří videí z připravovaných her zde naleznete i oficiální trailer z druhého dílu filmového Pána Prstenů. Potěší i patche na plné hry z druhého CD. Nesmí chybět ani databáze starších čísel, i když poněkud neaktuální (5/2002). Engine se svých dětských nemocí nezbavil, stále přetrvává nekonzistentní ovládání, nelogické scrolování a grafické serepetičky, které si zaslouží pouze vypnou a zapomenout na ně.

Jako plnou hru nám Level v srpnu nabízí vcelku zábavnou, i když poměrně starší (5 let) a provedením průměrnou hru Ignition. Pokud máte rádi závody malých autíček viděných seshora (i když zde se úhel pohledu často mění a budí tak dojem 3D), pobavíte se u ní nejen sami, ale i při hře dvou hráčů. Jak příjemný bonbónek je pak na druhém CD přiložena i volně šiřitelná hra America’s Army: Operations, jakýsi kříženec armádního trenažéru, 3D akční hry a reklamy na americkou armádu, který tento titul vyvinula.

Příští měsíc se můžeme těšit nejen na plnou hru Messiah, ale i na přiložené DVD (pro čtenáře držící krok s dobou) nebo naopak na vydání Levelu ve zmenšeném formátu, bez CD a za lidových 29 Kč (pro spořivé). Doufejme, že se také poněkud zvýší kvalita recenzovaných titulů.

Srpnový Level se rozhodně nemůže počítat k vydařeným číslům. Co naplat, herní sucho se na kvalitě časopisu podepsalo víc, než se čekalo. A když se nepřiloží kvalitní plná hra, nezbývá než čekat na další číslo a doufat, že k vidění bude opět starý dobrý Level. Koketování s DVD nabírá obrátky, předpokládám, že na Invexu se budou prezentovat i další změny, které by si konzervativní Level určitě zasloužil.

Obsah Levelu 8/2002

Betatest: Battlefield 1942

Online: Online news, Ultima Online: Age of Shadows

Reportáž: AMD PG Challenge Summer 2002, World Cyber Games 2002

Preview: Splinter Cell, The Thing, Curse: The Eye of Isis, Need for Speed: Hot Pursuit 2, Brány Skeldalu 2: Pátý učedník, Posel Smrti, Emperor: Rise of the Middle Kingdom

Rozhovor: Martin Klíma

Recenze: Delta Force: Task Force Dagger, Crazy Taxi, America’s Army: Operations, Aliens vs. Predator 2: Primal Hunt, Hero X, Artušovi rytíři, Valhalla Chronicles, Moto GP, Navy Seals, Jazz & Faust, The Watchmaker, Zanzarah: The Hidden Portal, World War 2: Desert Rats, Versailles 2: Testament of the King, Eurofighter Tycoon: Operation Icebreaker

Návody: Neverwinter Nights (1.část)

Hardware: HW novinky, DVD do každé mašiny, Music Pen, Chieftec Dragon DA01, Wireless Fidelity

Mobily: Nokia 3410

Software: 602Pro PC Suite 2001, Grisoft AVG 6, Kerio Personal Firewall 2

Téma: Češtiny ve hrách, LARP

Obsah CD 1

Demoverze: Auryn Quest, Battlefield 1942, Big Scale Racing, Delivery Boy, Duke Nukem: Manhattan Project, Haegemonia, Imperium Galactica 3, Neocron

Videa: America`s Army, Need for Speed: Hot Pursuit 2, Combat Flight Simulator 3, Pán Prstenu: Dvě věže

Obrázky: Cold War, Conflict: Desert Storm, Enigma: Rising Tide, Highland Warriors, Icewind Dale 2, Napoleon, Need for Speed: Hot Pursuit 2, No Name War, No One Lives Forever 2, Republic, S.T.A.L.K.E.R, The Thing, Treasure Island, Vietcong, Xenus

Extra: Databáze starších čísel, Morrowind LeFemm Armor plugin

Diskmag: Bazooka 47

Od čtenářů: Explosion 2, Fallmag, Ice mag 2, Kingpin mapa, Offline news, PAGE 696, Ponorky, Quake 3 mapa, SGP Football, Spider 1, Superflight, Undertaker, Vobvaz3, Woof 14

Shareware: AVG 6, CuteFTP 5 XP, Kerio Firewall 2, 602pro PC SUITE, QuickTime 6, WinRAR 3.0

Updaty: America`s Army v1.01b, Ignition 3DFX, Morrowind v1.1.0605 EURO, Soldier of Fortune 2 v1.1, Tropico GOLD v1.53

Ovladače: DirectX 8.1B eng Win9x, DirectX 8.1B eng Win2000, DivX 5.02

Obsah CD 2

Plné hry: Ignition, America’s Army: Operations


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další vylepšováky

Temná strana eSportu: videoherní steroidy a další …

Ne každý z nás má na to stát se tím nejlepším z nejlepších. Co když ale k úspěchu existuje zkratka?

10.  1.  2021 | |24 N/A
Miroslav Werner
TémaBezpečnost
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma