Co najdete ve Score 110?

Koncem března se na stánky dostalo i Score s pořadovým číslem 110. Příznivci snowboardingu se mohou těšit na výbornou plnou hru, fanoušci akčních her na slušný příděl recenzí titulů jejich oblíbeného žánru a mladší čtenáři zase na tradiční dávku obhroublého, místy až trapného pubertálního humoru. Pojďme se podívat, co v dubnovém Score nalezneme zajímavého.
Co najdete ve Score 110?

Vychloubání v úvodnících patří neodmyslitelně ke koloritu naší herně-časopisové scény a Score samozřejmě není výjimkou. Ačkoli úvodník Mikoláše Tučka ve Score 110 nedosahuje kvalit některých jeho předchůdců na šéfredaktorském postu Score či úvodníků konkurence, i zde se setkáme se silnými prohlášeními („číslo, na které se jen tak nezapomene“), trapným humorem a nekritickým vychvalováním vlastní práce. Skoro mi až připadá, že šéfredaktoři se vybírají podle schopnosti zplodit každý měsíc rozsáhlý, nicneříkající a velkohubý text, který je většinou to první, na co čtenář v každém novém čísle narazí (pokud již není dostatečně zkušený a úvodníky v zájmu uchování svého duševního zdraví přeskakuje).

110. Score

V úvodníku je také zdůrazněna změna obsahu a struktury časopisu, čtenář však až na kosmetické úpravy žádné změny nezaregistruje. Nejdůležitější je samozřejmě stále koncepce časopisu a ta se ve Score již několik let nezměnila. Časopis stále zůstává zaměřený na mladší čtenáře, čemuž odpovídá nejen používaný slovník, ale i míra vtipkování, trapných přirovnání a dalších přísad, které snad mají učinit Score přístupnější mladší čtenářské obci, vyznívají však trapně a nevhodně. Ano, uznávám, že časopisy píší o hrách a hraní je především zábava, nicméně i o hrách se dá psát zábavnou a přitom kultivovanou formou, jak dokazuje např. Level.

Je zajímavé sledovat, jak se mění úroveň textů v jednotlivých rubrikách. Nejčtivější jsou překvapivě Novinky – snad proto, že na tak krátkém textu, který navíc ještě většinou vychází z informací dodaných výrobcem hry, se nedá prakticky nic zkazit. Přesuneme-li se do rubriky Preview, začíná růst poměr textů, které byl nucen autor sám vyplodit, a ruku v ruce s tím i četnost vtípků, přirovnání a slangových výrazů, které se naplno dostávají ke slovu v rubrice Recenze. Jako pěst na oko pak mezi takovýmito texty působí skvělý článek v rubrice Fenomén od Jana Modráka.

Počet recenzí potvrzuje, že herní sucho zasáhlo naplno i magazíny v našich zemích. Pouhých 11 recenzí na 32 stranách je doplněno minirecenzemi na budgetové tituly. Průměrné hodnocení je 72%, což naznačuje, že duben je možná na hry chudý, co se týče kvantity, ale kvalita rozhodně pozadu nezůstává. Za zmínku stojí také rozsáhlý návod na akční pecku Tom Clancy’s Splinter Cell a rubrika Online. Naopak HW sekce se pomalu stává snůškou reklamních materiálů a povrchních testů – pokud by rubrika měla zůstat v této podobě, bylo by asi lepší ji zrušit.

Pochválit musím zařazení ankety, která by měla pomoci vylepšit tvář časopisu podle přání čtenářů. Podobné ankety by měly být v časopisech častěji, i když lze mít výhrady k položeným otázkám – pouze polovina z nich se týká názorů čtenářů, druhá polovina má za cíl zjistit statistické informace o čtenářích a slouží tak spíše pro získání inzerentů. Podivné také je, že v časopise není uveden seznam cen, které jsou pro odpovídající čtenáře připraveny.

Jako tématický článek se do dubnového Score dostala stať o nejočekávanějších hrách roku 2003, která měla být původně již v minulém čísle. Čas ovšem běží, a tak už některé hry z tohoto seznamu „přetekly“ do Preview nebo byly dokonce již vydány. Vlastenecky založené čtenáře může těšit, že ani naše malá zemička se ve světě počítačových her neztrácí a v našich hájích se připravuje hned několik her, které by mohly navázat na úspěch Mafie, Hidden and Dangerous či Operation Flashpoint a dostat se na výsluní zahraničních hitparád.

Na cover CD najdou čtenáři obvyklou směsici demoverzí, patchů, užitkových programů a ovladačů. Kapacita CD již dávno nestačí, a tak se na CD vešly pouhé čtyři demoverze a jedno video. Naštěstí se občas najde místo na druhém CD s plnou hrou (v tomto měsíci se na druhé CD podařilo vměstnat jednu demoverzi a toužebně očekávaný UT 2003 Bonus Pack. Ovládací program má již svá nejlepší léta za sebou a když se k tomu přidá (ve Score již obvyklý) spěch a nízká pečlivost při přípravě cover CD, dostáváme výsledek, který jen těžko může být něčím víc než snůškou narychlo posbíraných materiálů, které uplynulý měsíc dal.

Druhým CD pak budou potěšeni především příznivci snowboardingu. Skvělý simulátor jízdy na sněžném prkně s názvem Supreme Snowboarding (hra je známá taktéž pod jménem Boarder Zone) poskytuje dostatek kvalitní zábavy nejen při závodech ve sjezdu, ale i při tricích na U-rampě či skokanské exhibici. Taktéž pro příští číslo je přislíben kvalitní titul, tentokrát ze žánru RPG. Pokud se časopisu podaří udržet vzestupnou tendenci kvality plných her, která až doposud má spíše kolísající průběh, mají se stálí i příležitostní čtenáři na co těšit.


Score stále stagnuje a s výjimkou vcelku kvalitních plných her ničím jiným nijak zvlášť náročného čtenáře nezaujme. Plná hra je jistě plusem, otázkou ovšem zůstává, pro jaký díl čtenářů. Pro ty, kteří se o plné hry (z jakýchkoli příčin) nezajímají, je Score jen docela drahý časopis s průměrným obsahem. Chtělo by to nějakou zásadnější inovaci…

 

Obsah Score 110 (4/2003):

Preview: Enter the Matrix, Restaurant Empire

Zoom: Deus Ex 2: Invisible War

Téma: Nejočekávanější hry roku 2003

Recenze PC: Vietcong, Tom Clansy’s Rainbow Six: Raven Shield, Freelancer, Tom Clansy’s Splinter Cell, IGI 2: Covert Strike, Master of Orion 3, Hearts of Iron, I Was an Atomic Mutant, O.R.B., Highland Warriors, Hot Wheels: Bash Arena

Budgety: Flanker 2.0, Icewind Dale – Platinová edice, Pandora’s Box, Midtown Madness

Fenomén: Adventury Lucasarts

On-line: Novinky, EverQuest: Legacy of Ykesha, e-sport, Overload

Techbox: Creative Inspire 2.1, Abit NF7, CDRW Teac W552EK 52/24/52, Trust 514DX 5.1 Sound Expert Optical, Seagate Barracuda 7200.7 40 GB, ADSL je tu!, MyIE 2, Sumurize 0.84, Test high-end grafických karet, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní (America’s Army)

Návody: Tom Clansy’s Splinter Cell

Plakát: Tom Clansy’s Splinter Cell + Vietcong

Obsah CD1

Score 110 - CD č.1

Demoverze: Freelancer, Harbinger, Raven Shield, Toca Race Driver

Plná hra +: Supreme Snowboarding CZ1, Supreme Snowboarding CZ2

Videa: Far Cry

Češtiny: Neverwinter Nights, Sudden Strike, Wizards and Warriors

Servis: Detonator XP-95/98/ME 41.09, Detonator XP-XP 41.09, DivX 5.03, Win Media Codecs 9.0, DirectX 9.0

Extra: Freedoms Reign, Winters Bane

Návody: Age of Empires 2, Albion, Atlantis, Atlantis 2, Alien vs. Predator, Baldurs Gate, Broken Sword 2 ,Commandos 2, Daggerfall, Dark Seed 2, Darkstone, Diablo, Die by the Sword, Dreamland, Driver, Dungeon Keeper, Fallout 2, Full Throttle, Gabriel Knight 2, Gooka, Grim Fandango, Half-life, Hidden and Dangerous, Horké Léto 2, Jagged Alliance 2, Kingpin, MDK, Neverhood, Normality, Pharaoh, Polda 2, Quest for Glory 5, Revenant , Settlers 2, Brány Skeldalu, Starcraft, System Shock 2, Thief: The Dark Project

Od čtenářů: Korona 37, Terminators 6, Total Game 5

Patche: Age of Mythology 1.04 CZ, UT 2003 Patch 2199

Programy: jvPower Tools 1.30.195, Disk Explorer Profi 3.0, Total Uninstall 2.31, Connection Meter 5.18f, Download Accelerator 5.3, HyperSnap DX 5.03, WinAmp 3.0, WinAce 2.20, Total Commander 5.51, Score list 1.90, CPU Killer 2.05, NVmax 4.01, 1st Impression 1.30.195

Obsah CD2

Score 110 - CD č.2

Plná hra: Supreme Snowboarding

Demoverze: Championship Manager 4 Beta

Extra: UT 2003 Bonus Pack

 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce