Cold War - další česká hra s ambicemi na celosvětový úspěch

Chaser Jones je ctižádostivý investigativní žurnalista, který ve všech koutech matičky Země pátrá po nových senzacích. Na první pohled se tak ničím neliší od mnoha svých kolegů. Kroky osudu ho však časem zavedou i do tajemného světa Sovětského svazu. nakloněna. Nechtěně se připlete k sabotáží černobylské jaderné elektrárny a stane se tak součástí rozsáhlých intrik a konspirací.
Cold War - další česká hra s ambicemi na celosvětový úspěch

Naštěstí bylo našemu hrdinovi dáno do vínku více než pouhá vytříbenost ve vyjadřování. Minulé zážitky ho naučily nepozorovaně se plížit a používat nejnovější výstřelky moderní technologie. Co více, dokáže obelstít alarm, vyřadit z provozu kamerový systém, stejně jako se bránit jakékoliv agresi (byť právě to nepatří mezi jeho nejsilnější stránky). To vše a mnohé další mu bude v jeho nebezpečném dobrodružství pojmenovaném Cold War a vyvíjeném novým českým týmem Mindware Studios více než užitečné.

Jak je patrné z prvních informací, už v základech toho bude mít titul Cold War hodně společného s klasikou jménem Thief. Ve většině misí tak budete muset zůstat neodhaleni, skryti v pozadí, jako trpělivé zvíře čekající na svou večeři. Budete donuceni neustálé se skrývat, pohybovat v temných zákoutích, pracovat čistě a co je důležité, nezanechat po sobě absolutně žádné stopy. Navíc dává tento základní koncept tušit, že hra samotná nebude svázána přílišnou linearitou. Řešení každé mise bude především na vás samotných, nevyhnete se mimo jiné také improvizaci - vždy bude existovat několik alternativ, byť povětšinou závislých na vnějších faktorech (vybavení, prostředí).

 

Mnoha prvky titul Cold War připomíná také simulaci nájemného vraha Hitman či ve světě velmi populární titul Deus Ex. I zde bylo nutné zůstat v mnoha okamžicích neodhalen - neustálá obměna oblečení, ničení kamer a vyřazování další elektroniky, to vše by nás tak s největší pravděpodobností mělo čekat i v případě Cold War.

Jak jsem již naznačil, černobylská katastrofa byla pouhým začátkem celého dobrodružství. Časem se tak podíváte i do ulic Moskvy, krom jiného navštívíte vesmírnou stanici Bajkonur nalézající se v Kazachstánu. Vzhledem k původu autorského týmu však vyvstává také další otázka. Podíváme se na území České republiky? Československo jako takové bylo součástí socialistického tábora vedeného Sovětským svazem a i to je jeden z důvodů, proč by se mohlo ve hře objevit. Navíc nebudu daleko od pravdy, když si dovolím tvrdit, že autoři jako správní vlastenci jistě do hry zakomponují také svou rodnou zem.

 

Zatím není jistý použitý pohled. Byť první obrázky naznačují, že se na scenérie budete dívat z pohledu třetí osoby (a je to dokonce velmi pravděpodobné), samotní autoři doposud na tuto otázku jednoznačně neodpověděli. Další možnou variantou je implantace obou hlavních pohledů (první a třetí osoby).

Velmi zvědavý jsem také na míru interaktivity. Bude hráč moci použít každý předmět, který se mu umane? Nebo mu bude k dispozici jen několik pečlivě vybraných a pro další postup hrou nějakým způsobem důležitých itemů? To jsou zatím otázky, na které neznáme jednoznačnou odpověď. Z prvních informací vyplývá, že blíže k pravdě má spíše varianta první. Jistě nebudu sám, koho by takové řešení potěšilo.

Opatrnosti není nikdy nazbyt. A to mimo jiné platí i o používání zmiňovaných předmětů. Všichni vojáci a nepřátelé, kteří se vám postaví do cesty, budou mít jako normální lidé vcelku zdravé smyslové vnímání. To mimo jiné znamená, že si všimnou velkého výbuchu vedlejší budovy, uslyší střelbu z hlučnějších zbraní. Je tedy nezbytně nutné zvolit ve vhodný okamžik dostatečně šetrné "prostředky".

 

O kvalitě grafiky si můžete udělat bližší představu z prvních šesti obrázků, které můžete najít v tomto článku. Všechny byly pořízeny na blíže nespecifikované sestavě s grafickou kartou osazenou čipem GeForce 2 MX, která rozhodně nepatří mezi současnou špičku. Pokud ale pro plynulý běh kompletní hry postačí, bude to rozhodně další plus a světlý bod titulu Cold War.

Cold War je zatím primárně vyvíjen pro klasické počítače, v budoucnu lze očekávat také podporu Maců a Linuxu. V úvahách autorů figuruje i vývoj verze pro Xbox a PlayStation 2. Spekulovat zatím můžeme o termínu vydání. Lze očekávat, že letos se počinu jménem Cold War zřejmě nedočkáme. V úvahu tedy přichází příští rok - ten se jeví jako nejpravděpodobnější datum možného vydání. Více se snad dozvíme již brzy.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |