Co najdete ve Score 109?

Ačkoli by se na jaře měly počítačové časopisy zmítat v herním suchu, Score s pořadovým číslem 109 je (aspoň podle tvrzení šéfredaktora v úvodníku) nadupané a nesmírně silné. Nicméně při bližším pohledu zjistíme, že se jedná o standardní Score, snad s trochu rozšířeným obsahem rubrik Preview a Zoom (a adekvátně sníženým rozsahem recenzí). Pojďme se podívat, co ve Score 109 najdeme zajímavého.
Co najdete ve Score 109?

Podobná situace se každoročně opakuje. Před vánocemi chrlí výrobci jednu hru za druhou, protože v tomto čase se prodá naprosto všechno. Ke konci roku mají tedy redakce herních časopisů poněkud napilno, neboť se pokoušejí zvládnout tento příval lepších i horších titulů. Po Novém roce pak až donedávna přicházel zasloužený odpočinek, kdy redaktoři odpočívali a hojili si šrámy z vánočního shonu.

Herní průmysl však již vyrostl z dětských plenek a v současné době je prakticky rovnocenným partnerem ostatním odvětvím zábavy, především filmu, hudbě a knižnímu průmyslu. Výrobci a distributoři chrlí každoročně takový počet titulů, že není v lidských silách (ani v silách poměrně malých redakcí malých počítačových časopisů v našem malém státě) je všechny prozkoumat, odehrát a popsat. Zcela logicky tak časopisy recenzování některých titulů odsouvají na jarní období herního sucha, aby udržely vyváženou podobu časopisu po celý rok. Mnoho distributorů také volí raději jiný termín vydání, aby jejich úžasné tituly nezapadly mezi obrovskou konkurencí. A k tomu se přidává stále více se rozmáhající nešvar, totiž zpožďování vydání očekávaných titulů.

Podtrženo a sečteno – ani v jarních měsících se časopisy nemusí obávat nedostatku titulů k recenzování. Březnové Score je toho zářným příkladem. Ona šéfredaktorem zmiňovaná nabušenost se sice příliš nekoná, stále se ale jedná o obsahově standardní Score. Podívejme se tedy na něj podrobněji.

Po klasickém přídělu krátkých informací z herního světa v rubrice novinky na čtenáře čeká velmi slušný příděl podrobnějších materiálů o několika připravovaných peckách. Vlastenecky založené čtenáře určitě musí potěšit, že v seznamu očekávaných her najdeme i dva tituly vyvíjené v našich zemích, a to UFO: Aftermath a Vietcong.

O co více prostoru je věnováno rubrikám Preview a Zoom, o to méně místa se dostalo na recenze. Těch je ve Score 109 na 29 stranách pouhých 11 (!). Zato se nejedná o žádné podřadné tituly – šest her obdrželo hodnocení 80% a více. Průměrné hodnocení titulů v čísle je 72%. Rubriku doplňují minirecenze budgetových titulů.

Klasický tématický článek tentokrát chybí, čest zachraňuje aspoň rubrika Fenomén, věnovaná reklamám. Skvěle napsaný článek zmiňuje především ty reklamy, které jsou kontroverzní či jiným způsobem zajímavé. Také v poslední době kvalitní rubrika Návody ani tentokrát nezklame – najdeme zde rozsáhlé tipy do her SimCity 4 a Europa 1400: The Guild.

Experiment s pouhými dvěma demoverzemi na cover CD se tentokrát nekoná, i tak ji ale (díky stále se zvětšujícím objemům demoverzí) na CD naleznete pouze pět (a další dvě na druhém CD s plnou hrou). Také ostatní rubriky (Bonus, Herna, Vykopávky) se na CD vrátily, takže se obsahem jedná o standardní cover CD, na jaké jsem ve Score zvyklí.

Standardní je bohužel i provedení, a tak se ani tomuto CD nevyhnuly staré problémy. Ovládací engine již má svá nejlepší léta za sebou (naštěstí se již připravuje nový). Jeden příklad za všechny – seznam položek v jednotlivých rubrikách nelze scrolovat jinak než po jednom řádku, nepomůže ani kolečko myši, ani klikání na oblast scrollbaru, který se navíc ani nepohybuje. Zvlášť dobře je to patrné u návodů.

Když už jsem u návodů, připomeňme ještě jeden neduh. V dřívější verzi enginu bylo místo na velké množství návodů (jejich počet šel do stovek), které kdy spatřily světlo časopisu Score. Nyní se bohužel návody opět smrskly a nadále nejsou doplňovány. Navíc některé návody jsou na CD dvakrát (Dark Seed 2, Jagged Alliance 2), jiné sice na CD jsou, ale ovládací program je před
čtenáři úspěšně tají (Albion, Daggerfall). Stejné utajení se dostalo např. i programu MicroDVD Player 1.2, demoverzi Jurrasic Park: Operation Genesis (ta není uvedena ani v časopise, ani na obalu CD a v enginu CD1, pouze v enginu CD2). Spolu s několika dalšími drobnými nedostatky celá CD příloha vzbuzuje dojem, že je šita horkou jehlou a odpovědný redaktor si s vytvářením obsahu příliš práce nedává. Je to dlouhodobý stav, který zbytečně zhoršuje kredit časopisu. Rozhodně by stálo za to začít věnovat přípravě CD přílohy větší práci a navíc přinést nějakou inovaci (např. přechod na DVD se víc než nabízí – zkušenosti z Levelu ukázaly, že trh je již na DVD připraven a zvýšení cenného prostoru pro herní materiály je k nezaplacení).

