Co najdete ve Score 107?

Také Score si pochopitelně nenechalo ujít příležitost a nové lednové číslo stihlo vydat ještě před vánocemi. Kromě zajímavého tématického článku a nášupu recenzí se čtenáři dočkali také kvalitní plné hry. Žádné převratné změny se nekonají, koncepce časopisu se již několik let prakticky nezměnila.Pojďme se tedy podívat, co ve Score 107 najdeme zajímavého.
Co najdete ve Score 107?

Lednové číslo časopisu Score se bezpochyby zařadí k těm lepším. Důvodů je hned několik. Kvalitní plná hra (ano, ať se časopisy snaží zaujmout čtenáře sebevíc svým obsahem, stále  velkou měrou rozhoduje o prodejnosti časopisu kvalita plné hry), vcelku zajímavě napsaný tématický článek, spousta recenzí, kde se překvapivě nevyskytuje tolik trapných přirovnání a pubertálních vtípků jako v předchozích číslech, navíc se redakce tentokrát vyvarovala výstřelků v hodnocení.

Po standardním přídělu informací o připravovaných hrách (překvapivě pouze dvě preview) se v tématickém článku i odpůrci Tomáše Zvelebila přesvědčí, že je schopen napsat kvalitní článek (zvlášť když se drží faktů a může čerpat z bohatých internetových pramenů). Tématický článek je věnován zaniklým či zanikajícím vývojářským studiím. Případně nazvaná hlavní stať (Případ souhry náhod) pojednává o zániku legendárních Looking Glass Technologies (především System Shock, Thief). Kromě tohoto gigantu (myšleno významem, nikoli velikostí či počtem titulů) se článek věnuje dalším známým i méně známým vývojářským týmům, které zazářily a navždy zhasly.

Recenzí je v lednovém čísle opět slušná porce. Na 44 stranách zde najdeme 22 recenzí. Žádné vyložené pecky zde nečekejme, nejvyšší hodnocení je 85% (Rallisport Challenge). Průměrné hodnocení je 68%. Hodnocení je střízlivější, než jak je tomu u konkurence (a jak tomu donedávna bylo i ve Score), stále však chybí větší rozptyl hodnocení. Průměrné hry dostávají kolem 70%, nadprůměrné kolem 80%, hodnoty pod 50% jsou vyhrazeny pouze mizerným hrám a totálním propadákům. A tak se i v tomto čísle hodnocení nadpoloviční většiny her vejde do poměrně úzkého intervalu (69 – 82%).

V rubrice Fenomén se Ondřej Drebota věnuje po Counter-Striku jeho duchovnímu otci, slavnému Half-Lifu. Techbox je opět naplněn snůškou novinek ze světa HW a SW, doplněných povrchními testy HW (tentokrát levné stereo reproduktory) a pěkně provedenými články počítač na hraní a Ještě lepší hraní. Rubrika Návodů obsahuje tipy pro hraní dvou her (Wizardry 8 a Age of Mythology) , které by si určitě zasloužily podrobnější a hutnější návody.

Náplň cover CD je černou můrou všech čtenářů Score a důkazem, že když se práce editora CD fláká, na kvalitě je to hned vidět. Tomáš Zvelebil si nic nedělá z kritických ohlasů na Internetu, diskuse na webu Score nevyjímaje, a pokračuje v práci stylem „věnuju tomu hodinku měsíčně, hlavně že dostanu prachy“. Nejen že na CD není to, co je v časopise, na obalu CD či v ovládacím programu CD uvedeno (v tomto čísle např. chybí freewarová hra Santa Claus in Trouble či patch na NOLF 2, nesouhlasí ani verze programů WinAmp, Windows Media Codecs či Scorpion Cheater; verze několika dalších sharewarových programů raději ani nejsou uvedeny, snad aby nebylo na první pohled patrné, že se náplň této rubriky příliš nemění), ale stále přetrvává tristní situace zejména v návodech (nebudu se zde opakovat, přečtěte si článek o některém z minulých čísel Score) a v češtinách (sázkové kanceláře by mohly začít přijímat sázky, jak dlouho zůstane adresář s češtinami na CD nezměněn, již nyní je to 6 měsíců). Díky neaktualizovanému obsahu INI souboru a chybě v ovládacím enginu nejdou některé programy nainstalovat nebo odinstalovat.

Po stránce obsahu je cover CD poměrně chudé. Neopakuje se sice již situace z minulého čísla, kdy jedna obří demoverze zabrala polovinu kapacity CD, i tak je ale příděl informací v rámci konkurence (dvě cover CD Gamestaru a DVD příloha Levelu) zdaleka nejmenší. Je zde sice celých 9 demoverzí, jedno video a jeden patch však nemohou náročnějšího čtenáře uspokojit. Přestože by se na CD ještě kolem 20 MB vešlo, chybí např. ovladače na stále populárnější a používanější Radeony od ATI. Zpestřením obsahu CD je freewarová hříčka Soldat a legendární Elite 2: Frontier v rubrice Vykopávky.

Na druhém a třetím CD se rozprostírá dva roky stará, poměrně netradičně zpracovaná 3D akční hra s příměsí strategických prvků Giants: Citizen Kabuto. Na své si přijdou příznivci dynamické akce i ti, kteří chtějí při hraní trochu přemýšlet a nekosit bezhlavě a bezmyšlenkovitě vše, co se na obrazovce hýbe. Pochválit musíme zařazení Mrazíkovy češtiny a obsáhlého návodu (nejsou ovšem na CD s hrou, jak je uvedeno v časopisu, ale na CD 1), naopak zde chybí patch, který opravuje několik vcelku závažných chyb.

Score se stále snaží vylepšovat své postavení a vycházet vstříc svým čtenářům, tato snaha však většinou vychází naprázdno. Kvalitní plná hra nestačí, je zapotřebí zaujmout čtenáře také kvalitním obsahem časopisu i cover CD. Score by mělo hlavně přehodnotit svou koncepci zaměření na nejmladší čtenáře a přidat trochu na serióznosti – současná podoba časopisu totiž příliš nových čtenářů nepřiláká, nemluvě o tom, že i Ti věrní mohou přejít ke konkurenci, která je láká DVD přílohami či nízkými cenami předplatného.

Obsah Score 107 (1/2003)

Preview: Lord of the Rings: MiddleEarth Online

Zoom: Command & Conquer: Generals

Téma: Případ souhry náhod

Recenze PC: Brány Skeldalu 2: Pátý Učedník, Rallisport Challenge, Runaway: A Road Adventure, Harry Potter a tajemná komnata, Elder Scroll 3: Tribunal, Dragon Throne: Battle of Red Cliffs, Medal of Honor AA: Spearhead, The Sims Unleashed, HoMM 4: The Gathering Storm, Knight Rider, Prisoner of War, RollerCoaster Tycoon 2, Deadly Dozen: Pacific Theater, K.Hawk – Survival Instinct, Project Nomads, Mechwarrior 4: Mercenaries, Platoon, Ski Park Manager, Dino Crisis, Red Shark, Wizardry 8, Ring 2
 
Fenomén: Half Life

On-line: Ultima Online – herní náplň, Death Ball

Rozhovor: Edouard Lussan

Techbox: Creative Labs Nomad MuVo, Hercules Digifire 7.1, MicroStar KT4 Ultra – BSR, LinkSys WAP 11 a LinkSys WUSB11, Spam, RightMark Audio Analyzer 4.3, ACDSee 5.0, Test levných stereoreproduktorů, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní (NFS: Hot Pursuit 2)

Návody: Wizardry 8, Age of Mythology

Plakát: NFS: Hot Pursuit 2 + Medal of Honor AA

Obsah CD1

Demoverze: Mechwarior 4: Mercenaries, Warcraft III, Attack of The Silver Ball, RollerCoaster Tycoon 2, Ski Park Manager 2003, Zoo Tycoon, Total Immersion Racing, Aces of World War I, Harry Potter and Chamber of Secrets

Videa: Aquanox 2

Servis: DirectX 8.1b CZ Win98/ME, Detonator XP 41.09 W98/ME, Detonator XP 41.09 W2000/XP, DivX 5.02, Windows Media Codecs 8.0

Češtiny: Red Alert 2, Deus Ex, Commandos 2, Galactic Battlegrounds, F1 2002

Extra: POD Bot 2.5, Scorpion Cheater 1.30, FIFA 2003 Creation Centre

Návody: Age of Empires II, Albion, Atlantis, Atlantis II, Alien vs. Predator, Baldurs Gate, Broken Sword II, Commandos II, TES: Daggerfall, Dark Seed 2, Diablo, Die by the Sword, Driver, Dungeon Keeper, Driver, Fallout 2, Half-Life, Horké léto 2, Jagged Alliance II, Kingpin, Neverhood, Pharaoh

Od čtenářů: Diablo: Lord of Terror, Cosmos 1

Patche: Age of Mythology 1.01

Programy: MicroDVD 1.2, CDRWin 3.9b, Total Commander 5.50, Subtitle Wizard 0.7, NvMAX 4.0, CompuPic Pro 6.1, Antiklez, Connection Meter 5.03f, HyperSnap Pro 4.51.01, Virtual Dub 1.4.10, WinAmp 3.00, WinAce 2.11, Win Setup 3.0, Winzip 8.1, Score List, CPU Killer 2.05

Herna: Santa Claus In Trouble, Soldat

Plná hra +: Čeština pro Giants: Citizen Kabuto, Návod pro Giants: Citizen Kabuto

Vykopávky: Frontier 2

Obsah CD2, 3

Plná hra: Giants: Citizen Kabuto

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, starší konzole chybí

PlayStation 5 bude zpětně kompatibilní jen s PS4, …

Šéf SIE potvrdil, co se v posledních týdnech šuškalo. PS5 bude kompatibilní jen s hrami pro PS4, starší konzole jsou mimo hru.

18.  9.  2020 | | 11 N/A