Co najdete v Levelu 9/2002?

První popovodňové číslo Levelu. I tak by se dalo charakterizovat zářijové číslo časopisu, který se u nás dlouhodobě drží na špici nepočetného startovního pole českých herních časopisů. Level se překvapivě dobře vyrovnal nejen se záplavami, ale i velkým množstvím materiálů z výstavy ECTS 2002 a přípravou přiloženého DVD. Co tedy v novém Levelu najdete?
Co najdete v Levelu 9/2002?

Pokud trend, který Level v poslední době vykazuje, zůstane zachován i do budoucna, máme se opravdu na co těšit. Kvalitně naplněný časopis, slušné CD (resp. nadupané DVD) a kvalitní plná hra, co víc si může čtenář přát?

No, něco by se našlo... Samozřejmě nižší cenu, více stran, větší hustotu herních informací, ještě lepší CD, ještě kvalitnější plnou hru - čtenáři jsou zkrátka vybíraví. Ale Level dělá, co může, a v našich podmínkách jednoznačně vítězí.

Nedávno konaná výstava ECTS 2002 se odrazila na poměrně hutném obsahu novinek. Také preview na čtyři očekávané herní pecky jistě navnadí informacechtivé čtenáře. Přesto však rozsah věnovaný preview a novinkám není tak velký, jak bývá v Levelu zvykem.

Jádro každého herního časopisu samozřejmě spočívá v recenzích. V devátém čísle Levelu jich najdete celkem 15, a to na 33 stranách. Letní herní sucho je snad již definitivně za námi, a tak se v tomto čísle setkáme s takovými peckami, jako je Mafia, Medieval: Total War nebo The Thing. Mafia obdržela velmi slušných (a zasloužených) 91% - pokud mne paměť neklame, letos se zatím jen tři hry dostaly přes 90%. Dalších 8 her obdrželo hodnocení 70% a více, takže není divu, že průměrné hodnocení her v tomto čísle je 72%.

V tomto Levelu se poprvé dostává také na minirecenze starších her. Rubrika Budgety obsahuje čtyři starší, ale velmi kvalitní tituly (vévodí jim skvělá adventura The Longest Journey) - pouze v obsahu uvedená Paranoia 2 se sem asi nevešla. Otázkou zůstává, jak se vybírají hry do této rubriky (podezřívavého čtenáře možná napadne, nesouvisí-li to s výprodejem nějakého kamenného obchodu).

Také HW rubrika je o něco chudší než obvykle, a protože zcela chybí návody, on-line hry a mobily, může se zvídavý čtenář zajímat, čeho je tedy v časopise více. Zářijový Level obsahuje dva tématické články, které zabírají slušných 12 stran. Rozsáhlé a výborně napsané pojednání o problematice hackingu (autor Irwing Washington - že by převzatý článek?) doplňuje upoutávka na druhý ročník celosvětové herní olympiády World Cyber Games 2002, která se koná v listopadu v Koreji a budou se jí účastnit i zástupci našeho státu.

Kromě standardních rubrik (kultura, dopisy, obsah CD) naleznete na konci časopisu dvě nové rubriky. Především je to Herní menu, jakýsi přehled většiny letos hodnocených her (doplněný několika staršími tituly). Trochu mi uniká smysl takového přehledu - není to ani výběr nejlepších her, ani přehled všech recenzovaných her za určité období. Také v časopise není o významu článku ani slovo...

Na poslední stránce (nepočítáme-li obálku) pak najdeme úvahu na téma složitosti dnešních her, což je ve většině případů kontraproduktivní. Letecké simulátory jsou na tom asi nejhůře (i když právě zde se dá snaha autorů o co největší realističnost pochopit nejlépe), a tak je jako příklad starší, jednodušší (na ovládání), ale o to zábavnější hry uvede titul Microprose F-117A. Že by plná hra pro příští měsíc, pro jistotu neslíbená naplno (co kdyby to nevyšlo)?

Přiložené CD nepřekvapí snad ničím, opět se jedná o standardní, vcelku kvalitní cover CD. Drobné chyby enginu zůstávají neopraveny a jsme zvědav, jestli na jejich opravu někdy dojde. Čtenář se však spíše zaraduje z demoverzí kvalitních titulů, doplněných o pár videí a snůšku obrázků. Databáze starších čísel je konečně zaktualizovaná, zbytek CD je zaplněn obvyklou směsicí patchů, sharewarových programů, ovladačů a příspěvků od čtenářů.

Jako plná hra je tentokrát přiložena vcelku kvalitní, ne příliš stará hra Messiah, se zajímavým námětem a pěkným zpracováním. Nejedná se sice o žádný zázrak, ale rozhodně se za takovou cenu vyplatí. Level si v oblasti plných her udržuje vysoký standard, opravdu slabých her je pomálu.

Zářijový Level vyšel dokonce ve třech podobách. Kromě klasického časopisu s CD se na trh dostala také verze s DVD za mírně vyšší cenu a jako novinka časopis bez CD ve zmenšeném formátu za velmi příznivou zaváděcí cenu (bohužel na mnoha místech není k dostání). Uvidíme, jak dlouho tato rozpolcenost Levelu vydrží - rozhodně je to pro čtenáře výhodnější. Pokud se DVD osvědčí, měl by začít Level vycházet s DVD pravidelně - doufejme, že to bude nejpozději začátkem příštího roku.

Level opět prokázal, že není nemožné držet se dlouhodobě na špici a přitom utvářet časopis tak, aby vyhovoval široké čtenářské obci, bez podbízení a ústupků. Pokud redakce neusne na vavřínech a bude se dále věnovat vylepšování koncepce i obsahu, nemusí se o svou budoucnost obávat.

Obsah Levelu 9/2002

Rozhovor: Karel Matějka, Delta Force: Black Hawk Down

Preview: Icewind Dale 2, Frontline Attack: War over Europe, Hitman 2: Silent Assasin, Command & Conquer: General

Recenze: Mafia, Medieval: Total War, The Thing, Sudden Strike 2, Strike Fighters: Project 1, Industry Giant 2, Emperor: Rise of the Middle Kingdom, Prince of Qin, Dino Crisis 2, Another War, The Worlds of Billy 2, Skateboard Park Tycoon 2003, Privateer’s Bounty: Age of Sail 2, Defender of the Crown, The Three Stooges

Budgety: The Longest Journey, Soul Reaver: Legacy of Kain, Championship Manager 00/01, Tribes 2

Hardware: HW novinky, ATI Radeon 9000 Pro, NAPA MCD380

Software: video a audio kodeky

Téma: Hacking, World Cyber Games 2002

Obsah CD 1

Demoverze: Celtic Kings, Flashpoint Resistance, Hitman 2, Moonbase Commander, NHL 2003, No One Lives Forever 2, Soldiers of Anarchy

Videa: Command & Conquer: Generals, Ravenshield, Mafia, Medieval, Simcity 4, XIII

Obrázky: Nightfire, Aquanox 2, Asheron`s Call 2, Battle Mages, Broken Sword 3, Command & Conquer: Generals, Crusader, Deus Ex 2, Lineage 2, Mafia, Metal of Honor: Allied Assault  Spearhead, No Man`s Land, Perimetr, Rayman 3, Terror Hunter, Yager

Extra: Databáze Levelu

Diskmag: Bazooka 48

Od čtenářů: *Racer, Abnormal, Action Team 3, Bomb racing, Control-Player, Elektra, Escape 5, Flashpoint - Noe, Chyť tu mouchu!, Jazzy Monger, Kulic, Odkazovník, Offline news, Opé Ham, Pizdjoski, Pluton AMP, Q3dmarnn.bsp, QuickChat, Spider 2, Stupid Fishing, The Boss 2, TomCat web, Vodvaz, Vtipy A-Z 4+5, Zabs 4

Shareware: AVG 21.08.2002, ICQ v2022 Build 3728, ICQ Lite, mIRC 6.03, Winamp 3, Zone Alarm v3.1

Updaty: Disciples 2 CZ v1.41, Etherlords CZ v1.07, Messiah v1.2, Warcraft CZ|ENG v1.02

Ovladače: DirectX 8.1B eng Win9x, DivX 5.02, nVidia Detonators 40.41 XP & 2000, VobSub 2.18

Obsah CD 2

Plná hra: Messiah


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |