Co najdete ve Score 106?

Score se konečně podařilo srovnat krok a dodržet plánované termíny vydání, a tak se těsně před koncem listopadu dostalo na stánky prosincové Score, nesoucí číslovku 106. Je jasné, že ani Score si nechce nechat ujít příležitost a plánuje před vánocemi vydat ještě jedno číslo. Co tedy ve Score 106 najdeme zajímavého?
Co najdete ve Score 106?

Zdá se, že i Mikoláš Tuček se nakazil šéfredaktorskou nemocí, která kdoví proč nutí šéfredaktory každý měsíc psát tak nezáživný a nudný text, který se prostě jinam než do úvodníku umístit nedá. V posledním Score je úvodník ještě o něco nudnější a trapnější než v předchozích číslech. Čtenář se samozřejmě nedozví, v jakém stavu je jednání o slíbeném a nesplněném Battlezone 2, zato se dozví, jak se členové redakce vzájemně škádlí. Také trochu míň velkohubých prohlášení („nabušené Score“, „unikátní informace“, „exkluzivní recenze“ atd.) by neškodilo, chlapci…

Rubrika Novinky je na rozdíl od konkurenčních časopisů pestřejší, a tak se zde setkáme nejen s krátkými články o připravovaných či jen oznámených hrách, ale i se spoustou vložených článků kolísavé kvality. V sekci Tak jde čas s časopisem Score si pamětníci mohou zavzpomínat na lepší i horší časy časopisu (ano, leden 2000 je opravdu nepravý přelom milénia, ale i průměrnému žákovi základní školy je jasné, že číslo 84 vyšlo v lednu 2001 a ne 2000 – majitelé „plných“ verzí Descenta 3 se doposud nedočkali ani omluvy, ani jakékoli jiné kompenzace), vcelku zajímavé jsou Sekli jsme se? nebo Špión vypovídá, jakož i Nášup. Užitečné informace se dozvíte v Jízdním řádu, přehledu očekávaných dat vydání připravovaných her (který stejně – díky všeobecnému trendu neplnění termínů – je téměř nepoužitelný). Komiks, Klady a zápory  či Developers’s Diary (Martine Klímo, střely letící nadzvukovou rychlostí opravdu nejsou slyšet dřív, než zasáhnou cíl, ale vidět samozřejmě jsou...) pak působí poněkud rušivě. Celkově jsou Novinky pestrou rubrikou informací nejen ze světa her, ale i SW či HW, nicméně by si zasloužily aspoň nějaký koncept a možná i jednotnější grafickou úpravu.

Rubrika Preview je poměrně chudá (včetně Zoomu jsou zde pouze tři tituly), zato recenzí je požehnaně – na 44 stranách jich najdeme 18. Průměrné hodnocení je vcelku odpovídajících 73%. Recenzovaným titulům vévodí nadhodnocený Age of Mythology (96%), zato exkluzivní James Bond 007: Nightfire byl asi zklamáním („pouze“ 85%). Navíc z textu recenze je zřejmé, že se ani náhodou nejednalo o finální verzi hry, a podobná recenze pak tak trochu ztrácí smysl…

Příznivci multiplayerových her zajisté ocení pěkný článek o Counter-Striku v rubrice Fenomén (i když se autor věnuje hlavně historii vývoje verze 1.0) a informace o nových modifikacích Natural Selection a The Specialist. Pochválit musíme dokončení hutného návodu na Icewind Dale 2. Rubrika Techbox obsahuje kromě standardní směsice novinek ze světa HW i SW i pěkně provedené články Počítač na hraní a Ještě lepší hraní, jakož i minitest zapisovacích CD-R/CD-RW mechanik.

Komu nestačí trapné puberťácké žertíky, narážky a přirovnání v recenzích, určitě si rád pročte rubriku dopisy. Score se v poslední době zaměřuje na otiskování dlouhých, vesměs nekritických dopisů, a odpovědi na ně se nesou v obdobném duchu. Škoda, že se Score profiluje jako časopis pro nejmladší část herní komunity - obsahově se jedná o slušný časopis, jen nad podáním informací občas zůstává rozum stát…

Pro čtenáře (včetně ty pravověrné na diskusním fóru webu Score), kteří si stěžují na prakticky neměnný obsah cover CD, je CD prosincového čísla Score vodou na mlýn. Na obalu CD přibyly bombastické formulace (např. „odborně vybrané a pečlivě vyzkoušené demoverze největších pecek“), vlastní obsah CD se však prakticky nemění. A tak kromě demoverzí, videí a patchů, které se naštěstí ještě obměňují, nalezneme na CD stále stejné sharewarové programy (např. pro Windows Commander existuje již několik měsíců verze 5.1, o nové verzi 5.5 nemluvě), několik let staré návody („naplněné tím nejlepším herním materiálem, který se nám podařilo v posledním měsíci sehnat“), přičemž některé jsou stále na CD utajeny a z ovládacího enginu CD nepřístupné (Albion, Daggerfall, Dark Seed 2, Die by the Sword, Driver, Fallout 2) nebo češtiny (na tento adresář se asi zapomnělo, neboť stejný obsah má již 5 měsíců). Naopak se konečně podařilo na CD umístit aktuální verzi Score Listu. Ovládací engine má stále své mouchy – některé programy z něj nejdou nainstalovat, některé zase odinstalovat (svůj díl viny na tom má i neaktualizovaný INI soubor na CD).