Na druhém CD nalezneme postarší, nicméně vcelku kvalitní a hratelnou real-time strategii Warlord: Battlecry. Jak již název napovídá, jedná se o bratříčka (nebo spíše bratrance) povedených tahových strategií ze série Warlord. Poměrně zdařile se podařilo principy fantasy světa přenést do real-time strategie, takže čtenáře čeká nadprůměrný titul, který je (aspoň pro RTS pozitivní hráče) zárukou mnoha hodin dobré zábavy. Pochválit musíme také umístění doprovodných materiálů (patche, manuál, kampaně a mapy) na CD s plnou hrou. Na CD naleznete také vcelku pěkně vytvořenou češtinu (včetně lokalizace grafických prvků), ačkoli není v časopise ani na obalu CD zmíněna.

Výraznější změna kvality Score se opět nedostavila, nicméně čtenáře může těšit, že se kvalita aspoň nezhoršuje. Asi by to chtělo nějaký nový impuls, možná novou krev do redakčních řad. Takto čtenáři již několik měsíců, možná i let dostávají za své nemalé peníze vcelku kvalitní plnou hru (i když ani tady se Score občas neubrání výkyvům), průměrný časopis a podprůměrné cover CD. Podle mého názoru je to na konkurenci málo a díky pomalu, ale jistě se zlepšujícímu Gamestaru se Score opět začíná propadat na poslední příčku v pomyslném žebříčku českých PC herních časopisů.

Obsah Score 109 (3/2003)

Preview: UFO: Aftermath, Neverwinter Nights: Shadows of Undrentide, Warcraft III: The Frozen Throne, Tropico 2: Pirate Cove

Zoom: Vietcong, Lionheart, Freelancer

Recenze PC: Praetorians, Unreal 2: The Awakening, Command & Conquer: Generals, Europa 1400: The Guild, SimCity 4, Combat Mission: Barbarossa to Berlin, Inquisition, Battlefield 1942: The Road to Rome, Nascar Racing 2003 Season, Jen počekj, The Cameron Files II: Pharaoh’s Curse

Budgety: Rails Across America, Starlancer, Crimson Skies, Fallout Tactics: Brotherhood of Steel

Fenomén: Reklama a hry

On-line: e-sport, Desert Combat

Rozhovor: Lars Martensen (Europa 1400: The Guild – hlavní designér)

Techbox: Chaintech 7NJL1 Apogee, Sapphire Radeon 9500 Atlantis 64 MB, DWR Pioneer DVR-A05, Microstar Ti800SE 8x, Microstar KT4 Ultra, ADSL, News Interceptor 1.04a, Ad-aware 6.0 Professional, Test chladičů pro Socket A, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní (3D Mark 2003)

Návody: SimCity 4, Europa 1400: The Guild

Plakát: Unreal 2: The Awakening + Lionheart

Obsah CD 1

Demoverze: Project IGI 2, Rayman 3, Chain Reaction, Tropico 2, Blitzkrieg

Videa: Matrix Reloaded

Bonus: AoM Windows Blinds

Servis: Detonator XP-95/98/ME 41.09, Detonator XP-XP 41.09, DivX 5.02, Win Media Codecs 9.0, Catalyst Radeon 98/ME 7.83, Catalyst Radeon 2K/XP 7.83

Extra: Scorpion Cheater 32, C&C Generals jednotky, Impossible Creatures Unlocker

Návody: Age of Empires 2, Albion, Atlantis, Atlantis 2, Alien vs. Predator, Baldurs Gate, Broken Sword 2, Commandos 2, Daggerfall, Dark Seed 2, Darkstone, Diablo, Die by the Sword, Dreamland, Driver, Dungeon Keeper, Fallout 2, Full Throttle, Gabriel Knight 2, Gooka, Grim Fandango, Half-life, Hidden and Dangerous, Horké Léto 2, Jagged Alliance 2, Kingpin, MDK, Neverhood, Normality, Pharaoh, Polda 2, Quest for Glory 5, Revenant , Settlers 2, Brány Skeldalu, Starcraft, System Shock 2, Thief: The Dark Project

Od čtenářů: Korona 36, Ramtrix

Patche: Warcraft III 1.05 CZ, C&C: Generals 1.02, SimCity 4 patch 1 EU

Programy: jvPower Tools 1.30.195, Adobe Acrobat 5.0.5 CZ, Connection Meter 5.18f, Download Accelerator 5.3, HyperSnap DX 5.03, Virtual Dub 1.5.0, WinAmp 3.0, WinAce 2.20, Total Commander 5.50, Score List 1.90 (do Score 108), CPU Killer 2.05, NVmax 4.01, 1st Impression 2.5.0, Micro DVD 1.2

Herna: Battle Painters

Vykopávky: Metal Marines

Obsah CD 2

Plná hra: Warlord: Battlecry

Demoverze: World of Outlaws: Sprint Cars, Jurrasic Park: Operation Genesis

Plná hra+: Patch 1.01, Patch 1.04, Čeština, Nová kampaň, Mapy, Tome of Knowledge


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |