Co najdete ve Score 96?

Nejstarší z aktivních časopisů o počítačových hrách se mílovými kroky blíží k magické hranici stovky vydaných čísel. Číslo 96 završuje osmý ročník historie Score (díky drobným nepravidelnostem ve vydávání až nyní v únoru). Pojďme se podívat, co v tomto čísle najdeme zajímavého.
Co najdete ve Score 96?
Nejstarší z aktivních časopisů o počítačových hrách se mílovými kroky blíží k magické hranici stovky vydaných čísel. Číslo 96 završuje osmý ročník historie Score (díky drobným nepravidelnostem ve vydávání až nyní v únoru). Pojďme se podívat, co v tomto čísle najdeme zajímavého.

Score s pořadovým číslem 96 se nijak zvlášť neliší od svých předchůdců. Na 132 stranách opět nalezneme koktejl namíchaný z novinek, preview, recenzí, návodů, HW článků a kultury, koktejl pro někoho lahodný, pro jiného nechutně odporný. Score si nadále drží pozici uprostřed startovního pole, ničím neohromuje, ale ani příliš nezklame.

Radikální zásahy do koncepce či podoby časopisu se u nás moc nenosí (a když se přece někdo pokusí, je změna spíše k horšímu), takže nepřekvapí, že i ve Score se již několik let drží zaběhaného schématu. Své věrné čtenáře si tak časopis neztrácí, na druhou stranu nevidím příliš mnoho důvodů, proč by nový či nevyhraněný čtenář měl volit právě Score.

Celkový přístup redakce by se dal popsat dvouslovným spojením „nemastný – neslaný“. Ano, Score je jako pokrm, který zasytí a není vám po něm špatně, ale do kulinářských pochoutek má daleko jak vzhledově, tak chuťově. Časopis se již dávno oprostil od viditelných známek amatérismu, který čišel z prvních čísel „zvelebilovské“ éry. Nicméně stále vás na současném Score nic výrazně nezaujme.

Prvenství si Score stále drží v rozsahu místa věnovaného recenzím. I v čísle 96 naleznete dostatek informací – na 40 stranách je zde 20 recenzí, což je na povánoční hluché období docela slušné. Recenze jsou poměrně čtivé a kvalitní, nedočkáte se zde ani orgií s motorovou pilou a prasečími střevy (zdravíme AA), ani suchého popisu hry bez špetky humoru.

Průměrné hodnocení recenzovaných her je 65%, což je poměrně málo i na poměry Score (a na české zvyklosti podstatně málo) – pravdou ovšem je, že v tomto čísle jsou hodnoceny tři „propadáky“: Williams F1 Team Driver (6%), Tintin Destination Adventure (15%), Beach Head 2002 (37%), a bez těchto tří her by se průměr vyšplhal na 73%. Zajímavé je, že všechny tři uvedené hry distribuuje Infogrames – že by se Score s distributorem pohádalo? A proč proboha zabírá každá z těchto recenzí celou jednu stranu? Williams F1 Team Driver získává ještě jeden zápis do tabulky rekordů – pokud mne paměť a databáze neklame, pouze pět her v historii časopisu získalo nižší hodnocení. Nicméně hodnocení her obecně je rozumně rozptýlené, nestane se, že více než polovina recenzovaných her má hodnocení v úzkém rozmezí např. 10% (takové hodnocení pak k ničemu není).

Kromě rozsáhlých recenzí, standardních novinek, preview, návodů a HW článků zaujme v posledním čísle především vyhlášení výsledků Herního megakvízu (580 správných odpovědí!) a tématický článek Nejočekávanější hry roku 2002. Naopak druhé téma (Windows XP) je zklamáním, opět se jedná pouze o kompilát dávno známých informací z různých zdrojů, který svým rozsahem ani hloubkou záběru neuspokojí ani laika, ani odborníka.

CD příloha se snad již definitivně „nafoukla“ na 700 MB médium, což je dnes i tak už skoro nedostatečné (kdy se začnou přikládat DVD?). Celých 580 MB je věnováno demoverzím. Zarazí demo na Shattered Steel, které je z roku 1996 a bylo již na CD Score č.32. Ostatní náplň CD je standardní, některé ovladače či sharewarové programy se stále opakují, a to dokonce i ve stejné verzi – zde by to asi chtělo větší pestrost. Databáze článků (ScoreList) je opět neaktuální (poslední obsažené číslo je 94), naštěstí se dá stáhnou aktualizace z Internetu (i když na jiné adrese, než je v programu uvedeno). Rozsáhlá a neustále doplňovaná databáze návodů určitě potěší, i když na druhou stranu je otázkou, jestli návody na hry Muzeum mrtvol či Ramonovo kouzlo někdo využije a jestli by raději neměly být zařazovány návody na novější hry.

Na druhém CD se můžete (ne)těšit na průměrnou futuristickou závodní střílečku Dethkarz – zřejmě se jedná o oblíbený redakční žánr nebo jsou hry tohoto typu cenově dostupné pro covermounting. Situace ve Score (a zdaleka nejen v něm) evokuje otázku, jestli by nebylo lepší přikládané hry podstatně omezit (např. jednou za 3 měsíce) či je dávat jako prémie předplatitelům – běžný čtenář rozhodně nebude platit 180 Kč za časopis s hrou, která ho vůbec nezajímá, a s CD plným demoverzí, které už má na CD jiných časopisů či si je stáhne z Internetu (zvlášť v okamžiku, kdy nelze koupit ve volném prodeji časopis bez CD, to má za důsledek pokles prodeje).

Nové Score se nese v duchu předchozích čísel a není možné předpokládat, že by se v dohledné době podstatně změnilo k lepšímu (doufejme, že ani ne k horšímu). Nezbývá než věřit, že po dosažení magické stovky se vylepší koncepce časopisu, přihlédne se zásadním způsobem k přáním čtenářů (ankety, soutěže atd.) a vyřeší se problém s cenou, přikládanými CD a volným prodejem. Pak má určitě Score šanci obstát v konkurenčním boji i v budoucnu.

Obsah Score 96 (2/2002)
Preview: Gooka 2, Unreal Tournament 2

Zoom: Medal of Honor: Allied Assault

Téma: Nejočekávanější hry roku 2002, Windows XP

Recenze PC: Legacy of Kain: Soul Reaver 2, Rayman M, New York Race, Capitalism 2, Comanche 4, Dark Age of Camelot, Gorasul: The Legacy of the Dragon, Etherlords, Frank Herbert`s Dune, Gothic, Kohan: Ahrimans Gift, Master Rallye, Loco Commotion, EverQuest: Shadows of Luclin, Versailles 2: The Testament of the King, Tintin Destination Adventure, Trainz, Beach Head 2002, Strifeshadow, Williams F1 Team Driver

On-line: rozhovor - V.Míka (ProGamers), Conundrum, Political Arena Vol. 2: Steal the Presidnecy

Rozhovor: Bohemia Interactive - Gooka 2

Techbox: Logitech Wingman Cordless RumblePad, Labtec Arena-530, Abit KR7A-RAID, Saitek X45, Inno3D GeForce 2 Titanium, Miss Internet 2001, RadLight 3.03, Trillian 0.71, Test zapisovacích CD-R/CD-RW mechanik, Počítač na hraní, Ještě lepší hraní

Návody: Etherlords, Atlantis 3: The New World

Plakát: Dune, Soul Reaver 2

Obsah CD1

Plná hra: Bulánci

Dema: Battle Realms, Beach Head 2002, Breakout, Championship Manager Quiz, Jets`n`Guns, Majesty: Vampiric Rev., Medal of Honor: AA, Monopoly Tycoon, Sea Wars: The Battles, Serious Sam 2, Shattered Steel, Strayfire, The Rage, Virtaul Jay Peak

Videa: Age of Mythology

Servis: DirectX 8.1 CZ

Návody: Angel Devoid, Jagged Alliance: Deadly Games, Kingdom of Magic, Legend of Kyrandia 2, MDK, Mummy: Tomb of Pharaoh, Muzeum mrtvol, Normality, Ramonovo kouzlo, Wizardy - Nemesis (+ všech asi 180 návodů z minulých čísel)

Updaty: Gorasul v1.04, Red Faction v1.20, SW: Galactic Battlegrounds v1.1, Wizardry 8 v1.22

Češtiny: Arcade Pool 2, Populous: The Beginning, Re-Volt

Shareware: ACDSee32 4.0, HyperSnap Pro 4.22.01, Nero Burning ROM 5.5.6.4,WinAmp 2.78, Windows Commander 4.54, WinZip 8.1

Od čtenářů: Edit Payne to the Max, Editro postav pro DrD 1.5, Game Cheater 9.00, Zvonek

Od redakce: DivX codec v4.12, Emperor Map Editor, Score List, Windows Media Codecs v8

Obsah CD2
Plná hra: Dethkarz

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |