Colin McRae Rally 2.0 - recenze

Jedete nejvyšší rychlostí na nerovném terénu, auto nadskočí na hrbolu a vy po nekonečné vteřiny letíte vzduchem. Dopad na všechna čtyři kola, brzda, plyn, přeřadit, rychlé otáčení věncem volantu... Jízda až za hranicí bezpečí, to je rallye.
Colin McRae Rally 2.0 - recenze

Typ hry: Závody
Multiplayer: ano, až čtyři hráči
Výrobce: Codemasters
Distributor: Ubisoft
Homepage:
http://www.nintendo.com/games/gamepage/gamepage_main.jsp?gameId=1097

Skvělí předci

Colin McRae sice už nevévodí rallye tak jako dřív (ale stále je absolutní špička), ovšem jeho jméno má stále královský zvuk. Nakonec, jako nejmladší hráč dosavadní historie získal titul mistra světa v kategorii WRC. Jak by se mělo slušet u všech her, nesoucích jméno slavného sportovce, spisovatele, filmu atp., hry s jmenovkou tohoto „létajícího Skota“ patří k tomu nejlepšímu, co v PC simulaci rallye a závodních hrách vůbec, vzniklo.

Colin McRae Rally 2.0 je, ač tomu název moc nenasvědčuje, první hrou z této řady na GBA. Vzhledem k historii „značky“ jsem od hry očekával hodně, podobně jako třeba od Gran Turisma (které mě nezklamalo). CMR2.0 člověka znalého věci také nezklame, ale kolem skvělého jádra najdete o něco méně dokonalý obal.

Colin McRae 2 Colin McRae 2

Před závodem

Do hry vás uvede intro složené z tři nic neříkajících krátkých neozvučených sekvencí Fordu Focus RS WRC, ten je ostatně ve hře masivně protěžován. Nevím, jestli je to tím, že na něm nyní Colin McRae jezdí nebo jde o další smluvní dodatky. V rámci WRC ovšem Ford není žádný trabant, takže to nijak nevadí a jezdit můžete i na vozech Subaru Impreza 22B, Toyota Corolla a Mitsubishi Lancer.

Po neslaném, nemastném a hlavně moc krátkém intru, přichází na řadu „klasické“ menu, které okamžitě osloví fanoušky této série – jde o známé menu složené z „poletujících písmenek“. Orientace v něm není moc složitá a najít v něm něco mi nepřipadalo tak obtížné, jako v PC příbuzném - nebo jsem si už zvykl :-).

Simulace či Arkáda?

Zvolit si můžete dva herní módy, v arkádovém se nijak výrazně nesníží nároky na vaše jezdecké umění, ale vyrazíte ve startovním poli s ostatními protivníky. V Rallye módu se hra více blíží simulaci klasických závodů proti času, nikoliv vůči viditelnému protivníkovi. Na výběr máte 6 zemí (po třech tratích) a tři stupně obtížnosti. Postup ve hře lze ukládat jenom po dokončených rallye, což je příjemné a správně nabuzující. Velmi příjemné je poměrně obsáhlé nastavování vozu a možnosti oprav. Přiznám se ale, že jsem mezi opraveným a neopraveným vozem nikdy nezaznamenal rozdíl.

Colin McRae 2 Colin McRae 2

Zpracování

Když se proberete informacemi o trati a nastavíte si vůz, je čas vyrazit. Zde se dostáváme konečně k poměrně podstatnému bodu – grafickému zpracování závodů a věrnosti jízdy. Přiznám se, že v tomto ohledu ve mě CMR2.0 zanechává rozporuplné pocity. Ale vezměme to jedno po druhém.

Na startu uvidíte zezadu svoje auto (pohledy měnit nejde), displej zdobí rychloměr a oblíbený „řádek“ ukazující zelenou nebo červenou barvou vaše počiny v jednotlivých měřených úsecích závodu. Po startu ihned zkušeně vyrazíte a po několika horko těžko vybraných zatáčkách narazíte do stromu. Ovládání je překvapivě dobré, fyzika vozu je na podmínky GBA přímo vynikající. Zatáčky se dají opravdu projíždět smykem, občas musíte šáhnout i na brzdu a když při zatáčení vjedete do bahna, skončíte v hodinách. Snadno se může stát, že pojedete třeba na dvou kolech...

Ovšem nikdy se nestane, že byste vůz překotili a rozhodně to není dáno tím, že bych byl tak vynikající pilot. Při méně extravagantním stylu jízdy si ale budete fyzikální model pochvalovat, je skutečně dobrý, pro GBA s křížovým ovladačem skoro až příliš.

Grafika je zajímavá – vůz je v 3D, ale tvary jsou natolik hranaté, že značku tušíte spíše podle známých továrních barev, než podle hran. Na poměry GBA jde ovšem o poměrně dobré zpracování, do očí vás praští jenom vozy protivníků v arkádovém módu, divné rozplizlé krabice s nepatřičnou velikostí.

Světlé stránky hry
  • slušný 3D engine
  • výborný fyzikální model
  • možnosti nastavení vozu
Temné stránky hry
  • chudé prostředí
  • menší motivace k opakování hry
  • málo vozů

Po cestě si na trati užijete stromů, různých zátarasů, dokonce i skály či vodní plochy. Vše je ovšem tvořeno opakováním jednoho malého spritu, takže „skála“ rozhodně nevypadá celistvě atp. Navíc nebudete překonávat žádné výškové rozdíly, vše je pěkně na placce, oblíbené tunely či mosty tu také nejsou. Zkrátka, okolí je trochu chudé a málo dynamické, pokud si potrpíte na grafiku, bude tohle mínusem pro hru.

Naopak, velkým, přímo obrovitým plusem je spolujezdec, který je namluvený báječně, hlas je zřetelný a snadno srozumitelný. Všichni pravidelní virtuální i reální rallye jezdci ví, jak je spolujezdec důležitý a zde o něj rozhodně nepřijdete. Celkem zajímavá je i elektronická hudba, ale v závodech ji většinou neoceníte, právě kvůli skvělému spolujezdci (vůbec nejméně zajímavý je zvuk motoru). Další výhodou hry je mimo jiné to, že se dá hrát ve čtyřech s jedním cartridgem, jde tedy o další titul, kde můžete náklady na pořízení rozdělit mezi své případné spoluhráče :-).

Colin McRae 2 Colin McRae 2

Závěrem

Colin McRae 2.0 je vynikající titul, určený „vážnějším“ zájemcům o závodění na GBA, kteří na trati nehodlají sbírat mince a bomby. Pokud zohledníme právě tento úhel pohledu, pak nás nezarazí trochu chudší grafické prostředí a naopak oceníme skvělý fyzikální model vozu, možnosti nastavení a rallye simulaci.

Grafika: 5/10
Hudba: 7/10
Zvuk: 9/10
Hratelnost: 8/10

Výborná závodní hra, která chytí za srdce příznivce rallye a „vážnějších“ simulací závodění na GBA.

Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A