Demoverzím vévodí obrovská trial verze Age of Mythology, která díky své velikosti (zabírá téměř přesně polovinu kapacity CD) značně omezila skladbu ostatních demoverzí – a tak se kromě demoverze James Bond 007: Nightfire na CD vešlo pouze několik minidemoverzí nenáročných her bez větších ambicí.

Na druhém CD nalezneme jako plnou hru vcelku novou, ale graficky i hratelností průměrnou futuristickou závodní hru New York Race, inspirovanou filmem Pátý element. Zbylý prostor CD je vyplněn dvěma demoverzemi (jedna je na obalu inzerovaná na prvním CD, druhá pak úplně utajena) a dvěma patchi na české verze her (Icewind Dale 2 a HoMM4 – ano, ten toužebně očekávaný multiplayerový patch).

Zdá se, že redakci časopisu Score stačí pozice druhého nejčtenějšího časopisu o počítačových hrách pro PC u nás a nic ji nenutí časopis dále vylepšovat. Tento postoj, dobře patrný především na obsahu cover CD, by se ale mohl časopisu vymstít – Level pro dospělejší s DVD přílohou, 13 čísly za rok a miniformátem i seriózní Gamestar (snažící se za každou cenu oslovit především zkušené hráče, zatím vcelku neúspěšně), který v oblasti plných her dává přednost kvalitě před kvantitou, jsou pro Score vážnou konkurencí a pokud bude Score spát na domnělých vavřínech, ve skutečnosti spíš na pichlavém bodláčí, těžko přesvědčí bývalé čtenáře, aby se ke Score vrátili zpět (o nových čtenářích nemluvě).

Obsah Score 106 (12/2002)

Preview: XIII, Championship Manager 4

Zoom: Praetorians

Recenze PC: James Bond 007: Nightfire, Age of Mythology, Iron Storm, FIFA 2003, Need for Speed: Hot Pursuit 2, Hitman 2: Silent Assassin, Industry Giant 2, MS Combat Flight Simulator 3: Battle for europe, The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring, Combat Mission: Gold, Total Club Manager 2003, Another War, Prince of Qin, Archangel, Beam Breakers, Pusher, Hooligans, Dig Dug Deeper
 
Fenomén: Counter-Strike

On-line: Natural Selection, The Specialist

Rozhovor: Damien Folett

Techbox: Creative Labs Inspire 6.1 6700, Creative Labs SoundBlaster Audigy 2, Sony CRX10U, Prolin PixelView PlayTV USB Pro, Intel Celeron 2 GHz, Soud s Microsoftem skončil, AA Tools 5.12, MediaSeek.pl 0.6.4, Test zapisovacích CD-R/cd-RW mechanik, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní (přetaktování čipů nVidia)

Návody: Icewind Dale 2 (2.část)

Plakát: Iron Storm + James Bond 007: Nightfire

Obsah CD1

Demoverze: Age of Mythology, Pontifex II, James Bond 007: Nightfire, Live for Speed, BomberFun, Wonderland, Brixout XP

Videa: Counter-Strike 1, Counter-Strike 2

Bonus: Age Of Mythology: Desktop Theme, FFXI Benchmark

Servis: DirectX 8.1 CZ Win98/ME, Detonator XP 40.72 W98/ME, Detonator XP 40.72 W2000/XP, DivX 5.02, Windows Media Codecs 8.0

Češtiny: Red Alert 2, Deus Ex, Commandos 2, Galactic Battlegrounds, F1 2002

Extra: POD Bot 2.5, Scorpion Cheater 1.30, NHL 2003 October roster

Návody: Age of Empires II, Albion, Atlantis, Atlantis II, Alien vs. Predator, Baldurs Gate, Broken Sword II, Commandos II, TES: Daggerfall, Dark Seed 2, Diablo, Die by the Sword, Driver, Dungeon Keeper, Driver, Fallout 2, Half-Life, Horké léto 2, Jagged Alliance II, Kingpin, Neverhood, Pharaoh

Od čtenářů: Korona 33, Escape 7, Piškvorky

Patche: Unreal Tournament 2003 Patch 2136

Programy: Subtitle Wizard 0.7, Textedit Trell 1.0, NVmax 4.0, Adresy, Compupic Pro 6.1, AntiKlez, Connection Meter 5.03f, Global DivX Player 1.9.5, HyperSnap DX 4.22.01, Virtual Dub 1.4.10, Winamp 3.00, Winace 2.20, Windows Setup 3.0, Winzip 8.1, Windows Commander 5.0, Score List 1.80, CPU Killer 2.05

Herna: Troll - demo, West Bang

Plná hra +: New York Race Desktop

Vykopávky: Need for Speed: Hot Pursuit demo

Obsah CD2

Plná hra: New York Race

Demoverze: Far West, Tiger Woods 2003

Patche: Heroes of Might and Magic IV 2.2 CZ, Icewind Dale II 2.01c CZ


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |