Co najdete ve Score 102?

Půlka prázdnin je za námi, srpnové číslo Score před námi. Slibované Battlezone 2 se opět odkládá, zato neslibovaná změna engine CD se docela vyvedla. Pěkný tématický článek, rozsáhlé recenze, ve své době známá a slavná hra jakožto plná hra – to vše vás může ve sto druhém čísle Score potěšit.
Co najdete ve Score 102?

Sehnat kvalitní plnou hru není snadné a na vlastní kůži se o tom přesvědčila i redakce Score. Po jarních hodech (Wheel of Time, Planescape Torment) přišlo letní slabší období, umocněné ještě faktem, že Battlezone 2 stále není k dispozici (snad příští měsíc...). Carmageddon je určitě kvalitní hra, nicmémě je již téměř pět let stará a i když ve své době patřila k absolutní špičce, dnes osloví jen málokoho (mladším hráčům kostrbatá grafika nic neříká, ti starší – pokud patří k příznivcům žánru – již mají Carmageddon dávno mnohokrát dohraný).

Nicméně nejen plnou hrou živ je čtenář Score, takže se pojďme podívat na časopis samotný. Již na první pohled upoutá zajímavě řešená černo-červená obálka, doplněná přehledným obsahem nejzajímavějších článků v časopise a souborů na CD.

Letošní léto je opravdu podivné a nejinak je tomu i v oblasti počítačových her. Stejně tak, jak přišlo léto již v květnu a červen s červencem občas připomínal spíše podzim, se nenaplnil pojem „herní sucho“ ani na přelomu července a srpna. Svědčí o tom například i rozsah materiálu věnovaném ve Score dvěma asi nejtoužebněji očekávaným hrám – Warcraftu 3 a Neverwinter Nights. Recenze Warcraftu 3 se rozkládá na neuvěřitelných 10 stranách (standardní čtyřstránková recenze je doplněna informacemi o multiplayeru a detailními popisy všech znepřátelených ras), hře Neverwinter Nights je pak věnováno 5 stran recenze, 2 strany popisu multiplayeru a 8 stran v první části návodu. Připočteme-li ještě jednu stranu soutěže o Warcraft 3, zjistíme, že pouze informace o těchto dvou hrách zabírají pětinu rozsahu časopisu. Obě hry také dostaly po zásluze vysoké bodové ohodnocení, navíc jim zdatně konkurují další pecky (GP4, OF: Resistance, F1 2002 nebo Disciples 2). A tak i přesto, že se dostalo i na několik propadáků (2% už dlouho žádná hra nedostala), činí průměrné hodnocení velmi slušných 66%.

Pěkně zpracovaný tématický článek o 20 nejvlivnějších herních osobnostech by se měl spíše jmenovat „20 nejznámějších herních osobností“. Přece jen nejvlivnější jsou šéfové distributorských společností, které ale prakticky nikdo nezná. Osobnosti zmíněné v tématickém článku lze zařadit spíše mezi novátory, vizionáře. Je zajímavé, že i v dnešní hektické době, kdy jsou hry vytvářeny velkými týmy a na chudáka uživatele se chrlí stovky či tisíce her ročně, si nezastupitelné místo drží právě tyto výjimečné osobnosti, bez kterých by hry nebyly tím, čím jsou. I když seznam vytvářelo větší množství lidí (škoda jen, že nejsou v článku uvedeni), je to stále subjektivní výběr a jako takový se může mnohým nelíbit, stejně jako pořadí. Mně osobně tam např. chybí Chris Sawyer, možná i Brett Sperry, Al Lowe a další – je ale zřejmé, že na všechny se prostě dostat nemohlo.

Herní všehochuť klasicky doplňuje mix HW a SW novinek, nazvaný Techbox. Rubriky Počítač na hraní a Ještě lepší hraní jsou přínosem, naopak povrchní minitesty (v tomto čísle test SW pro vypalování CD) působí spíše jako stručný přehled trhu a nedovedu si představit, že by se podle nich někdo rozhodoval.

Po několika letech se konečně dostalo i na inovaci engine přiloženého CD. Kromě příjemnějšího grafického vzhledu můžeme zaznamenat i mírné rozšíření funkčnosti. Engine má samozřejmě i své mouchy, např. rušivá reklama v horní části, mírně neintuitivní ovládaní, absence scrollbarů (zamrzí zvlášť u návodů) atd. – doufejme, že budou brzy odstraněny a engine bude dalších několik let k všeobecné spokojenosti dobře sloužit.

Také obsahově se blýská na lepší časy. Přibyly nové rubriky, které by měly přispět ke zpřehlednění obsahu, konečně se aspoň trochu zkvalitnila náplň rubrik Ovladače a Užitkové programy. Starší hráči si mohou nostalgicky připomenout doby strávené u Quake 2, Indyho 4 či System Shocku, ti mladší zase vyzkoušet některé z volně šiřitelných her (či spíše hříček) v rubrice Herna. Škoda, že zmizela rozsáhlá a unikátní kolekce návodů ze Score, která se na CD pravidelně objevovala – útěchou snad může být sada návodů na kvalitní, i když už trochu starší hry. (I zde se najde pár drobných mušek – např. Driver je zde dvakrát a návod na Half-Life se skrývá pod jedním ze dvou nápisů Atlantis 2.)

O plné hře již byla řeč, tak jen stručně – ve své době špičková hra, dnes (po téměř pěti letech) jen vybledlá vzpomínka. Pokud ale máte rádi brutální, krvavé a značně netradiční závody a nějakou záhadnou shodou okolností jste Carmageddon ještě nehráli, máte v nejbližších týdnech o zábavu postaráno. My ostatní jen smutně pokýveme hlavou nad další zbytečně vyhozenou stokorunou a strčíme CD s hrou do šuplíku k těm ostatním...

Vlastně ne – přišli bychom o nášup, kterým nás Score již podruhé za sebou obšťastnilo. Protože hra zabírá necelou polovinu kapacity CD, zbylo ještě dost místa na dvě demoverze, rozsáhlé patche a oblíbené modifikace. Skoro mne až napadá kacířská myšlenka, že by dvě CD naplněné demoverzemi, updaty, filmy, modifikacemi atd. byly pro většinu čtenářů přijatelnější než průměrné plné hry, zvlášť kdyby se cena časopisu mírně zmenšila.

Další standardní Score, plusem je snad jen nové CD engine a pomalu, ale jistě se zlepšující kvalita obsahu časopisu. Doufejme, že na podstatnější změny v konceptu nebude čekat sto čísel...

Obsah Score 102 (8/2002)

Preview: Commandos 3, Indiana Jones and the Emperor’s Tomb, Impossible Creatures

Téma: 20 nejvlivnějších herních osobností

Recenze PC: Warcraft 3, Neverwinter Nights, Grand Prix 4, Operace Flashpoint: Resistance, Legion, F1 2002, The Watchmaker, Disciplies 2: Temné proroctví, Gore: Ultimate Soldier, Warrior Kings, Šachy 2002, The Tale of Immerion, The Worst Case Scenario Survival Trivia Challenge
 
On-line: Neverwinter Nights Multiplayer, Ricochet, Counter-Strike 1.5, Záplava online světů (2.díl)

Techbox: Thrustmaster FreeStyler Bike, ProLink GeForce4 Ti 4200 64 MB, Intel Celeron 1.7 GHz, Hercules 3D Prophet 8500 128 MB, iRiver iMP-100, Webový server, Turbo Navigator 1.46, Edge Desktop Pro 1.1, Test softwaru na vypalování CD, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní

Návody: Neverwinter Nights

Plakát: Warcraft 3 + Next Generation Tennis

Obsah CD1

Demoverze: Disciples 2, Imperium Galactica 3, Posel smrti, TOMAK Again, Italian Job, GlideFace, Moto GP, Alien Battlecraft Arena, Big Scale Racing

Videa: Colin McRae 3, The Thing

Bonus: Morrowind Theme, Renegade Theme Pack, Warcraft III Desktop

Servis: DirectX 8.1 CZ, Detonator XP 29.42 W98/ME, Detonator XP 29.42 W2000/XP, DivX 5.02, Windows Media Codecs 8.0

Češtiny: Red Alert 2, Deus Ex, Commandos 2
 
Extra: Siege Editor 1.0, Scorpion Cheater 25

Téma: Quake II demo, Indiana Jones 4 demo, System Shock demo, Dungeon Keeper demo

Návody: Age of Empires II, Albion, Atlantis, Atlantis II, Alien vs. Predator, Baldurs Gate, Broken Sword II, Commandos II, TES: Daggerfall, Dark Seed 2, Diablo, Die by the Sword, driver, Dungeon Keeper, Driver, Fallout 2, Half-Life, Horké léto 2

Od čtenářů: Undertaker, Obelisk 7, Sirky

Patche: Heroes 4 patch 1.3 CZ, GTA III 1.1, Morrowind 1.1.0605, Warcraft III 1.01

Programy: ACDSee 4.0, AntiKlez, Connection Meter 4.8.8, Download Accelerator 5.0, Global DivX Player 1.9.5, HyperSnap DX 4.22.01, ICQ 2002a Build #3727, Nero Burning ROM 5.5.8.2, Virtual Dub 1.4.10, Winamp 2.80, Winace 2.11, Windows Setup 3.0, Winzip 8.1, Windows Commander 5.0, Score List 1.80

Plná hra +: Carmageddon 3DFX patch

Herna: 3D Breakout, Billard GL, Free Solitaire, Kasbrik, ZooChess

Obsah CD2

Plná hra: Carmageddon

Mody: They Hunger Trilogy, Neverwinter Nights, Chemical Existance

Patche: Jedi Knight II 1.04, Soldier of Fortune II 1.01

Demoverze: Spider-Man: The Movie, Duke Nukem: Manhatan Project

Utility: Total Uninstall 2.20


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |