Colin McRae Rally 3 - recenze

Prach za nablýskaným Focusem se zvedá, napětí stoupá, stopky nelítostně melou svou. První rychlostní zkouška, druhá, třetí... i u čtvrté už se prach vrátil zemi. Z cíle už je v předposlední zatáčce vidět špinavý a omlácený Ford potencionálního vítěze šampionátu... už jen pár metrů... STOP. Za kolik to bylo?
Colin McRae Rally 3 - recenze

Multiplayer: 2 hráči
Paměťová karta: minimálně 110 kB
Analogové ovládání: všechny tlačítka
Vibrace: ano
Externí podpora: Logitech GT Force a Driving Force
Výrobce: Codemasters
Vydavatel: Codemasters
Homepage: www.codemasters.com/colinmcrae3

ESPZetka

Colin McRae; 33 let, národnost: Skot; počet mistrovských titulů: 1 (1995 za Subaru); týmy: Subaru, Ford, Citroen. Dále celkem náročná primadona (mezi svými) a stále bezesporu největší hvězda rallye světa (což není totéž co nejlepší jezdec), disponující mimo velké popularity i vlastní hrou, nesoucí jeho jméno.

Colin McRae Rally. Dnes už třídílná série, jejíž úspěch stojí za dnešní popularitou a rozkvětem závodních her s rallye tematikou, kterou lze svým způsobem považovat za otce žánru. Byl to totiž právě první díl série, který se jako první rozhodl pustit na tehdy tenký simulace skutečné rallye - tedy zápasu jen s tratí a časem - a uspět. Přejetí tenkého ledu a následné ovace samozřejmě nezůstaly bez odezvy v podobě jak najednou vyrojivšího se zástupu "odvážlivců" snažících se o repete (přičemž snad jedině V-Rally 2 se podařilo Colinovi vyrovnat), tak samozřejmě druhého dílu. Tím Codies opětovně posunuli úroveň simulace i zpracování o pořádný kus dál a prakticky dodnes byl Colin 2.0 jako nejlepší měřítkem všech pokusů po něm. A když dodám, že byť WRC i V-Rally 3 jej v řadě oblastí pochopitelně překonávají, tak ani jedna z nich není tak dokonale vyváženým celkem jako Colin 2.0, dostane tím slůvko "byl" z předchozí věty poměrně jasnou vypovídající hodnotu. Ano, konečně máme nového krále; Colin McRae Rally 3 je konečně v cíli. Při pohledu na výsledné zúčtování je ale jasné, že to tentokrát nebylo bez chyb.

Colin McRae Rally 3 Colin McRae Rally 3

Colin McRae Rally 3 Colin McRae Rally 3

Karosérie

V technických pasážích Colin nikdy nemíval větší problémy a nemá je ani tentokrát. Jeho nablýskaná karosérie rozhodně nedělá ostudu "konstruktérské hale" nové generace (myšleno PS2, potažmo Xboxu samozřejmě). Nejbližší okolí tratě je interaktivní, plně 3D a úrovní detailu si v ničem nezadá s V-Rally 3. Navrch ovšem přidává dokonale zvládnuté efekty deště, sněhu a prášení od kol. Modely aut se skládají z nějakých 15.000 polygonů a je to skutečně vidět, obzvláště když na ně aplikujete bezkonkurenčně zvládnutý model poškozování vozu (lepší než i v nové Toce!). Nicméně obdobně jako V-Rally 3 si Codies neodpustili několik drobných chyb v podobě relativně častého doskakování, občasného vypadávání textur a zpomalování jinak perfektního frameratu (50 fps). Naštěstí poslední dva jmenovaní vystupují pouze v replayích, kterým stejně příliš času věnovat nebudete, protože jsou absolutně mimo vaši kontrolu (nemůžete ani měnit kamery), takže jsou přehlédnutelní. Ale jsou tu a dohromady přeci jenom trochu zašvihávají nablýskanou karoserii Colina 3 bahnem. Na druhou stranu bahno k rallye patří.

Ze zvukové stránky je třeba vypíchnout především skutečně perfektně zvládnutý informativní komentář vašeho spolujezdce, jehož info o každé prkotině na trati, která zasluhuje zvýšenou pozornost, je skutečně velmi přesné a bezprecedentně detailní. Pokud ovšem neumíte anglicky je vám to nanic a budete se muset spokojit s nevýstižnými grafickými ikonami. Kvalitě ostatních zvukových efektů není příliš co vyčítat, trochu ohrnout obočí lze ovšem nad kvantitou. Přeci jenom nasamplovat nějaké zvuky okolí by nebylo od věci. Celkově se však po technické stránce Colin 3 nemá, navzdory drobným chybám, rozhodně za co stydět. WRC II sice vypadá, že v tomhle ohledu Colina 3 bez problém trumfne, ovšem výsledek nedělá karosérie, ale především dobře vyladěný motor.

Motor

A v tomhle ohledu Colin jako vždy exceluje, byť i tady drobně chybuje vícekrát než se dalo čekat. Ale postupně. Předně, jízdní model hry je dokonalý. Dokonalý nikoliv ve smyslu realističnosti, ale ve smyslu kompromisu mezi ním a hratelností. Hra se tak zdaleka nesnižuje k bezproblémovosti WRC a ani se nevrhá do náruče frustrující nekompromisnosti V-Rally 3. Handling auta je vynikající, rozdíly gripu na různých površích jsou obzvláště na feedbackovém volantu mnohem čitelnější než v konkurenčních titulech a kolize působí naprosto věrohodně (na rozdíl od V-Rally 3, kde vás přehnaně rozhodila každá drobnost). Chování auta pro vás bude po pár etapách jasně čitelné a odhadnutelné, což vám umožní dokonalé sžití se s ním. A netřeba zdůrazňovat, že právě tohle je pro nutnost rychlých, intuitivních reakcí na nichž rallye stojí, naprosto klíčové. A v Colinovi 3 je to zvládnuto lépe než kdy předtím (počítáme-li čistě jen rallye hry a nepočítáme tak GT3), díky čemuž je jízda v něm dramatický a autentický zážitek. Nicméně na ovládání si budete muset chvíli zvykat, přičemž hlavním důvodem je trochu nepochopitelná absence nastavení citlivosti a to jak na volantu (kde si za chvíli zvyknete), tak hlavně na joypadu, kde se hra na analogových páčkách při zatáčení ovládá díky nezměnitelné přecitlivělosti skoro jako na digitálních šipkách. Zvyknete si, budete muset. Jde tak sice o drobnou, ale naprosto zbytečnou chybu, kterých je Colin 3 plný. V rámci jízdy samotné je tohle ale naštěstí jediná (no možná by se dalo uvést místy naprosto zmatené vracení na trať).

Colin McRae Rally 3 Colin McRae Rally 3

Colin McRae Rally 3 Colin McRae Rally 3

Poněkud více jich ovšem Codies opět naprosto zbytečně nasekali v rámci hlavního a v podstatě jediného zajímavého herního módu (bezcílné ježdění ve druhém módu Stages asi nikoho příliš bavit nebude a víc toho tady není). Championship je navzdory slibům naprosto klasickým seriálem několika podniků v řadě zemí (každý se pak skládá z šesti klasických etap a jedné speciální) a v porovnání s V-Rally 3 nic nového nepřináší. Tedy vlastně až na jednu skutečně "pozoruhodnou" novinku; za volant jiného auta než Colinova Focusu vás hra nepustí, přičemž toto absurdní omezení výběru hra ničím nekompenzuje (pokud nejste hotoví z toho, že uvidíte perfektní Colinův ksicht). Tak, největší problém Colina 3 máme za sebou, tím ovšem výčet "pozoruhodností" bohužel nekončí. Další z řady je skutečnost, že mezi etapami NIKDE nezjistíte, jak si na tom v porovnání s konkurencí stojíte, tj. nikde neuvidíte součty časů (startujete-li jako první, neuvidíte ani jakékoliv výsledky za danou etapu). Ty na vás pouze na dvě, tři vteřiny mrknou velmi malými písmenky těsně před vyjetím do další etapy. Smysl tohoto kroku mi upřímně řečeno uniká. Oprava auta mezi etapami poprvé není ve vašich rukou, ale čistě v rukou vašich mechaniků, což patří spíš do WRCčka než do Colina, nehledě na to, že ne vždy vám opraví to, co byste opravit potřebovali. No a poslední takovou kuriozitou je, že úspěchy v jednotlivých podnicích si odemykáte nejen auta do nudného "Stages", ale i takové věci jako další druhy pneumatik, tlumičů či karoserie, což je vzhledem k tomu, že jde o simulaci rallye a tyhle věci patří do základní výbavy každého týmu, poněkud absurdní. Ano, jde o jádro hry nepoškozující drobnosti, které v momentě, kdy šlápnete na plyn, zmizí v oblaku prachu za vámi, ale pokaždé, až dojedete, se vtíravě začnou producírovat svojí zbytečností před očima vaší pozornosti. Jste-li fanouškem rallye. Nejste-li, budou vám patrně ukradené (ale to patrně i celý CMR3).

Colin McRae Rally 3 Colin McRae Rally 3

Odhlédneme-li od nich, je šampionát v CMR3 díky perfektnímu jízdnímu modelu samozřejmě vynikající, tradičně poměrně náročná zábava. Obtížnost je nastavena velmi citlivě; zatímco na "normal" časy ještě nějakou tu chybu tolerují a dovolují vám ji dohnat, na "hard" jinak než bezchybnou jízdou nevyhrajete, no a "very hard"...ta je tu asi jen pro Colina. Obtížnost pak stoupá paralelně s vašimi výkony za sezónu, což znamená, že vyhrajete-li celý šampionát, automaticky se vám o stupeň zvedne (a přepíše!) obtížnost a pokračujete v další sezóně nejen s obměněným seriálem závodů, ale i mnohem "výkonnějšími" soupeři. Krokem vpřed je dle mého  zavedení nezrušitelného "autosavu", který vám automaticky po každé odjeté etapě přepíše pozici, takže na nějaké "retry" či "load" dané etapy po jejím odjetí můžete zapomenout (nicméně v tomhle nebyli Codies důslední, takže pokud "vyexitujete" z rozjeté etapy, můžete si ji pak v pohodě "loadnout" znova). Možnost důkladně si otestovat nastavení vozu (se kterým si můžete celkem slušně vyhrát) před začátkem každého rallye podniku taky potěší, stejně tak velmi solidní prezentace hry mezi etapami, navozující pocit autentičnosti, který tu a tam narušují společným snažením ty zbytečné, vtíravé chybičky.

Světlé stránky hry
  • nejvyspělejší model poškození vozu
  • dokonalý spolujezdec
  • výborné efekty
Temné stránky hry
  • pouhé dva herní módy
  • absence řady vozů
  • nemožnost nastavení citlivosti ovládání

Jak už bylo řečeno, kromě rozebraného hlavního módu hry už není příliš o co stát. "Stages" umožňují sice hru ve více lidech, ale jet můžete vždy jen jednu jedinou etapu, díky čemuž je to jednoduše i ve dvou nuda. Vzhledem k tomu, že tu nejsou nastaveny žádné časy, marně hledám důvod k tomu, proč byste se mu pak měli věnovat sami. Jedině snad chcete-li se jen tak projet v něčem jiném než Focusu, nebo hru někomu ukázat. Skutečně tak trochu nechápu, proč tu není aspoň možnost zajet si samostatně jednotlivé rallye podniky. Takto je tu těch 16 licencovaných aut naprosto zbytečně (jen tak mimochodem absence Škody či Hyundaie je celkem akceptovatelná, ale proč tu není v současnosti bezkonkurenční 206ka?), protože i když si snad chcete trať natrénovat, skončíte stejně u Focusu, jelikož rozdíly mezi ovládáním jednotlivých vozů jsou celkem znatelné. A když vidíte a cítíte kolik času (a peněz) jejich provedení Codies věnovali, nemůžete si opětovně nepovzdechnout nad tím, proč v hlavním módu nejde jezdit v něčem jiném než Focusu. Vzdych:). Nejde a tak si musím zbytečně povzdychávat nad chudostí vedlejších módů, kterými bych se jinak ani nijak dlouze nezabýval, protože koneckonců u rallye se člověk většinou věnuje jenom šampionátu.

Výsledek

Jádro je hlavní. Hratelnost je hlavní. A protože tady skutečně nový Colin nemá zatím konkurenci, máme tu stejně nového krále. Než se mu ale začneme klanět a provolávat věčnou slávu, je třeba utrousit poznámku o možné "jepičnosti" jeho kralování. Kvapem se totiž blíží nadějné pokračování oficiální hry skutečného světového šampionátu, WRC II Extreme a v konečném zúčtování časů se může Colinovi 3 každá sebemenší ke ztrátě vedoucí chyba vymstít. Dokud ale nedojede do cíle i WRCII není o čem diskutovat; ať žije král!

Grafika: 8/10
Hudba: nehodnoceno
Zvuky: 9/10
Hratelnost: 9/10

Bezesporu nejlepší rallye hra současnosti, ve výsledku však stahována řadou drobných a zcela zbytečných chyb.

Celkové hodnocení: 8,5/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma