Colin McRae Rally 2.0 - recenze

Jedete nejvyšší rychlostí na nerovném terénu, auto nadskočí na hrbolu a vy po nekonečné vteřiny letíte vzduchem. Dopad na všechna čtyři kola, brzda, plyn, přeřadit, rychlé otáčení věncem volantu... Jízda až za hranicí bezpečí, to je rallye.
Colin McRae Rally 2.0 - recenze

Typ hry: Závody
Multiplayer: ano, až čtyři hráči
Výrobce: Codemasters
Distributor: Ubisoft
Homepage:
http://www.nintendo.com/games/gamepage/gamepage_main.jsp?gameId=1097

Skvělí předci

Colin McRae sice už nevévodí rallye tak jako dřív (ale stále je absolutní špička), ovšem jeho jméno má stále královský zvuk. Nakonec, jako nejmladší hráč dosavadní historie získal titul mistra světa v kategorii WRC. Jak by se mělo slušet u všech her, nesoucích jméno slavného sportovce, spisovatele, filmu atp., hry s jmenovkou tohoto „létajícího Skota“ patří k tomu nejlepšímu, co v PC simulaci rallye a závodních hrách vůbec, vzniklo.

Colin McRae Rally 2.0 je, ač tomu název moc nenasvědčuje, první hrou z této řady na GBA. Vzhledem k historii „značky“ jsem od hry očekával hodně, podobně jako třeba od Gran Turisma (které mě nezklamalo). CMR2.0 člověka znalého věci také nezklame, ale kolem skvělého jádra najdete o něco méně dokonalý obal.

Colin McRae 2 Colin McRae 2

Před závodem

Do hry vás uvede intro složené z tři nic neříkajících krátkých neozvučených sekvencí Fordu Focus RS WRC, ten je ostatně ve hře masivně protěžován. Nevím, jestli je to tím, že na něm nyní Colin McRae jezdí nebo jde o další smluvní dodatky. V rámci WRC ovšem Ford není žádný trabant, takže to nijak nevadí a jezdit můžete i na vozech Subaru Impreza 22B, Toyota Corolla a Mitsubishi Lancer.

Po neslaném, nemastném a hlavně moc krátkém intru, přichází na řadu „klasické“ menu, které okamžitě osloví fanoušky této série – jde o známé menu složené z „poletujících písmenek“. Orientace v něm není moc složitá a najít v něm něco mi nepřipadalo tak obtížné, jako v PC příbuzném - nebo jsem si už zvykl :-).

Simulace či Arkáda?

Zvolit si můžete dva herní módy, v arkádovém se nijak výrazně nesníží nároky na vaše jezdecké umění, ale vyrazíte ve startovním poli s ostatními protivníky. V Rallye módu se hra více blíží simulaci klasických závodů proti času, nikoliv vůči viditelnému protivníkovi. Na výběr máte 6 zemí (po třech tratích) a tři stupně obtížnosti. Postup ve hře lze ukládat jenom po dokončených rallye, což je příjemné a správně nabuzující. Velmi příjemné je poměrně obsáhlé nastavování vozu a možnosti oprav. Přiznám se ale, že jsem mezi opraveným a neopraveným vozem nikdy nezaznamenal rozdíl.

Colin McRae 2 Colin McRae 2

Zpracování

Když se proberete informacemi o trati a nastavíte si vůz, je čas vyrazit. Zde se dostáváme konečně k poměrně podstatnému bodu – grafickému zpracování závodů a věrnosti jízdy. Přiznám se, že v tomto ohledu ve mě CMR2.0 zanechává rozporuplné pocity. Ale vezměme to jedno po druhém.

Na startu uvidíte zezadu svoje auto (pohledy měnit nejde), displej zdobí rychloměr a oblíbený „řádek“ ukazující zelenou nebo červenou barvou vaše počiny v jednotlivých měřených úsecích závodu. Po startu ihned zkušeně vyrazíte a po několika horko těžko vybraných zatáčkách narazíte do stromu. Ovládání je překvapivě dobré, fyzika vozu je na podmínky GBA přímo vynikající. Zatáčky se dají opravdu projíždět smykem, občas musíte šáhnout i na brzdu a když při zatáčení vjedete do bahna, skončíte v hodinách. Snadno se může stát, že pojedete třeba na dvou kolech...

Ovšem nikdy se nestane, že byste vůz překotili a rozhodně to není dáno tím, že bych byl tak vynikající pilot. Při méně extravagantním stylu jízdy si ale budete fyzikální model pochvalovat, je skutečně dobrý, pro GBA s křížovým ovladačem skoro až příliš.

Grafika je zajímavá – vůz je v 3D, ale tvary jsou natolik hranaté, že značku tušíte spíše podle známých továrních barev, než podle hran. Na poměry GBA jde ovšem o poměrně dobré zpracování, do očí vás praští jenom vozy protivníků v arkádovém módu, divné rozplizlé krabice s nepatřičnou velikostí.

Světlé stránky hry
  • slušný 3D engine
  • výborný fyzikální model
  • možnosti nastavení vozu
Temné stránky hry
  • chudé prostředí
  • menší motivace k opakování hry
  • málo vozů

Po cestě si na trati užijete stromů, různých zátarasů, dokonce i skály či vodní plochy. Vše je ovšem tvořeno opakováním jednoho malého spritu, takže „skála“ rozhodně nevypadá celistvě atp. Navíc nebudete překonávat žádné výškové rozdíly, vše je pěkně na placce, oblíbené tunely či mosty tu také nejsou. Zkrátka, okolí je trochu chudé a málo dynamické, pokud si potrpíte na grafiku, bude tohle mínusem pro hru.

Naopak, velkým, přímo obrovitým plusem je spolujezdec, který je namluvený báječně, hlas je zřetelný a snadno srozumitelný. Všichni pravidelní virtuální i reální rallye jezdci ví, jak je spolujezdec důležitý a zde o něj rozhodně nepřijdete. Celkem zajímavá je i elektronická hudba, ale v závodech ji většinou neoceníte, právě kvůli skvělému spolujezdci (vůbec nejméně zajímavý je zvuk motoru). Další výhodou hry je mimo jiné to, že se dá hrát ve čtyřech s jedním cartridgem, jde tedy o další titul, kde můžete náklady na pořízení rozdělit mezi své případné spoluhráče :-).

Colin McRae 2 Colin McRae 2

Závěrem

Colin McRae 2.0 je vynikající titul, určený „vážnějším“ zájemcům o závodění na GBA, kteří na trati nehodlají sbírat mince a bomby. Pokud zohledníme právě tento úhel pohledu, pak nás nezarazí trochu chudší grafické prostředí a naopak oceníme skvělý fyzikální model vozu, možnosti nastavení a rallye simulaci.

Grafika: 5/10
Hudba: 7/10
Zvuk: 9/10
Hratelnost: 8/10

Výborná závodní hra, která chytí za srdce příznivce rallye a „vážnějších“ simulací závodění na GBA.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A