Co najdete ve Score 93?

Nové číslo Score se poměrně v tichosti objevilo na stáncích. Posunutí termínu, kdy časopis vychází, je motivováno snahou ulehčit si tradiční vánoční shon – lednové číslo tak vyjde těsně před vánocemi, takže na konci roku budou mít redaktoři zasloužené volno. Pojďme ale zpět k listopadovému číslu a podívejme se mu blíže na zoubky.
Co najdete ve Score 93?
Nové číslo Score se poměrně v tichosti objevilo na stáncích. Posunutí termínu, kdy časopis vychází, je motivováno snahou ulehčit si tradiční vánoční shon – lednové číslo tak vyjde těsně před vánocemi, takže na konci roku budou mít redaktoři zasloužené volno. Pojďme ale zpět k listopadovému číslu a podívejme se mu blíže na zoubky.

Score je ze všech pravidelně vycházejících časopisů o počítačových hrách u nás nejstarší a číslování jednotlivých čísel se pomalu blíží magické stovce. Za tu dobu (už skoro 8 let!) se několikrát kompletně vyměnilo obsazení redakce, časopis prošel několika malými či velkými krizemi a v současné době se (zdá se) pomalu, ale jistě konsoliduje. Časopis si již našel svou čtenářskou obec, drží si nasazenou laťku kvality a pokud se vyhne všelijakým výstřelkům a experimentům, vytoužené stovky se určitě dočká ve zdraví.

Score nadále zůstává nejdražším herním časopisem (180 Kč) na našem trhu, navíc bez možnosti koupit výtisk bez přiložených CD (tuto možnost mají pouze předplatitelé). Chápu, že z výrobního a distribučního hlediska je to tak jednodušší, odnáší to ovšem čtenář. Buďto vyhazuje zbytečně stovku za CD s plnou hrou, která ho nezajímá (nebo ji naopak již dávno má) a druhé CD plné demoverzí (které si může stáhnout z Internetu či je najde na CD konkurenčních časopisů), nebo si předplatí Score bez CD a pokud náhodou vyjde jako plná hra nějaká pecka, kterou chce, nezbývá než si CD sehnat někde jinde.

Rozeberme si nyní jednotlivé rubriky časopisu (a CD) podrobněji.

Obálka: průměr. Vcelku přehledná, obrázek ani barevné podání však čtenáře na první pohled příliš nezaujmou (což je primární účel obálky). Ve Score asi zrušili pojem „hra čísla“, neboť pravidelně bývá na obálce obrázek z jiné hry, než která je mezi recenzemi na prvním místě (a nejvyšší hodnocení má ještě jiná hra). Na druhou stranu potěší, že aspoň ve Score se na obálce nechlubí různými pochybnými přívlastky (první, nejlepší, renomovaný, prestižní atd.).

Úvodník: naštěstí krátký a věcný (úvodníky jinak bývají velkou slabinou všech časopisů). Pozoruhodné je hořekování nad tím, které zajímavé rubriky bylo nutné z tohoto čísla vyřadit kvůli velkému počtu materiálů, zvláště s přihlédnutím k plýtvání místem dále v časopise. Úvodník doplňují výtahy z obsahu čísla a CD, opět trošku nedotažené. Odstaveček u Pool of Radiance patří k Patrician II, popisek u hry Stronghold také asi někomu neznalému nic moc neřekne…

Obsah: na dvou stranách, vcelku přehledný. Potěší řazení recenzí podle abecedy. Prťavé obrázky z her v rámci obsahu jsou dle mého názoru zbytečné. Některé články mají v rámci obsahu doplňující komentář – opět není jasný systém, které ano a které ne.

Stalo se: dvě zbytečně zaplácnuté stránky…

Novinky: pěkně zpracované a dostatečně přehledné.Optimální poměr textu a grafiky, čitelné titulky i text, dostatečně široký záběr. Zajímavé je rozdělení novinek na SW a HW a hlavně přiřazení WinAmpu k HW (možná by nezaškodilo mít typy aspoň 3 – HW, SW a hry…). Již tradičně jsou novinky doplněny několika vloženými články po stranách, již tradičně kvalita těchto článků kolísá od výborných nápadů až po nezajímavé plácání.

Preview, Zoom: slušné, ne moc rozsáhlé, celkově bez připomínek.

Megakvíz: rozsáhlý (5 stran) test znalostí historie počítačových her. Rozhodně výborný nápad (ostatně takové kvízy proběhly již několikrát jak ve Score, tak v jiných časopisech a na Internetu), očekával bych však více kvalitnějších cen. Kupodivu nikde v časopise nenajdete (aspoň já jsem ani po usilovném hledání nenašel) termín pro odevzdání odpovědí, avizovaný formulář na CD taktéž chybí.

Recenze: tentokrát opravdu nářez. Na plných 52 stranách najdete 28 recenzí, až na výjimky (např. World War 2: Iwo Jima s hodnocením pouhých 5%) vcelku kvalitní tituly. Ostatně průměrné hodnocení 63% tomu odpovídá. Vcelku dobrý nápad je hodnocení her více lidmi, bohužel v čísle 93 se této pocty dočkaly pouze dvě hry. Hodnocení po 1% je dle mého názoru zbytečně jemné, bohatě by stačila pětiprocentní stupnice. Způsob řazení recenzí je záhadný – krátké, půlstránkové recenze průměrných titulů se střídají s dvou- či třístránkovými recenzemi her s hodnocením nad 80%. Kdyby se oprášila rubrika Sedm a více z dřevních dob Score (seznam her, které dostaly v recenzích hodnocení 70% a více), bylo by jich v tomto čísle 13, což je skoro polovina všech recenzí! I to svědčí o jisté inflaci hodnocení, která je již několik let patrná ve všech papírových časopisech i webových magazínech.

On-line: krátký popis multiplayerového testu hry Return To Castle Wolfenstein a informace o Counter Strike 1.3. Občas působí vyčlenění článků do sekce on-line trochu uměle, celkově bych doporučil tuto rubriku buď podstatně rozšířit, nebo naopak vsáknout do ostatních.

Laboratoř: další dvě zbytečně zaplácnuté stránky…

Techbox: obvyklá sestava novinek ze světa HW a SW, doplněná o „nejsofistikovanější“ test force-feedbackových volantů (proboha, proč to píšete s velkými písmeny?). Rozhodně se nejedná o reprezentativní průřez trhem, spíše souhrn kousků, které se podařilo od (dvou) distributorů zapůjčit. Také rozsah informací o jednotlivých typech není příliš velký. Rubriku doplňuje „recenze“ jedné počítačové sestavy (shodou okolností od distributora, který dodal většinu HW pro novinky a testy), svým zaměřením se spíše blížící reklamě, a vcelku pěkný článek o optimalizaci hry Max Payne (škoda, že takových článků není víc).

Návody: vcelku malý rozsah (6 stran) ještě zmenšuje podrubrika Zoufalci (odhadem třetina z plochy stránek) a seznam cheatů. Protože část ještě zabírají tipy pro Art of Magic, na jinak pěkný návod ke Commandos 2 zbývá méně místa, než by si tato hra zasloužila.

Zábava: další čtyři zbytečně zaplácnuté stránky…

Dopisy čtenářů: zkráceno na dvě stránky, odpovědi redakce jsou na české poměry až překvapivě slušné, vstřícné a věcné. Kdyby rubrika zanikla nebo se přesunula na CD, nevadilo by mi to…

Obsah CD: standardní kvalita. Proč ale je stručný na začátku časopisu a pak ještě podrobný na konci? Proč jsou u některých demoverzí popisky (a obrázky) a u jiných ne?

CD1: Klasická náplň cover CD. Rozsah demoverzí tentokrát zapříčinil jejich poměrně malý počet (11, v časopise je uvedeno pouze 10), nicméně někdy je méně lepší než více a kvalita demoverzí rozhodně není špatná. Znalci si nostalgicky zavzpomínají na dvě klasické hry, které jsou na CD také přítomny a dokonce se dočkaly jedné strany v časopise (je příznačné, že nikde není uvedeno, zda se jedná o tituly uvolněné k volné distribuci či Score získalo práva na jejich šíření). Rozhodně potěší rozsáhlá databáze návodů (včetně návodů z minulých čísel) a Score list (databáze obsahů minulých čísel Score).

CD2: Výborný, dva roky starý závodní titul Rally Championship 2000. Dle názoru mnoha fanoušků tohoto žánru se jedná o jeden z nejlepších simulátorů rallye závodů a může se směle srovnávat např. i s Colin McRae Rally 2.0.

Co říci závěrem? Score si drží stále svou laťku, ani toto číslo nijak výrazně nevybočuje z řady čísel předchozích. Pokud máte ke Score vyložený odpor, nekupujte si ani toto číslo. Ostatní si za své peníze přijdou docela na své.

Obsah Score 93 (11/2001)
Preview: The Sims: Hot Date, Divine Divinity

Zoom: Moto Racer 3

Recenze PC: Casanova, Commandos 2, Director of Football, Evil Twin, F/A-18 Precision Strike Fighter, F1 2001, Harley-Davidson, Hot Wheel Jetz, Hoyle’s Casino 6, Championship Manager Seasons 01/02, Iwo Jima, Jack Orlando – The Director’s Cut, Magic and Mayhem: The Art of Magic, Mat Hoffman’s Pro BMX, Monopoly Tycoon, Mystery of Druids, Planet of Apes, Project Eden, Rails Across America, Ray Storm, Real War, Red Faction, Spider-Man, Sub Command, Throne of Darkness, Trade Empire, Ultimate Ride, ZAX: Alien Hunter

On-line: Return to Castle Wolfenstein Multiplayer Test, Counter-Strike 1.3

Techbox: Force-feedbackové volanty, BRAVE Blackline 3160, Max Payne

Návody: Magic and Mayhem: The Art of Magic, Commandos 2

Plakát: FIFA 2002, Divine Divinity

Obsah CD1

Plné hry: Blockout, Golden Axe

Demoverze: Cossack: The Art of War, Empire Earth, Kohan: Ahriman’s Gift, NHL 2002, Patrician 2, Pontifex, Pool of Radiance 2, Ricochet, Smash-Out, Stronghold, SW: Galactic Battlegrounds

Videa: Battle Realms, Star Wars Galaxies

Servis: DirectX 8.0a CZ, Detonator4 w2k/XP 21.83, Detonator4 w9x 21.83

Návody: Alien Incident, Bad Mojo, Gene Machine, Heroes of M&M 3, Chronicles of the Sword, Requiem – Awening Angel, Return to Krondor, Robinson’s Requiem, Settlers 2 (+ všech asi 160 návodů z minulých čísel)

Updaty: Diablo 2: LOD 1.09B, Max Payne 1.02, Pool of Radiance 1.2

Češtiny: Age of Empires 2, C&C: Tiberian Sun, Commandos, Diablo, Daikatana

Shareware: ACDSee32 4.0, HyperSnap Pro 4.12.01, Nero Burning ROM 5.5.5.1, WinAmp 2.77, Windows Commander 4.54, WinZIP 8.0

Od čtenářů: Game Cheater 8.08, Macher 10 (diskmag), Frontier: First Encounters sound addon, Unreal Editor Help

Od redakce: Dittie Import pro NHL 2002, DivX codec v4.01, Score List, Windows Media Codecs v8

Obsah CD2
Plná hra: Rally Championship 2000

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry